STERLIN
23,3168
DOLAR
19,0190
EURO
20,3772
ALTIN
1.212,83
BIST
4.975,47
SON DAKİKA
Galatasaray’da yüzleri güldüren gelişme! Yıldız isimler dönüyor, kadro klasik formatına kavuşuyor
Fenerbahçe, Beşiktaş maçı öncesi ağır yaralı! Yıldız isimlerin derbiye yetişmesi sıkıntı
Hakem tartışmalarıyla ilgili dikkat çeken kıymetlendirme: İki kadro da dorukta lakin daima hakları yeniyor | 2 ayda yalnızca 5 maç Galatasaray’ı bozdu
Son dakika: Beşiktaş’ta 48 milyon TL’lik Dele Alli problemi! Veda için kural koştu
Afet Yine İmar Fonunun kurulmasını öngören kanun Resmi Gazete’de
İktisat ve siyaset gündemi – 21 Mart 2023
Putin ve Şi’nin Moskova’daki görüşmesi başladı
Hektaş’ın yurtdışı iştiraki sermaye artırımı kararı aldı
Resmi Gazete’de bugün (21.03.2023)
Çavuşoğlu: Bağışların 4,3 milyar eurosu uygun kredi
Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nda 7 milyar euroluk yardım taahhüdü
Suudi Arabistan’dan Marmarabirlik’e ilgi
Azerbaycan’dan deprem bölgelerine 100 milyon dolarlık konut
A Milli Futbol Takımı’nda Ermenistan ve Hırvatistan maçlarının hazırlıkları başladı
Sakaryaspor sahasında kazandı
Adebayor, futbolu bıraktığını açıkladı
MHK Başkanı Lale Orta: “Hiçbir şekilde, hiç kimseye baskı yapmadım”
Depremin maliyeti 104 milyar dolar! – KIBRIS HABER
“Hükümet hiç kimseye vergi muafiyeti yapamaz”! – KIBRIS HABER
Stoltenberg, Türkiye’nin Finlandiya kararından memnun
ABD’den Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Batı, Rusya ve Ermenistan’ın arasını bozmaya çalışıyor
Zerrin Üstel’den anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Bakan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias’la görüştü
Tayland’da parlamento feshedildi, seçim tarihi belli oldu
Sahil Güvenlik Komutanlığı’na tedarik edilen botların hizmete giriş töreni gerçekleştirildi! – KIBRIS HABER
Kadına şiddet bitmek bilmiyor! – KIBRIS HABER
“İyilikte Yarışalım” sürdürülmeye devam ediyor – KIBRIS HABER
45 bin öğretmen atanıyor
Gökbey’in motorları testleri geçti

Bulgaristan’da parlamento feshedildi

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, erken genel seçimlerin ardından hükümetin kurulamaması nedeniyle parlamentoyu feshetti.

Bulgaristan’da parlamento feshedildi
CyborNFT
03.02.2023 17:21
0
A+
A-

Bulgaristan’da parlamento feshedildi
Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, erken genel seçimlerin ardından hükümetin kurulamaması nedeniyle parlamentoyu feshetti.

Bulgaristan’da yaklaşık 2 yıl içinde 5’inci kez sandık başına gidilecek. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, geçtiğimiz yıl ekim ayında yapılan genel seçimlerin ardından hükümeti kurma sürecinde Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) de başarısız olmasıyla 48. parlamentoyu feshetti.

Cumhurbaşkanı Radev, seçim yapılana kadarki dönemde hükümette olacak bakanları atadı. Geçici teknokrat hükümette sadece Kültür Bakanı Heykeltıraş Prof. Velislav Minekov görevden alınarak yerine orkestra şefi Nayden Todorov geldi. Galab Donev’in başbakanlık görevine devam ettiği hükümete “Galab Donev-2 hükümeti” adı verildi.

CyborNFT

GEÇİCİ HÜKÜMETE ÖVGÜ

Cumhurbaşkanı Radev, yeni hükümetin görevini ülkeyi 2 Nisan’daki erken genel seçimlere hazırlamak olduğunu söyledi. Radev, Donev kabinesinin başarılarından bahsederek, “Çığ gibi artan enflasyonu kontrol altına almak, ‘çıldıran’ fiyatları düşürmek, doğal gaz eksikliğini gidermek, dondurulan doğal gaz ve altyapı projelerini canlandırmak, komşularla ilişkileri iyileştirmek ve yasa dışı göç önlemlerini arttırmak” diyerek sıraladı.Geçici hükümetin sınırlı yetkilere sahip olmasına rağmen çok sayıda krizi yönettiğine de dikkat çeken Radev, “Devletin çöküşünü durdurmayı, krizleri yönetmeyi ve dürüst ve şeffaf seçimler yapmayı başardınız” dedi.

TEMEL HEDEF ÜLKEYİ KALKINDIRMAK

Cumhurbaşkanı Radev, son dönemde yapılan çalışmalarla enerji projelerine hız kazandırıldığını da ifade etti. Sıvılaştırılmış gaz tedariklerinde terminallerin sağlanması ve şeffaf şekilde sıvılaştırılmış gaz ihalelerinin yapılmasıyla, gaz kaynaklarının çeşitlendirildiğine dikkat çeken Radev, “Bunun sayesinde doğal gaz fiyatını Avrupa’nın en ucuz fiyatına düşürmeyi başardık” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan-Türkiye sınırında güvenliğin sağlanmasında Donev’in tayin ettiği hükümetin başarılı çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Radev, “Devlet ilk defa Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda tam gücünü gösterdi, sınırda güvenliği arttırdı ve yasa dışı mülteci akımı önemli ölçüde sınırlandırıldı” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Radev, şu anda ülkedeki hedeflerinin fiyatların yükselişini kontrol etmek, Bulgaristan vatandaşlarının yoksullaşmasına ve gelecek endişelerine karşı önlem alınması olarak açıkladı.

SİYASİ KRİZ NASIL BAŞLADI?

Bulgaristan’da 22 Haziran 2022’de Başbakan Kiril Petkov liderliğindeki koalisyon hükümeti mecliste yapılan güven oylamasını kaybetmişti. Hükümetin düşmesinin ardından başlayan siyasi kriz meclisteki diğer partilere hükümet kurma görevi verilmesi ve başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle derinleşmişti. Ülkede hükümet kurulamamasının ardından geçtiğimiz 2 Ekim’de yeniden seçime gidilmişti. Cumhurbaşkanı Radev, 2 Ekim’de yapılan seçimi ilk sırada tamamlayan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği için Vatandaşlar Girişimi (GERB) Partisi’ne hükümeti kurma görevi vermesine rağmen GERB hükümeti kuramamıştı. Cumhurbaşkanı Radev ise bu görevi daha sonra Değişime Devam Ediyoruz İttifakı’na vermişti. Değişime Devam Partisi’nin de hükümeti kuramamasının ardından Bulgaristan Sosyalist Partisi’ne (BSP) geçen hükümeti kurma görevi de sonuçsuz kalmıştı. Bulgaristan’da geçtiğimiz sene ekim ayında yapılan genel seçime katılım oranı ise yüzde 39’da kalmıştı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.