STERLIN
36,3790
DOLAR
28,9846
EURO
31,2142
ALTIN
1.864,65
BIST
7.913,76
SON DAKİKA
Diş fırçasını bütünüyle yutan kadın boğulmaktan son anda kurtuldu! – KIBRIS HABER
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul seçim döneminde verdiği sözü tuttu! – KIBRIS HABER
Rum Maliye Bakanı; “Önümüzdeki yıllar zor olacak”! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, KTMMOB’nin 63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu’na katıldı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onurları İçin” Meclis’e yürüyecek! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli çözümü kabul etmesi gerekiyor”! – KIBRIS HABER
“Yurt dışından hayvan girişi yasaklanmalı”! – KIBRIS HABER
“Kamuya yapılan engelli vatandaş istihdamları olumlu”! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda üye değişti! – KIBRIS HABER
2 Saat elektrik verilemeyecek! – KIBRIS HABER
İçki hırsızları mahkemeye çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji uyardı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları! – KIBRIS HABER
Elektrik direğine çarpıp kaçtı, yakalandı! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası yine ertelendi! – KIBRIS HABER
Ara seçimde görevli sandık başkan ve üyeleri ödendi! – KIBRIS HABER
En çok yağış alan bölge belli oldu! – KIBRIS HABER
Kıbrıs’ta kar veya sulu kar bekleniyor! – KIBRIS HABER
T.C. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, KKTC’ye geldi! Şampiyon Melekleri’in mezarlarını ziyaret etti – KIBRIS HABER
Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Rum gazetelerinin manşetlerinde yer aldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji dairesi açıkladı! – KIBRIS HABER
Petrol fiyatı düşüşte! – KIBRIS HABER
8 Aralık Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Yatak odasından uyuşturucu zulası çıktı! – KIBRIS HABER
Genel Tarım Sigortası Fonu’ndan duyuru! – KIBRIS HABER
Sahte belgeleri Sağlık Bakanlığı’nın sistemine yükledi! – KIBRIS HABER
22 Şişe içki çaldılar! – KIBRIS HABER
Oturma izni alabilmek için sağlık raporu sahteledi! – KIBRIS HABER
93 Araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Pazartesi Meclis genel kurulunun gündemi belli oldu! – KIBRIS HABER

‘Blockchain ve yapay zekanın artık olgunlaştığını, değişimin tetikleyicisi olduğunu düşünüyoruz’

‘Blockchain ve yapay zekanın artık olgunlaştığını, değişimin tetikleyicisi olduğunu düşünüyoruz’‘Blockchain ve yapay zekanın artık olgunlaştığını …

‘Blockchain ve yapay zekanın artık olgunlaştığını, değişimin tetikleyicisi olduğunu düşünüyoruz’
CyborNFT
13.10.2022 09:52
0
A+
A-

‘Blockchain ve yapay zekanın artık olgunlaştığını, değişimin tetikleyicisi olduğunu düşünüyoruz’
‘Blockchain ve yapay zekanın artık olgunlaştığını, değişimin tetikleyicisi olduğunu düşünüyoruz’

Blockchain ve yapay zekanın çok uzun vakittir gündemlerinde olduğunu belirten Yapı Kredi Sınırsız Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, bu iki alanın artık olgunlaştığını ve değişimin tetikleyicisi olduğunu söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Doğan, “Bizim yatırım yaptığımız ve üzerinde durduğumuz konular” dedi. Teşebbüslere yönelik blockchain odaklı bir hızlandırma programı gerçekleştirdiklerini tabir eden Doğan, “Yapı Kredi Fast FRWRD kapsamında ana sponsorumuz Avalanche teknolojisi ile blockchain üzerinden eser, hizmet ve servis geliştiren teşebbüslere takviye olmak istedik. DeFi, NFT, metaverse, cüzdan ve kripto varlık alanında eser geliştiren teşebbüslere dayanak veriyoruz” diye konuştu.

CyborNFT

“Hızlandırma programından belirlenen teşebbüslere işbirliği ve yatırım imkanı sağlayacağız”

“Hızlandırma programı öncesinde başımızda teşebbüslere takviye vermek vardı lakin gereğince ilgi olup olmayacağı konusunda da emin değildik” diyen Doğan, programa tam 150 teşebbüsten müracaat geldiğini ve bu ağır ilgiye kendilerinin de inanamadıklarını söyledi. Fast FRWRD programında 10’a yakın program patnerleri olduğunu kaydeden Yakup Doğan, “Sektörün önde gelen isimlerinden oluşan 40’a yakın mentorumuz. 13 teşebbüs seçtik, seçim de çok sıkıntı oldu. Hem bankamız için hem de kesim için büyük katkı sağlayacak bir program olduğunu düşünüyorum. Aralık ayının birinci haftasında demoday yapacağız. Belirleyeceğimiz teşebbüslere işbirliği ve yatırım imkanı sağlayacağız” dedi. Doğan, Fast FRWRD programını önümüzdeki yıl da yapay zeka alanı ile devam ettireceklerini kelamlarına ekledi.

“Yeni düzenlemeler bankalara ‘konfor alanından çık, ekosistem iştirakleri bul ve birlikte geliştir’ diyor”

Bugüne kadar inovasyonda daima müşteri tecrübesi odaklı çalışıldığını lakin değişen dünyada bunun içerisine ekosistemin de dahil olduğunu belirten Doğan şunları söyledi: “Dolayısıyla bugüne kadar kendi içimizde çok güçlü Ar-Ge grubumuz, yeni eser ve hizmetler sunan uçtan uca bir yapımız vardı. Bu yapıda yeni eser ve hizmetleri müşterilerimize sunarak büyüdük. Lakin şu an geldiğimiz noktada dönüşüm bize artık ekosistemi bu oyunun içine dahil etmemiz gerektiğini söylüyor. Bu noktada biz kendi içimizde inovasyon dönüşümünde de esasen son periyotta risk alan, daha teşebbüsçü ruh ile iş yapan bir yapıya süratle dönüşmüştük. Aslında biz bankalar bugüne kadar kendi içimizde kendi dijital yetkinliklerimizle çok değerli hizmet ve servisler sunduk. Fakat yeni düzenlemeler bize ‘Mevcut konfor alanından çık, işbirlikleri, iştirakler yap, ekosistem iştirakleri bul ve birlikte geliştir” diyor. Münasebetiyle bu yapı bize açık inovasyonla birlikte işbirliği yapmaya zorlar hale geldi. Biz de bu kapsamda kıymetli işbiliklerine imza atıyoruz. Yapı Kredi FRWRD aslında 360 derece inovasyonu daima sürdürülebilir hale getirdiğimiz bir program. Hem kendi içimizde hem de kapsam dışında tüm inovasyonları birleştirdiğimiz bir yapı. İnovasyon yapmak, inovasyon odaklı olmak çok kolay söylenen bir şey lakin aslında art tarafı çok derin bir mevzu. Banka olarak biz burada epeyce güçlüyüz.”

“Açık bankacılık tecrübesi, servis bankacılığı ise rekabeti değiştirecek”

Özellikle pandemi ile birlikte artan dijitalleşme ve yeni regülasyonlarla birlikte tüm dönünüşüm aslında bir ekosisteme dönüştüğünü vurgulayan Yakup Doğan, bankaların kendi ortasındaki rekabetin bankalarla öbür oyuncular ortasında olduğu bir yapıya evrildiğini söyledi. Doğan, “Aslında bu yapı bilhassa servis bankacılığı ve açık bankacılık tarafında sizin kendi içinizde bir birinizle rekabet etmenizi değil, öteki markalarla da rekabet etmenizi zorlayan bir yapı oldu” dedi. Açık bankacılığın tecrübesi değiştirirken, servis bankacılığı ise rekabeti değiştireceğini tabir eden Doğan, “Açık bankacılığın sonu ve tarifi net belirli ve aralık ayında bütün Türkiye tanışacak. Merkez Bankası kanalıya BKM üzerinden birinci 10 banka çalışmalarını tamamladı. Aralık ayına gelince hesap birleştirme ve ödeme buyruğu başlatma servisleri hayata geçecek. Yani Yapı Kredi uygulaması içerisinden öteki bankalardaki tüm hesaplarınızı görebileceksiniz. Müşterilerin özgürleştiği ve bilgilerinin denetiminin kendilerinde olduğu bir dünya olarak karşımıza çıkıyor. Servis bankacılığı ise büsbütün diğer bir dünya. Zira servis bankacılığı çerçevesi çizilmiş olmakla birlikte aslında kurumların bu işe, işbirliklerine ve ekosistem oyuncusu olmaya ne kadar istekli olduklarını içeren bir husus. Çok önemli fırsatlar ve yeni bir rekabet alanı var. Yeni eser ve servislerle müşterilerimizin karşısına çıkacağız. Bu her ikisi şayet hakikat işbirlikleri ile sonuçlanırsa hem bankalar için yeni bir dağıtım kanalı, müşteriler için yeni bir tecrübe hem de işbirliği yaptığınız ortak için de yeni bir gelir kanalı olacak. Banka olarak bu bahisteki çalışmalarımız ağır bir formda devam ediyor. Biz Yapı Kredi olarak bu yeni periyoda hazırız” diye konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.