STERLIN
20,0655
DOLAR
18,5469
EURO
17,9781
ALTIN
981,83
BIST
3.209,55
SON DAKİKA
29 Eylül Günlük Burç yorumu ÖZEL HABER
Yol ortasında ölü bulundu! – KIBRIS HABER
İngiltere Başbakanı Truss’tan geri adım yok
Miçotakis haddini aştı! Skandal Türkiye açıklaması: Hudutları ihlal eden cezalandırılır
Avrupa’da yeni alarm! Soruşturma açıldı, ordu devreye girdi…
Adana Demirspor’da maksat Galatasaray’dan 3 puan alıp, önder olarak yola devam etmek
TUS ve STS imtihan sonuçları açıklandı
Brent Petrol’de Son Durum! – KIBRIS HABER
Araç Alev Alev Yandı! – KIBRIS HABER
Ampute Futbol Ulusal Kadrosu, Dünya Kupası’nda sahne alıyor! Tek amaç şampiyonluk…
Beşiktaş – Fenerbahçe derbisi öncesi Vodafone Park önünde satırlı kavga!
Ekonomik itimat Eylül’de değişmedi
Rusya-Ukrayna savaşında son durum: Kremlin için büyük çıkmaz… Rusya kritik kasabada kuşatıldı!
Beşiktaş – Fenerbahçe derbisi öncesi Vodafone Park önünde gerginlik
Küçük yazılımcı hem öğreniyor hem öğretiyor
Meteorolojiden Uyarı! Sağanak Yağış – KIBRIS HABER
Sahte Kimlik kartıyla kaçarken yakalandı! – KIBRIS HABER
Çatalköy’de elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
29 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Fikri Ataoğlu Göçebe oyunları açılış töreni için Bursa’da! – KIBRIS HABER
Altında “müdahale” dalgalanması
ABD Lideri Biden izleyicileri şoke etti… Sahnede ölen arkadaşını aradı!
Fenerbahçe’den Hull City’ye transfer olan Pelkas, geleceğiyle ilgili konuştu
Döviz kurları güne nasıl başladı? – KIBRIS HABER
Petrolde iki günlük rallinin akabinde dalgalı seyir
BMW, Amazon Alexa’yı sesli asistanı seçti
Avrupa ülkeleri, sızıntıların akabinde boru çizgilerinde güvenliği artırdı
Drift özlemi sona erdi! – KIBRIS HABER
İşte o Vergi Rekortmeni ve dudak uçuklatan vergi tutarı! – KIBRIS HABER
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (29.09.2022)

Batıya korkutan ihtar: Nükleer savaş ‘yanlışlıkla’ çıkabilir!

Batıya korkutan ihtar: Nükleer savaş ‘yanlışlıkla’ çıkabilir!Rusya ve Ukrayna ortasında süren savaş cephede sert çatışmalara neden olurken, bir …

Batıya korkutan ihtar: Nükleer savaş ‘yanlışlıkla’ çıkabilir!
CyborNFT
28.07.2022 08:52
0
A+
A-

Batıya korkutan ihtar: Nükleer savaş ‘yanlışlıkla’ çıkabilir!
Rusya ve Ukrayna ortasında süren savaş cephede sert çatışmalara neden olurken, bir yandan da dünyanın batı ve doğu bloğunu diplomasi arenasında karşı karşıya getirdi. Dünyanın üç büyük askeri ve nükleer gücü Rusya-ABD ve Çin’in bu savaşla fitili ateşlenen kutuplaşma yüzünden karşı karşıya kaldığında yaşanabilecek büyük bir nükleer felaket ihtimali dünyayı diken üstünde tutmaya devam ediyor.

Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan savaş, uzun yıllar evvel, Soğuk Savaş periyodunda, Batı tarafından yayılan ve o devirlerde propaganda gereci haline getirilen nükleer savaş korkusunu bir sefer daha gün yüzüne çıkardı.

İngiltere’nin ulusal güvenlik danışmanı Sir Stephen Lovegrove’un yaptığı açıklama bugün dünya basınında manşetlerin en üst sırasına yerleşti.

CyborNFT

Dünyanın sonunu nükleer silahlar ve kazara bile olsa, nükleer bir savaş mı getirecek?

‘ARKA KAPI’ DİPLOMASİSİ ÖLDÜ

Sir Stephen Lovegrove, siyasette çok ağır olarak kullanılan ‘arka kapı’ kanallarının bozulduğunu söyledi. Bu, ülkelerin birbirleriyle ihtilaf yaşasalar bile diplomatik yollarla ve kamudan bilinmeyen bir formda bir ortaya gelip yaşanabilecek büyük savaşların ve felaketlerin önüne geçebilmek için dünyanın çıkarına muahede sağlayabildiği bir siyasi iklimi anlatan terim.

Ancak Rusya ve Ukrayna ortasında patlak veren savaş dünyayı neredeyse yarım asırdan sonra tekrar Batı ve Doğu halinde ikiye böldü ve uzlaşma umutları her gün yapılan yeni ve sert açıklamalarla azalıyor.

Bunun son örneği ise Rusya ve Ukrayna ortasında süren savaşla birlikte evvelce beri birbirine düşman olan ya da siyasi uyuşmazlık yaşayan ülkelerin tekrar birbirleriyle yüzleşme yarışına girmesi oldu.

Rusya ve Çin birbirlerinin doğal müttefiki ve Batı düşmanlığı konusunda her birebir yerde duruyorlar

RUSYA – ÇİN, TAYVAN VE KUZEY KORE

Rusya ve Çin Batı tersi siyasetleriyle her vakit doğal birer müttefik olurken, Tayvan uyuşmazlığı, Kuzey Kore’nin Güney Kore (ve doğal olarak da) ABD’ye karşı yürüttüğü tehditkâr siyaset dünyayı bir kere daha topyekûn savaş korkusu yaşanan günlere geri getirdi.

Tam da bu siyasi iklimin içinde yaşadığımız günlerde İngiltere’den gelen açıklama kaygıları daha da büyüttü. Ülkenin ulusal güvenlik danışmanı, Batı’nın iki ülke ile ‘iletişimin kesilmesi’ nedeniyle Çin yahut Rusya’yla ‘yanlışlıkla’ nükleer bir çatışma başlatma riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

55 yaşındaki Sir Stephen Lovegrove, art kapı kanallarının aşınmasının, savaşın kazara tırmanma mümkünlüğünü artırdığını söyledi.

Washington’da Stratejik ve Milletlerarası Araştırmalar Merkezi’nde yaptığı konuşmada, Çin ve Rusya ile irtibatın bozulmasının ‘stratejik çatışmaya süratle tırmanma’ riskini artırdığına inandığını açıkladı.

Tayvan, çabucak her gün, Çin’den gelebilecek bir atağa hazırlıksız yakalanmamak için talim yapıyor

SOĞUK SAVAŞ DEVRİNDEN FARKLI

Lovegrove “Soğuk savaşın SSCB ve NATO’dan oluşan iki yekpare bloğu – kaygı verici darbeler olmadan olmasa da – bugün mevcut olmayan ortak bir doktrin anlayışına ulaşmayı başardı” dedi lakin şu huzursuz edici eklemeden de geri durmadı: “Pyongyang yahut Tahran şöyle dursun, Moskova ve Pekin’de doktrin şeffaf değil.”

Mart 2021’de Whitehall’ın en üst seviye savunma rolüne atanan Lovegrove kelamlarına devam etti: “Soğuk savaş sırasında, Sovyet doktrini ve yetenekleri konusundaki anlayışımızı geliştiren bir dizi müzakere ve diyalogdan yararlandık ve bunun aksisi de oldu. Bu, ikimize de nükleer savaşa girme yolumuzu yanlış hesaplamayacağımız konusunda daha yüksek bir itimat verdi.”

İngiliz uzman, ABD ve Çin ortasındaki diplomatik görüşmelerin yararlı olacağını ve tansiyonu düşüreceğini söylüyor

ABD-ÇİN GÖRÜŞMELERİ DESTEKLENMELİ

Öte yandan Sir Stephen kelamlarına bugün yaşanan gerçekleri anlatarak şöyle devam etti:

“Bugün, gelecekte bizi tehdit edebilecek başkalarıyla – bilhassa Çin ile – tıpkı temellere sahip değiliz. Burada Birleşik Krallık, ABD Lideri Biden’ın Çin ile kıymetli bir adım olarak önerdiği görüşmeleri güçlü bir biçimde desteklemektedir.”

ABD lideri Joe Biden’ın Tayvan üzerindeki tansiyonu dağıtmak hedefiyle bugün, Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile mart ayından bu yana birinci görüşmelerini yapması bekleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi lideri Nancy Pelosi’nin kendi kendini yöneten adayı ziyaret etme planları üzerine Pekin ile tansiyon ağırlaşırken, Tayvanlı askerler bir işgali püskürtmek için askeri tatbikat yaptılar.

Çin, demokratik olarak seçilmiş bir hükümeti olan Tayvan’ın kendi hükümran bölgesi olduğu ve gerekirse adayı zorla, tekrar Çin ile birleştirmeye kararlı olduğu konusunda ısrar ediyor.

Kuzey Kore son yıllarda, dünyanın ikazlarını hiçe sayarak daima olarak geliştirdiği hipersonik füzeleri test ediyor

HERKES HİPERSONİK FÜZE YARIŞINA GİRDİ

Geçen yıl Pekin, bir amacı vurmadan evvel dünyayı dolaşan hipersonik bir füzeyi test etti. Çin, Rusya ve ABD, farklı ayrı, ses suratının beş katından daha süratli hareket eden ve havada hareket yapabilen hipersonik füzeler geliştiriyor.

Lovegrove, Beyaz Saray’ın Çin ile yine bağ kurma kararını övdü, lakin birebir vakitte teknolojik ilerlemelerin risklerini de vurguladı:

“Çin’in cephaneliğindeki nükleer silah sistemlerinin hem sayısını hem de çeşidini artıracak nükleer modernizasyon programı hakkında net tasalarımız var” dedi.

Moskova, Ukrayna’da Kinzhal füzelerini konuşlandırdığında, bir savaş sırasında hipersonik sistemleri kullanan birinci ülke Rusya oldu. Kremlin, füzelerin nükleer savaş başlığı taşıyabileceğini sav ediyor.

Rusya’nın eski öndere Medvedev, savaşta işlerin ‘kötüye gitmesi’ durumunda yaşanabilecekler konusunda dünyayı uyarmıştı… Bu ihtarın diplomatik lisandaki manası ise düpedüz ‘gözdağı’

MEDVEDEV UYARMIŞTI

Rusya’nın eski Cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev, bu ayın başlarında yaptığı bir konuşmada, Batı’nın Ukrayna’ya verdiği takviyenin, 1962 Küba füze krizinden bu yana Rusya ile batı ortasındaki bağlarda yaşanan en önemli krizi tetiklediğini söylemişti.

Artan risklere karşın Lovegrove, kimyasal silahlar kontratı, biyolojik ve zehirli silahlar kontratı ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi mutabakatı üzere mevcut mimarinin birçoklarının ‘hayati’ ehemmiyette olduğunun altını çizdi.

Ancak yaşadığımız gerçekliğin farklı olduğunu, ‘mevcut yapıların’ tek başına kâfi olmayacağını, savaştan kaçınmayı başarmak için çağdaş bir silah denetim sistemine gereksinimimiz olduğunu da vurguladı.

Putin’in pervasızlığı, dünyayı topyekûn savaşın eşiğine getirebilir mi?

‘PUTİN MODELİ RUSYA’

Aynı vakitte İngiltere Savunma Bakanlığı eski daimî sekreteri de olan Lovegrove, Ukrayna’da devam eden çatışma hakkında, şunları söyledi:

“Putin’in bu kışkırtılmamış, yasadışı savaşı başlatmasının ve Ukrayna’nın günahsız beşerlerine anlatılmaz acılar yaşatmasının üzerinden geçen 150 günlük fecî dönüm noktası aşıldı. Korkarım çatışma, global güvenlik mimarisini baltalamak için kasıtlı ve pervasızca hareket eden bir Rusya modeline uyuyor.”

Lovegrove, ikazına şu sözlerle devam etti “Bu, Kırım’ın yasadışı ilhakını, Birleşik Krallık topraklarında kimyasal ve radyolojik silahların kullanımını ve INF [orta menzilli nükleer kuvvetler] mutabakatının çökmesine neden olan tekrarlanan ihlalleri içeren bir model. Rusya’yı memleketler arası toplum olarak istikrarsızlaştırıcı hareketlerinden sorumlu tutmaya devam edeceğiz.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.