STERLIN
21,9715
DOLAR
17,9574
EURO
18,5551
ALTIN
1.030,95
BIST
2.874,76
SON DAKİKA
11 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Dış ticaret haddi Haziran’da düştü
ABD’de şiddetli patlama: 3 kişi öldü, 39 mesken hasar gördü
Sivasspor, Mukadderat Keita ile muahede imzalayacak! İstek Çalımbay onayladı…
Avrupa Birliği’nde çatlak! Polonya’dan çok sert kelamlar, Almanya’yı maksada koydu…
Vanessa Bryant’ın hukuk uğraşı başladı… Kocası ve kızının fotoğrafları için harekete geçti!
İspanya sıcaktan kavruluyor ama… Klimalara ‘Rusya ayarı’ geldi!
Sel sebebi ile ligden çekilen Kastamonuspor, afetin yıl dönümünde dönem açılışı yaptı
2022-DGS sonuçları açıklandı
Acil Toplantı! – KIBRIS HABER
Bulut Akacan’dan İnşaat Sektörünün Karbon Ayak İzini Küçültme Çağrısı..
Jefferies: Türk şirketleri güzel durumda
Cari açık serisi devam ediyor
11 Ağustos Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER – KIBRIS HABER
Son Dakika Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Gelişen ülke tahvillerinde ralli sürecek mi?
Transfer Haberleri: Beykan Şimşek, Kocaelispor’da
Buralarda Elektrik kesintisi yaşanacak!- KIBRIS HABER
Feci Kaza! – KIBRIS HABER
Naci Ağbal, Yararı Holding Lider Yardımcısı oldu
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (11.08.2022)
Altında ABD enflasyonu morali kısa sürdü
Anadolu Sigorta’dan 160 milyar TL’nin üzerinde prim üretimi maksadı
Fenerbahçe’de Slovacko rövanşında kimler oynayacak? Gruplardan son gelişmeler, iddaa oranları…
Petrol piyasasında sıkışma azalıyor
Kalyon Güç’ün yarısı Abu Dabili şirkete satıldı
Fon oluşturuldu! – KIBRIS HABER
Petrol piyasası rahatlıyor! – KIBRIS HABER
İç borç giderek artıyor! – KIBRIS HABER
Fiyatlara indirim ne zaman gelecek! – KIBRIS HABER

Biden: Transatlantik ittifakımızı güçlendiriyoruz

Biden: Transatlantik ittifakımızı güçlendiriyoruzABD Lideri Joe Biden, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile düzenlediği ortak basın toplantısında …

Biden: Transatlantik ittifakımızı güçlendiriyoruz
CyborNFT
28.06.2022 21:37
0
A+
A-

Biden: Transatlantik ittifakımızı güçlendiriyoruz
ABD Lideri Joe Biden, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile düzenlediği ortak basın toplantısında, NATO’nun Ukrayna’yı işgali karşısında Rusya’ya verilen cevaptaki en büyük güç olduğunu vurgulayarak, “Transatlantik ittifakımızı güçlendiriyoruz” dedi.

ABD Lideri Joe Biden, NATO Başkanlar Doruğu için geldiği İspanya’nın başşehri Madrid’de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir ortaya geldi. Önderler ikili görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi. Sachez yaptığı konuşmada, “ABD ve müttefiklerimizle birlikte stratejik ortaklarız. Birçok mevzuda güçlü tarihi bağlar ve güçlü iştiraklerle bir arada birbirimize bağlıyız. Özgürlük, demokrasi, insan hakları, cinsiyet eşitliği ve hukuk devleti prensiplerini teşvik etme dileklerini paylaşıyoruz” dedi.

“DEĞERLERİMİZE YAPILAN DİREKT SALDIRI”

Sanchez, “Putin’in Ukrayna’yı işgali, memleketler arası hukukun açık bir ihlali olduğu için NATO Tepesi’nin bugün burada düzenleniyor olması çok kıymetli. Kıymetlerimize yapılan bu direkt hücum, bu sistemi destekleme gayretlerimizi iki katına çıkarmamız gerektiğini gösteriyor” sözlerini kullanarak, “Savaşın ana sonuçlarından biri Avrupa’nın güvenliğinin tehlikede olmasının yanı sıra Transatlantik İttifakının yine canlandırılması oldu” dedi.

CyborNFT

ABD VE İSPANYA ORTASINDA GÜVENLİK İŞBİRLİĞİ

Sanchez, 2001 yılında devrin ABD ve İspanya Dışişleri Bakanları tarafından imzalanan bir deklarasyonla ilgili açıklamada bulunarak, “İspanya ve ABD ortasındaki alakaları güçlendirmeye yardımcı olacak bu yeni ortak bildirgeyi duyurmaktan çok memnunum. Bu deklarasyonda her şeyden evvel, kurallara dayalı bir memleketler arası sistem için takviyemizi zorluyoruz” dedi.

Kelam konusu deklarasyon ile ABD ve İspanya’nın bilhassa savunma ve güvenlik alanlarında işbirliğini güçlendirme taahhüdünde bulunduğunu aktaran Sanchez, “Öte yandan, adalet, siber güvenlik, güç güvenliği alanlarında da aramızdaki bağları güçlendirmeyi kabul ediyoruz. Hasebiyle 2001 yılında imzalanan bu ortak bildirgenin bu güncellemesinde ikili münasebetlerimizi genişletiyor ve güçlendiriyoruz. Birlikte, kurallara dayalı bir milletlerarası sistemi daha âlâ savunabileceğiz” dedi.

Sanchez, “İklim, acil durum, besin güvenliği yahut Covid-19 pandemisinden sonra global sıhhat yapılandırılması da dahil olmak üzere tüm global zorluklara koordineli bir karşılığı teşvik edeceğiz” tabirlerini kullandı.

“TRANSATLANTİK İTTİFAKIMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ”

Biden ise yaptığı açıklamada, NATO Önderler Zirvesi`ne mesken sahipliği yaptığı için İspanya Başbakanına ve İspanya’ya teşekkür ederek, “Bildiğiniz üzere bir yandan bu yıl İspanya’nın NATO’ya katılmasının 40. yıl dönümü olurken, İspanya vazgeçilmez bir müttefikimiz haline geldi. Bugün, ortak güvenliğimizi savunmak için birlikte duruyoruz. Ortak güvenliğimizi vurguluyor, transatlantik ittifakımızı güçlendiriyor ve karşı karşıya olduğumuz zorlukların üstesinden geliyoruz” dedi.

NATO’nun Ukrayna’yı işgali karşısında Rusya’ya verilen cevaptaki en büyük güç olduğunu vurgulayan Biden, “Transatlantik güvenliğimizi, Ukrayna’yı desteklemeyi, kendi caydırıcılık ve savunma yeteneklerimizi geliştirmek için bir aradayız” tabirlerini kullanarak, “Rusya’ya yönelik yaptırımları da sıkılaştırmaya devam ediyor ve Ukrayna halkına ve hükümetine yardım sağlıyoruz. Bilhassa İspanya halkına dayanakları için teşekkür etmek istiyorum.140 binden fazla Ukrayna vatandaşını ağırladılar” dedi.

Biden, “Sayın Lider ile bugün İspanya’da ABD Deniz Muhripleri istasyonunun sayısını artırmak için bir mutabakat üzerinde çalışacağımızı görüştük. Bu tıpkı vakitte İspanya ve ABD ortasındaki ikili savunma bağını de geliştirecek. Bunun çok daha süratli gerçekleşmesini bekliyoruz” sözlerini kullandı.

ABD ve İspanya’nın istikrar ve ekonomik büyümeyi desteklemek ismine Latin Amerika ve Karayip`lerde çalıştığını belirten Biden, “İspanya ve ABD, demokratik kurumları güçlendirmek, hukukun üstünlüğünü güçlendirmek, ekonomik refahı yaymak ve göçü yönetmek için Latin Amerika ve Karayip bölgelerindeki öbür ülkelerle birlikte çalışıyor. Bugün ortak taahhüdümüzü tekrar teyit ediyoruz. Birlikte çalışmaya ve Covid-19’dan iklim değişikliğine kadar dünyayı etkileyen en büyük zorluklarla birlikte çabaya devam edeceğiz” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.