STERLIN
29,4140
DOLAR
23,3852
EURO
25,2846
ALTIN
1.464,59
BIST
5.568,53
SON DAKİKA
Büyük kazada yaralıların ismi açıklandı! – KIBRIS HABER
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Halkın hakkını en yüksek sesle savunacağım”! – KIBRIS HABER
Arpa buğday fiyatları belirlendi! Verilecek destek yükseltildi – KIBRIS HABER
Altında büyük artış! Yeni rekor – KIBRIS HABER
7 Haziran Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
“Polis Halk Koşusu” için kayıtlar devam ediyor! – KIBRIS HABER
Murat Şenkul’dan açıklama! Boğazyolu Caddesi kaçış yolu tamamlandı – KIBRIS HABER
Alkol yine bir kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER

Çekme evraklı aracı başına bela oldu

Rize’de kullanmadığı aracına sigorta ödememek için aracını trafikten çeken vatandaşa sonrasında sigorta yaptırmadığı periyot için borç çıktı. Rizeli vatandaş duruma reaksiyon gösterirken, sıkıntısına tahlil bulunmasını istedi.

Çekme evraklı aracı başına bela oldu
CyborNFT
24.03.2023 09:52
0
A+
A-

Çekme dokümanlı aracı başına bela oldu
Rize’de kullanmadığı aracına sigorta ödememek için aracını trafikten çeken vatandaşa sonrasında sigorta yaptırmadığı periyot için borç çıktı. Rizeli vatandaş duruma reaksiyon gösterirken, sıkıntısına tahlil bulunmasını istedi.

Rize’nin Ardeşen ilçesinde yaşayan 44 yaşındaki Sabit Yeniçırak, 30 Haziran 2022 tarihinde aracını kullanmayacağından dolayı trafik sigortasından ve motorlu taşıtlar vergisinden muaf olmak istedi ve trafikten çekme dokümanı aldı. Çekme dokümanı aldığı tarihten 9 ay sonra aracını tekrardan trafiğe çıkartmak istedi lakin sigorta şirketine gittiğinde olağanda ödemesi gereken fiyatın üzerinde bir fiyat istendi. Bunun nedenini sorduğunda ise aracı sigorta ödememek için trafikten çektiği devrin sigorta borcunun ödenmediği söylendi.

Kullanmadığı arabasına araç sigortası yapmamak için aracını trafikten çektiğini fakat tekrar sigorta yapmak istediğinde kendisine borç çıkarıldığını öne süren Sabit Yeniçırak, “Araçlarımıza çekme evrakını yaptırmamızın nedeni, trafik sigortasından ve motorlu taşıtlar vergisinden muaf olmak için. Devlet bize de bu hakkı veriyor. Aracınızı trafiğe çıkarmayacaksan, uzun vadeli vilayet yahut yurtdışına çıkacaksa aracını trafikten çek bu ödenekleri ödeme diyor. Vilayet dışında olduğum için aracım 1 yıllık trafik çekme evrakı almıştım. Şu an da gereksinimim olduğundan ötürü kullanacağım aracımla trafiğe çıkmak istediğimden dolayı zarurî trafik sigortası yapmam gerekti. Sigorta acentelerine gittiğimde, benim noterden aldığım çekme evrakımı görmüyorlar. Sistemde o denli gözüktü diyerek emsal araçlarda 4 bin lira olan sigorta fiyatını bana 8 bin 600 lira ödemem gerektiğini söylüyorlar. Nedenini sorduğumda ise gecikme bedeli olduğunu söylüyorlar. Bence bu bir soygun” diye konuştu.

CyborNFT

“BANA YOL GÖSTERİN, HAKKIMI SAVUNAYIM DİYORUM ANCAK BİLMEDİKLERİNİ SÖYLÜYORLAR”

Yaşadığı olay karşısında ne yapacağını bilmediğini ve hakkını nasıl arayacağını bilmediğini belirten Yeniçırak, “Benim geriye dönük borcum olmaması gerekiyor. Aslında bir borcum olsaydı çekme evrakı alamıyordum. Devlet bana bu türlü bir hak verdiyse şu an sigorta acenteleri benim çekme evrakımı neden görmüyor. Büsbütün onları da suçlamıyorum, devlet bankaları da beni görmedi. Bankaya gidip ‘Çekme evraklı aracıma sigorta yaptırmak istiyorum’ diyorum, ‘sistem kusur veriyor’ diyorlar. ‘Sistem kusur veriyor’ diye bunun bedelini ben mi ödeyeceğim. ‘Suçlu ben miyim’ burada. Bana gelen karşılıklar bunun yasal olmadığını söylüyorlar. Aciz kalıyorlar. ‘Bana yol gösterin, hakkımı savunayım’ diyorum ancak bilmediklerini söylüyorlar. Ben hakkımı nasıl savunacağım? Devlet yönetenlerden dayanak istiyorum, bunun bir yolu olmalı” sözlerini kullandı.

“KİMDEN ŞİKÂYETÇİ OLACAĞIMI BİLEMİYORUM”

Hakkını savunmak için gittiği yerlerden aldığı yanıtlara reaksiyon gösteren Yeniçırak, 2 katı fiyatına aracına sigorta yaptırmak zorunda kaldığını tabir ederek, “Yasal bir teşebbüs yapamıyorum zira kimden şikâyetçi olacağımı bilemiyorum. Dayanak aldığım yerler oldu, resmi yerler oldu. Nasıl yapacağımı, bana yol gösterin diyorum. Yetkili bireylerden ‘Nasıl yapabiliriz, hangi kurumları şikâyet edebilirim’ diyorlar. Aracıma sigortayı yaptırdım lakin bunun da peşini bırakmayacağım. Emsal araçlarda 4 bin lira iken ben 8 bin 600 TL civarı ödedim. Aslında gecikme bedeli diye bir şey yok. Aracım 9 aydır çekme evraklı. Kullanmadığım için garajda durduğu için ben buna bedel ödüyorum. Devlet buna el koymalı. Yani özel şirketin beni görmemesi değerli değil lakin devletin noterden aldığım çekme dokümanını görmemesi düzeltilmeli” biçiminde konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.