STERLIN
22,8842
DOLAR
18,6392
EURO
19,6304
ALTIN
1.079,31
BIST
4.993,13
SON DAKİKA
EYT’de KGF hazırlıkları başladı
“Küresel iktisat düşük enflasyon rejimine dönebilir”
Son dakika… Bakan Nebati’den EYT açıklaması: Hazırlıklar başlatılmıştır
Gram Altının yeni zirvesi! – KIBRIS HABER
Boğaziçi köyünde Sadıkoğlu için zafer ateşi yakıldı! – KIBRIS HABER
Global tahvil rallisi genişliyor
Gram altın rekor düzeylerde
İsrail ve ABD’den ortak adım… Amaçtaki ülke muhakkak oldu
Bakan Kurum’dan vatandaşlara teşekkür
Fed/Williams: Faizde hâlâ almamız gereken yol var
Güney Kıbrıs alarmda! Su kuşlarını da imha ediyorlar – KIBRIS HABER
2 Aralik 2022 Nöbetçi Eczaneler
Brent Petrol Varil Fiyatı! – KIBRIS HABER
LTB 6. Engelsiz Sanat Gecesi düzenleniyor! – KIBRIS HABER
KKTC Sağlık Bakanlığı’na 50 milyon TL kaynak tahsis edildi! – KIBRIS HABER
Çin Kovid siyasetinden dönüş sinyali verebilir
Dünya Kupası Son 16 tek maç mı, çift maç mı oynanacak? Son 16 Tipi rövanşlı mı?
Beşiktaş’a transferde Mario Balotelli önerisi!
Sivasspor Partizan hazırlık maçı saat kaçta, hangi kanalda, canlı yayın var mı?
HSBC her 10 üst seviye yöneticisinden birini işten çıkarmaya hazırlanıyor
Messi’ye tehdit! ‘Benimle karşılaşmamak için dua et!’ |Tyson’ın ringlere geri döndürmeyin
DÜNYA KUPASI 2022 | Sırbistan İsviçre maçı saat kaçta, hangi kanaldan canlı yayınlanacak?
Petrol OPEC+ öncesi haftalık kara yöneldi
İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti birinci orta seçimi kaybetti
DÜNYA KUPASI 2022 | Kamerun Brezilya maçı saat kaçta, hangi kanalda?
Dövizde Son Dakika! – KIBRIS HABER
BM Genel Sekreteri’nden Afrika için barış çağrısı! – KIBRIS HABER
Emine Şen Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Japonya elemelerden mutlu ayrıldı! – KIBRIS HABER
Hazine’nin dolar cinsi tahvilde ek satışı 2 milyar dolar

Çelik üretimi yüzde 21 düştü, üretiçi son çeyrek için korkulu

Çelik üretimi yüzde 21 düştü, üretiçi son çeyrek için kaygılıTürkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) bilgilerine nazaran, Türkiye’nin ham çelik …

Çelik üretimi yüzde 21 düştü, üretiçi son çeyrek için korkulu
CyborNFT
05.10.2022 11:22
0
A+
A-

Çelik üretimi yüzde 21 düştü, üretiçi son çeyrek için kaygılı
Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) bilgilerine nazaran, Türkiye’nin ham çelik üretimi, Ağustos’ta geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 21 azalışla 2,8 milyon ton oldu. Düşüşlerin, elektrik ve doğalgaza 30 Ağustos’ta yapılan yüzde 50’lik artırımın ve…

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), Ağustos ayına ait üretim, tüketim ve dış ticaret datalarını açıkladı.

Buna nazaran, Ağustos’ta Türkiye’nin ham çelik üretimi, geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 21 azalarak 2,8 milyon tona geriledi. Ham çelik üretimi, yılın 8 ayında yüzde 8,8 düşüşle 24,4 milyon ton düzeyinde gerçekleşti.

CyborNFT

Nihai mamul çelik tüketimi, ağustosta yıllık bazda yüzde 12,1 azalışla 2,3 milyon ton, Ocak-Ağustos periyodunda yüzde 5,4 gerileyerek 21,9 milyon ton oldu. Ağustos’ta çelik eserleri ihracatı, ölçü istikametinden yıllık bazda yüzde 25 azalışla 1,4 milyon ton, bedel tarafından yüzde 31,5 düşüşle 1,2 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Açıklamada yapılan değerlendirmeye nazaran, yıl başından bu yana ham çelik üretiminde gözlenen düşüşün, yılın ikinci yarısı itibariyle sürat kazanarak devam ettiği, Haziran’da yüzde 13,1, Temmuz’da yüzde 20,7, Ağustos’ta ise yüzde 21 düzeyine ulaştığı belirtildi.

“Zamların olumsuz tesiri şimdi yok”

Son üç ayda, üretimdeki aylık ortalamanın yüzde 18,3 ve ihracattaki yüzde 14,3 düzeyindeki düşüşlerin, elektrik gücü ve doğalgaz fiyatlarına 30 Ağustos’ta yapılan yüzde 50’lik artırımın ve BOTAŞ tarafından 29 Eylül’de gerçekleştirilen yeni düzenlemenin olumsuz tesirini yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu durum, yılın son çeyreğinin, çelik bölümümüz açısından daha sıkıntı geçeceğini ortaya koymaktadır. Avrupa’da birçok çelik fabrikasının güç krizi sebebiyle faaliyetlerini yavaşlattığı konjonktür, Türk çelik kesimi için Avrupa piyasasında oluşan süreksiz talep açığının giderilmesi açısından, başta fırsat olarak görülse de elektrik tarifelerine getirilen artırımlar sebebiyle, oluşan fırsat şartları ortadan kalkmış bulunmaktadır.”

“Hurdaya ticaretine hudut, dalı sekteye uğratır”

Enerji maliyetlerindeki artışa ek olarak, Avrupa’nın etraf münasebetlerinin ardına sığınarak, ticari mülahazalar ile hurda ihracatını sınırlama teşebbüslerinin, Türk çelik bölümü için temel girdi olan hurdaya erişimi engelleyeceğine dikkat çekilen açıklamada, bu durumun kesimin üretimini sekteye uğratmasından telaş duyulduğu lisana getirildi. Korumacılığın giderek arttığı global çelik piyasalarında, hurdanın da sıfır karbon gayesi öne sürülerek korumacılığa dahil edilmesinin, çelik bölümü açısından kaçınılmaz olarak ağır tahribata yol açacağı belirtilen açıklamada, “Söz konusu tahribatın engellenmesini teminen AB Kurulu nezdinde çok taraflı teşebbüslerde bulunulması, dalımız açısından hayati kıymet taşımaktadır” denildi.

Miktar olarak da paha olarak de düştü

Ocak-Ağustos periyodunda, geçen yılın tıpkı devrine kıyasla ihracat ölçü olarak yüzde 12,4 azalışla 11,1 milyon ton, kıymet olarak yüzde 8,8 artışla 10,5 milyar dolar oldu. Ağustos ayında çelik eserleri ithalatı, geçen yılının tıpkı ayına nazaran ölçü tarafından yüzde 7,1 düşüşle 1,1 milyon ton, bedel tarafından yüzde 7,9 azalışla 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu yılın 8 ayında ithalat, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran, ölçü tarafından yüzde 5,6 azalışla 10,2 milyon ton, bedel istikametinden ise yüzde 20,7 yükselişle 11,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Çelik eserleri tüketimi içindeki ithalat hissesi yüzde 31,8 olarak gerçekleşirken, yassı eser tüketimi içindeki ithalâtın hissesi yüzde 49’a ulaştı. Toplam ithalat içindeki Dahilde Sürece Rejimi (DİR) kapsamında yapılan ithalatın hissesi yüzde 65,3 oldu.

Geçen yılın Ocak-Ağustos periyodunda yüzde 104,2 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın tıpkı devrinde yüzde 93,9 düzeyine geriledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.