STERLIN
22,8072
DOLAR
18,6377
EURO
19,5258
ALTIN
1.078,60
BIST
5.046,19
SON DAKİKA
Ersin Tatar, yeni yılda Gambiya’ya gidecek! – KIBRIS HABER
Şenkul; “Spor kulüpleri, bütçe yaratmak için artık kapı kapı dolaşmayacak”! – KIBRIS HABER
Cumhuriyet Meclisi, Başbakanlık ve Ombudsman bütçeleri Komitede onaylandı! – KIBRIS HABER
Ceyhun Kırok; “Bölgedeki yeşil alanlar artırılacak”! – KIBRIS HABER
Emre Efendi; “26 Aralık sabahı değişim başlayacak”! – KIBRIS HABER
Sıla Usar İncirli; “Kaynak bulma konusunda da utangaç davranmayacağım”! – KIBRIS HABER
Fuhuş suçlamasıyla tutuklandı! – KIBRIS HABER
Rusya ile Ukrayna arasında asker takası
Bakan Çavuşoğlu’ndan peş peşe önemli görüşmeler
Günlük yarım kilo çiğ et yiyordu… ‘Ciğer Kralı’nın sırrı ortaya çıktı!
Sağlık Bakanlığı’ndan Grip aşısı duyurusu! – KIBRIS HABER
Zeytin ağaçları sökülüyor! – KIBRIS HABER
Bin Laden’in oğlu konuştu: Babam bana AK-47 ve tank kullanmayı öğretmişti
Lavrov: “ABD ve NATO, Ukrayna’daki çatışmalara doğrudan müdahil oldu”
Düzce Üniversitesi’nde vizeler ertelendi
Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği; “Kalıcı, sürdürülebilir çözümler üretilmesini istiyoruz” – KIBRIS HABER
Aşı karşıtı aile 4 aylık bebeği ölüme sürüklüyor! Mahkeme velayetin alınmasını istedi
At Yarışları Derneği, düzenlenecek olan etkinliğin KKTC Binicilik Federasyonu’nun onayı dışında olduğunu bildirdi! – KIBRIS HABER
Yükselen Yıldızlar Turnuvası 2. Sezonu başlıyor
Gardiyanoğlu; “Lefkoşa aydınlığa kavuşacak”! – KIBRIS HABER
İşverenden üç maddelli EYT açıklaması
Spot piyasada elektrik fiyatları (1.12.2022)
Çin’den ‘U’ dönüşü… Peş peşe flaş açıklamalar!
Son dakika… Asgari ücrette kritik gelişme! İlk toplantı yapılıyor
Son dakika… Ağrı-Patnos Devlet Yolu açıldı… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarihi İpek Yolu’nu yeniden ihya etmede kararlıyız
Cumhurbaşkanlığı 2023 bütçesi oy çokluğuyla onaylandı! – KIBRIS HABER
Hazine, dolar cinsi tahvilin artırımı için harekete geçti
TCMB: TL likiditesinin mevduat ve kredi fiyatlamalarına etkisi izleniyor
Ticaret Bakanlığı marketlerde ‘fahiş fiyat’ denetimi yaptı
Airbus yolsuzluk soruşturmalarını düşürmek için 15,9 milyon euro ödeyecek

Başbakan Üstel’den Proje karşıtlarına sert sözler! – KIBRIS HABER

Başbakan Üstel’den Proje karşıtlarına sert sözler! – KIBRIS HABER
CyborNFT
28.09.2022 16:44
0
A+
A-

Başbakan Üstel, Cumhuriyet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi ile Millet Bahçesi projesinin hayat bulmaya başlamasını büyük bir coşku ile selamladığını açıklayarak, “Yerleşke, iki ayrı devlet olarak var olmak istencimizin göstergesidir” dedi…

Başbakan Ünal Üstel, Cumhuriyet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Projenin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temellerini daha da güçlendireceğini söyleyen Üstel, “Onun kurumsallaşma yolunda attığı adımları pekiştirecek olan Cumhuriyet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi ile Millet Bahçesi projesinin hayat bulmaya başlamasını büyük bir coşku ile selamlıyorum.” dedi.

Üstel, geçirmiş olduğu bir operasyon nedeniyle hafta sonu yurt dışında olacağını kaydetti.

CyborNFT

“YENİ BİNA YAPIMINI ÜLKEMİZ YÖNETİCİLERİ, TALEP ETTİ”

Üstel, “KKTC Cumhurbaşkanlığı” ve “Cumhuriyet Meclisi” için yeni bina yapımını, ülkemiz yöneticileri, Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinden talep etmiştir. KKTC’nin kurumsallaşmasına katkı koymak, ülkemize kalıcı eserler bırakmak amacıyla böyle bir talepte bulunulmuştur. Mevcut Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi binalarının yetersiz kaldığı bir gerçektir ve birçok kişi tarafından kabul edilmektedir.” İfadelerini kullandı.

Üstel, proje kapsamında yeşil alanın çzelliğini koruyacağını belirterek, “Yan yana inşa edilecek olan Cumhuriyet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı binalarının bulunduğu arazi yeşil alan özelliğini koruyacaktır, ayrıca burada çok sayıda kültür ve spor kompleksi de bulunacaktır.” açıklamasına yer verdi.

Başbakan Üstel’in açıklaması şöyle:

“Lefkoşa halkının hasret kaldığı bir güzelliğe kavuşacak olması, ülkemize böylesine çok yönlü eser kazandırılması, büyük bir olaydır.

Binaların yapım ihalesini üstlenen şirketin Kıbrıslı Türk işletmelerle birlikte çalışarak projeyi tamamlayacak olması da ülke ekonomisine artı bir değer de katacaktır.

Geçmişte “Anadolu suyunun KKTC’ye getirilmesi” veya “Pandemi hastanesinin inşa edilmesi” projelerine karşı çıkanlar, daha sonra bunları kullanmış ve memnun kalmıştır, itirazlarının yanlış olduğunu anlamıştır. Bu projede de aynı olacağını düşünüyoruz, yine itiraz edenler, bu dev projenin ne kadar gerekli olduğunu görüp yine yanlışını anlayacaktır.

“BU YERLEŞKE KKTC’NİN KURUMSALLAŞMASI ADINA ATILAN ÖNEMLİ BİR ADIMDIR”

Yapımına başlanan ülkemiz açısından bu son derece önemli projeyi bahane ederek son günlerde ayrılıkçı bazı tavırların yeniden sergilenmeye başladığını görüyorum. Bu ayrılıkçı ve ayrıştırıcı tavır ve yaklaşımlara meclisteki muhalefet partilerinin de katıldığını görmek bu ülke adına son derece vahim ve üzücüdür.

Yapımına başlanan Cumhuriyet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi KKTC’nin varlığının ve yenidünya düzeninde iki ayrı devlet olarak var olmak istencimizin göstergesidir. Bu yerleşke KKTC’nin kurumsallaşması adına atılan önemli bir adımdır.

“KARŞI ÇIKIŞLAR KESİNLİKLE İYİ NİYETLE BAĞDAŞTIRILMAZ”

Sigara fabrikasından bozma Cumhuriyet Meclisi binası misyonunu tamamlamıştır. Bu binanın misyonunu tamamladığı gerçeği ülkemizdeki tüm siyasi partiler tarafından kabul edilen bir gerçektir ve yeni bir bina yapılması konusu defalarca gündeme getirilen bir meseledir. Bu çerçevede arazi tespitleri yapılmış olmakla birlikte, somut ve ileri bir adım bir türlü atılamadı. Cumhurbaşkanlığı binası ve çalışma ofisleri açısından duruma bakıldığında ise buranın yetersiz olduğu ve bir şeyler yapılması gerektiği bu makamda oturan her Cumhurbaşkanı döneminde gündeme getirilmiş bir konudur. Hal böyle iken ve yeni bir Cumhurbaşkanlığı ve Meclis binasına ihtiyaç olduğu tespiti defalarca yapılmışken, bugün Cumhuriyet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin yapımına karşı çıkılmasını anlamak mümkün değildir. Ve bu karşı çıkışlar kesinlikle iyi niyetle bağdaştırılamaz. 

Yeni yerleşkeye karşı çıkan kesimlerin ortaya koydukları yaklaşım ve davranışları kabul edilemez.

Yeni yerleşke ve yeşil alan yaratılması projesi hükümetimiz tarafından talep edilen ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından da finansmanına katkı sağlanan bir projedir.

Kısaca, bu proje KKTC devleti makamları tarafından talep edilmiş, her zaman olduğu gibi Anavatan Türkiye hükümeti tarafından da desteklenmiştir.

Daha önceki hükümetler tarafından da defa defa gündeme getirilen yeni Meclis ve Cumhurbaşkanlığı binası şimdi yaşam buluyor. Yaşam bulan ve KKTC’yi daha da güçlendirecek, siyasi, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda katkı sağlayacak böylesi kapsamlı bir projeye karşı çıkanların belli ki gizli bir ajandası vardır. Anavatan Türkiye her zaman Kıbrıs Türkünün yanındadır ve yanında olmaya devam edecektir. Kimse Anavatan Türkiye’yi olduğundan farklı konumlandırmaya ve onu dünyaya şikayet etmeye kalkmasın. Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs’ta barış ve huzurun güvencesidir. Kıbrıs Türk halkının her daim destekçisidir. İlginçtir, dün Türkiye’den su gelmesine karşı çıkanlar bugün yine sahnededirler. Ülkemize Türkiye’den su geldi de kötü mü oldu? Acil Durum Hastanesi’nin yapılmasına da bu kesimler karşıydılar, bu hastane yapıldı, kötü mü oldu? Türkiye’den kablo ile elektrik gelmesine de karşıdırlar, onu da getirmek için çalışacağız.

Son günlerde yaşananlara bakıldığında bir kez daha gördük ki, bu adada Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’nin arasını açmak isteyenler ve Türkiye’nin Kıbrıs Türkünün yanında olmasından rahatsız olanlar var. Türkiye’nin katkısı ile KKTC’nin gelişimi ve Kıbrıs Türk halkının refah ve mutluluğunun artması bunları her zaman rahatsız etmiştir. Etmeye de devam edecektir. Çünkü Türkiye ve KKTC arasında var olan kopmaz ve güçlü bağlar vardır. Bu bağlar KKTC’nin daha da gelişip güçlenmesini, ileriye gitmesini sağlayacaktır.

Anavatan Türkiye’nin desteği ile hem dünyaya kendimizi kabul ettirmek hem de bu topraklarda kurumsallaşma ve gelişme çabalarımız devam edecektir.

Bu yeni yatırım da bunun bir göstergesidir. KKTC’nin tanınması yönünde BM Genel Kurulunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu ‘KKTC’yi tanıyın’ çağrısı sanırım bu ve benzeri eylemlere destek verenlere en güzel cevaptır.

Türkiye’nin bu adayı ilhak etme niyeti yoktur. Bizlerin ve Türkiye’nin tek isteği Kıbrıs Türkünün kendi devleti ve bayrakları altında bu topraklarda kurumsallaşması ve kalıcı olmasıdır. Bizler hükümet olarak bunun için çalışmaya devam edeceğiz.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.