STERLIN
22,8880
DOLAR
18,6082
EURO
19,6261
ALTIN
1.075,56
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Büyük Okyanus’ta bulunan Tonga açıklarında 6.7 büyüklüğünde sarsıntı
Galatasaraylı Abdülkerim Bardakçı’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Galatasaraylı Marcao’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Blinken’dan Filistin-İsrail ihtilafı açıklaması: İki devletli çözüm umutlarını baltalayan her türlü eyleme karşı çıkmaya devam edeceğiz
OPEC+ üretimi 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı’ndan istifa etti
Spot piyasada elektrik fiyatları (04.12.2022)
Rusya’da 5 katlı binada patlama: 4 ölü, 10 yaralı
OPEC petrol üretimini günlük 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Yunanistan’da dinleme skandalında yeni iddia! Genelkurmay Başkanı Floros da casus yazılımla dinlendi
Çinli 3 astronot 183 gün sonra tekrar Dünya’da
Pakistan’da maden ocağında patlama: 6 ölü
Düzce’de okullar açılıyor
Ukrayna savaşı: ABD istihbaratı, savaşın kış aylarında yavaşlayacağını düşünüyor
Tahıl koridorunda 13 milyon tondan fazla tahıl taşındı
Her gün yarım kilo çiğ et yiyordu… ‘Ciğer Kralı’ sır gibi sakladığı gerçeği açıkladı! Takipçilerini hayal kırıklığına uğratan itiraf
Bakan Nebati’den Kılıçdaroğlu’na: Bizler ithal ekonomi komiserlerine asla bel bağlamayız
Tahıl koridorunda taşınan tahıl 13 milyon tonu geçti
Galatasaray Lisesi mezunları madalyalarını aldı
Hangi yatırım aracı ne kazandırdı?
Endonezya’daki Semeru Yanardağı yeniden harekete geçti
İran’da İsrail istihbaratına çalışan 4 kişi idam edildi
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Nikolenko: Tehditler almaya devam ediyoruz
‘Türkiye elektrifikasyonda öncü ülkelerden biri olacak’
‘Koronavirüs gerçeği’ni yıllar sonra açıkladı… Wuhan’da çalışan bilim insanından itiraf üzere kelamlar
Son dakika… İran’dan flaş karar: Ahlak polisi lağvedildi
Guardiola, Dünya Kupası ortasını Münih’te geçiriyor
Rusya’nın petrol ihracatında gerileme sonlu kaldı
‘Pendik-Sabiha Gökçen Metro Sınırı’nda 1,4 milyon yolcu seyahat etti’
Türk satrancının şampiyonu Mustafa Yılmaz

‘Cam tavanlar yıkılsın’

‘Cam tavanlar yıkılsın’İş dünyasında bayanın güçlenmesinin ülkemizin gelişimi açısından epey kıymetli olduğunu vurgulayan Seger Genel Müdürü …

‘Cam tavanlar yıkılsın’
CyborNFT
27.10.2022 07:41
0
A+
A-

‘Cam tavanlar yıkılsın’
İş dünyasında bayanın güçlenmesinin ülkemizin gelişimi açısından epey kıymetli olduğunu vurgulayan Seger Genel Müdürü Tülin Tezer, “Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde öncelikle bayanların iş dünyasında karşılaştıkları cam tavanların ortadan kaldırılması, adil bir halde haklara sahip olmaları ve her alanda daha güçlü bir formda var olmaları göz gerisi edilemeyecek bir gerekliliktir” diye konuştu.

Türkiye ve Çin’deki iki üretim tesisinde şurası 15 milyon adet üretim kapasitesi ile hem araç üreticilerinin orjinal modül ihtiyaçlarını hem de satış sonrası pazarındaki müşterilerin yedek modül muhtaçlıklarını karşıladıklarını anlatan Seger Genel Müdürü Tülin Tezer, “Üretimimizin yüzde 80’ini ihraç ederek ülke iktisadına katkıda bulunurken bir yandan da bilhassa bayanın odak noktasında olduğu toplumsal bahislere da kıymetli projelerde yer alarak takviye sağlamaya çalışıyoruz. 1981’den bugüne kalıp yargılarından sıyrılmış eşitlikçi bir anlayışın yerleşmesi için çabalayan kurumlardan biri olduk. Önyargılardan, kalıplardan arındırılmış, bayanı ötekileştirmeyen, cinsiyet eşitliğini benimseyen kurum kültürümüzden asla taviz vermiyor, tutum ve tavırlarımızı bu istikamette sergiliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve bayanın güçlenmesini; sahip olduğumuz kültürel, tarihi ve toplumsal değerlerimizle kalkınmamızın en önemli gereklerinden biri olarak görüyoruz” sözlerini kullandı.

Çalışanlarını ve paydaşlarını bilgilendirmek ve farkındalık oluşmasına dayanak olmak üzere toplumsal cinsiyet eşitliği temelli eğitimler organize edip projeler geliştirdiklerin söyleyen Seger Genel Müdürü Tülin Tezer, bu kapsamda her geçen yıl bayan çalışan sayısını da arttırdıklarını vurguladı. Tezer, kelamlarına şöyle devam etti:

CyborNFT

‘KADINLAR KULÜBÜNÜ KURDUK’

“Nihayetinde şirketimizde bayanların toplumsallaşmasını, ferdî gelişimlerinin desteklenmesini, bilgilendirilmelerini sağlamak ve toplumsal değişime katkı sunmak hedefiyle Bayanlar Kulübü’nü kurduk. Kulübün kurulması ile birlikte özgüven, çalışma hayatına adaptasyon ve tertiplere iştirak arttı” dedi.

GÖZ ARKASI EDİLMEZ BİR GEREKLİLİK

Seger bünyesinde çalışanlardan oluşan ‘Eşitliğin Sesi’ çalışma kümesini da kurduklarını söz eden Tezer, “Aynı vakitte bu küme sayesinde maksat ve faaliyet planlarımızı belirleyerek, ‘eşitlik politikamızı’ oluşturduk. Şu an da Bursa’da eşitlik siyasetine sahip birinci 10 firmadan biriyiz. Ayrıyeten toplumsal medya platformlarında yer alan ‘Sesimiz Eşitliğimiz’ isimli hesabımızda yaptığımız paylaşımlar ile toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerekliliğine ve bayanın güçlenmesinin ülkemizin gelişimi açısından değerine vurgu yapıyoruz. Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde öncelikle bayanların iş dünyasında karşılaştıkları cam tavanların ortadan kaldırılması, adil bir biçimde haklara sahip olmaları ve her alanda daha güçlü bir biçimde var olmaları göz arkası edilemeyecek bir gerekliliktir” diye konuştu.

BU KIVILCIM TÜM ÜLKEYE YAYILMALI

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Projesi ile daha evvel iş hayatına katılmamış bayanları meslek liselerinde aldıkları teknik eğitimler sonrasında Bursa’daki fabrikada istihdam ettiklerini belirten Tezer, “Bu proje ile iş ömrüne birinci sefer Seger’de adım atan bayanlar, hala şirketimizin bünyesinde çalışmaya devam ediyor. Bayanın güçlenmesine yönelik hayata geçirdiğimiz bu faaliyeti bir kıvılcım olarak nitelendiriyoruz ve bu kıvılcımın ülkemizin her köşesine yayılması ile her tarafı ile kalkınmış özlenen Türkiye’ye kavuşacağımızı temenni ediyoruz” diye konuştu.

‘SORUMLULUK İÇİN TALEPKÂR OLMALILAR’

SEGER Genel Müdürü Tülin Tezer, iş hayatına atılmak isteyen bayanlara şu tavsiyelerde bulundu: “Öncelikle bayan olarak kendilerine her vakit güvensinler, emeğin cinsiyeti olamadığına öncelikle kendileri inansınlar. Sürekli hayallerinin peşinden gitsinler, mesleklerinde bayan oldukları için yükselemeyeceklerini asla düşünmesinler ve daha fazla sorumluluk almak konusunda talepkar olsunlar. Maalesef bayanlar iş hayatında meslek basamaklarında yükselebilmek için erkeklere oranla kendilerini muvaffakiyetleri ile daha fazla kanıtlamak zorundalar lakin bu katiyen bir dezavantaj değil tam bilakis bayanları güçlendiren bir durum. Değerli olan daha fazla çalışma, başarma karalılığını gösterebilmek, azimli ve sabırlı olmak.”

GLOBAL KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ

2016 yılında WEPs’i (Women Empowerment Principles–Kadının Güçlenmesi Prensipleri)imzaladıklarını belirten Seger Genel Müdürü Tülin Tezer, “Ardından Küresel Compact, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma kümesinin altında yer alan Bayanın Güçlenmesi Bursa Platformu’na katıldık. 2017’de Sabancı Üniversitesi Kurumsal İdare Forumu tarafından, TÜSİAD’ın işbirliği, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın dayanağı ile oluşturulan ‘İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi’ne takviye veren şirketlerden biri olduk. Bu proje kapsamında, Mor Salkım Bayan Dayanışma Derneği ile bir işbirliği protokolü yaptık. Bu işbirliği, rastgele bir şiddete uğrayan Seger çalışanlarına dernek tarafından fiyatsız dayanak sağlanmasını da kapsadı” dedi.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.