STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER
145 polis mensubuna rütbeleri takıldı! – KIBRIS HABER
Eşiyle görüşen şahsa kafa attı! – KIBRIS HABER
Kiracısının evinden hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Çalışma izni yaptırmayan Pakistan vatandaşı tutuklandı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanınma çağrısını mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi! – KIBRIS HABER
Rum siyasi partiler yanlışlıkla verilen devlet katkı payını iade etmiyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar, Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti! – KIBRIS HABER
Rus Büyükelçi; “Kıbrıs sorununun çözümüne yaklaşımımız değişmedi”! – KIBRIS HABER
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Dr. Küçük’ün anıt mezarını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
“Muhalefetin Meclis’teki koltuklarından kalkması ve sokağa inmesi büyük önem taşımaktadır”! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER

Bulgaristan’da 2 yılda beşinci seçim

Son iki yıldır hükümetin kurulamadığı Bulgaristan yeniden erken seçimlere hazırlanıyor. 2 Nisan’da yapılacak seçimlerle ilgili kampanya devri dün başladı. Türklerin çoğunlukta olduğu liberal HÖH’ün maksadı en az 40 vekil çıkarmak.

Bulgaristan’da 2 yılda beşinci seçim
CyborNFT
04.03.2023 07:50
0
A+
A-

Bulgaristan’da 2 yılda beşinci seçim
Son iki yıldır hükümetin kurulamadığı Bulgaristan yeniden erken seçimlere hazırlanıyor. 2 Nisan’da yapılacak seçimlerle ilgili kampanya devri dün başladı. Türklerin çoğunlukta olduğu liberal HÖH’ün maksadı en az 40 vekil çıkarmak.

Bulgaristan’da 21 siyasi partinin yarışacağı seçimlerde, anketlere nazaran en fazla oyu Demokratik Bulgaristan-Değişime Devam (DB-PP) koalisyonu ile eski Başbakan Boyko Borisov’un liderliğindeki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin alması bekleniyor. Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu liberal eğilimli Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) ise sandıktan üçüncü çıkacağı öngörülüyor.

TÜRK SEÇMENİN İŞTİRAKİ BELİRLEYİCİ

CyborNFT

HÖH, 40 vekil sayısını aşarak hükümet ortağı olmanın peşinde. Mustafa Karadayı genel başkanlığındaki HÖH, son iki seçimde sırasıyla 34 ve 36 vekil çıkarmıştı. Öte yandan 240 üyeli son dört parlamentonun, bir türlü hükümet kuramaması üzerine seçimlere iştirakin düşük kalacağı da kestirim ediliyor. Seçimlerde Türkiye’de yaşayan 350 bin civarında ikili vatandaş ve Bulgaristan’daki bir milyon civarındaki Türk’ün hali belirleyici olacak.

Mustafa Karadayı

HEDEF EN AZ 40 MİLLETVEKİLİ

Kampanya periyodu dün başlarken HÖH’ün amaçları ve seçim sürecine dair Hürriyet’e konuşan Balkan Göçmenleri Derneği (Bal-Göç) İdare Şurası Lideri Emin Balkan, “Milletvekili sayısında 40’ın üzerine çıkabiliriz. Mevcut aritmetikte 40 üstü rahatlıkla iktidar ortağı olacaktır” dedi. Balkan bu durumda, GERB partisi ile bir koalisyon hükümeti kurulabileceğini belirtti. Benzeri görüşü lisana getiren Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Lideri Turhan Gençoğlu da “40 vekil çıkarabilirsek koalisyon ortağı olabiliriz” diyerek partinin amacına işaret etti. “İnsanlar bu kadar sık seçime gitmekten yoruldu” diyen Gençoğlu, tekrar de iştirakin düşmemesi gerektiği ikazında bulundu.

Emin Balkan

ABD’DEN FİNLANDİYA’YA YEŞİL IŞIK MI

ABD Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü John Kirby, Beyaz Saray’da Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştirakiyle ilgili değerli açıklamalarda bulundu. “Önemli olan Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olması” diye konuşan Kirby, bunun birebir anda ya da farklı vakitlerde gerçekleşmenin fark etmediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ocak ayı sonunda yaptığı açıklamada, “Biz icabında Finlandiya’yla ilgili farklı bir ileti verebiliriz. Finlandiya ile ilgili farklı iletisi verdiğimiz vakit İsveç şok olacak” sözlerini kullanmıştı. Bu iki ülkenin üyeliği için Türkiye dahil tüm NATO ülkelerinin onayı gerekiyor. Halihazırda Türkiye ve Macaristan dışında tüm ülkeler bu iki ülkeye onay vermiş durumda. Türkiye ise bu iki ülke ile yaptığı üçlü mutabakat koşullarına uyulmasını istiyor. İsveç’te Kuran yakma aksiyonları nedeniyle askıya alınan müzakerelerin 9 Mart’ta Brüksel’de sürmesi bekleniyor.

ALMANYA’NIN DÖRTTE BİRİ GÖÇMEN KÖKENLİ

ALMANYA Federal İstatistik Ofisi, ülkede neredeyse 19 milyon kişinin 1950’den bu yana ülkeye göç edenlerden ya da göçmenlerin çocuklarından oluştuğunu açıkladı. Bu sayı ülke nüfusunun yüzde 23’üne denk geliyor. Öte yandan bu sayılar, Almanya’daki göçmen sayısının Avrupa ortalamasının çok üzerinde olduğuna da işaret etti. Eurostat bilgilerine nazaran Avrupa ortalaması yüzde 10.6. Mikro sayım olarak tanımlanan araştırma, istatistik ofisi tarafından yılda bir defa, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 1’ine denk gelen bir örnek küme üzerinde yapılıyor. Yeni sunulan sayıların 2021 yılına ilişkin olduğuna dikkat çeken ofis, bu nedenle Rusya’nın geçen yıl ülkelerini işgal etmesinin akabinde Almanya’ya sığınan bir milyondan fazla Ukraynalıyı içermediğinin altını çizdi.

TÜRKİYE’DE DE SANDIKLAR KURULACAK

Türkiye’de yaşayan seçmenlere davette bulunan Bal-Göç Lideri Emin Balkan, yurtdışında sandık kurulacak noktaların şimdi belirlenmediğini hatırlatarak, “Vatandaşlar 7 Mart’a kadar bölgelerinde sandık kurulması için internet üzerinden dilekçe oluşturmalı. Genelde 40 imzayı geçen yerlerde sandık kuruluyor” dedi. Geçen seçimlerde Türkiye’de yaklaşık 150 noktada sandık açılmıştı. En çok iştirak Trakya bölgesindeki vilayetler ile İzmir, Bursa, İstanbul ve Kocaeli’nde gözlenirken, sarsıntı bölgesindeki Adana’da da yeniden sandık kurulması bekleniyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.