STERLIN
22,6886
DOLAR
18,8274
EURO
20,2139
ALTIN
1.134,09
BIST
4.930,18
SON DAKİKA
SPK’dan sarsıntı bölgesi için kıymetli kararlar
Fahiş fiyat fırsatçılarına göz açtırılmıyor
Oteller: Kapılarımız açık
İş dünyasında seferberlik
İş makinesi ve vinç daveti
Besinde yardım zinciri
Akaryakıt şirketleri: Tankerlerimiz hazır
Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Zoteeva: Projede rastgele bir hasar olmadı
İktisat ve siyaset gündemi – 7 Şubat 2023
Dünyadan dayanak ve yardım seferberliği
8 ülkede hissedildi… Suriye’de de yıkım
Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor
Resmi Gazete’de bugün (07.02.2023)
Merkez Bankası’ndan ‘deprem’ önlemleri
THY sarsıntı bölgesinden İstanbul uçuşlarını 100 TL’ye sabitledi
F.Bahçe Beko ve Anadolu Efes’in maçları ertelendi
Felipe Melo’dan Volkan Demirel’e dayanak
ABD Lideri Biden’dan Erdoğan’a ‘geçmiş olsun’ telefonu
MOBİSAD: Bağlantıda, kimi noktalarda jeneratörlerle tahlil üretmeye çalışıyoruz
Nicolo Zaniolo’dan Türkiye için bildiri
Borsada depo kaidesi düzenlemesinde geri adım
Hatayspor’da Christian Atsu ve Sportif Yönetici Taner Savut hala enkaz altında
Spor camiası deprem için seferber oldu
TCMB’den deprem bölgeleri için kredi ve bağış kararı
2 bin 500 öğretmen afet bölgesinde
Bakan Akar: Hava yardım koridoru oluşturuldu
Beşiktaşlı futbolculardan depremzedeler için yardım çağrısı
Dünya Bankası ve IMF’den Türkiye’ye taziye mesajı
Bakan Özer’den afetzedelere ziyaret
Canbolat Özgürlük Ortaokulu öğrencileri ülkeye geldi! – KIBRIS HABER

Borsa İstanbul’da altın alternatifi

Borsa İstanbul’da altın alternatifiHazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü (Darphane) tarafından ihraç edilen …

Borsa İstanbul’da altın alternatifi
CyborNFT
22.11.2022 07:25
0
A+
A-

Borsa İstanbul’da altın alternatifi
Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü (Darphane) tarafından ihraç edilen Darphane Altın Sertifikası, Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen gong merasimiyle ALTIN.S1 kodu ile Emtia Pazarı’nda süreç görmeye başladı. Darphane Altın Sertifikası’nın Borsa İstanbul’da süreç görmeye başlaması nedeniyle merasim düzenlendi.

Törende konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Vakit, “ Türk yatırımcısı için çok değerli. Bu nedenle emelimiz büyük ilgi gören bu yatırım aracını mümkün olduğu kadar menkulleştirerek, iktisada katkısını daha yüksek hale getirmektir” formunda konuştu.

FİZİKİ OLARAK ALABİLECEK

CyborNFT

“İlk etapta 5 ton olmak üzere, 995 saflıkta, 500 milyon adet sertifikayı Borsa İstanbul da yatırımcıların süreç yapabilmeleri için arz ediyoruz” diyen Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin de “Yatırımcılar, Borsa İstanbul da oluşan pazarında sahip oldukları altının alım satımını yapabileceği üzere istedikleri vakit da sahip oldukları sertifikaları fiziki altına dönüştürüp Darphane’den alabilecekler. Altın, yatırımcısına istediği vakit alma satma ve fiziki olarak tekrar sahiplenme imkanı verecek. Yatırımcılar, Darphane Altın Sertifikası projesi sayesinde fiziki alım satıma kıyasla Borsa İstanbul Hisse Piyasası’nda süratli nakde dönüşüm, alım-satım fiyat farkının düşük olması, çalınma riskinin olmaması ve bununla birlikte vergi muafiyeti üzere değerli avantajlara sahip olacaktır” sözlerini kullandı.

‘STOPAJ ORANI SIFIR’

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun ise, “Yatırımcılarımız, hisse piyasasında senedini alıp sattıkları üzere, altın sertifikasını da alıp satabilecekler. Yatırımcılarımız altın sertifikasının karşılığı olan altınların saklama maliyetlerine katlanmayacaklar. Zira altınlar Darphane tarafından saklanacaktır. İsterlerse altın sertifikasının karşılığı olan altınları Darphane’den fiziken teslim alabileceklerdir. Altın sertifikası, 1 gram altının yüzde biri pahasında, yani küçük kesimler halinde alınıp satılabildiği için her bütçeye uygun bir eserdir. Altın sertifikasından elde edilecek karlar için stopaj oranı sıfırdır” dedi.

‘FATF KARA LİSTESİ KELAM KONUSU DEĞİL’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle, kara para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü kabahat örgütlerine karşı çabamız, dün olduğu üzere bugün de kararlılıkla devam etmektedir. Öncelikle bugüne kadar yürürlüğe konulan varlık barışı düzenlemeleri, net kusur ve noksan konusunda FATF tarafından ülkemize yönelik olarak yapılmış rastgele bir tenkit bulunmamaktadır. Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması mutlaka kelam konusu değildir. Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda çabasından ve bu gayretlerden elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Nureddin Nebati

‘SEÇENEKLER GENİŞLEYECEK’

Darphane Altın Sertifikası ile ilgili toplumsal medya hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüz, vatandaşlarımıza yeni bir tasarruf aracı sunuyor. Darphanemiz, bugün prestijiyle Borsa İstanbul’da halka arz yolu ile altına dayalı sertifika ihraç edecek. Darphane Sertifikası’na yatırım yapan tasarruf sahipleri altınlarını fiziki olarak da teslim alabilecek” dedi.

Böylece vatandaşların tasarruf seçeneklerinin genişleyeceği üzere Hazine’nin altın rezervlerinin üretici ve ihracatçıların yeni yatırımları fonlamasının da sağlanacağına dikkat çeken Nebati, yeni tasarruf aracının, Türk Lirası’nın pahasının korunmasına da yardımcı olacağını lisana getirdi

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.