STERLIN
33,2719
DOLAR
27,2242
EURO
28,8556
ALTIN
1.677,74
BIST
8.304,83
SON DAKİKA
Şenkul’dan, Hirondel Çemberi’nin isim tartışmasına yanıt! – KIBRIS HABER
Deprem Komitesi, Ankara’da temaslarda bulunuyor! – KIBRIS HABER
Elindeki silahla damadı vurdu, hiçbir şey olmamış gibi dans etmeye devam etti! – KIBRIS HABER
“59 Milyon Euro 75 okul eder”! – KIBRIS HABER
132,5 milyon TL açık! – KIBRIS HABER
Sahte araç poliçesiyle, Metehan Sınır Kapısından KKTC’ye giriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
8 Kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Vergide adalet istiyoruz”! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın! – KIBRIS HABER
4 milyon 660 bin 500 TL hasar! – KIBRIS HABER
CTP gençlerinden, ihtiyaç sahibi çocuklara kıyafet yardımı – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili yarın gece idrak edilecek – KIBRIS HABER
Petrol fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Haftalık hava durumu raporu – KIBRIS HABER
1 Sterlin 33,50TL! – KIBRIS HABER
Kendisiyle evlenmeye karar verdi! – KIBRIS HABER
Mehmetçik’ten Kıbrıs’ın güneyinde Akdeniz’de eğitim uçuşu! – KIBRIS HABER
Erhürman; “Sn. Hristodulidis yalan söylüyorsa açıklayın”! – KIBRIS HABER
Mağusa’da13 yaşındaki çocuğa annesi ve babası şiddet uyguladı! – KIBRIS HABER
Eşini öperken kulak zarını deldi! – KIBRIS HABER
iPhone 15 satın alabilmek için birbirlerini ezdiler! – KIBRIS HABER
14 metrelik timsah cansız insan bedenini kanala taşırken yakalandı! – KIBRIS HABER
Ertuğruloğlu New York’ta Noziri ile görüştü! – KIBRIS HABER
23 yaşındaki gencin ölümünde baba mahkemede! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde içki içip, uyuya kaldı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER

Başbakanlık’tan yanıt geldi!

Başbakanlık’tan yanıt geldi!
CyborNFT
27.07.2022 16:05
0
A+
A-

Başbakanlık, ülkenin yakıtsız kalmaması için elden teklif alınarak 60 bin ton yakıt ihtiyacının karşılanmasına gidildiğini belirterek, “Alınan teklifler değerlendirilmiş ve ülke iddia edildiği gibi zarara uğratılmamıştır”…

Başbakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Yenidüzen Gazetesinin bugün yer alan manşet haberinde ‘60 bin tonda 12 milyon dolarlık zarar’ başlığı ile Kıbrıs Türk halkının son yapılan akaryakıt ihalesinde zarara uğratıldığı iddia edilmiştir.

Dubai Merkezli ‘Ks Trading Fzc’ isimli şirket ortaklarından Seyfettin Sivri’nin söylediklerine dayandırılarak ortaya atılan bu iddialar gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

CyborNFT

Uluslararası ihale süreci devam ederken ülkenin yakıtsız kalmaması için elden teklif alınarak 60 bin ton yakıt ihtiyacının karşılanmasına gidilmiştir. Alınan teklifler değerlendirilmiş ve ülke iddia edildiği gibi zarara uğratılmamıştır.

Ekte sunulan belgelerde de görüleceği gibi elden teklif alma usulü ile yapılan 60 bin tonluk yakıt alımı süreci şu şekilde ilerlemiştir:

Teklifler 22 Temmuz 2022 Cuma gününe kadar Başbakanlığa elden kapalı zarf içerisinde verildi. Bir tek Yenidüzen Gazetesi’nde devletin zarara uğratıldığını iddia eden KS Trading Fzc şirketi mavi bir dosya içerisinde teklifini açık iletti. Alınan tüm teklifler aynı günün sonunda Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanına kapalı bir zarfa konularak teslim edildi. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hasan Akyiğit’ten ertesi gün sabah Yönetim Kurulunu toplayarak bu teklifleri değerlendirmesi ve prosedürü mevzuata uygun olarak çalıştırması istendi. Bu durumda KIB-TEK normal prosedürü çalıştırarak, alınacak Yönetim Kurulu kararını Maliye Bakanlığına iletmek ve Maliye Bakanlığı tarafından bu konuda hazırlanacak önergenin Bakanlar Kuruluna sunulması, bunun ardından da Bakanlar Kurulu tarafından doğrudan alım için karar üretilmesi gerekiyordu.

Ertesi gün yani 23 Temmuz Cumartesi günü Yönetim Kurulu toplanarak kapalı zarfta kendilerine verilen teklifleri değerlendirdi. 6 firma tarafından verilen tekliflerin değerlendirilmesi sonrasında Yönetim Kurulu tarafından ekte verilen tablo hazırlandı. Hazırlanan tablo ile birlikte KIB-TEK Yönetim Kurulu ekte sunulan kararı üreterek Maliye Bakanlığından akaryakıt temini için en uygun teklif veren firmadan alım yapılmasının uygun olacağını bildirdi. KIB-TEK yönetim kurulunun yazısını ve hazırlanan tabloyu aynı gün alan dönemin Maliye Bakanı önerge hazırlayarak prosedürü sonlandırmak üzere Bakanlar Kuruluna konuyu getirmeyi uygun görmedi. Konunun aciliyet arz etmesi nedeniyle Başbakanlık olağanüstü olacak şekilde Bakanlar Kurulunu toplantıya çağırdı. Toplantıda Başbakanlık Müsteşarı Sayın Berhan Ongan prosedürü anlattı ve KIB-TEK Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan tabloyu Bakanlar Kurulu’na sundu. Konu böylece Bakanlar Kurulu’nun bilgisine geldi. Kurulda yapılan değerlendirmede söz konusu teklifler incelendi ve en uygun fiyat ve en kısa tedarik süresi teklifini veren firma ile sözleşme imzalanması Bakanlar Kurulu tarafından karara bağlandı.

Söz konusu gazete manşetinde yer alan haber doğru değildir. Ekteki tekliflerden de görüleceği gibi ilgili şirket direktörünün teklifi kabul edilmiş olsaydı ülke zarara uğratılacaktı. İlgili şirket direktörü ton başına 1310 Dolar teklif vermişti. Bu teklif verilen teklifler içerisinde en yüksek olan teklifti. Bakanlar Kurulu vermiş olduğu kararda en uygun fiyat teklifini verip, en kısa sürede yakıtı getirecek olan firmadan söz konusu yakıtın platts değeri artı 75 Dolar navlun bedeli olacak şekilde ortalama ton başına 680 Dolara almış oldu. Söz konusu gazete manşetinde yansıtıldığı gibi devlet 12 milyon dolar zarara uğratılmadı. Aksine iddia sahibi şirketten alım yapılmayarak ton başına devletin 630 Dolar fazla ödeme yapması engellenmiştir Yani devlet Sayın Seyfettin Sivri’nin şirketinden alım yapmayarak toplamda 37 milyon 800 bin dolar fazla ödeme yapmaktan kurtarılmıştır.

Bakanlar Kurulu tarafından karara bağlanan alımla ilgili olarak gazetede yer alan bu alımın standart dışı ve kirli olduğu iddiası da gerçek dışıdır. Şu anda alımı yapılacak olan yakıtın kükürt değeri yüzde 1 olup standartlara ve teknik şartnameye uygun olduğu iddia edilenin aksine ekteki tabloda görüleceği gibi KS Trading Fzc isimli şirketin getireceği yakıtın teknik şartnameye uygun olmadığı Yönetim Kurulu tarafından ekte verilen tabloda belirtilmiştir.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.