STERLIN
33,3360
DOLAR
27,4504
EURO
28,8749
ALTIN
1.615,01
BIST
8.476,99
SON DAKİKA
Zeytin ve Zeytin Ürünleri Konseyi – KIBRIS HABER
Kıbrıs sularında istilacı çizgili yılan balığı! – KIBRIS HABER
Araç sahiplerinin dikkatine! Kayıt ve muayene işlemleri hakkında duyuru – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi’nden duyuru! Bu bölgelerde 2 gün kesinti yaşanacak – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, Ombudsman İlkan Varol ile görüştü! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın, 1 milyon 276 bin 600 TL’lik hasar! – KIBRIS HABER
Bir tona yakın kaçak avokado ile yakalandı! – KIBRIS HABER
Ankara’daki bombalı saldırıyı düzenleyen teröristin kimliği belirlendi! – KIBRIS HABER
2023 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu! – KIBRIS HABER
Denetimler sonucu ikamet izinsiz olan 6 kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Ercan’da yakalandı! – KIBRIS HABER
2 hellim işletmesinin faaliyeti durduruldu! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılının ilk toplantısında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre konuşma yaptı – KIBRIS HABER
Meclis’in yeni yasama yılı başladı! – KIBRIS HABER
Cani sürücü aracına bağladığı köpeği metrelerce sürükledi! – KIBRIS HABER
Kilise’nin çatısı çöktü! 7 kişi öldü, 30 kişi enkaz altında mahsur – KIBRIS HABER
Sıcaklıklar düşecek! – KIBRIS HABER
2 Ekim Döviz Kurları – KIBRIS HABER
“Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi” kapsamında hasat yapıldı – KIBRIS HABER
Türkiye ve Azerbaycan’a skandal sözler! ‘Soykırım’ çıkışı taptı – KIBRIS HABER
27 yıl önce öldürülmüştü, sır perdesi aralandı! – KIBRIS HABER
2 yaşındaki çocuk pitbull saldırısında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Atatürk büstüne zarar veren şahıslar tutuklandı! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden iki kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Sapkınlık gerçekten” dedirten görüntüler! – KIBRIS HABER
35 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Gümrüğe beyan edilmemiş ürünler tespit edildi! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da uyuşturucu! – KIBRIS HABER
Trafik kazasında Zafer Akyurt ağır yaralandı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER

Beşiktaş – Giresunspor maçına damga vuran penaltı ve kırmızı kart pozisyonları! “Kesinlikle kırmızı kart! Bu türlü penaltı olmaz…”

Muhteşem Lig’in 28. haftasında Beşiktaş, alanında ağırladığı Giresunspor’u 3-1 mağlup etti. Yayıncı kuruluşta beIN Trio takımı, Atilla Karaoğlan ve takımının yönettiği Beşiktaş – Giresunspor maçının tartışmalı konumlarına ait çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Atilla Karaoğlan ve grubunun müsabaka 1-1 devam ederken verdiği kararlara ait yorumlar gündem oldu. Vincent Aboubakar’ın topsuz alanda Görkem Sağlam ile girdiği ikili çaba ve Beşiktaş’ın kazandığı penaltı geceye damga vurmuştu.

Beşiktaş – Giresunspor maçına damga vuran penaltı ve kırmızı kart pozisyonları! “Kesinlikle kırmızı kart! Bu türlü penaltı olmaz…”
CyborNFT
10.04.2023 09:24
0
A+
A-

Beşiktaş – Giresunspor maçına damga vuran penaltı ve kırmızı kart pozisyonları! “Kesinlikle kırmızı kart! Bu türlü penaltı olmaz…”
Süper Lig’in 28. haftasında Beşiktaş, alanında ağırladığı Giresunspor’u 3-1 mağlup etti. Yayıncı kuruluşta beIN Trio takımı, Atilla Karaoğlan ve grubunun yönettiği Beşiktaş – Giresunspor maçının tartışmalı konumlarına ait çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Atilla Karaoğlan ve grubunun müsabaka 1-1 devam ederken verdiği kararlara ait yorumlar gündem oldu. Vincent Aboubakar’ın topsuz alanda Görkem Sağlam ile girdiği ikili gayret ve Beşiktaş’ın kazandığı penaltı geceye damga vurmuştu.

Süper Lig’in 28. haftasında Beşiktaş, sahsaında ağırladığı Giresunspor’u 3-1 mağlup etti. Siyah-Beyazlıların ligde üst üste 5. galibiyetini elde ettiği uğraşta Atilla Karaoğlan ve grubunun bilhassa birinci yarıda verdiği kararlar büyük tartışma yarattı.

Vincent Aboubakar’ın topsuz alanda Görkem Sağlam ile girdiği ikili uğraş ve Beşiktaş’ın kazandığı penaltı çok konuşuldu. Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’ta Trio takımı, Beşiktaş – Giresunspor maçındaki hakem kararlarını kıymetlendirdi.

CyborNFT

İşte Seçim Demirel, Deniz Çoban ve Bülent Yıldırım’ın yorumlarıyla masaya yatırılan Beşiktaş – Giresunspor maçının tartışmalı konumları…

Görüntü beIN SPORTS’tan alınmıştır.

“Perez’in Aboubakar’a faulünde kart gerekir mi?”

Seçim Demirel: Aboubakar’a yapılan bir müdahale var. Sonuçta yaptığı hareketler sarı kartı gerektiren hareketlerdi. Sarı kart gerekirdi.

Deniz Çoban: Oyunun başı. Hakemin kişiliğini, otoritesini hissettireceği konum eline geliyor. Bu çeşit konumlar talihtir hakem ismine. Oyuncular, ‘Ayağımızı denk alalım’ diyecekler. Ortada bir gerginlik var. İki oyuncu da olayı orada bırakmayıp götürüyorlar. Beyazlı oyuncu arttan vurmaya çalışıyor. Çok silik bir halde kelamlı biçimde oyuncuları uyarıyor. Bundan sonra yaşananlara sebep hakemin bu hali oluyor. Burada hakem yeşilli oyuncuya, beyazlı oyuncuya sarı kart gösterse kabul edeceğim. Hakem bunların hiçbirini yapmıyor. Buradaki iletisi her iki oyuncuya da birer sarı kart gösterebileceğini düşünüyorum. Stadyumda bulunan herkese ‘ben buradayım’ bildirisini asla bu biçimde verebileceğini düşünüyorum.

Bülent Yıldırım: Alexis Perez arttan topla oynasa da bacağı da kıstırdığı için bir makas kelam konusu orada. Sarı kart kabul görürdü. Topa bu türlü giremezsiniz. Aboubakar yerden kalkarken ayağını savuruyor. Bu vücut lisanı çok soft kaldı burada. Çok sert bir vücut lisanı kullanmalıydınız. Bunu başaramadığını için maç denetimi 10’uncu dakikada gitti. Sarı kart gerekirdi.

Görüntü beIN SPORTS’tan alınmıştır.

“Beşiktaş’ın lehine verilen penaltı kararı hakikat mu?”

Deniz Çoban: Giresunlu oyuncuların faul tarafında itirazları var lakin orada faulü gerektiren bir durum yok. İki oyuncunun nizami çabası var. Gayret sonucunda kazanılmış bir top var. Topun önüne elle bariyer koymaya örnek gösterilebilecek bir konum. Kaleye atılan şutu engelliyor. Bu bir umut vadeden atak olarak yorumlanıyor, kaleye atılan şut olduğu için. Sarı kart da yanlışsız, penaltı kararı da hakikat. Bu penaltıda eleştirilecek bir şey yok.

Seçim Demirel: Elle oynamadan çabucak evvelki konumda bir ihlal göremedim ben de. Burada bir tutma var lakin her iki oyuncu da birbirini tutuyor. Tesirli bir tutma değil, yalnızca ikili bir uğraş. Topu kazanıyor, devamında da topu bloklayan bir defans oyuncusu var. Çok açık bir penaltı. Kaleye çekilen bir şut olduğu için de sarı kart kararı gerçek.

Bülent Yıldırım: Kaleye atılan şut, kol açılmış. Neredeyse bir kaleci üzere blokluyor. Çok net bir penaltı. Verilen sarı kart da yüzde 100 yanlışsız görünüyor.

Görüntü beIN SPORTS’tan alınmıştır.

“Perez’in penaltı beklediği durumda devam kararı yanlışsız mu?”

Seçim Demirel: Burada yalnızca ikili bir çabadan bahsedebiliriz. Tesirli bir tutma, çekme, rakibin hareketlerini kısıtlayan rastgele bir hareket göremiyorum. Rakibinin gitmesini engelleyecek rastgele bir müdahale yok o yüzden devam kararının hakikat olduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban: Bir konumda da yeşilli oyuncu beyazlı oyuncuya sarılıyor. Bu futbolun tabiatında olan bir çaba. Yeşilli oyuncunun hareketlerini kısıtlayan bir atılım yok. Hakemin verdiği aut kararı gerçek, penaltı beklentileri yersiz.

Bülent Yıldırım: İkili çaba anında Alexis Perez, Colley’i tutuyor. Karşılıklı tutma devam ediyor. Topa ulaşma talihi kalmayınca kendini yere bıraktı. Sizlerle hemfikirim. Bu türlü penaltı olmaz.

Görüntü beIN SPORTS’tan alınmıştır.

“Aboubakar’ın topsuz alanda Görkem Sağlam’a müdahalesi var mı?”

Deniz Çoban: İtiraz gelen oyuncu sarı kart görüyor. Oyuncular bir şey görmüşler onun için itiraz ediyorlar hakemlere.

Bülent Yıldırım: İzleyicilerimize şunu hatırlatalım. Topsuz alan ihlalleri hakem için ne kadar zorsa, kameralar için de o kadar zordur. Zira kameralar fokus olarak topa bakar, motamot hakemin yaptığı üzere. İhlallerin yüzde 99’u topun olduğu bölgede olur. Münasebetiyle elinizde kaç kamera olursa olsun geniş bir açı olmadığı sürece bu üslup konumlar yakından yakalanamaz. Direktörün de işi güç, hakemin sıkıntı olduğu üzere.

Bülent Yıldırım: Bu iki oyuncu daha evvel kornerde bir münakaşa oldu ordan beri atışıyorlardı.

Deniz Çoban: Topsuz alanda beyazlı oyuncu, yeşilli oyuncuyu taciz ediyor. Bir, iki kere başını öne çıkararak. Baş atıyor desem karşılayamaz. Lakin yokluyor oyuncuyu. Sonrasında top diğer bir bölgede oynanırken, beyazlı oyuncunun kolunu rakibinin yüzüne gerçek açıkça savurduğunu görüyoruz. Biz bunu bu biçimde büyüttük. VAR odasında da bu türlü bir teknoloji var. Onlar da bu türlü bakabiliyorlar. Bu bir kırmızı kart! Ve kırmızı kartı daha net hale getiren husus şu. Burada top yok, top diğer bir yerde. Top için çaba ederken yaşanmış bir şey değil. Top için çaba ederken yaşanmayan olaylara “şiddetli hareket” diyor kural kitabı. O kadar hoş tanım yapmış ki, buradan okumak istiyorum. ‘Şiddetli hareket temas olup olmadığına bakılmadan; top için gayret etmezken bir oyuncunun rakibine, ekip arkadaşına, maç görevlisine, seyirciye yahut bir öteki bireye karşı çok güç kullanması yahut kullanmaya teşebbüs etmesidir. Buna ek olarak top için uğraş edilmeyen durumlarda, rakip oyuncunun yahut öbür rastgele bir kişinin; başına, yüzüne, eliyle yahut koluyla bilerek vuran bir oyuncu kullanılan güç gözardı edilebilir olmadığı sürece şiddetli hareketten hatalıdır.’ Yani bir tanım yapmış, buna uyuyor. Üstüne detaya girmiş; eliyle yahut koluyla. Eliyle yahut koluyla mı? Evet. Rakibinin başına yahut yüzüne. Başına yahut yüzüne mi? Evet. Şiddetti gözardı edilebilecek kadar düşük mü? Değil. Bu darbenin küçük bir darbe olmadığını görüyoruz. Top orada olsaydı, o oyuncu alan açmaya çalışırken bu darbe gelseydi, bu kadar uzak açıdan biz bunu görseydik, derdik ki ‘burada top için bir uğraş var. Oyuncular alan kazanmaya çalışıyor. Alan kazanmaya çalışırken de yapılan bu atılım rakibin yüzüne gelmiş olabilir. Bu bir önemli faullü oyun değil’ diyebilirdik. Lakin bizim oyun kurallarındaki referans yeri şiddetli hareket. Tam bu kitabın, 106’ncı sayfasında yazdığı biçiminde açık, net, bariz bir kırmızı kart. VAR’ın kesinlikle karışması gereken bir kırmızı kart. Özgür Yankaya’nın son vakitlerde performansının kâfi olmadığını söyleyebiliriz. Galatasaray – Başakşehir maçındaydı. Sonra da bu maça çıktı. VAR’ın burada devreye girip, hakeme bu konumu izlettirmesi gerekirdi.

Görüntü beIN SPORTS’tan alınmıştır.

Seçim Demirel: Alexis Perez, Aboubakar’ı durdurmak istiyor ısrarlı bir halde fakat bir ihlalde bulunmuyor. Buna sonlanan Aboubakar evvel baş atma teşebbüsü var. Gerisinden da yüzüne eliyle net bir biçimde vuruyor. Deniz hocamın kuralı anlattığı üzere çok açık net bir şiddetli harekettir bu. Kesinlikle kırmızı kartla cezalandırılması gerekiyordu. VAR için de çok net bir delil var. Bunu hakeme sunması gerekiyordu. Gözden kaçan çok önemli bir olay yaşanmış maalesef.

Bülent Yıldırım: Üst seviye hakemlikte birtakım şeyleri hissetmeniz lazım. Hakem kardeşimiz o kadar olaya uzak ki başlayan bir şeyin hiç farkında değil. Üstelik bunu yakalama talihi var. Redmond’ın ayağındayken top alan denetimi yapmak çok bedelli. Buraya göz atsanız bunu takip edebilirsiniz. Buraya yaklaşıp, oyuncuları taciz etseniz bunu yapmayacaklar. Ben de bunun yüzde 100 kırmızı kart olduğu fikrindeyim. Kırmızı kart daha hakikat olurdu. Maç için de hakem için de çok büyük bir ihlal.

Görüntü beIN SPORTS’tan alınmıştır.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.