STERLIN
33,1575
DOLAR
27,3199
EURO
28,7616
ALTIN
1.647,87
BIST
8.213,76
SON DAKİKA
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti KKTC’ye geldi! – KIBRIS HABER
Başa bela olan matematik sorusu! Cevabı çözebilir misiniz? – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel’den, Turizm mesajı! – KIBRIS HABER
Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 960’a yükseldi! – KIBRIS HABER
KKTC’ye kaçak gelen Suriyeliler polise teslim oldu! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye dönmek istemeyen eşini dövdü! – KIBRIS HABER
Çalıştığı iş yerine ait 31 bin TL parayı çaldı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, bir takım eylem planları hazırladıklarını ifade etti! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafı olarak görüşmeye hazır olduklarını vurguladı! – KIBRIS HABER
Başbakan Tatar, siyasi partileri bilgilendirdi! – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili dün gece idrak edildi! – KIBRIS HABER
“Ülkemizde spor da adeta soykırıma uğratılmış”! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılı başlıyor! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, bugün önemli görüşmeler gerçekleştirecek! – KIBRIS HABER
Brent petrol güncel fiyatı! – KIBRIS HABER
27 Eylül Güncel Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Azerbaycan’ın Guba şehri, “Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Başkenti” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER

“Bölge barışını ve istikrarını tehlikeye atacak” – KIBRIS HABER

“Bölge barışını ve istikrarını tehlikeye atacak” – KIBRIS HABER
CyborNFT
18.09.2022 12:38
0
A+
A-

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, ABD’nin silah ambargosunu kaldırmasını  “hayra alamet değildir” diye yorumladı.

 Sosyal medya hesabından açıklama yapan Özersay, “ABD’nin ulusal çıkarları için bölgesel barışı ve istikrarı gözden çıkarabileceğini ya da en azından riske edebileceğini hepimize bir kez daha göstermiştir” dedi.

İşte o paylaşım:

ABD’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırma kararı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olduğum dönemde iki yıl önce yani Eylül 2020’de gelmişti. O tarihte yaptığımız açıklamada bu hamlenin bölge barışı ve istikrar açısından tam bir hayal kırıklığı yarattığını vurgulamıştık. O kararda bu ambargonun kaldırılması için Rumların birtakım şartlar yerine getirmesi gerekiyordu ve ABD yönetimi bu açıdan Rumları takip edecek ve şartlar yerine geldiğinde ambargoyu kaldıracaktı.

CyborNFT

Peki neydi bu şartlar? Mesela Rus savaş gemileri artık Kıbrıs Rum limanlarına uğrayarak ikmal yapamayacaktı ve yine ağırlıklı olarak Rus mafyasının ve oligarkların güney Kıbrıs’taki kara para hareketlerini önlemek maksadıyla “kara paranın aklanması konusunda Rum yönetimi hem mevzuat hem de uygulamada ABD ile tam bir işbirliği yapacaktı”.

Bugün itibariyle ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi’ne Rumların bu şartları yerine getirdiğini bildirdi ve silah ambargosu (üstelik kapsamı daha da genişletilerek) kaldırıldı.

ABD’deki Kıbrıs Rum lobisinin de etkisiyle hareket eden senatör Menendez aslında bu kararın mimarıydı ancak bu adım ABD yönetiminin Kıbrıs’ta ve genel anlamda Doğu Akdeniz bölgesinde Rusların etkisini (nüfuzunu) kırmak hedefiyle de uyumlu olduğu için atıldı.

Oysa silah ambargosunun neden yürürlüğe girdiğine dair o dönemki açıklamalar bu kısıtlamanın Kıbrıs’ta iki taraf arasında gerginliğin önlenmesi ve çözüm çabalarıyla ilişkilendirildiğini gösteriyordu. O dönem de sormuştuk, şimdi de aynı soru geçerlidir:

ABD Doğu Akdeniz’de çatışma riskinin ve gerginliğin artmasından eskisine göre daha mı az rahatsız? Yoksa sırf Rusların etkisini kırabilmek için bu yönde bir tercihte mi bulunuyor?

Güney Kıbrıs’ta 2012’de başlayan ekonomik kriz sonucunda yine Rus oligarkların Rum tarafındaki bankalarda bulunan parasına müdahale ile (hair-cut) Rus etkisi kırılmaya çalışılmıştı ancak geçen 10 yılda bu etkinin aslında kırılamadığı ortaya çıktı. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki bu ve benzeri adımlar Güney Kıbrıs’taki Rus etkisini kırmaya yetmeyecek çünkü aslında güneyde yaşayan, yerleşen, taşınmaz mal satın alan, yatırım yapan ve Kıbrıs Rum kilisesiyle birlikte ticari faaliyette bulunan Rus sermayesi ve yer yer Rus mafyası bu türden silah ambargosu kaldırmakla ve dış politikada Rum tarafını yanına almakla çözülebilecek nitelikte değildir. Kaldı ki gelecek yılın başında Rum tarafında yapılacak olan başkanlık seçimlerinden kimin galip çıkacağına bağlı olarak bu ambargo kaldırma hamlesi Rus etkisini kırmayacağı gibi tam anlamıyla yeni gerginlikleri de tetikleyebilecektir.

Özetle ABD ambargoyu kaldırarak Rum tarafındaki Rus etkisini kıramayacağı gibi Kıbrıslı Türklerle Türkiye’yi karşı tedbir almaya itebilecek, bölge barışını ve istikrarını tehlikeye atabilecektir. Trump döneminde başlatılan ve Biden döneminde hayata geçirilen bu adım ABD’nin Kıbrıs sorununa bakışının yeniden sorgulanmasını gerektirecek niteliktedir. Global güç mücadeleleri çerçevesinde ABD’nin Rusya ile olan çekişmesi ve bunun bölgesel yansımaları, ABD’nin ulusal çıkarları için bölgesel barışı ve istikrarı gözden çıkarabileceğini ya da en azından riske edebileceğini hepimize bir kez daha göstermiştir.

Özetle, bu ambargonun kaldırılması hayra alamet değildir. Hele hele küresel ekonomik bir kriz ile karşı karşıya kaldığımız böyle bir dönemde. Konuları yakından takip edip görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşacağız.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.