STERLIN
29,3753
DOLAR
23,3581
EURO
25,2844
ALTIN
1.462,81
BIST
5.582,47
SON DAKİKA
KGS- 2 Cumartesi günü gerçekleştirilecek! – KIBRIS HABER
Cinsel gücü artırıcı jel çaldı! – KIBRIS HABER
Gözler Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararlarda! – KIBRIS HABER
Akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam gündemde! – KIBRIS HABER
Büyük kazada yaralıların ismi açıklandı! – KIBRIS HABER
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Halkın hakkını en yüksek sesle savunacağım”! – KIBRIS HABER
Arpa buğday fiyatları belirlendi! Verilecek destek yükseltildi – KIBRIS HABER
Altında büyük artış! Yeni rekor – KIBRIS HABER

Başbakan Ünal Üstel, depreme yönelik mali kaynak oluşturma konusunda açıklama yaptı! – KIBRIS HABER

Başbakan Ünal Üstel, depreme yönelik mali kaynak oluşturma konusunda açıklama yaptı! – KIBRIS HABER
CyborNFT
27.03.2023 13:43
0
A+
A-

Başbakan açıkladı: “9 ayda 1 milyar TL kaynak öngörüsü… 123 milyon TL’si maaş kesintisinden, 504 milyon TL’si bütçe tasarrufundan, 465 milyon TL’si ek vergilerden gelecek…”

Başbakan Ünal Üstel, depreme yönelik mali kaynak oluşturmaya yönelik hazırlanan, maaş kesintisi, bütçe tasarrufu ve ek vergilerle kaynak yaratma olmak üzere 3 bacaktan oluşan yasa kapsamında 9 ayda 1 milyar TL kaynak yaratılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

9 ay hedefi üzerinde duran, 9 ayda maaş kesintilerinden 123 milyon TL, bütçe tasarrufundan 504 milyon TL, ek vergilerden 465 milyon TL toplamayı öngördüklerini belirten Başbakan, maaş kesintisinin öngörülen 1 milyar TL’lik bütçenin yüzde 11.36’sını, bütçe tasarrufunun yüzde 46.28’ini, ek vergilerin yüzde 42.36’sını oluşturacağını belirtti.  

Kıbrıs Türk toplumunun duyarlı bir toplum olduğunu, depremde bu duyarlılığın bir kez daha kendini gösterdiğini vurgulayan Başbakan, “Benzer bir dayanışma ruhunun burada da gösterileceğine inanıyorum. Önceliğimiz eğitim ve sağlık. Çocuklarımızı daha güvenli binalarda eğitim almasını istiyoruz” dedi.

CyborNFT

Başbakan Üstel, bugün Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında depreme yönelik yasa tasarısıyla ilgili bilgi verdi.

Yasa kapsamında yaratılacak kaynağın eğitime ve sağlığa harcanacağını vurgulayan Üstel, yaklaşık bin okulun risk taramasının tamamlandığını,  daha derin araştırma için ikinci taramaya başlandığını, sıkıntının devam ettiğini okulların süratli şekilde iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Üstel, bazı okulların yeniden yapılması, bazılarının da güçlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, bunun için süratli şekilde maddi kaynak yaratılmasına ve ciddi bir kaynağa ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu nedenle maaşlardan kesinti yapılacağını, bütçeden tasarrufa gidileceğini ve ek vergilerle kaynak oluşturulacağını yineleyen Başbakan Üstel, özellikle maaş kesintilerinden öğrencilerin güvenle gidebileceği okullar oluşturulacağını vurguladı.

Her kesimden görüş aldıklarını ve ‘gönüllük esastır’ prensibiyle hareket ettiklerini ifade eden Üstel, yasa tasarısının son şeklinin bugün Cumhuriyet Meclisinden geçirileceğini söyledi.

Başbakan, 15 bin TL’den düşük maaş alanlardan hiçbir kesinti yapılmayacağını söyleyerek, 15 bin TL ile 55 bin TL arasında maaş alanlardan yüzde 2; 55-75 bin TL arası maaşlardan yine yüzde 2; 75 bin TL üzeri maaş alanlardan yüzde 5 kesinti yapılacağını, az alandan az, çok alandan çok kesinti yapılması prensibiyle hareket edildiğini ifade etti.

Maşa kesintilerinde öngörünün 9 ay olduğunu ancak isteyenin 9 ay, isteyenin 3 ay yardımda bulunabileceğini kaydeden Başbakan, “Öngörümüz 9 ayda 1 milyar TL kaynak toplanmasıdır” dedi.

Başbakan, Üstel, maaş kesintilerden gönüllülük esasına göre 1 ayda toplamayı öngördükleri rakamın 49 milyon TL civarında olduğunu aktardı.

Ünal Üstel 55 bin TL ile 75 bin TL arasında maaş alanlardan 9 ay kesinti yapılması halinde, 29 milyon TL, 75 bin TL üzerindeki maaşlardan 9 ay kesinti yapılması halinde 45 milyon TL toplanacağını belirtti.

Üstel, “9 ayın sonunda maaşlardan 123 milyon TL gibi bir rakamın toplanmasını öngörüyoruz. Bizim vatandaşlarımız duyarlıdır. Bu depremde toplumsal duyarlılık bir kez daha kendini göstermiştir. Benzer bir dayanışma ruhunun burada da gösterileceğine inanıyorum” dedi.

Bu kaynağın nerelere harcanacağının açık olacağını, buna birlikte yön verileceğini de vurgulayan  Üstel, “Öncelik eğitim ve sağlık” vurgusunu yineledi.

Bütçeden yüzde 10 tasarruf yapılmasının hedeflendiğini, bunun da yaklaşık 504 bin TL’ye denk geldiğini kaydeden Başbakan şu rakamları paylaştı:

“Cari transferlerden 3 milyon 850 bin TL, mahalli projelerden 47 milyon TL, mal ve hizmet alımları ödenek kalemlerinden 15 milyon TL, Merkez Bankası kârı üzerinden bütçeye aktarılan paradan 437 milyon 500 bin TL. Yani bütçeden yaklaşık 504 milyon TL bütçeden tasarruf edilecek.”

Ek vergilerden 9 ay boyunca kaynak yaratılmasını öngördükleri, rakamın da 465 milyon TL olduğunu kaydeden Başbakan, şunları paylaştı:

“Siyasi partilerden 4 milyon TL, gelir vergisi 50 milyon TL, kurumlar vergisi 110 milyon TL, kira, stopaj gelir vergisi 10 milyon TL, taşınmaz mal stopaj vergisi 117 milyon TL, motorlu araçlar 25 milyon TL, şirket, ortaklık, unvan, paneten tescili, sermaye artışı 18 milyon TL, yabancı sanatçı, tiyatro, konser vs. 5 milyon TL, mevduat, stopaj beyannamesi 50 milyon TL,  özel iletişim 1 milyon 805 TL, şans oyunları, gazinolar 25 milyon TL, hazine mallarını kiralama 2 milyon TL, kuyumcu gelirleri 3 milyon TL, belediyeler 7 milyon TL, gece kulüpleri 4 milyon TL, kara sınır kapılarından sigorta gelirleri 25 milyon TL…Toplamda 465 milyon TL…”

Üstel, maaş kesintisinin öngörülen 1 milyar TL’lik bütçenin yüzde 11.36’sını, ek vergilerin yüzde 42.36’sını,  bütçe tasarrufunun ise yüzde 46.28’ini oluşturacağını belirtti.  

Üstel, eğitim ve sağlıktan sonra kaynak artarsa, bu kaynağın Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ile itfaiyenin güçlendirilmesi için harcanacağını kaydetti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.