STERLIN
26,4277
DOLAR
21,2519
EURO
22,8057
ALTIN
1.325,53
BIST
5.351,84
SON DAKİKA
100’den fazla arının aynı anda saldırdığı 81 yaşındaki adam canını zor kurtardı! – KIBRIS HABER
Karneler hangi tarihte verilecek? İşte akademik takvimdeki değişiklikler – KIBRIS HABER
CHP’de yeni MYK belli oldu! – KIBRIS HABER
Açlık sınırı 14 bin 454 TL! – KIBRIS HABER
Emre Yağmuroğlu seçildi! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, “laubalisiniz”! – KIBRIS HABER
İçinde 2 yaşındaki çocukla birlikte araba çalındı! – KIBRIS HABER
Dikkat! “Kanser vakalarındaki artışa ve üreme bozukluklarına sebep oluyor” – KIBRIS HABER
76 trafik kazası , 23 kişi yaralı! – KIBRIS HABER
Paket servisçiye 15 kişi ırkçı saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
5 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Tatlısu’da arazi yangını! – KIBRIS HABER
53 yaşındaki şahıs, Lefkoşa’da bulduğu kredi kartıyla alışveriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dövizde yükseliş devam ediyor! – KIBRIS HABER
Ertan Kahraman Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Girne’de alkollü şahıs, park halindeki araçların dikiz aynalarını kırdı! – KIBRIS HABER
KIB-TEK elektrik kesintisi duyurdu! – KIBRIS HABER
İthal ürünlerde limit üstü kalıntı tespit edildi! İşte o ürünler – KIBRIS HABER
Okan Buruk’tan Jorge Jesus’a olay sözler! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Alışveriş poşetleri 1 TL oldu! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da alkollü sürücü kaza yaptı! – KIBRIS HABER
Nazım Hikmet ölümünün 60. yılında Moskova’daki mezarı başında anıldı – KIBRIS HABER
Evkaf İyilik Gönüllülerinden çevre temizliğine bir katkı daha – KIBRISS HABER
Taçoy: İhtiyat Sandığı birikimlerine yüzde 20 kar payı yatırıldı – KIBRIS HABER
25 Haziran Ara Seçimleri için ad çekme yarın – KIBRIS HABER
Ali Başman, Lefke’de vatandaşlarla bir araya geldi – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar: Ölümlü trafik kazaları Avrupa ülkelerine göre 4 katı, ivedilikle tedbir alınmalı – KIBRIS HABER
Ataoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Ankara’da temaslarda bulundu – KIBRIS HABER

Çavuşoğlu: Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün garanti altına alınması lazım

Çavuşoğlu: Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün garanti altına alınması lazımDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 17’nci Bled Stratejik Forumu’nda …

Çavuşoğlu: Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün garanti altına alınması lazım
CyborNFT
29.08.2022 21:52
0
A+
A-

Çavuşoğlu: Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün garanti altına alınması lazım
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 17’nci Bled Stratejik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna ortasında tesis edilecek barışın adil olması ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün garanti altına alınması gerektiğini söz ederek, “Rusya’nın saldırgan tavrını desteklemem mümkün değil” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Gücün hakimiyeti mi kuralların gücü mü” temalı 17. Bled Stratejik Forumu’nun “Avrupa’da kaç Avrupa var?” başlıklı panelinde konuştu. Çavuşoğlu, Avrupa’da savaşları engellemek için kurulan birçok kurum olmasına karşın Ukrayna-Rusya savaşının patlak verdiğine değinerek, “Tarihte sahiden fecî savaşlar yaşadık Avrupa’da Türkler ve kimi Avrupalı ülkeler ortasında, Balkanlar’da ve şu anda bütün bunları aştık ve bölgemizde gerçek bir dostluk kuruldu. Bugün yaşadığımız savaş bugün ya da yarın bir kademede er ya da geç sona erecek. Ne kadar uzun süreceğini bilmiyoruz. Pekala biz bu savaştan dersler çıkaracak mıyız? Neden bütün bu örgütleri kurduk, Avrupa Birliği, Avrupa Kurulu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü bütün bunların kurulmasının sebebi kıtamızda ya da dünyada öbür bir savaş olmaması içindi. Ancak şu anda var bir savaş. Şu anda savaş Avrupa’ya geri döndü maalesef” dedi.

“MÜZAKERE EDİLMİŞ OLAN BİR TAHLİL ASLINDA BİRİNCİ BAŞTAKİ HAFTALARDA ÇOK DAHA KOLAY OLABİLİRDİ”

CyborNFT

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumlarının başladığı birinci haftalarda müzakere yoluyla tahlilin çok daha kolay olabileceğine değinen Çavuşoğlu, “Müzakere edilmiş olan bir tahlil aslında birinci baştaki haftalarda çok daha kolay olabilirdi. Antalya’da bir ortaya gelmelerini sağladık. Bilhassa İstanbul’da bir ortaya gelmeleri sağladık. Aslında birinci haftalarda dediğim üzere çok daha kolaydı ve artık aslında tahlile ulaşabilmek o kadar kolay değil maalesef birtakım şeyler değişti. Bizim sahiden gördüğümüz Bucha’dan gelen tablolardan sonra birçok şey değişti” dedi.

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN GARANTİ ALTINA ALINMASI LAZIM”

Artık Ukrayna-Rusya savaşında şu anda alanda farklı gerçekler olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın Donbass bölgesi dışında birçok kent düştü diyebiliriz. Biz burada barıştan bahsediyoruz ancak bunun karşılıklı kabul edilen bir barış olması gerekiyor. Ancak tıpkı vakitte adil bir barışçıl tahlil olması gerekiyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün garanti altına alınması lazım. Pekala artık müzakere masasına geri dönebilirler mi? Bu kadar kolay mı? Yeni gerçekler müzakerelerin ilerleyen evrelerinde tesirli olacaklar. Kırım ve Donbass’ın statüsü ile ilgili olarak pozisyonları bile değişti” dedi.

“HEM RUSYA İLE HEM UKRAYNA İLE DÜZGÜN BAĞLARIMIZ VAR”

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşında elinden geleni yaptığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Biz elimizden geleni yapıyoruz her iki tarafa da erişimimiz var. Her iki tarafla da hem Rusya ile hem Ukrayna ile âlâ münasebetlerimiz var. Şu anda unsurlu bir duruşumuz var. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Ukrayna’ya tahminen de birçok NATO müttefikinden daha çok dayanak veriyoruz. Lakin tıpkı vakitte biz Rusya ile de bir diyalog içerisindeyiz. Bu diyalog da meyvelerini veriyor. Bu nedenle bir ortaya gelmelerini sağladık. Bu tahıl muahedesi işe yaradı” dedi.

Rusya’nın devlet nükleer güç şirketi Rosatom’un lideri ile Memleketler arası Atom Gücü Ajansı’nın (UAEA) liderin İstanbul’da bir ortaya geldiğini açıklayan Çavuşoğlu, uzmanların şu an Zaporijya Nükleer Santrali’ne gittiğine değindi.

Türkiye’nin konut sahipliğinde yapılan ve devam eden müzakerelerin ateşkese ve kalıcı bir barışa gideceğini ümit ettiğini söz eden Çavuşoğlu, Ukrayna ve Rusya devlet liderleri ortasında başından bu yana art planda irtibatın devam ettiğini belirtti.

“DÜN İTİBARİYLE 56 GEMİ 1.3 MİLYON TON TAHILI TAŞIDI”

İstanbul’da imzalanan tahıl mutabakatının yeterli işleyen bir düzenek olduğunu aktaran Çavuşoğlu, “Dün itibariyle 56 gemi 1.3 milyon ton tahılı taşıdı. Rusya’nın birtakım kaygıları vardı. Biz bunu da yönetmeye devam ediyoruz. ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres ile görüşmelerimiz devam ediyor. Tıpkı vakitte biz Türkiye olarak hiçbir vakit bu ülkelerden tahıl ithal etme gereksiniminde olan bir ülke değiliz. Birtakım ithalatımız var ancak tahıl açısından kendi kendimize yetiyoruz” dedi.

“RUSYA’NIN SALDIRGAN TAVRINI DESTEKLEMEM MÜMKÜN DEĞİL”

Anlaşmasının bir modülü olarak öbür ithalat kalemlerinin de kolaylaştırılması gerektiğine değinen Çavuşoğlu, bu mevzuyu gündeme getirdiğinde ise Rusya’yı destekliyormuş üzere lanse edildiğini tabir ederek, “Ben bunu söylediğim vakit Rusya’yı destekliyormuşum üzere anlatıyorlar. Rusya’nın saldırgan tavrını desteklemem mümkün değil. Nisan ayında Latin Amerika’daydım gübre ile ilgili bir gereksinim vardı. Bilhassa tahıl mutabakatının rastgele bir pürüz olmadan uygulanması gerekiyor” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.