STERLIN
36,7504
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
SON DAKİKA
“Güney Kıbrıs’ın Chevron ile Doğu Akdeniz’de doğal gaz çıkarmak için anlaştı”! – KIBRIS HABER
Girne’de ağır vasıta trafik kısıtlaması başlıyor! – KIBRIS HABER
Devlet yetkililerini eleştirdi! – KIBRIS HABER
Seyir halindeki otobüs yandı! – KIBRIS HABER
Yaşlılara yönelik şiddet ve kötü muameleye dikkat çekti! – KIBRIS HABER
‘Tokat terapisi’ sırasında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Maraş Futbol sahasını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Altın fiyatında rekor! – KIBRIS HABER
Şöhret Öngideren hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Can Gürzap hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Kırsal kesim arsaları altyapılarının bitmesi için 10 milyon TL ayrıldı! – KIBRIS HABER
Asgari ücretin 4 katı cezası var! – KIBRIS HABER
Yine alkol yine kaza! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Gençlerimiz için her türlü fedakarlığı yapacağız”! – KIBRIS HABER
“2006 yılından beri kamuya tek bir engelli istihdam edilmedi” dediler. Eylem başlatacaklar – KIBRIS HABER
KAMU-SEN’den mesaj! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları açıklandı! Zehir yiyoruz – KIBRIS HABER
Kıbrıs Vakfı, Eğitim Destek Programı Başlattı! – KIBRIS HABER
Güney’de polisler mercek altında! – KIBRIS HABER
“Mulla Hüseyin artık “kayıp” değil, bir mezarı var”! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası ertelendi! – KIBRIS HABER
1 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sıcaklık 21-24 derece dolaylarında seyredecek! – KIBRIS HABER
Ateşkes sona erdi! İsrail ordusundan açıklama – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerin borçlarını 15 Aralık’a kadar ödemesini istedi! – KIBRIS HABER
Gemikonağı’nda kaza sonucu 20 yaşındaki kız yoğun bakımda! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! – KIBRIS HABER
Türkiye Adalet Bakanı Tunç; “İsias sorumluları yargı huzurunda hesap verecek”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde yarın uzun süreli elektrik kesintisi yaşanacak! – KIBRIS HABER
Birinin 6. diğerinin 4. tutuklanması! – KIBRIS HABER

Çarpıcı argüman… ‘Putin kendini tuğgeneral ilan etti, cepheye taktik yolluyor!’

Çarpıcı argüman… ‘Putin kendini tuğgeneral ilan etti, cepheye taktik yolluyor!’Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin Ukrayna’ya savaş ilan ettiği …

Çarpıcı argüman… ‘Putin kendini tuğgeneral ilan etti, cepheye taktik yolluyor!’
CyborNFT
17.05.2022 08:52
0
A+
A-

Çarpıcı argüman… ‘Putin kendini tuğgeneral ilan etti, cepheye taktik yolluyor!’
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin Ukrayna’ya savaş ilan ettiği günden beri her atılımı dünyanın yakın markajında. Batılı kaynaklar Rus önderin davranış ve konuşmalarını tahlil ederek atacağı yeni adımları iddia etmeye çalışıyor. Manşetlere taşınan son argümana nazaran ise Putin, savaşta kendine çoktan askeri rütbeler bahşetmiş bile…

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin 24 Şubat’ta yaptığı Ukrayna topraklarını işgal açıklamasının akabinde neredeyse her gün ekranların karşına geçerek ya da yazılı açıklamalar yaparak savaşla ilgili son durum, Rusya’nın Ukrayna’da güttüğü gaye ve savaş çıkarma münasebetleriyle ilgili fikirlerini beyan etmeye devam ediyor.

Rusya ve Ukrayna ortasında süren savaşı izleyen uzmanlar ise Putin’in Ukrayna savaşını ziyadesiyle ‘kişiselleştirdiğini’ söylüyor.

CyborNFT

Batılı askeri kaynaklara nazaran Vladimir Putin, Ukrayna savaşına o kadar dahil oldu ki, operasyonel ve taktik kararları “albay yahut tuğgeneral düzeyinde” alıyor.

Putin, müttefikleri Ermenistan, Belarus, Kırgızistan, Kazakistan ve Tacikistan önderleriyle görüşme yaptı.

DURUMU ŞAHSÎ PROBLEM HALİNE GETİRDİ

Buna ispat olaraksa Rus önderin, geçen hafta işgalcilerin Ukrayna’nın doğusundaki stratejik bir ırmağı geçmeye çalışırken kanlı bir mağlubiyete uğradıkları Donbass’taki güçlerin hareketini belirleme gayreti gösteriliyor.

Kaynaklar, Ukrayna’nın geçen hafta vazifeden alındığı tarafındaki savlarının tersine, Putin’in Rus silahlı kuvvetleri kumandanı General Valery Gerasimov ile hala yakın bir formda çalıştığını da kelamlarına ekliyor.

Ukrayna’nın doğusunda devam eden savaşa atıfta bulunarak, “Putin ve Gerasimov’un, olağanda bir albay yahut bir tugay tarafından alınmasını beklediğimiz seviyede taktiksel karar alma sürecine dahil olduklarını düşünüyoruz” diyen askeri uzmanlar Rus ordusunun taktik ataklarının bir kısmın Putin tarafından belirlendiği konusunda hemfikir.

DONBASS’TA DA BAŞARISIZ OLDULAR

Moskova ordusu, bir aydır bir taarruza giriştikleri Donbass’ta şimdiye kadar bir atılım gerçekleştiremedi ve bu taarruzlar fakat birkaç kere küçük Ukrayna kuvvetlerini kuşatmakla hudutlu kaldı.

ABD ordusundaki albaylar ve İngiliz ordusundaki tugaylar, tipik olarak, bir avuç taburdan oluşan birliklerden oluşan bir tugaya komuta eder. Bu tugaylar Rus ordusundaki en küçük operasyon ünitesine muadil.

Putin’in savaşının iki kritik ismi: Rus silahlı kuvvetleri kumandanı General Valery Gerasimov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu

Rusya ordusu, batılı emsallerine kıyasla daha üstten aşağıya bir usulde çalışıyor ve işler tipik olarak alandaki generallere gönderilen talimatlarla yürüyor. Lakin Moskova’nın işgal harekâtı bocaladıkça ve Rusya’nın 12 kilit misyondaki generali öldürülünce, Putin açısından iş başa düşmüş üzere görünüyor.

“YAPACAK DAHA GÜZEL BİR ŞEYİ YOK MU?”

İngiliz ordusunda eski bir tuğgeneral ve Memleketler arası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde kara savaşı uzmanı olan Ben Barry hususla ilgili olarak şunları söyledi: “Bir hükümet liderinin askeri kararlar almaktan daha yeterli yapacak işleri olmalı. Günlük faaliyetlerde çıkmaza girmek yerine siyasi stratejiyi belirlemeliler”

Son 24 saat içinde, Rus kuvvetleri Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesindeki cephe mevzilerini bombaladı, zira çatışmalar, 11 haftadan fazla süren savaşın akabinde, Ukrayna kuvvetleri tarafından hâlâ denetim edilen, en doğudaki kent Severodonetsk’e odaklandı.

Luhansk bölgesi valisi Serhiy Haidai dün yaptığı açıklamada, Rus hava akınlarının hafta sonu kentteki bir hastaneyi vurduğunu, iki kişinin vefatına ve bir çocuk da dahil olmak üzere dokuz kişinin yaralanmasına sebep olduğunu söyledi.

Ruslar, Ukrayna’nın Donbass’taki savunma güçlerinin daha geniş bir biçimde kuşatılmasını tamamlama uğraşı başarısız olduğu için, savaştan evvel 100 bin nüfusu olan bir sanayi kenti olan Severodonetsk’e yavaş ve daima halde akın düzenliyor.

Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetlerinin “konumları müdafaaya ve Ukrayna birliklerinin hududa yanlışsız ilerlemesini engellemeye” odaklandığını söyledi.

Bir müddettir Putin’in Gerasimov’u kovduğu söyleniyordu… Ancak Gerasimov, Şoygu ve Putin adeta ayrılmaz bir üçlü (Fotoğraf 2016 yılından)

İNGİLTERE: UKRAYNA KAZANDI!

İngiltere’nin savunma kurmay lideri Adm Sir Tony Radakin, Putin’in “Tüm Ukrayna’yı boyun eğdirmek” ve “bu ülkeye kendi egemenliğini dayatmak” istediği ve başarısız olduğu için Ukrayna’nın artık savaşı kazandığına inandığını söyledi.

Westminster’de bir parlamento dinleyicisine hitaben yaptığı konuşmada Birleşik Krallık silahlı kuvvetleri lideri, Ukrayna’nın “Varoluşsal bir tehditle” savaştığı için kazandığını ve “Ulusunun hayatta kalacağını” söyledi.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Rus kuvvetlerinin, Severodonetsk’in de kesimi olduğu Luhansk bölgesinin geri kalanını ele geçirmek için Ukrayna birliklerinin Donetsk kentinden İzium’a kadar geniş çaplı bir kuşatmasını tamamlama gayesinden vazgeçtiğine inandığını söyledi.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.