STERLIN
21,2086
DOLAR
18,5826
EURO
18,5288
ALTIN
1.025,37
BIST
3.484,42
SON DAKİKA
Manchester City 5 golle güldü, Dortmund rahat kazandı!
Bahçeşehir Koleji galibiyetle başladı!
EKK’da ‘alternatif enstrüman’ kararı
Almanya ile İspanya ortasında güç iş birliği
Mesut Özil Futbolu bırakıyor iddiasına yanıt! – KIBRIS HABER
Erdoğan’ın verdiği destekle Dünyaya karşı mücadelemizi yürütüyoruz! – KIBRIS HABER
Beyaz Saray’dan OPEC+’nın petrol kararına sert tepki
BM Barış Gücü tarafların rızasını almak zorundadır! – KIBRIS HABER
İşte görevden alınan isimler! – KIBRIS HABER
ABD’de mortgage faiz oranı 16 yılın zirvesinde
Putin, gerilimi tırmandıracak kararnameyi imzaladı
KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Pay Dışında Sermaye Piyasası Aracı İşlemlerine İlişkin Bildirim (Faiz İçeren)
KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
ÖZAK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Değerleme Raporu
SunExpress Ekim ayında da kapasite artışına gitti
DP Genel Sekreterliğine aday olduğunu açıkladı! – KIBRIS HABER
“BM Barış Gücü, GKRY’nin onayı ile KKTC’de görev yapamaz”! – KIBRIS HABER
Putin duyurdu: Kısmi seferberlik için yeni düzenleme
Alman RWE’den 2030’a kadar kömürden çıkma sözü
OPEC+’dan 2 yılın en büyük üretim kesintisi
Son dakika: İsveç Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
DTÖ’nün 2023 ticaret büyüme tahmininde keskin düşüş
Putin duyurdu: Ek seferberlik için yeni düzenleme!
ABD’de özel sektör istihdamı Eylül’de beklentiyi aştı
Truss’dan İngiltere Merkez Bankası’nın bağımsızlığına destek
Aşkı 80 yaşından sonra buldular… İnternetten tanışan çift ilişkilerinin kitabını yazdı!
“Kuzey’de alışveriş yapan yabancıları seyreden Kıbrıslı Türkler”! – KIBRIS HABER
AB uyum tasarısı ile ilgili komite toplandı! – KIBRIS HABER
En fazla gol atan takım! – KIBRIS HABER
Kamu işçisinin günlük yemek yardımı net 55 lira oldu

BM Genel Sekreteri Guterres’ten korkutan ihtar: Nükleer yok oluştan tek bir ‘hesap hatası’ uzaktayız

BM Genel Sekreteri Guterres’ten korkutan ikaz: Nükleer yok oluştan tek bir ‘hesap hatası’ uzaktayızRusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaş …

BM Genel Sekreteri Guterres’ten korkutan ihtar: Nükleer yok oluştan tek bir ‘hesap hatası’ uzaktayız
CyborNFT
02.08.2022 11:07
0
A+
A-

BM Genel Sekreteri Guterres’ten korkutan ikaz: Nükleer yok oluştan tek bir ‘hesap hatası’ uzaktayız
Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaş dünyanın soğuk savaştan beri unutmaya yüz tuttuğu nükleer savaş korkusunu alevlendirdi. Son günlerde Çin ve Tayvan ortasında yükselen tansiyon ve Kuzey Kore’yle İran üzere ülkelerin nükleer programları dünyayı diken üstünde tutuyor. BM Genel Sekreteri António Guterres’in yaptığı son açıklamaysa tüm bu kaygıları adeta perçinledi…

“Şu ana kadar harikulâde şanslıydık. Lakin baht bir strateji değildir.”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’in bu kelamları düşündürücü olduğu kadar korkutucu da. Guterres bu kelamı, Ukrayna, Kore yarımadası ve Orta Doğu’ya atıfta bulunarak söylüyor ve dünyayı yaklaşan felakete karşı uyarıyor:

CyborNFT

BM’nin en yetkili ismi António Guterres, tıpkı ABD, İngiltere ve Fransa’nın Rusya’yı “tehlikeli nükleer telaffuzunu ve davranışını” durdurmaya çağırdığı üzere, dünyayı ‘bir yanlış anlamanın nükleer yıkıma yol açabileceği’ konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’in ihtarları epey korkutucu

SOĞUK SAVAŞ’TAN BU YANA BİR İLK

New York’ta gerçekleşen, kritik kıymetteki bir Nükleer Silahların Yayılmasını Tedbire Antlaşması (NPT) konferansının açılışında konuşan Guterres, dünyanın ‘soğuk savaşın tepesinden bu yana görülmemiş bir nükleer tehlike’ ile karşı karşıya olduğu konusunda ikaz yaptı.

Rusya’nın Ukrayna ile savaşına ve Kore yarımadası ile Orta Doğu’daki tansiyonlara değinen Guterres, ‘nükleer imalar taşıyan’ krizlerin tırmanabileceğinden korktuğunu söyledi.

Genel Sekreter, nükleer silahların yayılmasını önlemek için 1970 yılında yürürlüğe giren milletlerarası bir mutabakat olan NPT’nin 10. gözden geçirme konferansında yaptığı konuşmada, “Bugün insanlık nükleer imhadan, nükleer bir yok oluştan sadece bir yanlış manaya, bir yanlış hesaplama” uzaktadır dedi ve devam etti:

“Şu ana kadar fevkalâde şanslıydık. Lakin talih bir strateji değildir. Talih, nükleer çatışmaya dönüşen jeopolitik tansiyonlara karşı bir kalkan da değil.”

NÜKLEER SİLAHLARDAN ARINMIŞ BİR DÜNYA

António Guterres, bu sözlerle birlikte insanlığı nükleer silahlardan arınmış bir dünyaya gerçek yeni bir yola koymaya çağırdı.

BM’nin New York’taki merkezinde düzenlenen toplantı, Covid-19 salgını nedeniyle 2020’den bu yana birkaç kere ertelenmişti.

Guterres, konferansın muahedeyi ‘güçlendirmek’ ve ‘çevremizdeki tasa verici dünyaya uygun hale getirmek için bir şans’ olduğunu söyledi.

Genel sekreter, “Nükleer silahları ortadan kaldırmak, asla kullanılmayacaklarının tek garantisidir” diyerek, ABD’nin 6 Ağustos 1945’te Japon kentine atom bombası atmasının yıldönümü için Hiroşima’yı ziyaret edeceğini de kelamlarına ekledi.

Konferansta yapılan ikazlara tüm dünya kulak kesilmeli…

DÜNYA GENELİNDE 13 BİN NÜKLEER SİLAH VAR

“Şu anda dünya çapında cephaneliklerde yaklaşık 13 bin nükleer silah tutuluyor. Bütün bunlar, yayılma risklerinin arttığı ve savaşların tırmanmasını önlemeye yönelik tedbirlerin zayıfladığı bir vakitte yaşanıyor”.

Ocak ayında, BM güvenlik kurulunun beş daimi üyesi – ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa – nükleer silahların daha fazla yayılmasını tedbire kelamı vermişti.

ABD-FRANSA-İNGİLTERE ORTAK BİLDİRİ YAYINLADI

Pazartesi günü, ABD, İngiltere ve Fransa ortak bir bildiride “nükleer bir savaşın kazanılamayacağını ve asla savaşılmaması gerektiğini” söyleyerek taahhütlerini yinelediler.

Üçlü, 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden kısa bir mühlet sonra nükleer güçlerini alarma geçirdiğini açıklayan Rusya’yı da gaye aldı ve Moskova’yı NPT kapsamındaki memleketler arası taahhütlerine hürmet duymaya çağırdı. Bildiri şöyleydi:

“Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sebepsiz ve hukuksuz saldırganlık savaşının akabinde, Rusya’yı sorumsuz ve tehlikeli nükleer telaffuz ve davranışlarına son vermeye çağırıyoruz.”

KREMLİN SAVLARI KABUL ETMİYOR

Kremlin’e nazaran, Devlet Lideri Vladimir Putin, Rusya’nın mutabakatın “harfine ve ruhuna” sadık kaldığı ve nükleer bir savaşta “kazanan” olamayacağı konusunda ısrar etti.

Birçok konuşma Rusya’ya odaklanırken, ABD dışişleri bakanı Antony Blinken, “yasadışı nükleer programını genişletmeye devam eden” Kuzey Kore’yi ve “nükleer tansiyonu tırmandırmaya devam eden İran’ı” da kınadı ve bunları ‘kritik bir anda’ yaptıklarının altını çizdi.

Daha evvel yaptığı açıklamada Joe Biden da Rusya ve Çin’i nükleer silahların denetimi müzakerelerine girmeye çağırmıştı.

İran da, tüm yaptırımlara karşın nükleer programından vazgeçmiyor

ABD: YENİ MUTABAKATA HAZIRIZ

ABD lideri, idaresinin, 2026’da sona erecek olan Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’daki kıtalararası nükleer kuvvetleri sınırlayan mutabakat olan New Start’ın yerine geçecek bir muahedeyi “hızla müzakere etmeye” hazır olduğunu yineledi.

191 imzacının her beş yılda bir gözden geçirdiği NPT, nükleer silahların yayılmasını önlemeyi, tam silahsızlanmayı teşvik etmeyi ve nükleer gücün barışçıl kullanımında iş birliğini teşvik etmeyi amaçlıyor.

2015’teki son gözden geçirme konferansında taraflar temele ait hususlarda mutabakata varamadılar.

Japon başbakanı Fumio Kishida, “O vakitten beri memleketler arası toplum içindeki bölünme daha da büyüdü” dedi. “Nükleer silahların olmadığı bir dünyaya giden yol daha da zorlaştı. Yeniden de vazgeçmek bir seçenek değil.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.