STERLIN
39,0660
DOLAR
30,9199
EURO
33,4705
ALTIN
2.013,07
BIST
9.344,97
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Bulgarlar, Edirne’ye akın etti

Edirne, yaklaşan yılbaşı öncesinde alışverişe gelen Bulgar turistlerin akınına uğradı. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Lideri Kemal Cingöz, “Bulgar turist gördüğü her şeyi satın alıyor. Kent iktisadına çok önemli katkı sağlıyorlar. Bunun yanında yalnızca kent değil, ülke iktisadına de katkısı var. Kâfi ki biz bunu sürdürülebilir yapabilelim” dedi.

Bulgarlar, Edirne’ye akın etti
Akacan The Mall
10.12.2022 10:52
0
A+
A-

Bulgarlar, Edirne’ye akın etti
Edirne, yaklaşan yılbaşı öncesinde alışverişe gelen Bulgar turistlerin akınına uğradı. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Lideri Kemal Cingöz, “Bulgar turist gördüğü her şeyi satın alıyor. Kent iktisadına çok önemli katkı sağlıyorlar. Bunun yanında yalnızca kent değil, ülke iktisadına de katkısı var. Kâfi ki biz bunu sürdürülebilir yapabilelim” dedi.

Komşu ülke Bulgaristan’dan gelen turistler, yaklaşan yılbaşı alışverişleri için Edirne’ye akın etti. Kur farkı nedeniyle kente gelen turistler iğneden ipliğe çabucak her şeyi satın alırken, kent ve ülke iktisadına önemli katkı sağlıyor. Bulgar turistin uğrak noktalarından olan kent pazarında esnaf, yaşanan yoğunluktan memnun olduklarını söyledi. Pazara yakın noktalarda bulunan otoparkların neredeyse tamamı ise Bulgaristan plakalı araçlarla doldu.

‘KENT İKTİSADINA ÇOK BÜYÜK KATKISI VAR’

Akacan The Mall

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Lideri Kemal Cingöz, Bulgar turistlerin kent ekonomisine büyük katkı sağladığını söyledi. Edirne’ye yılbaşı alışverişi için gelen Bulgarların sayılarının artığını belirten Cingöz, “Esnaftan çok yüklü alışverişleri AVM’lerden yapıyorlar. Ne bulursalar alıyorlar. Kâfi ki hesaplı görebilsinler. Bilhassa tatlı eserlerini, giysi eşyalarını, her şeyi alıyorlar. Kent iktisadına çok büyük katkısı var. Bunun yanında yalnızca kent değil, ülke iktisadına de katkısı var. Kâfi ki biz bunu sürdürülebilir yapabilelim. Pazara gitmelerinin sebebi, çarşılara nazaran biraz daha hesaplı” dedi. 

‘ESNAF NASIL OLSA SATILIR NİYETİYLE ARTIRIM YAPMASIN’

Fahiş fiyat uygulayan esnafı da uyaran Cingöz, Bulgaristan gelen turistlerin fiyatlardan şikayetçi olduğunu belirtti. Cingöz, “Her sene yılbaşı geldiği vakit sayılar artıyor. Fakat yalnızca yılbaşı ile ilgili de değil. Son vakitlerde Bulgaristan’dan buraya gelenler fazla. Hudut kapısından girip öteki yerlere giden de var. Edirne’den memnuniyetsizlikleri var ki gidiyorlar. Onun için esnaf arkadaşlara tavsiyem; gelen insanları âlâ karşılasınlar. Fiyatlarda şikâyet var. Bunları yapmasınlar. Girdi maliyetleri arttıkça esnafın ziyanına eser satacak hali yok. O vakit makul ölçülerde artırım yapabilirler. Ancak ‘nasıl olsa satılıyor’ niyetiyle yapmamalarını istirham ediyorum” diye konuştu.

‘YILBAŞI ALIŞVERİŞİ İÇİN GELDİK’

Bulgaristan’dan Edirne’ye alışveriş için gelen Şenay Hüseyinova, “Alışveriş için, yılbaşı için geldik. Giysi, ayakkabı, çanta aldım. Çok kalabalık. Türkiye hoşuma gidiyor. Gezmek için geldim. Onun için alışveriş yapıyorum” dedi.

Bulgaristan’dan gelen İbrahim Yaşar, çocuklarına giysi eşyası aldıklarını belirterek, “Alışverişe geldik. Çocuklara giysi, elbise aldık. Buradaki fiyatlar bana daha uygun geliyor. Burada Bulgaristan’dan birçok vatandaş var” diye konuştu.

‘BÜTÜN GEREKSİNİMLERİNİ BURADAN KARŞILIYORLAR’ 

Yaşanan yoğunluktan şad olduklarını lisana getiren pazar esnafından Gamze Toker, “İşler yeterli çok şükür. En çok Bulgaristan’dan gelenler var. Bütün muhtaçlıklarını buradan karşılıyorlar. Esnaf olarak mutluyuz. Şu anda daha çok yılbaşı alışverişi için yoğunluk var” sözlerini kullandı.

Esnaf Artuğ Birtek de “İşler hoş, pazar hoş. Yabancı geliyor. Bulgaristan yoğunlukta. Yunanistan’dan da gelen var lakin biraz az geliyor. Şu anda ekonomiyi canlandırıyorlar. İşler uygun. Yılbaşı için geldiler. Haftaya daha da kalabalık gelirler diye düşünüyorum. Kur farkı da olunca bol bol alışveriş yapıyorlar” dedi.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.