STERLIN
39,0327
DOLAR
30,9155
EURO
33,4402
ALTIN
2.011,38
BIST
9.344,97
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Cezaevlerinde öğrenci sayısına bakılmadan şube açılabilecek

Cezaevlerinde öğrenci sayısına bakılmadan şube açılabilecekMilli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına …

Cezaevlerinde öğrenci sayısına bakılmadan şube açılabilecek
Akacan The Mall
15.11.2022 11:22
0
A+
A-

Cezaevlerinde öğrenci sayısına bakılmadan şube açılabilecek
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte değişen unsurlar ortasında ceza infaz kurumlarında bulunan öğrencilerin örgün eğitime devamlarını sağlamak emeliyle öğrenci sayısına bakılmaksızın şube açılabileceği de yer alıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılan hususlar şöyle:

Ceza infaz kurumlarında bulunan öğrencilerin örgün eğitime devamlarını sağlamak gayesiyle ceza ve infaz kurumlarında ortaöğretim kurumuna bağlı olarak öğrenci sayısına bakılmaksızın şube açılabilecek. Bunun yanı sıra derslerin seçimi ve buna yönelik açıklamalar aralık ayında okul müdürlüğünce öğrencilere duyurulacak. Millî sportmen unvanını kazanmış öğrenciler ile Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ve atlet eğitim merkezlerinde kayıtlı atlet öğrencilerin Anadolu imam hatip liselerine nakilleri yapılabilecek. Bu doğrultuda öteki ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11’inci sınıflarından spor liseleri ile spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine geçiş imkanı sağlanmış olacak.

ÖĞRETMEN ÇOCUKLARINA KONTENJAN KOŞULU ARANMAYACAK
Yayımlanan yönetmelikle öğretmenlerin misyon yeri değişikliği nedeniyle çocuklarının nakil ve geçiş süreçlerinin ortaöğretim mühletince bir sefere mahsus olmak üzere kontenjan koşulu aranmadan yapılmasına imkan sağlandı. Ayrıyeten öğrencilerin eğitime erişimlerinin mümkün olmadığı doğal afet, yangın ve kaza üzere durumlarda mülki yönetim amiri tarafından müsaadeli sayılmaları istikametinde düzenleme getirildi. 

Akacan The Mall

SINAV YAPILABİLECEK MÜHLET İKİ HAFTAYA ÇIKARILDI 
Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde 10’uncu sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrencinin alan ya da kol değiştirmek istemesi durumunda eylül ayının sonuna kadar geçiş yapmasına imkân verildi. Bu doğrultuda öğrencinin 9’uncu sınıf meslek derslerinden sorumlu, 10’uncu sınıf meslek derslerinden ise yaz periyodunda yapılacak telafi eğitimi sonrası başarılı olması gerekiyor. Hazırlık sınıfı bulunan okulların 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarında hazırlık sınıfı bulunmayan okullara nakil ve geçiş yapmak isteyen öğrencilerin tıpkı eğitim ve öğretim yılında geçiş yapmak istediği okuldaki emsallerinin oluşturduğu taban puana nazaran süreçlerin yürütülmesi hedefiyle da düzenleme yapıldı. Ayrıyeten sorumlu dersi bulunan öğrencilerin imtihan yoğunluğunu azaltmak gayesiyle imtihan yapılabilecek mühlet iki haftaya çıkarıldı.

İŞ YERİ AÇMA YETKİSİ HAKKINDA DÜZENLEME
İş yeri açma yetkisi özel kanunlarla belirlenen ya da diğer bir kurumun müsaadesine bağlanmış meslekler ile ilgili düzenlemeye gidildi. Bunun yanı sıra rastgele bir disiplin cezası almamış olan öğrencilerin kınama cezasını gerektiren davranışlardan birini birinci kere işlemesi halinde müspet disiplin anlayışı ile yazılı ikazın yapılması tarafında düzenleme yapıldı. Öğrencilerin sağlıklı bir birey olarak yetiştirilmeleri maksadıyla tütün içermeyen lakin tütün mamulünü taklit eder biçimde kullanılan her türlü eseri bulundurması yahut kullanması disiplin unsurları ortasına alındı. Öğrencilerin güvenliği açısından okulla ilgisi olmayan şahısların okul idaresinin müsaadesi dışında okula getirilmesi de disiplin hususları ortasına alındı. 

AKRAN ZORBALIĞI DİSİPLİN UNSURLARI ARASINDA 
Okul, pansiyon ve eklentilerinin belirlenen kurallar dışında kullanılmaması istikametinde de düzenleme yapıldı. Ferdî Bilgilerin Korunması Kanunu kapsamında okul yöneticilerinin, öğretmenlerinin, çalışanlarının ve başka öğrencilerin müsaadesiz olarak imgelerini çekmek, kaydetmek, paylaşmak fiilleriyle birlikte akran zorbalığına ait davranışlar da disiplin unsurlarına eklendi. Ceza gerektiren davranış ve fiillerde bulunan öğrencilere, aldıkları disiplin cezaları sonrasında düzgünleştirici, geliştirici yahut yönlendirici çalışmalar yapılarak, öğrencilerde olumlu davranışların desteklenmesi ve geliştirilmesi emeliyle düzenleme yapıldı. Ayrıca okul pansiyonunda paralı ve parasız yatılı olarak kalan öğrencilerin okul değiştirme cezası almaları durumunda da nakilleri yapılabilecek.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.