STERLIN
20,7237
DOLAR
18,5076
EURO
18,2237
ALTIN
989,44
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Erdoğan müzakerelere bir talih daha vermesini istedi
Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi
Meta işe alımları durduruyor
Son dakika: Putin kararnameyi imzaladı! Herson ve Zaporijya…
Resmi Gazete’de bugün (30.09.2022)
Basketbol Üstün Ligi’nin yayıncısı muhakkak oldu!
Hong Kong, 4,9 milyar dolar değerinde hazine arazisi satacak
Türkiye ve Malezya’nın Serbest Ticaret Anlaşması’nı revize eden protokol imzalandı
Galatasaray’da Erden Timur’dan dikkat çeken açıklamalar! Transfer döneminde neler yaşandı? Arda Turan, Okan Buruk, maaşlar…
Meksika Merkez Bankası’ndan 3. kez 75 baz puanlık faiz artışı
Lefkoşa Kızılbaş Parkı’nda külliye ile ilgili halka açık toplantı yapılıyor! – KIBRIS HABER
“Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”
Okullara temizlik hizmeti sağlanmasına yönelik ihale hakkında yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Hayvanların yemine de göz diktiler! – KIBRIS HABER
Son Dakika! Türkiye’den dünyaya ‘Kıbrıs’ mesajı; “Daha fazla güç ve silah göndereceğiz” – KIBRIS HABER
AB ülkeleri enerji krizi için bir yeniden toplanıyor
Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: ‘Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz’
Duyan şaşkına döndü… Kocası için aldığı tabutu internete koyup bağışlamaya karar verdi!
Kraliçe Elizabeth’in ölüm sebebi belli oldu
Tüketiciler için yeni dönem
Ersoy: İstanbul’un ziyaretçisi 15 milyonu aşacak
Okyay Sadıkoğlu’ndan LTB’ye sert paylaşım! – KIBRIS HABER
14 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor! – KIBRIS HABER
Sevgilisini darp etti teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Töre; “Projeyi halkımızla buluşturmak için hiçbir masraftan kaçınmayan ana vatanımıza teşekkür ediyoruz” – KIBRIS HABER
Disiplin Kurulundan karar çıktı! – KIBRIS HABER
Bakan Taçoy’dan anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! Dikkat çeken zamanlama…
Adanın Yunanistan’a bağlanma hayali! – KIBRIS HABER
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor

ÇED yönetmeliği Resmi Gazete’de

ÇED yönetmeliği Resmi Gazete’deÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 7 Şubat 1993’de yayımlanarak …

ÇED yönetmeliği Resmi Gazete’de
CyborNFT
29.07.2022 12:07
0
A+
A-

ÇED yönetmeliği Resmi Gazete’de
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 7 Şubat 1993’de yayımlanarak yürürlüğe giren, vakit içerisinde çeşitli revizyonlar yapılan ÇED Yönetmeliği’nde yeşil kalkınma gayeleri kapsamında güncelleme yapıldığı…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği ile Sıfır Atık, Sera Gazı Azaltımı, İklim Değişikliğine Tesirler, Etraf İzleme, Çevresel ve Toplumsal İdare üzere birçok planın “Sürdürülebilirlik Planı” altında ÇED raporlarında yer alması mecburiliği getirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 7 Şubat 1993’de yayımlanarak yürürlüğe giren, vakit içerisinde çeşitli revizyonlar yapılan ÇED Yönetmeliği’nde yeşil kalkınma amaçları kapsamında güncelleme yapıldığı belirtildi. Açıklamada, yenilenen ÇED Yönetmeliği’nin bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği bildirildi.

CyborNFT

ÇED raporu istenecek faaliyetlerin sayısı arttı

Yönetmelikle mevcut tariflerde düzenlemelere gidildiği aktarılan açıklamada, şu bilgileri yer verildi:

“Halkın bilgilendirilmesinin aktifleştirilmesine yönelik düzenlemeler yapılarak yürürlüğe alınan Paydaş İştirak Planı ile katılımcılıkta irtibat yollarının sayısı artırıldı.

Faaliyetlerin/Projelerin etrafa olan tesirleri göz önüne alınarak ÇED listelerinde düzenlemeye gidildi. Bu kapsamda, ÇED Raporu hazırlanması zarurî olan faaliyetlerin sayısı artırıldı. Birtakım bölümlerin tamamı da eşik pahasına bakılmaksızın tümüyle ÇED uygulanacak projeler listesine alındı.

Çevresel tesirleri ön inceleme ve değerlendirmeye tabi projelerin yer aldığı listede yer alan faaliyetler/projeler için de çevresel tesirlerinin daha kapsamlı ve ayrıntılı incelenmesi için kümülatif tesir kıymetlendirme yapılması, çevresel ve toplumsal hareket planı hazırlanması, sürdürülebilirlik ve etraf izleme planı hazırlanması zarurî kılındı.

Hacettepe Üniversitesi iş birliği yapıldı

Sıfır Atık Planı, Sera Gazı Azaltımı Planı, İklim Değişikliğine Tesirler, Etraf İzleme Planı, Çevresel ve Toplumsal İdare Planı ve benzerlerinin, ‘Sürdürülebilirlik Planı’ altında ÇED raporlarında yer alması mecburî hale getirildi.”

Açıklamada, Türkiye’de yatırımların çeşitlenmesi, iklim değişikliği ile uğraş ve sıfır atık çalışmaları, bilimsel ve teknik gelişmelerin takip edilmesi, vakit içerisinde karşılaşılan yargı kararları, başka mevzuatlarda yapılan değişiklikler üzere nedenlerle ÇED Yönetmeliği’nin revize edilmesi gerekliliğinin ortaya çıktığı tabir edildi.

Bu kapsamda, Bakanlık ve Hacettepe Üniversitesi iş birliği ile “ÇED Yönetmeliği’nin Geliştirilmesi Projesi”nin yapıldığı, akademisyenler, kurum ve sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı çalışma kümeleri oluşturulduğu, bugüne kadar yürürlüğe giren tüm ÇED yönetmelikleri ve yönetmelik revizyonları, izin-lisans ve kontrol yönetmelikleri, AB ülkeleri ve öbür ülkelerdeki uygulamalar, yargı kararları da dikkate alınarak “ÇED Yönetmeliği Kıymetlendirme Raporu” hazırlandığı hatırlatıldı.

ÇED Yönetmeliği’nin, Türkiye’nin yeşil kalkınma maksatları kapsamında başka bir değer taşıdığı vurgulanan açıklamada, iştirakçi ve şeffaf bir anlayışla yürütülen ÇED sürecinde, ilgili kamu kurumları ortasında uyum sağlanması, projelerin fiili olarak uygulanması sırasında ortaya çıkabilecek muhtemel çevresel ve toplumsal sorunların, tasarım kademelerinde kıymetlendirilerek tedbirlerin ortaya konulması, yapılması planlanan faaliyetlerden etkilenmesi beklenen yöre insanı ve sahip olunan bedelli ekosistem bileşenlerinin sürece dahil edilmesi sayesinde, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasının aşikar olacağına vurgu yapıldı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.