STERLIN
20,2938
DOLAR
16,7832
EURO
17,4971
ALTIN
976,05
BIST
2.443,77
SON DAKİKA
DEMİSAŞ DÖKÜM EMAYE MAMÜLLERİ SANAYİ A.Ş.( Şirket Genel Bilgi Formu
GALATASARAY SPORTİF SINAİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş.( Transfer Görüşmelerinin Sonuçlanması yahut Sona Ermesi
SENKRON SİBER GÜVENLİK YAZILIM VE BİLİŞİM TAHLİLLERİ A.Ş.( Genel Konsey Süreçlerine Ait Bildirim
MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
MLP SIHHAT HİZMETLERİ A.Ş.( Hisselerin Geri Alınmasına Ait Bildirim
CTP: Kıbrıs Türk Halkının geleceği, elinizde oyuncak olmayacak
ABD ve Rusya ortasında ikinci takas savı…
Afganistan’da evsiz kalan depremzedeler takviye bekliyor
TİM/ Gültepe: 2022 gayemiz 250 milyar dolara yıl bitmeden ulaşacağız
Yeni Varlık Barışı bu sefer kademeli vergiyle geldi
Spot piyasada elektrik fiyatları (02.07.2022)
Hindistan’daki heyelan felaketinde bilanço ağırlaşıyor
ABD Lideri Biden: Kürtaj için seyahat etmek zorunda kalan bayanlar korunacak
Hong Kong’ta gemi ikiye ayrıldı: Onlarca kişi kayıp – KIBRIS HABER
Erhürman: Ücretler ve destekler, iki ayda bir değerlendirilmeli – KIBRIS HABER
Hong Kong’dan inanılmaz görüntüler! Gemi ikiye bölündü: Onlarca kişi kayıp
Zelenski duyurdu: Ukrayna için özel özel güvenlik kümesi kuruldu
İpe dolanan balinayı kurtarma operasyonu
Borsada yatırımcısına en fazla Fenerbahçe kazandırdı
Mikolayiv’de patlama sesleri
Ticaret Bakanı Muş: Haziran ayında ihracat 23,4 milyar dolar oldu
27 yıl aralıksız birebir şirkette çalıştı, aldığı armağan toplumsal medyayı kızdırdı!
Bu hafta global piyasalarda ağır bilgi trafiği takip edilecek
Yüsra Geyik: Arka sokaklar ayrı bir evren gibi – KIBRIS HABER
Karbonatla yok edebileceğiniz 8 kötü koku – KIBRIS HABER
Beyaz saçları azaltan mucizevi formül – KIBRIS HABER
Erdal Beşikçioğlu’ndan ‘Behzat Ç.’ itirafı! – KIBRIS HABER
Hayat onlar için çok zor! – KIBRIS HABER
Ceza’dan Sagopa Kajmer açıklaması! – KIBRIS HABER
Ali Sadi 16 oldu! – KIBRIS HABER

Çarpıcı argüman… ‘Putin kendini tuğgeneral ilan etti, cepheye taktik yolluyor!’

Çarpıcı argüman… ‘Putin kendini tuğgeneral ilan etti, cepheye taktik yolluyor!’Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin Ukrayna’ya savaş ilan ettiği …

Çarpıcı argüman… ‘Putin kendini tuğgeneral ilan etti, cepheye taktik yolluyor!’
CyborNFT
17.05.2022 08:52
0
A+
A-

Çarpıcı argüman… ‘Putin kendini tuğgeneral ilan etti, cepheye taktik yolluyor!’
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin Ukrayna’ya savaş ilan ettiği günden beri her atılımı dünyanın yakın markajında. Batılı kaynaklar Rus önderin davranış ve konuşmalarını tahlil ederek atacağı yeni adımları iddia etmeye çalışıyor. Manşetlere taşınan son argümana nazaran ise Putin, savaşta kendine çoktan askeri rütbeler bahşetmiş bile…

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin 24 Şubat’ta yaptığı Ukrayna topraklarını işgal açıklamasının akabinde neredeyse her gün ekranların karşına geçerek ya da yazılı açıklamalar yaparak savaşla ilgili son durum, Rusya’nın Ukrayna’da güttüğü gaye ve savaş çıkarma münasebetleriyle ilgili fikirlerini beyan etmeye devam ediyor.

Rusya ve Ukrayna ortasında süren savaşı izleyen uzmanlar ise Putin’in Ukrayna savaşını ziyadesiyle ‘kişiselleştirdiğini’ söylüyor.

CyborNFT

Batılı askeri kaynaklara nazaran Vladimir Putin, Ukrayna savaşına o kadar dahil oldu ki, operasyonel ve taktik kararları “albay yahut tuğgeneral düzeyinde” alıyor.

Putin, müttefikleri Ermenistan, Belarus, Kırgızistan, Kazakistan ve Tacikistan önderleriyle görüşme yaptı.

DURUMU ŞAHSÎ PROBLEM HALİNE GETİRDİ

Buna ispat olaraksa Rus önderin, geçen hafta işgalcilerin Ukrayna’nın doğusundaki stratejik bir ırmağı geçmeye çalışırken kanlı bir mağlubiyete uğradıkları Donbass’taki güçlerin hareketini belirleme gayreti gösteriliyor.

Kaynaklar, Ukrayna’nın geçen hafta vazifeden alındığı tarafındaki savlarının tersine, Putin’in Rus silahlı kuvvetleri kumandanı General Valery Gerasimov ile hala yakın bir formda çalıştığını da kelamlarına ekliyor.

Ukrayna’nın doğusunda devam eden savaşa atıfta bulunarak, “Putin ve Gerasimov’un, olağanda bir albay yahut bir tugay tarafından alınmasını beklediğimiz seviyede taktiksel karar alma sürecine dahil olduklarını düşünüyoruz” diyen askeri uzmanlar Rus ordusunun taktik ataklarının bir kısmın Putin tarafından belirlendiği konusunda hemfikir.

DONBASS’TA DA BAŞARISIZ OLDULAR

Moskova ordusu, bir aydır bir taarruza giriştikleri Donbass’ta şimdiye kadar bir atılım gerçekleştiremedi ve bu taarruzlar fakat birkaç kere küçük Ukrayna kuvvetlerini kuşatmakla hudutlu kaldı.

ABD ordusundaki albaylar ve İngiliz ordusundaki tugaylar, tipik olarak, bir avuç taburdan oluşan birliklerden oluşan bir tugaya komuta eder. Bu tugaylar Rus ordusundaki en küçük operasyon ünitesine muadil.

Putin’in savaşının iki kritik ismi: Rus silahlı kuvvetleri kumandanı General Valery Gerasimov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu

Rusya ordusu, batılı emsallerine kıyasla daha üstten aşağıya bir usulde çalışıyor ve işler tipik olarak alandaki generallere gönderilen talimatlarla yürüyor. Lakin Moskova’nın işgal harekâtı bocaladıkça ve Rusya’nın 12 kilit misyondaki generali öldürülünce, Putin açısından iş başa düşmüş üzere görünüyor.

“YAPACAK DAHA GÜZEL BİR ŞEYİ YOK MU?”

İngiliz ordusunda eski bir tuğgeneral ve Memleketler arası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde kara savaşı uzmanı olan Ben Barry hususla ilgili olarak şunları söyledi: “Bir hükümet liderinin askeri kararlar almaktan daha yeterli yapacak işleri olmalı. Günlük faaliyetlerde çıkmaza girmek yerine siyasi stratejiyi belirlemeliler”

Son 24 saat içinde, Rus kuvvetleri Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesindeki cephe mevzilerini bombaladı, zira çatışmalar, 11 haftadan fazla süren savaşın akabinde, Ukrayna kuvvetleri tarafından hâlâ denetim edilen, en doğudaki kent Severodonetsk’e odaklandı.

Luhansk bölgesi valisi Serhiy Haidai dün yaptığı açıklamada, Rus hava akınlarının hafta sonu kentteki bir hastaneyi vurduğunu, iki kişinin vefatına ve bir çocuk da dahil olmak üzere dokuz kişinin yaralanmasına sebep olduğunu söyledi.

Ruslar, Ukrayna’nın Donbass’taki savunma güçlerinin daha geniş bir biçimde kuşatılmasını tamamlama uğraşı başarısız olduğu için, savaştan evvel 100 bin nüfusu olan bir sanayi kenti olan Severodonetsk’e yavaş ve daima halde akın düzenliyor.

Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetlerinin “konumları müdafaaya ve Ukrayna birliklerinin hududa yanlışsız ilerlemesini engellemeye” odaklandığını söyledi.

Bir müddettir Putin’in Gerasimov’u kovduğu söyleniyordu… Ancak Gerasimov, Şoygu ve Putin adeta ayrılmaz bir üçlü (Fotoğraf 2016 yılından)

İNGİLTERE: UKRAYNA KAZANDI!

İngiltere’nin savunma kurmay lideri Adm Sir Tony Radakin, Putin’in “Tüm Ukrayna’yı boyun eğdirmek” ve “bu ülkeye kendi egemenliğini dayatmak” istediği ve başarısız olduğu için Ukrayna’nın artık savaşı kazandığına inandığını söyledi.

Westminster’de bir parlamento dinleyicisine hitaben yaptığı konuşmada Birleşik Krallık silahlı kuvvetleri lideri, Ukrayna’nın “Varoluşsal bir tehditle” savaştığı için kazandığını ve “Ulusunun hayatta kalacağını” söyledi.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Rus kuvvetlerinin, Severodonetsk’in de kesimi olduğu Luhansk bölgesinin geri kalanını ele geçirmek için Ukrayna birliklerinin Donetsk kentinden İzium’a kadar geniş çaplı bir kuşatmasını tamamlama gayesinden vazgeçtiğine inandığını söyledi.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.