STERLIN
29,4501
DOLAR
23,3834
EURO
25,1530
ALTIN
1.474,46
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
10 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Talay Ayhun Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER
Dövizin yükselişi durmuyor! – KIBRIS HABER
Büyük ikramiye bu bilete isabet etti! – KIBRIS HABER
9 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Bu bölgelerde elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER

BES iştirakçisi konut sahibi olacak

BES iştirakçisi konut sahibi olacakTSB Lideri Atilla Benli, kişisel emeklilik sistemi iştirakçilerinin konut sahibi olmalarını teşvik etmek için …

BES iştirakçisi konut sahibi olacak
CyborNFT
04.05.2022 07:38
0
A+
A-

BES iştirakçisi konut sahibi olacak
TSB Lideri Atilla Benli, kişisel emeklilik sistemi iştirakçilerinin konut sahibi olmalarını teşvik etmek için Konut BES uygulamasının planlandığını belirterek, yurtdışında yaşayanların da tasarruflarının kıymetlendirilmesi hedefiyle Yuvam BES uygulamasına yönelik mevzuat değişikliği yapılacağını söyledi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, Ferdî Emeklilik Sistemi (BES), iştirakçilerinin konut sahibi olabilmeleri için Konut BES uygulamasına geçileceğini söyledi. Benli, TSB İdare Konseyi üyeleri Ahmet Yaşar, Uğur Gülen, Taylan Türkölmez, Cemal Kişmir ile birlikte sigorta ve BES’teki yeni yol haritasını açıkladı.

Atilla Benli, BES’te, toplam iştirakçi sayısının 13.6 milyon şahsa ulaştığını, toplam fon büyüklüğünün de 285 milyar TL olduğunu belirterek, devletin sisteme verdiği dayanağın 28 milyar TL’ye çıktığını, 18 yaş altı çocukların sistemdeki fon büyüklüğünün devlet katkısı dahil 785 milyon TL’yi aştığını ve sistemdeki 18 yaş altı çocukların sayısının da 302 binin üzerine çıktığını kaydetti. Uzun vadeli tasarruflarda BES’in birinci tercih edilen eserlerden biri olduğuna kaydeden Benli, “Katılımcıların BES’te birikim yaparken konut sahibi olmalarının teşvik edilmesi emeliyle Konut BES, yurtdışında yerleşik bireyler ile şirketlerinin tasarruflarını ülkemizde değerlendirmelerini sağlayacak Yuvam BES uygulamasına ait mevzuat değişiklikleri planlanıyor” formunda konuştu.

CyborNFT

VİZYON 2024 PROJESİ

Atilla Benli, sigorta kesimindeki son gelişmelere de değinerek, 403 milyar TL’lik fon kapasitesine sahip sigorta dalının, iktisadın itici güçlerinden biri olduğunu ve Türkiye’nin uzun vadeli finansman gereksinimine değerli katkıda bulunduğunu vurguladı. Sigortalılık oranı dünya genelinde yüzde 7.4 iken, Türkiye’de yüzde 2.2 civarında olduğuna dikkat çeken Benli, “Bu oranı yükseltmek maksadıyla, ‘Vizyon 2024’ projesiyle yol haritamızı belirledik. Planlanan ıslahatların hayata geçirilmesiyle 2024’e kadar brüt prim üretimini 299 milyar TL’ye ulaştırmayı, sigortalılık oranını da yüzde 3.5’e çıkarmayı hedefliyoruz” formunda konuştu.

MALİYETLER ARTTI

Atilla Benli, trafik ve sıhhat sigortalarında artan maliyetlerin dala tesiri hakkında görüşlerini paylaşarak, bu hususta şu açıklamaları yaptı:
“Sağlık sigortalarında muayene fiyatları, ilaç fiyatları ve tıbbi materyal fiyatları üzere pek çok kalemdeki artış nedeniyle maliyetler yükseldi. Trafik sigortalarında ise, 2021 yılında maliyetlerde öngörülemeyen bir artış yaşandı ve 2022’de de devam ediyor. Trafik sigortalarında gelişmiş ülkelerde düzenleyici otoritelerce teşvik edilen ‘eşdeğer parça’ kullanımının bizde de teşvik edilmesi ve böylelikle maliyetlerin azaltılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıyeten tazminat hesaplamalarında standardizasyonun sağlanması da değerli.”

‘661 MİLYON TL COVID-19 TAZMİNATI ÖDEDİK’

TSB Lideri Atilla Benli, son günlerin gündemdeki konusu olan kredili hayat sigortalarına da değinerek, bu mevzuda şu açıklamaları yaptı: “2021’de kredi ilişkili hayat sigortası ile 132 bin sigortalının, 1.6 milyar TL fiyatında kredi borcu sigorta şirketleri tarafından kapatıldı. Yalnızca Covid-19 temaslı vefatlar için ödenen tazminat meblağı 661 milyon TL olurken, bu fiyat hayat şirketlerinin toplam üstlendiği tazminatlarının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturdu.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.