STERLIN
23,3378
DOLAR
19,0627
EURO
20,5308
ALTIN
1.211,35
BIST
5.031,98
SON DAKİKA
Eski ABD Başkanı Trump: Suçlanmam potansiyel ölüm ve yıkım ile sonuçlanır
İsrail güçlerinden cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa’ya baskın
Murat Şenkul; “Yaptığımız finansal iyileştirmelerin karşılığı 3 ayda yaklaşık 12 milyon TL’ye ulaştı”! – KIBRIS HABER
Hindistan’da pirinç için halka saldırarak yıldıran file operasyon
Mescid-i Aksa’da 100 bin kişi cuma namazı kıldı
‘İyilikte Yarışalım’ yepyeni projelerle yaygınlaşmaya devam ediyor! – KIBRIS HABER
Tech Brands Turkey’de kazananlar ödüllerine kavuştu
Hüseyin Amcaoğlu; “Yaşlılara hizmetimiz 1 gün değil, 365 gün sürüyor”! – KIBRIS HABER
İngilizler ‘Utanç verici’ diye duyurdu! Macron Kral Charles’ın ziyaretini ertelemek zorunda kaldı
Depremle ilgili ad-hoc komite toplandı! – KIBRIS HABER
Polisten, sürücülere 07.00-12.00 saatleri arası için uyarı! – KIBRIS HABER
Bayram ikramiyesi belli oldu! – KIBRIS HABER
Avrupa ve Rusya’yı karşı karşıya getirmişti! Büyük krizin ardında bu ‘gizemli cisim’ mi var?
Ve Rusya ‘kırmızı çizgi’yi açıkladı… Medvedev’den flaş sözler
Son dakika… Almanya’da araç yayaların arasına daldı
Feci kaza! Motosiklet takla attı – KIBRIS HABER
Faik Öztürk o partiden aday adayı oldu! – KIBRIS HABER
5 gündür kayıp olan çocuk bulundu! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de kayıp şahıs! – KIBRIS HABER
Girne’de hırsızlık! – KIBRIS HABER
İran’da 5.6 büyüklüğünde deprem: 82 yaralı
1047 yeni vaka saptandı! – KIBRIS HABER
AB’den bankacılık krizi toplantısı
Bu bir ilk! İşte çocukların sosyal medyaya erişimini yasa ile sınırlayan ilk ABD eyaleti…
AB’den, Rusya’ya kaçırılan Ukraynalı çocuklar için konferans
Tarım Kredi 900 üründe fiyatları sabitledi
Bakan Varank: 1.5 milyon liraya kadar sıfır faizli kredi!
İtalya’da göçmen operasyonu: 745 göçmen kurtarıldı
Pavel: “Ukrayna’ya yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yaptık”
ABD’den Suriye’deki İranlı milislere ait tesislere hava saldırısı

Bir DNA testiyle bütün hayatı değişti… ‘Bu sonucun ne manaya geldiğini çok uygun biliyorsun’

Bir DNA testiyle bütün hayatı değişti… ‘Bu sonucun ne manaya geldiğini çok düzgün biliyorsun’Hayal etmeye çalışın… 43 yaşındasınız ve bir …

Bir DNA testiyle bütün hayatı değişti… ‘Bu sonucun ne manaya geldiğini çok uygun biliyorsun’
CyborNFT
24.08.2022 14:37
0
A+
A-

Bir DNA testiyle bütün hayatı değişti… ‘Bu sonucun ne manaya geldiğini çok düzgün biliyorsun’
Hayal etmeye çalışın… 43 yaşındasınız ve bir anda ailenize dair bildiğiniz her şeyin yanlış olduğunu öğreniyorsunuz. Ne yaparsınız? Kara Rubinstein Deyerin’in öyküsü de bu türlü başladı…

Kara Rubinstein Deyerin, hayatı boyunca geneoloji bilimine merak duymuştu. Lakin 20’lerinin sonlarına gelip de çoluk çocuk sahibi olana kadar aile ağacını oluşturmak aklına bile gelmemişti.

Kendi çocuğu doğduktan sonra ailesinin geçmişini merak etmeye başlayan Kara, klasik metotlarla yola çıktı. Eski dokümanları ve devlet kurumlarının kamuya açık kayıtlarını inceledi evvel.

CyborNFT

Annesinin cetlerinin çoğunluğunun Avrupalı olduğunu aslında biliyordu. Babası Kenny ise Afrika asıllıydı ve 1800’lü yıllarda Teksas’ta satılmış bir kölenin soyundan geliyordu.

İlerleyen yıllarda DNA teknolojisinin gelişmesiyle Kara’nın da merakı arttı. Ağacın kısımlarının daha ne kadar geriye uzanacağını görmek istiyordu.

Bunun için 43 yaşındayken konutta yapılan bir DNA testi satın aldı.

“BUNUN NE DEMEK OLDUĞUNU ÇOK GÜZEL BİLİYORSUN”

Sonuçlar muhakkak olduğunda 2018 yılının Ocak ayıydı.

Genlerinin yüzdelerini gösteren grafiğe bakan Kara, gözlerine inanamıyordu: Grafikte yüzde 50 Aşkenaz Musevisi olduğu yazıyordu. Daha da inanılmaz olan ise taşıdığı Afrikalı DNA’sı oranının sıfır olmasıydı.

Bu tablo karşısında Kara’nın birinci yansısı, “Sonuçlar karışmış” demek oldu. Bu bilgiler öbür birine ilişkin olmalıydı. Kesin birileri bir yanılgı yapmıştı.

Biraz sakinleşince bir arkadaşını aradı ve “Ne manaya geliyor bu?” diye sordu. Arkadaşı büyük bir sükûnet içinde Kara’ya kendi kendine itiraf etmekten korktuğu şeyi söyledi:

“Bence bunun ne demek olduğunu çok güzel biliyorsun. Bu sonuçlar baban olduğunu düşündüğün kişinin baban olmadığı manasına geliyor.”

Kara karnına bir yumruk yemiş üzere oldu.

“DNA PALAVRA SÖYLEMEZ”

Hayatı boyunca insanlardan daima “Babanın siyahi olmasına karşın tenin ne kadar beyaz. Annene çekmişsin demek ki…” üzere yorumlar duymuştu Kara.

Ama etrafında en az kendisi kadar açık ciltli diğer siyahiler de olduğundan bu durumun çok da tuhaf olduğunu düşünmemişti.

Üstelik babası Kenny’nin öteki beyaz bayanlarla üç çocuğu daha olmuştu ve onların cilt renkleri de Kara’dan çok farklı sayılmazdı.

İlk şoku atlattıktan sonra annesi Joey’i aradı Kara ve ona DNA testinin sonuçlarından bahsetti.

Kadın da şoke olmuştu lakin en azından dürüst davranmış ve kızına “DNA palavra söylemez. Sonuçlar bu türlü çıktıysa doğrudur” demişti.

* * * * *

Joey ve Kenny, 1973 yılında 14 Şubat günü evlenmişlerdi. O sırada Kenny 24, Joey ise 18 yaşındaydı. Kenny yakın vakitte bir bağımlılık rehabilitasyon programını tamamlamıştı.

Ancak evlendikten iki ay kadar sonra Kenny yine husus kullanmaya başlayınca çift de ayrılmıştı.

Kenny, birkaç hafta sonra bıraktığı eşyalarını almak için meskene dönmüş ve Joey’le ortalarında son sefer bir yakınlaşma olmuştu. Annesi, Kara’ya o gün gebe kaldığını düşünüyordu.

DNA sonuçları çıktıktan sonra Joey gerçeğin farkına vardı. Gebe kaldığı gün Kenny’le bir arada olmasından iki hafta kadar sonraydı.

Kızı Kara, yaşça kendisinden oldukça büyük Yahudi bir adamla yaşadığı tek gecelik bir alakanın sonucuydu. Biyolojik baba o adamdı.

“SEN HÂLÂ BENİM KIZIMSIN”

Kara, bu gerçeği Kenny’e nasıl anlatacağını bilemiyordu. Hayatının en sıkıntı konuşmasını yapıyor, ağlamaktan kaygısını anlatamıyordu.

Nihayetinde her şeyi Kenny’e anlattı ve her evladın duymak isteyeceği bir cevap aldı. “Benim için hiç değerli değil, bebeğim” demişti Kenny. “Sen hâlâ benim kızımsın.”

Bunu duymak Kara için çok değerliydi. Zira Kara 10’lu yaşlarının sonlarındayken Kenny’le yine görüşmeye başlamıştı.

Kenny unsur kullanmayı bırakmış ve güzelleşme konusunda öteki bağımlılara danışmanlık yapmaya başlamıştı. Baba-kız ortalarını düzeltmişler, sağlıklı bir ilgi kurmuşlardı.

Hatta Kenny ve Joey bile barışmış, beş yıllığına da olsa, beraberliklerine kaldıkları yerden devam etmişlerdi.

2020 yılında akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Kenny’nin bu fotoğrafı Kara’nın ortanca oğlu Stryder’ın yeni doğduğu günlerde çekilmiş.

2020 yılında akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Kenny’nin bu fotoğrafı Kara’nın ortanca oğlu Stryder’ın yeni doğduğu günlerde çekilmiş.

“BİZ HERKESİ KABUL EDERİZ”

Joey her vakit Kara’nın Kenny’nin ailesini tanımasını istemişti. Kara bilhassa “Pop” diye çağırdığı büyükbabasıyla çok yakındı.

Yaşlı adam Kara’nın açık derili olmasıyla ilgili yorumlar yapar ve köleliğin ne kadar vahim bir şey olduğunu anlatırdı. Pop, Kara’ya daima “Biz herkesi kabul ederiz, kızım” sıkıntısı.

Kara farklı etnik kökenlerden gelen bir anne-babanın çocuğu olduğu için okulda zorbalığa uğruyordu.

Diğer çocuklar Kara’ya ırkçı hakaretler savuruyordu. Bunların hiçbiri Kara’nın kökenlerinden gurur duymasına pürüz olmuyordu.

Yine de kendini ne siyahi ne de beyaz hissediyordu. DNA testinin sonucunu aldıktan sonra bunun nedenini daha âlâ anladı: Ondan olmadığı bir şey olması bekleniyordu.

**  *  *  *

Kara, biyolojik babasıyla ilgili gerçeği öğrendikten sonra, ailesini bulmak için Ancestry.com’daki DNA bilgi tabanına başvurdu. 2018 ilkbaharında birinci genetik eşleşmesini elde etti. Bu kişi ikinci göbekten kuzeni olan bir bayandı.

Kadının yardımıyla ortak DNA’ları üzerinden ağacı genişletmeye başladılar. Nihayet 2018 yılının sonbaharında Kara’nın biyolojik babasının ismine ulaştılar.

11 yıl evvel ölmüş olan bu adam tanınmış bir iş insanı ve hayırseverdi. Kara 2019 yılında bir genetik geneoloji uzmanının yardımıyla bu bilgiyi teyit etti.

Ancestry.com aracılığıyla tanıştığı kuzeni Kara’ya biyolojik babasının bir fotoğrafını verdi ve birbirlerine çok benzediklerini söyledi.

Kara’ya ömrü boyunca beşerler “Senin gözünde bir ışıltı var” demişti. Kuzenine nazaran birebir ışıltı Kara’nın biyolojik babasının gözünde de vardı. “Ona çekmişsin” demişti kuzeni.

Kara bebekliğinde Kenny’nin babasının kucağında

“BABAMIN EŞİNİ ALDATMIŞ OLMASI BENİM HATAM DEĞİL”

Kara biyolojik babasının ailesiyle temasa geçti ancak aile Kara’yla tanışmak istemiyordu. Evlilik dışı bir çocuğu olmasının merhumun ismini lekeleyeceğini düşünüyorlardı.

Hikayesini geçtiğimiz günlerde ABD merkezli haber sitesi Insider’a anlatan Kara, “Biyolojik babamın eşini aldatmış olması benim hatam değil. Onu tanımak için her şeyimi verirdim. Beni kabul mü ederdi ret mi ederdi bilmiyorum. Bu asla yüzleşmek zorunda kalmayacağım bir şey” diye konuştu.

Eşi Marcus ve terapistinin yardımları sayesinde vakit içinde yeni kimliğini benimseyen Kara, evvel geçtiğimiz Ekim ayında ismini biyolojik babasının soyadını da kapsayacak formda değiştirdi daha sonra da Yahudilik inancını benimsedi.

Kara, 2019 yılında kendisi üzere olan şahısların haklarını savunmak emeliyle Right to Know (Bilme Hakkı) isimli kâr gayesi gütmeyen kuruluşu hayata geçirdi.

Kara, Insider’a yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde yardım çizgimizi 85 yaşında bir adam aradı. ‘Yakın vakitte babamın babam olmadığını öğrendim. Ölmeden evvel kim olduğumu öğrenmek istiyorum’ dedi bana. Söyledikleri içimi burktu” diye konuştu.

BİYOLOJİK AİLENİN GEÇMİŞİNİ BİLMEK NEDEN KIYMETLİ?

Son periyotta ABD’de konutta yapılan DNA testleri yaygınlaştıkça anne-baba bildikleri bireylerin biyolojik anne-babaları olmadığını öğrenen bireylerin sayısı da artıyor.

Right to Know, biyolojik ebeveynlerinin kökenlerini ve tıbbi geçmişlerini bilmenin herkesin hakkı olduğunu savunuyor. Çünkü bilhassa genetik kökeni olan hastalıkların teşhis ve tedavisinde aile geçmişi kritik ehemmiyet taşıyor.

ABD yasalarında yapılacak bir değişiklik için kampanyalar yürüten Right to Know, biyolojik ebeveynin çocuk üzerinde rastgele bir hakkı ve sorumluluğu olmaksızın doğum evrakında yer almasını istiyor.

Kara bu gereksinimi yakın vakitte birinci elden yaşadığını da belirtti.

Şöyle ki en küçük oğlu yakın vakitte bir sıhhat sorun yaşadı. Bu sorunun kaynağı çocuğun böbreği ya da mesanesiydi.

Kara, “Doktor, yapılacak testleri belirlemek için aile geçmişimde bu organlarla ilgili rastgele bir hastalık olup olmadığını sordu. Bu soruya yanıt veremiyor olmanın ne kadar hudut bozucu olduğunu varsayım edebilirsiniz” sözlerini kullandı.

Insider’da yayımlanan “I thought I was biracial my entire life. At 43, a DNA test revealed I’m white with Jewish ancestry.” başlıklı yazıdan derlenmiştir. Fotoğraflar da tıpkı kaynaktan alınmıştır.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.