STERLIN
23,6120
DOLAR
19,1244
EURO
20,7396
ALTIN
1.212,37
BIST
4.811,45
SON DAKİKA
İthal cep telefonlarına yapılacak ‘gümrük zammı’ iptal edildi
Mehmet Büyükekşi: “Hocamıza, oyuncularımıza teşekkür ediyorum”
İthal cep telefonlarına gümrük artırımı iptal edildi
Arda Turan: “Çok yetenekli ve kaliteli bir grubumuz var”
Resmi Gazete’de bugün (29.03.2023)
Çağlar Söyüncü: “Ronaldo’muz Messi’miz yok”
Türkiye – Hırvatistan maçı sonrası Stefan Kuntz’dan açıklamalar: Rakiple aramızdaki en değerli fark…
Türkiye – Hırvatistan maçı sonrası Stefan Kuntz’dan açıklamalar
Zlatko Dalic: “Modric’i alkışladıkları için Türk halkına teşekkür ediyorum”
Türkiye 0-2 Hırvatistan (Maç özeti)
Anadolu Efes, Olimpia Milano’yu farklı geçti
Türkiye – Hırvatistan maçında Stefan Kuntz’a tepki! Hakan Çalhanoğlu büyük üzüntü yaşadı, tribünler Arda Güler’i istedi ama…
‘Fed daha güçlü bankacılık düzenlemelerini değerlendiriyor’
Bursa’da anlamlı koreografi! Hırvatistan tribünlerinde duygulandıran pankart
Wizz Air, İGA İstanbul Havalimanı uçuşlarına başladı
Arda Turan, Hırvatistan maçı öncesi ödüllendirildi
49 gün sonra enkazdan çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Çamlıbel’de ormanlık alan içerisinde suçüstü yakalandılar! – KIBRIS HABER
ABD medyası:Türkiye rekor kırdı! ‘Erdoğan’ın 20 yıllık projesi meyvelerini veriyor’
Ersin Tatar, Londra temaslarına devam ediyor! Kıbrıs konusu gündemde – KIBRIS HABER
Filiz Besim; “Sağlık Bakanlığı’ndaki 85 personel, bir yıldır sosyal güvenceden yoksun çalışıyor”! – KIBRIS HABER
ABD’den Esad’ın kuzenleri dahil 6 kişiye yaptırım
TMO’nun buğday ithalatı ihalesinde maliyet belli oldu
AB gaz tüketimini düşürme kararını uzattı
Korsanlar gemiye saldırdı, mürettebat ile iletişim kesildi
Özdemir Berova; “Paniğe Gerek Yok”! – KIBRIS HABER
Afrika Birliği’nden Kenya’daki taraflara sükunet çağrısı
Fransa alarmda! İçişleri Bakanı’ndan ‘ateş ve kan’ uyarısı
Siemens Energy, İtalya’dan 1 milyar euroluk sipariş aldı
5 üniversiteden iş birliği

Borsada yeni rekor

Borsada yeni rekorBorsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,46 çıkarla 2.723,67 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek kapanışını …

Borsada yeni rekor
CyborNFT
04.08.2022 19:22
0
A+
A-

Borsada yeni rekor
Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,46 çıkarla 2.723,67 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu 2.733,50 puana taşıdı.

BLOOMBERG HT- ARAŞTIRMA

Küresel enflasyon kestirimlerinin üst taraflı revize edilmesi, merkez bankalarının sert nakdî sıkılaşmalara gitmesi ve jeopolitik tansiyonun artması global büyüme üzerinde önemli oranda baskı yarattı. Öbür taraftan, pay senedi piyasaları olumsuz haber akışlarının yoğunluğunda baskı altında kaldı. 2021’in sonunda 122 trilyon doların üzerine çıkan Dünya Pay Senetleri piyasa bedeli, 2022 yılının Temmuz ayında 96 trilyon dolara kadar geriledi. Olumsuz risk iştahı ortamında Borsa İstanbul’da da yüksek oynaklık görüldü.

CyborNFT

Küresel gelişmelerin yanı sıra yurt içerisinde; regülatörlerin kararları, şirket karlılıkları, makro göstergeler, süregelen TL’deki kıymet kaybı ve ülke risk primindeki yüksek düzeyler fiyatlamalara tesir etti. Ancak, Türk borsası da yılın ikinci yarısının başlarında global sakinliğe yönelik tasaların görece azalmasından nemalandı.

Borsada TL bazlı rekor kapanışlar yaşanıyor

Risk iştahının toparlanmaya başladığı bu periyotta Borsa İstanbul’dan da TL bazlı rekor kapanışlar takip ediliyor. Endeks, yılbaşından bu yana hali hazırda yüzde 47 getiri elde etse de, yılın birinci 7 ayında yüzde 45’in üzerine çıkan TÜFE karşısında gerçek olarak zayıf kalıyor. MSCI Türkiye endeksi, 2022 yılına başladığı düzeye geri dönmesine karşın, gelişmekte olan ülke borsalarındaki kıymet kaybından kendini müdafaayı başarıyor. Lakin fiyat-kazanç oranları karşılaştırıldığında, BIST 100 endeksi global emsalleri karşısında son yılların en yüksek ıskontosunu muhafazayı sürdürüyor.

Endekste rekor kapanışlar gerçekleşirken yükselişin yayılımında birtakım ayrışmalar öne çıkıyor. Pandemi sonrasında havacılıkta güçlenen talep ve maliyet denetiminin meyvelerini yılbaşından bu yana yüzde 150 getiri ile ulaştırma bölümü yiyor.

Diğer taraftan bankacılık endeksi dün TL bazlı kapanış rekoru kırsa da, son 5 yıllık dolar bazlı ortalamasının yüzde 45 altında performans sergiliyor. Bölümde regülasyonlar, enflasyon muhasebesi, TL’deki bedel kaybı negatif tesir yaratan ögeler ortasında yer alırken, TÜFE’ye endeksli tahviller, güçlü kredi büyümesi ve kredi-mevduat makasındaki güzelleşmeler karlılık için olumlu sonuçlar çiziyor. Ama bankacılık tarafındaki piyasa bedeli ve çarpanlar hala yüksek ıskontoya işaret ediyor.

Sanayi cephesinde ise enflasyonist ortamda azalması beklenen hane halkı gelirleri, artan maliyetler ve emtia fiyatlarındaki geri çekilmeler öne çıkan ana başlıklar ortasında yer alıyor. Buna karşın banka/sanayi rasyosu 0,50 ile 5 yıllık ortalaması olan 0,90 düzeyinin epeyce altında kalmayı sürdürüyor. Piyasa uzmanları ise Türkiye’deki yüksek enflasyon ortamından perakende firmalarının olumlu etkilenmesini öngörüyor.

BIST 30 endeksi 360 puanın üzerinde arttı

Özetle son 14 süreç gününde yüzde 14’ün üzerinde getiri sağlayan endekste global piyasalardaki toparlama ve içeride bilanço dönemi tesirli oluyor. 14 Haziran’da başlayan küçük rallide BIST 30 endeksi 360 puanın üzerinde artarken; en fazla katkı sağlayan 5 pay; 30 puanla Tüpraş, 27 puanla İş Bankası ve Türk Hava Yolları, 26 puanla ise Sasa ve Şişecam oldu. Bu periyotta yüzde 3 gerileyen Pegasus negatif tarafta yer alan tek pay pozisyonunda. Endekste rekor düzeylerin yaşandığı süreçte ise yabancı takas oranı yüzde 32,7’ye gerileyerek yeni en düşük rekorlarını deniyor.

Yurt içerisinde devam eden bilanço döneminde gelecek hafta pay bazlı hareketlilikler gözlemlenebilir. Gelecek hafta bilanço açıklaması beklenen kimi şirketler ise; Ağustos’ta Vakıfbank, Goodyear, İş Bankası, Türk Havayolları, Anadolu Efes, Sabancı Holding, Tekfen ve Aksa olacak. Ayrıyeten, konsolide olmayan bilançoların son gönderim tarihi 9 Ağustos olduğundan, belirtilen takvimde çok daha fazla şirketin bilanço açıklaması bekleniyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.