STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER
145 polis mensubuna rütbeleri takıldı! – KIBRIS HABER
Eşiyle görüşen şahsa kafa attı! – KIBRIS HABER
Kiracısının evinden hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Çalışma izni yaptırmayan Pakistan vatandaşı tutuklandı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanınma çağrısını mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi! – KIBRIS HABER
Rum siyasi partiler yanlışlıkla verilen devlet katkı payını iade etmiyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar, Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti! – KIBRIS HABER
Rus Büyükelçi; “Kıbrıs sorununun çözümüne yaklaşımımız değişmedi”! – KIBRIS HABER
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Dr. Küçük’ün anıt mezarını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
“Muhalefetin Meclis’teki koltuklarından kalkması ve sokağa inmesi büyük önem taşımaktadır”! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER

Büyük dönüşümde alana inildi! Binalar tek tek inceleniyor: İstanbul’da 1.5 milyon konut devlet takviyesiyle yenilenecek

İstanbul’da riskli yapıların süratle yenilenmesi için başlatılan ‘Yarısı Bizden’ kentsel dönüşüm kampanyası büyük ilgi gördü. Her gün binlerce müracaat alınan kampanyada bakanlık yetkilileri de alana indi ve binalarda incelemeler başladı. Birinci etapta 300 bin, toplamda ise 1.5 milyon riskli konutun dönüşeceğini belirten Bakan Murat Kurum, “İstanbul’da tek bir riskli yapı bırakmayacağız. Maliyetin yarısını biz karşılıyoruz, kalanı için de ödeme kolaylığı sağlıyoruz” dedi.

Büyük dönüşümde alana inildi! Binalar tek tek inceleniyor: İstanbul’da 1.5 milyon konut devlet takviyesiyle yenilenecek
CyborNFT
29.04.2023 08:24
0
A+
A-

Büyük dönüşümde alana inildi! Binalar tek tek inceleniyor: İstanbul’da 1.5 milyon konut devlet dayanağıyla yenilenecek
İstanbul’da riskli yapıların süratle yenilenmesi için başlatılan ‘Yarısı Bizden’ kentsel dönüşüm kampanyası büyük ilgi gördü. Her gün binlerce müracaat alınan kampanyada bakanlık yetkilileri de alana indi ve binalarda incelemeler başladı. Birinci etapta 300 bin, toplamda ise 1.5 milyon riskli konutun dönüşeceğini belirten Bakan Murat Kurum, “İstanbul’da tek bir riskli yapı bırakmayacağız. Maliyetin yarısını biz karşılıyoruz, kalanı için de ödeme kolaylığı sağlıyoruz” dedi.

İstanbul’daki 1.5 milyon riskli yapının süratle kentsel dönüşüme girebilmesi için devreye alınan ‘Yarısı Bizden’ kampanyası ilgiyle karşılandı. Maliyetin yarısını devletin karşıladığı, inşaatı TOKİ’nin üstlendiği yeni model için saha çalışmalarının başladığını belirten Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Ekiplerimiz saha incelemelerine başladı. Başvuruyu alıyoruz, gruplarımızı yönlendiriyoruz. Müracaat yapılan binaya gidip tespit yapıyoruz. Binada 2/3 çoğunluk sağlanırsa riskli konutları TOKİ ile dönüştürüyoruz. Kampanyamızda maliyetin yarısını biz karşılayoruz. Vatandaşlarımız da uygun ödeme planı ile yeni konutuna kavuşuyor” dedi.

1 MİLYON REZERV KONUT

CyborNFT

1.5 milyon riskli konutun yenilenmesi sürecinde izlenecek yolu da anlatan Bakan Murat Kurum şunları söyledi: “500 bin konutu yerinde dönüştüreceğiz. 1 milyon konut için de 500 bini Anadolu, 500 bini Avrupa Yakası’nda olmak üzere küçük uydu kentler yapacağız. Buralarda rezerv konutlar üreteceğiz. Vatandaş ister yerinde, ister rezerv alanda konut sahibi olacak. Tüm bu süreci de İstanbul’a ek nüfus getirmeden yürüteceğiz. Rezerv konut yaparak, kentin içinde yapı yoğunluğunu da azalatacağız. Yeşile, toplumsal donatı alanlarına yer açacağız. Kampanya ile birinci etapta 200 bini yerinde, 100 bini rezerv alanda olmak üzere 300 bin konut dönüşecek. 220 bin binadaki 1.5 milyon riskli konutun dönüşümünü ise 5 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Böylelikle en az 6 milyon İstanbullu inançlı ve sarsıntıya güçlü yuvalarına kavuşacak.” Kurum, kentsel dönüşümü hızlandırmak için ilçelere belediyelerle birlikte ofisler kuracaklarını ve vatandaşa bu ofislerle süreci anlatacaklarını da ekledi.

Murat Kurum

TALEP 300 BİNİ AŞTI

26 Nisan’da başlayan ‘Yarısı Bizden’ kampanyasına ağır talep geldi. 3 günde 309 bin konut ve işyeri için 51 bin müracaat yapıldı. Riskli konutunu kampanya ile yenilemek isteyenler 29 Mayıs’a kadar e-Devlet üzerinden müracaat yapabilecek. Müddet sona erdiğinde talep fazla olacağı için kura çekimi ile dönüşüm konutları belirlenecek.

– 2+1 KONUT

Maliyet: 1.5 milyon TL

Devlet takviyesi: 750 bin TL

Hak sahibi borcu: 750 bin TL

Peşinat: (yüzde 10) 75 bin TL

Kalan fiyat: 675 bin TL

Aylık taksit: (120 ay) 5 bin 625 TL

– 3+1 KONUT

Maliyet: 1.8 milyon TL

Devlet takviyesi: 900 bin TL

Hak sahibi borcu: 900 bin TL

Peşinat: (yüzde 10) 90 bin TL

Kalan meblağ: 810 bin TL

Aylık taksit: (120 ay) 6 bin 750 TL

– Taksitler her yıl ocak ve temmuz aylarında memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına nazaran artacak.

– Dileyenler TOKİ’ye borçlanmak yerine 0.79 faiz oranı ile kredi de çekebilecek. Tüm ödemeler imal ihalesinden sonra başlayacak.

TAŞINMA VE KİRA DAYANAĞI VERİLECEK

– Yarısı Bizden kampanyası için yapılan müracaatlar, bakanlık tarafından incelenecek. Görevlendirilen keşif grubu binaya giderek alanda inceleme yapacak, beyan edilen bilgileri denetim edecek. Binanın dönüşümü için saha ziyaretinden bir keşif raporu hazırlayacak. Keşif etabından sonra gönüllülük aslıyla mutabakat sağlanan bina için protokol hazırlanacak, proje basamağına geçilecek. Akabinde ruhsat alma süreci başlayacak. Binanın boşaltılmasıyla TOKİ eliyle başlatılacak inşa süreci en geç 2 yıl içinde tamamlanacak. Bu süreçte 10 bin 500 TL taşınma ve aylık 5 bin 250 TL kira yardımı yapılacak.

RAKAMLARLA KENTSEL DÖNÜŞÜM

– 6.6 milyon Denetlenen konut ve işyeri sayısı

– 3.3 milyon dönüşümü tamamlanan konut sayısı

– 250 bin 81 vilayette dönüşümü süren konut sayısı

– 1.5 milyon İstanbul’daki riski konutlar

– 695 bin İstanbul’da yenilenen konut sayısı

– 98 bin İstanbul’da dönüşümü süren konut

NELER YAPILIYOR

İstanbul’da Bakanlık eliyle 98 bin konutun yenilenme süreci devam ediyor. Öne çıkan birtakım çalışmalar şöyle: Esenler’de 60 bin konutla Türkiye’nin en büyük dönüşüm projesi yürütü-lüyor. Birinci etapta 2.030 bağımsız ünitenin teslimi yapıldı. 2. etaptaki 1.461 bağımsız ünitenin teslim süreci başladı. Kadıköy Fikirtepe’-de yarım kalan projeleri Bakanlık devraldı ve 12 bin 418 konutluk dönüşüm başladı. 1.648 konut teslim edildi. 10.770 bağımsız kısmın imali devam ediyor.
Güngören ilçesinde Tozkoparan ve Genç Osman (Şişecam) mahallelerinde yıkılarak inşaatı devam eden 1.387 bağımsız ünite bulunuyor. Zeytinburnu’nda rezerv alanda meskenler tamamlanırken, bini aşkın konut için görüşmeler sürüyor.
Üsküdar’da Çamlıca Mescidi etrafında 7 bin 84 konutluk dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Bağcılar’da 847 konut teslim edilirken, yeni sitelerde yaklaşık 1500 konut için ihale ve görüşme süreçleri sürüyor. Kâğıthane’de 745 konut için yerinde dönüşüm tamamlandı. İlçede yeni projelere de başlandı. Beyoğlu Sütlüce ve Örnektepe’de 398 konutun dönüşüm süreci tamamlanırken, Okmeydanı’nda 778 konut, 159 dükkânın imaline başlandı.

Gaziosmapaşa’da 1931 KONUT tamamlandı, 927 ünite devam ediyor. Bölgede 1347 ünite için ihale yapıldı. 1440 ünite için de projelendirme süreci yürütülüyor. Beykoz’da 823 bağımsız ünitenin inşaatı devam ederken, Kartal’da 1.074 bağımsız ünitelik dönüşümde teslimler başladı. Pendik’te 1.747 konut, 281 dükkânın imaline başlanıyor. İlçede ayrıyeten 3 bin 200 riskli yapı da dönüşecek. Maltepe’de 253 konutun yıkımı yapıldı, yakın vakitte 446 bağımsız ünitenin inşaatına başlanacak. Ataşehir’de tahliye ve yıkımı yapılan 1563 bağımsız ünitede inşaat sürüyor. Tuzla’da ise 263 bağımsız ünite üretilmesine ait projelendirme çalışmaları yürütülüyor. Küçükçekmece’de 139 bağımsız ünitenin, Bayrampaşa’da 333 ünitenin projelendirilmesine geçildi. Eyüpsultan’da ise 653 bağımsız ünitenin üretilmesi planlanıyor. 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.