STERLIN
23,4006
DOLAR
19,0414
EURO
20,5585
ALTIN
1.190,04
BIST
4.971,26
SON DAKİKA
Bakan Dönmez’den doğal gaz muştusu: Nisan’da Filyos’a gelecek
Aleyna Eroğlu, Batuhan Karadeniz’den şiddet gördüğünü tez etti
Manisa FK’da Nizamettin Çalışkan sevinci
AMB/Nagel: Uğraş şimdi bitmedi
Beyaz Saray Sözcüsü Kirby: Çin’e tarafsız bakılabileceğini düşünmüyorum
Tozlu havaya dikkat! – KIBRIS HABER
İktisat Kongresi’nde adil paylaşım vurgusu
Afganistan ve Pakistan’ı vuran zelzelede 12 kişi öldü
Erken teşhis ödül getirdi
İngiltere’de enflasyon sürpriz bir formda çift hane geldi
Besilik erkek sığır ithalatı açıldı
Togg, Bursa’da büyük ilgi gördü
Galatasaray’dan Özhan Canaydın için anma iletisi
Türkiye Çocuk Araştırması yayımlandı
Pınar Karşıyaka’da Ufuk Sarıca gururlu! “Beklenti, kazandıkça yükseliyor…”
Alkollü sürücü, aracıyla ağaca çarpıp takla attı! – KIBRIS HABER
Yüksek enflasyon ve kriz gölgesindeki Fed için karar günü
Türkiye’de her 100 çocuktan 13’ü her gün et, tavuk, balık yiyebiliyor
Altında Fed bekleyişi
Euroleague’de 30. hafta heyecanı! Fenerbahçe konutunda, Efes deplasmanda…
NBA’de Gecenin Sonuçları: Boston Celtics, Sacramento Kings’i yenerek konferans ikinciliğini sürdürdü
Gıda Mühendisleri Odası’ndan, su tüketimi hakkında önemli bilgi! – KIBRIS HABER
Rus barış gücü, Ermeni kümelerin Karabağ’a yasa dışı askeri sevkiyatına eşlik ediyor
Fed’in faiz kararı öncesi son 10 günde neler oldu?
IMF’ten Ukrayna’ya kredi!!
Lefkoşa-Gazimağusa ana yolunda araç yandı! – KIBRIS HABER
Asayiş ve Trafikte sıkı denetim! – KIBRIS HABER
Derin dondurucu yangına sebep oldu! – KIBRIS HABER
Kandilli Rasathanesi’nden iddialara yanıt! – KIBRIS HABER
THY, Marsilya seferlerini iptal etti

BM’nin 77’nci Genel Kurul Başkanı belli oldu

BM’nin 77’nci Genel Kurul Başkanı belli olduBirleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 77’nci dönem başkanlığına 2010-2014 yıllarında Macaristan …

BM’nin 77’nci Genel Kurul Başkanı belli oldu
CyborNFT
07.06.2022 22:07
0
A+
A-

BM’nin 77’nci Genel Kurul Başkanı belli oldu
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 77’nci dönem başkanlığına 2010-2014 yıllarında Macaristan’ın eski BM Daimi Temsilcisi olan Csaba Körösi seçildi.

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul Başkanlık seçimi ABD’nin New York kentindeki BM Genel Kurulu’nda yerel saatle 10.00’da yapıldı. BM üyesi 193 ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulu’nun 77. dönem başkanı 2010-2014 yıllarında Macaristan’ın eski BM Daimi Temsilcisi olan Csaba Körösi seçildi.

Seçimin ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM 76. Genel Kurul Başkanı Abdulla Shahid da dahil olmak üzere BM Temsilcileri Körösi’yi tebrik etti. BM Genel Kurulu’nun 77. oturumun eylül ayında başlaması bekleniyor. Körösi’nin görev süresi ise Eylül 2023’de sona erecek.

CyborNFT

“77. OTURUM BİR DÖNÜŞÜM OLUŞTURABİLİR”

BM Genel Sekreteri Guterres yaptığı yazılı açıklamada, “77. Genel Kurulun Başkanı Seçilen Csaba Körösi’yi tebrik ediyor ve 76’ıncı Genel Kuruldaki olağanüstü liderliği için Abdulla Shadid’i takdir ediyorum” ifadelerini kullanarak, “Dünyada tehlikelerle karşı karşıyayız. Ukrayna’daki savaştan, tüm boyutlarıyla iklim krizinin derinleşen etkilerine, Covid-19 pandemisinden, artan insani ihtiyaçlara, açlığa ve yoksulluğa kadar önümüzdeki aylar çok taraflı sistemi test edecek. Genel Kurul, çözümler sunmaya bakıyor. Daha iyi, daha barışçıl bir dünya vaadini yerine getirebilir, sürdürülebilir kalkınma için 2030 gündeminin vaadine bağlı kalabiliriz. 77. oturum çok taraflılığı yeniden ayarlama ve küresel işbirliğinin temellerini güçlendirmek adına bir dönüşüm oluşturabilir” dedi.

Guterres, “Körösi’nin başkanlığının, dayanışma, sürdürülebilirlik ve bilim yoluyla çözümler konusuna odaklanmasını memnuniyetle karşılıyorum ve çalışma yelpazemizde ilerlememize yardımcı olacağına güveniyorum. Sürdürülebilir çözümler arayışında, ortak hedeflerimizin peşinde koşarken, ortak değerlerimizi savunmak için onunla birlikte çalışmayı heyecanla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“EKİBİM VE BEN ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA ONU DESTEKLEMEYE HAZIRIZ”

BM 76. Genel Kurul Başkanı Shahid ise yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 77. Genel Kurulu Başkanı olarak seçilen Sayın Csaba Körösi’yi kutluyorum” dedi.
Shadid, “Körösi, ülkesine diplomat olarak hizmet ettiği neredeyse 40 yıllık bir bilgi birikimi ve deneyimi beraberinde getiriyor. Birçoğunuz Körösi’yi New York’ta Macaristan Daimi Temsilcisi olarak görev yaptığı dönemden zaten tanıyorsunuz. Bu süre zarfında, 2030 gündemini başlatan ve dürdürülebilir kalkınma hedeflerini belirleyen hükümetler arası sürece eş başkanlık etti. Sayın Körösi’nin 77. oturum için vizyonu, dayanışma, sürdürülebilirlik ve bilim yoluyla çözümler. Hem burada, hem de dünya çapındaki geniş tecrübesiyle, Genel Kurul’un bir sonraki oturumda emin ellerde olacağına eminim. Körösi, eylül ayında göreve başlamaya hazırlanırken, ekibim ve ben 77. oturuma sorunsuz bir geçiş sağlamak için önümüzdeki aylarda onu desteklemeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

“HEPİMİZ SİZİNLE ÇALIŞMAYI HEYECANLA BEKLİYORUZ”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield yaptığı açıklamada, “77. Dönem Başkanı seçilen Csaba Körösi’yi içtenlikle tebrik ediyorum. Hepimiz sizinle çalışmayı heyecanla bekliyoruz” dedi.

“GÜÇLÜ LİDERLİĞİNİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM”

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Yun ise, “Csaba Körösi’yi 77’nci Genel Kurul Başkanı seçildiği için tebrik ediyorum. BM’nin merkezi rolü ile çok taraflılık yoluyla günümüzün küresel zorluklarını ele almadaki güçlü liderliğini dört gözle bekliyorum” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.