STERLIN
36,3790
DOLAR
28,9846
EURO
31,2142
ALTIN
1.864,65
BIST
7.913,76
SON DAKİKA
Diş fırçasını bütünüyle yutan kadın boğulmaktan son anda kurtuldu! – KIBRIS HABER
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul seçim döneminde verdiği sözü tuttu! – KIBRIS HABER
Rum Maliye Bakanı; “Önümüzdeki yıllar zor olacak”! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, KTMMOB’nin 63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu’na katıldı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onurları İçin” Meclis’e yürüyecek! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli çözümü kabul etmesi gerekiyor”! – KIBRIS HABER
“Yurt dışından hayvan girişi yasaklanmalı”! – KIBRIS HABER
“Kamuya yapılan engelli vatandaş istihdamları olumlu”! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda üye değişti! – KIBRIS HABER
2 Saat elektrik verilemeyecek! – KIBRIS HABER
İçki hırsızları mahkemeye çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji uyardı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları! – KIBRIS HABER
Elektrik direğine çarpıp kaçtı, yakalandı! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası yine ertelendi! – KIBRIS HABER
Ara seçimde görevli sandık başkan ve üyeleri ödendi! – KIBRIS HABER
En çok yağış alan bölge belli oldu! – KIBRIS HABER
Kıbrıs’ta kar veya sulu kar bekleniyor! – KIBRIS HABER
T.C. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, KKTC’ye geldi! Şampiyon Melekleri’in mezarlarını ziyaret etti – KIBRIS HABER
Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Rum gazetelerinin manşetlerinde yer aldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji dairesi açıkladı! – KIBRIS HABER
Petrol fiyatı düşüşte! – KIBRIS HABER
8 Aralık Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Yatak odasından uyuşturucu zulası çıktı! – KIBRIS HABER
Genel Tarım Sigortası Fonu’ndan duyuru! – KIBRIS HABER
Sahte belgeleri Sağlık Bakanlığı’nın sistemine yükledi! – KIBRIS HABER
22 Şişe içki çaldılar! – KIBRIS HABER
Oturma izni alabilmek için sağlık raporu sahteledi! – KIBRIS HABER
93 Araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Pazartesi Meclis genel kurulunun gündemi belli oldu! – KIBRIS HABER

Bu çikolatalar çocuklar daha âlâ görsün diye

Hilal ve Gökhan Muştu çiftinin üç çocukları var. Birbirinden şirin bu üç çocuğun da sıhhat meseleleri bulunuyor. Toplumsal medyada ‘Çikolatacı Anne’ olarak tanınan Hilal hanım bugünlerde çikolata satışlarından elde ettiği geliri gözleri ileri derecede şaşı olan kızı Eylül Naz’ın ameliyatı için biriktiriyor.

Bu çikolatalar çocuklar daha âlâ görsün diye
CyborNFT
07.04.2023 10:20
0
A+
A-

Bu çikolatalar çocuklar daha güzel görsün diye
Hilal ve Gökhan Muştu çiftinin üç çocukları var. Birbirinden şirin bu üç çocuğun da sıhhat meseleleri bulunuyor. Toplumsal medyada ‘Çikolatacı Anne’ olarak tanınan Hilal hanım bugünlerde çikolata satışlarından elde ettiği geliri gözleri ileri derecede şaşı olan kızı Eylül Naz’ın ameliyatı için biriktiriyor.

Çikolata yapmayı internetten izlediği görüntülerle öğrenen Hilal hanım en büyük dayanağı, konutta çikolata üretimine yardımcı olan eşi Gökhan Muştu’dan görüyor.
İstanbul Ümraniye’de yaşayan Hilal Muştu 27 yaşında ve 3 çocuk annesi. Tüm çocukları miyop, astigmat ve şaşılık üzere göz rahatsızlıklarıyla dünyaya geldi. 3 yaşındaki en küçükleri Fikret Uras’a otizm teşhisi konuldu. Önümüzdeki yıl birinci sınıfa başlayacak olan Eylül Naz’ın ise okuyup yazabilmesi için ileri seviyedeki şaşılığının ameliyatla düzeltilmesi gerekiyor.

ÇOCUKLARIMIN EĞİTİMİ VE TEDAVİSİ İÇİN
Çocuklarının hem özel eğitim hem de hastane masraflarıyla baş edebilmek için kolları sıvayıp internet üzerinden ürettiği çikolataları satan anne Muştu şunları söylüyor:
“Çocuklarımın 3’ünde de daima sıhhat sorunu yaşıyoruz. En sağlıklısı birinci sınıfa giden Gökhan Aras. Onda yalnızca astigmat var. En küçüğümüz Fikret Uras otizmli, birebir vakitte miyop, astigmat ve şaşı. Eylül Naz’da ise birebir meseleler daha ileri seviyede. Eylül Naz, önümüzdeki sene birinci sınıfa başlayacak. Okuma yazmada şaşılıktan ötürü sorun yaşıyor. Televizyonu bile rahatça izleyemiyor, gözlüğü yoksa başını kaldırarak görebiliyor. İleri derecede şaşı olduğu için iki gözünden ameliyat olması gerekiyor. Toplumsal medyada durumu paylaştığımda ünlülerden dayanak gördüm. Daha sonra bir özel hastane 45 bin liralık ameliyatı karşılayabileceğini söyledi. Fakat masraflar yalnızca Eylül Naz’ın göz ameliyatıyla sonlu değil.”

CyborNFT

İNTERNETTEN ÖĞRENDİ İNTERNETTEN SATIYOR
Sağlık problemleriyle boğuşan çocuklarının eğitimlerini de aksatmamak için ürettiği çikolataları satma uğraşında olan Muştu çikolata işine nasıl girdiğini de şöyle anlattı: “Daha evvel servis şoförlüğü yapan eşimin işleri pandemi devrinde okullar kapanınca bozuldu. Bunun üzerine o da konuttaki üretimde bana yardım etmeye başladı. Kızıma gebeyken konutta mantı ve baklava yapıp satıyordum lakin çok az para kazanıyordum. 2 yıl evvel toplumsal medyada yemek görüntülerine bakarken kalıplara dökülen çikolataları gördüm ve kendime ‘bunu öğrenip aile bütçesine dayanak olabilirim” dedim. YouTube’a “Belçika çikolatası temperleme nedir?” yazarak işe koyuldum ve izledikçe öğrendim. Daha sonra fiyatsız bir kursa katıldım ve zati bildiğim bir iş için sertifika aldım.

OKUL TAKSİDİ İÇİN 6 KUTU DAHA SATMALIYIM
Bugün meskende tek başıma 15 çeşit çikolata üretebiliyorum. Dolgularını gerçek meyveler ve bitkisel krema kullanarak yapıyorum. Sipariş geldikçe üretime geçiyorum. Çocukların eğitim masrafları giderek artıyor. Her ay 5 bin TL Uras’ın kreş ve özel kurs fiyatı, 3 bin lira da Eylül Naz’ın kreş parası var. Masraflar kırtasiye masraflarıyla birlikte daha da artıyor. Sıhhat masrafları da nizamlı olarak karşımıza çıkıyor. Uras’ın okulunun son okul taksitini şimdi ödeyemedik. Bunun için 6 kutu daha çikolata satmam gerekiyor. Otizm belirtileri, anaokuluna başladıktan sonra azaldı. Hekimler daha da uyguna gitmesi için yüzme öneriyor. Lakin bunu sağlamak için daha çok sipariş almamız ve daha fazla çikolata üretmemiz gerekiyor.”

SERVİSCİLİĞİ BIRAKTI EŞİNE YARDIM EDİYOR
Gökhan Muştu da çikolata üretiminde eşine hep takviye olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:
“Pandemide yüz yüze eğitime orta verilince bizim servis işleri uzunca bir mühlet durdu. Ben de meskende geçirdiğim vakitte eşime yardım etmek için çikolata yapmayı öğrendim. Evvel yalnızca paketleme yapıyordum sonra ona bakarak çikolata yapmaya başladım. Böylelikle üretim kapasitemiz arttı. Çocukların hastane işleri nedeniyle eşim sık sık konuttan ayrılmak zorunda kalıyor o vakit işi ben yürütüyorum.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.