STERLIN
20,2938
DOLAR
16,7832
EURO
17,4971
ALTIN
976,05
BIST
2.443,77
SON DAKİKA
DEMİSAŞ DÖKÜM EMAYE MAMÜLLERİ SANAYİ A.Ş.( Şirket Genel Bilgi Formu
GALATASARAY SPORTİF SINAİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş.( Transfer Görüşmelerinin Sonuçlanması yahut Sona Ermesi
SENKRON SİBER GÜVENLİK YAZILIM VE BİLİŞİM TAHLİLLERİ A.Ş.( Genel Konsey Süreçlerine Ait Bildirim
MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
MLP SIHHAT HİZMETLERİ A.Ş.( Hisselerin Geri Alınmasına Ait Bildirim
CTP: Kıbrıs Türk Halkının geleceği, elinizde oyuncak olmayacak
ABD ve Rusya ortasında ikinci takas savı…
Afganistan’da evsiz kalan depremzedeler takviye bekliyor
TİM/ Gültepe: 2022 gayemiz 250 milyar dolara yıl bitmeden ulaşacağız
Yeni Varlık Barışı bu sefer kademeli vergiyle geldi
Spot piyasada elektrik fiyatları (02.07.2022)
Hindistan’daki heyelan felaketinde bilanço ağırlaşıyor
ABD Lideri Biden: Kürtaj için seyahat etmek zorunda kalan bayanlar korunacak
Hong Kong’ta gemi ikiye ayrıldı: Onlarca kişi kayıp – KIBRIS HABER
Erhürman: Ücretler ve destekler, iki ayda bir değerlendirilmeli – KIBRIS HABER
Hong Kong’dan inanılmaz görüntüler! Gemi ikiye bölündü: Onlarca kişi kayıp
Zelenski duyurdu: Ukrayna için özel özel güvenlik kümesi kuruldu
İpe dolanan balinayı kurtarma operasyonu
Borsada yatırımcısına en fazla Fenerbahçe kazandırdı
Mikolayiv’de patlama sesleri
Ticaret Bakanı Muş: Haziran ayında ihracat 23,4 milyar dolar oldu
27 yıl aralıksız birebir şirkette çalıştı, aldığı armağan toplumsal medyayı kızdırdı!
Bu hafta global piyasalarda ağır bilgi trafiği takip edilecek
Yüsra Geyik: Arka sokaklar ayrı bir evren gibi – KIBRIS HABER
Karbonatla yok edebileceğiniz 8 kötü koku – KIBRIS HABER
Beyaz saçları azaltan mucizevi formül – KIBRIS HABER
Erdal Beşikçioğlu’ndan ‘Behzat Ç.’ itirafı! – KIBRIS HABER
Hayat onlar için çok zor! – KIBRIS HABER
Ceza’dan Sagopa Kajmer açıklaması! – KIBRIS HABER
Ali Sadi 16 oldu! – KIBRIS HABER

Çiftçiler ‘kantar kapatma’ eylemine son verdi – KIBRIS HABER

Çiftçiler ‘kantar kapatma’ eylemine son verdi – KIBRIS HABER
CyborNFT
19.05.2022 17:26
0
A+
A-

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği  Başkanı Mehmet Nizam ve ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Bakanlığın toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette birlik Başkanı Nizam, uzun süreden beri girdi maliyetlerinin artması ile ilgili sıkıntılar yaşandığını dile getirerek, taleplerini Bakan Oğuz’a iletti.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam çiftçilerin çok büyük sıkıntılar içerisinde olduğuna dikkat çekerek, ‘’amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir’’ ifadelerini kullandı. Girdi maliyetlerinde iyileştirme yapılması yönünde bakan Oğuz’a telepte bulunan Nizam, uzlaşı sağlanması yönünde hemfikir olduklarını belirtti.

Toplantıda Bakanlık Müsteşarı Emirali Deveci ve bakanlık Müdürü Mehmet Ercilasun da hazır bulundu.

CyborNFT

Bakan Oğuz, toplantıda yaptığı konuşmada üreticilerin sıkıntıların farkında olduğuna dikkat çekerek, üretimin ne kadar zor olduğunu bildiklerini ve amaçlarının da üretimi devam ettirmek olduğunu savundu.

Üreticinin ayakta kalmak zorunda olduğuna dikkat çeken Bakan Oğuz, gelecek sene de üreticinin üretmeye devam etmesi gerektiğini bunun için ileriye dönük planlar yapılması gerektiğinin altını çizdi. Bakan Oğuz konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Üreticilerin ne kadar zor şartlarda ayakta kalmak zorunda olduğunun farkındayız. Üreticilerimiz üretmeye devam etmek zorundadır. Bizim de amacımız üretimin devam etmesini sağlamaktır. Üretimin gelecek senelere de devam etmesi için üreticinin ayakta kalması gerekiyor. Bu nedenle planlama yaparken bu yılı değil, geleceği düşünerek hareket ediyoruz. Bütçeye de planlamamızı bu şekilde yapıyoruz.’’

Sadece üretici ayağını değil tüketici ayağını da düşünmek zorunda olduğunu kaydeden Oğuz, çiftçiye verilen fiyat üzerine hayvancıyı ve diğer alanları dengede tutmak zorunda olduklarını belirtti. Bakan Oğuz, amaçlarının hak yemek olmadığını dile getirerek, bu yılı değil geleceği düşündüklerini yineledi.

Bütçe içerisinde akaryakıt desteğinin çok cüzi kaldığına dikkat çeken Oğuz, on bir yıldan beri akaryakıt desteklerinin değişmediğini hatırlatarak bu yıl yaklaşık iki katının üzerinde olacak şekilde artış yapılacağının taahhüdünü verdi. Oğuz, girdi maliyetlerinde iyileştirme yapılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti. Oğuz, henüz bütçenin geçmediğine dikkat çekerek, bütçenin makul bir bütçe olmaması halinde dahi verdiği taahhüdün gerçekleşmesi için gerekeni yapacağını savundu.

Oğuz,Toprak Ürünleri Kurumu ile istişare edildiğini, taşıma ücretleri konusunda Toprak Ürünleri Kurumu’nın kilo başına 10 kuruşluk taşıma maliyetini üsteneceğini belirtti.

Doğrudan Gelir Desteği konusunda bütçe içerisinde iyileştirme yapılacağının sözünü veren Bakan Oğuz, bundan sonraki süreçte üretim yapılabilmesi adına desteklerin verilmeye devam edileceğini söyledi. Bakan Oğuz, Bakanlar Kurulunda önümüzdeki hafta içerisinde rakamların daha net ortaya çıkacağını belirtti.

Oğuz, ürün kaybı ve dolu zararı konusunda yerinde incelemelerde bulunduklarını ve en kısa sürede çalışmaların başlatılacağının altını çizdi. Verim düşüklüğü ile ilgili de Çiftçiler Birliği ile istişare ederek ortak bir çalışma yürütüleceğini ifade eden Oğuz, ‘’bu kaynaklar çiftçilerimizin kaynaklarıdır, kaynaklar doğru şekilde doğru yerlere verilmelidir’’ ifadelerini kullandı.

Takvimlendirme konusunda da konuşan Bakan Oğuz, Doğrudan Gelir Desteği ve akaryakıt fiyatlarındaki desteklerin iyileştirilmesi için Haziran ayı içerisine kadar zaman istedi.

Toplantı sonunda Tarım Bakanlığı ve Çiftçiler Birliği arasında uzlaşı sağlanarak, ambarlarda başlatılan kantar eyleminin de sonlandırıldığı açıklandı.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.