STERLIN
24,9178
DOLAR
20,0973
EURO
21,5596
ALTIN
1.256,88
BIST
4.768,56
SON DAKİKA
‘Altın Caretta Ödülleri’ yarın akşam sahiplerini bulacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS ve KTÖS’den ortak açıklama! – KIBRIS HABER
Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy çokluğu ile kabul edildi! – KIBRIS HABER
Merkezi Cezaevi’nde ani ölüm! – KIBRIS HABER
Fahrettin Koca’nın acı günü! – KIBRIS HABER
Tüm ailesini katletti! Savunması herkesi şaşırttı – KIBRIS HABER
Gönyeli Alayköy Belediyesi ve GİKAD arasında imzalar atıldı! – KIBRIS HABER
Trafikte acı bilanço! – KIBRIS HABER
“T” işletme izinli araçlar denetlendi, 15 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden LTB ziyareti! – KIBRIS HABER
Bakan Nebati; “Ekonomik güven endeksi son 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı”! – KIBRIS HABER
14 Yangın! 683 bin 350 TL hasar – KIBRIS HABER
Rum lider, Erdoğan’ı tebrik etti! – KIBRIS HABER
15 bin küçükbaş hayvan ile 1200 büyükbaş hayvan karantinaya alındı! – KIBRIS HABER
Son Dakika! CTP Meclisi terk etti – KIBRIS HABER
Meclis’te ‘Öğretmenler Değişiklik Yasası’ gerginliği! – KIBRIS HABER
Son Dakika! İmamoğlu’ndan seçim sonrası ilk açıklama – KIBRIS HABER
Kaya Kıralp Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
‘Neden tam gün eğitime geçilmesi gerektiği’ hakkında açıklama geldi! – KIBRIS HABER 
Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Güven Bengihan, halktan destek istedi! – KIBRIS HABER
5 yaşındaki çocuk üçüncü kat balkonundan düştü! – KIBRIS HABER
Sürücülerin dikkatine! O yolda kameraların hız limitleri düşürüldü – KIBRIS HABER
Gök gürültülü sağanak yağmura dikkat! – KIBRIS HABER
Bütün okullarda grev yapılıyor! – KIBRIS HABER
Döviz Kurlarında Son Durum! – KIBRIS HABER
Tanju Özcan; “İmamoğlu derhal CHP’nin başına geçmelidir”! – KIBRIS HABER
Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turu KKTC sonuçları! – KIBRIS HABER
29 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
28 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler

Bulut Akacan: Şehirde yaban hayatı için de yapılar inşa etmeliyiz

Bulut Akacan: Şehirde yaban hayatı için de yapılar inşa etmeliyiz
CyborNFT
22.08.2022 14:00
0
A+
A-

Ne zaman bir şey inşa edilse, vahşi yaşamın yuvası olabilecek başka bir toprak parçasının yok olduğunu belirten Akacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Akacan, “Bir şey inşa ettiğimiz zaman, bu nedenle yerinden olacak vahşi yaşamın da barınmasını sağlamak sorumluluğumuzdur” dedi.

Kentleşmenin, türler ve ekosistemler için önemli bir tehdit oluşturmaya devam ettiğine dikkati çeken ünlü iş insanı Bulut Akacan, inşaa edilecek binaların insan ve doğa arasında daha iyi bir denge kurabileceğini söyledi. Bulut Akacan, yaptığı yazılı açıklamada, bunun nasıl başarılacağını şöyle anlattı:

YEŞİL ÇATILAR

“Biyoçeşitliliği teşvik etmede şehirlerin oynadığı olumlu roller çeşitli tasarımlarla desteklenebilir. Binalarımızın doğa için tehdit oluşturması gerekmiyor. Bunun yerine bitki ve hayvanları barındırabilirler. Özellikle büyük, şehirdeki binaların yüzey alanı önemlidir. Vahşi yaşam çatılarımızda ve duvarlarımızda yaşayabilir.

CyborNFT

Binalarımıza biyolojik çeşitliliğe sahip yeşil çatılar inşa ederek kuşlara, çiçeklerin etrafında dans eden kelebeklere, çekirgelere ve diğer böceklere ev sahipliği yapabiliriz.

KUŞ EVLERİ, ARI TUĞLALARI

Steril kutular olarak nitelendirebileceğimiz modern konutlar çok iyi kapatılmış olduğundan ve ayrıca çok fazla kuytu ve yarık bulunmadığı için, kuşlar saçakların altına yuva yapmakta zorlanırlar.

Çözümlerden biri, duvarlara yapay hızlı yuvalar veya kutular ya da içinde delik olan tuğlalar yerleştirmektir, böylece kanatlılar çatı katındaki yuvalama alanlarına erişebilir. Osmanlı’daki kuş evleri günümüz mimarisine de uygulanabilir.

Benzer şekilde, vahşi yaşamı binaların dokusuna dahil eden birçok müdahale vardır. Örneğin arı tuğlalarını ele alalım. Arıların yuva yapmasına izin veren küçük deliklerle doludurlar.

SİVRİSİNEKLERE KARŞI YARASALAR

Bu tür yapıların faydaları arasında daha dengeli ekosistemler olabilir. Evinize veya apartmanınıza yuva yapan bir yarasa kolonisi yaz akşamları sivrisinekleri uzak tutmakta çok etkilidirler.

Yaban hayatının evlere ihtiyacı var ama aynı zamanda beslenmeye de ihtiyacı var. İmar kanunundaki boşlukları kullanarak birbirine uzaklığı üç metreden az olan binalar inşa edersek yeşil alanlara yer kalmaz. Binalarımızın etrafında yaban hayatının beslenebileceği yaşam alanlarını da unutmamalıyız. Böylece şehrin kalbinde doğaya yakın oturabiliriz.

BAYKUŞ, TİLKİ, ÇAKAL, KİRPİ

Avustralyalı bilim insanları, ülkedeki tehlike altındaki bitki ve hayvanların yüzde 30’unun şehirlerdeki yeşil alanlarda barındığını keşfetti.

Geçenlerde New York City’deki Bronx Nehri çevresinde dolaşan bir vaşak keşfedildi. Kanada’nın Kuzey Kutbu tundrasına özgü bir kar baykuşu 130 yıldır ilk kez Central Park’ta görüldü. Öte yandan Central Park’ın kalbindeki kayalıklar ve tepelik ormanlardan oluşan 37 dönümlük bir “vahşi alan” olan Ramble’da haftalarca bir çakal görüldü.

2017 yılında dünya çapında 529 kuş türünün analizi, bunlardan 66’sının yalnızca kentsel alanlarda bulunduğunu buldu. Buna sadece yabani güvercinler gibi klasik şehir kuşları değil, aynı zamanda oyuk baykuşları ve siyah-kırmızı ötücü ispinozlar gibi bölgelerine özgü çeşitli türler de dahil.

YABAN HAYATI MEZARLIKLARA SIKIŞTI

Şehirdeki yaban hayatın, mezarlıklar gibi geleneksel kentsel yeşil alanlarına sıkışıp kalmasını istemiyorsak elimizi çabuk tutmalıyız. Şehir plancıları, peyzaj mimarları ve kentsel vahşi yaşam yöneticileriyle giderek daha fazla işbirliği yapmalıyız. Çünkü, insan nüfusunun yarısından fazlası kentsel alanlarda yaşıyor ve bu oranın 2050’ye kadar yüzde 70’e çıkması bekleniyor. Birleşmiş Milletler (BM), dünyadaki tüm binaların metrekarelerinin 2060 yılına kadar ikiye katlanmasını bekliyor. Bu da yaban hayatı için daha az alan kalması demek.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.