STERLIN
20,6605
DOLAR
18,5395
EURO
18,2406
ALTIN
994,25
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Elektrikte Ekim tarifesi değişmedi
Cengiz Ünder CANLI YAYINLA Misli.com’da! Angers deplasmanında Marsilya’nın iddaa oranı…
BIST 50’de açığa satışa üst adım devam ediyor
Eski ABD Hazine Bakanı Summers’tan 2007 uyarısı
Sterlin türbülansı atlattı
Son dakika… Kabil’de bombalı atak: Meyyit ve yaralılar var
TCMB altın alımlarına devam ediyor
ABD Lideri Biden yeniden yolunu şaşırdı
Rusya Merkez Bankası yurt dışına para transferine sınırlamaları uzattı
Hindistan sıkılaşmayı sürdürüyor
Ukrayna savaşında son durum: Ve Putin imzayı attı… Zelenski’den tehdit üzere açıklama
KKM’de müddet uzatımı
30 Eylül 2022 Nöbetçi Eczaneler
İtalya’da son çeyrekte elektrik fiyatları yüzde 59 artacak
Çin’de imalat dalı aktivitesi Eylül’de büyüdü
Kuzey Akım’da bir sızıntı daha… ‘Sabotajın’ ardında kim var
4 saatlik MGK toplantısı Atina’yı panikletti
Rusya tartışmalı ilhak adımını atıyor
Erdoğan ile Putin telefonda görüştü
Alzheimer’da umut ışığı
Baskı altındaki Afgan bayanlardan İran’a takviye
Asya borsaları S&P 500’ün akabinde düştü
Anastasios Bakasetas: ‘Trabzonspor’da eksiksiz bir oyuncu oldum’
Michy Batshuayi: ‘O statta Fenerbahçe için gol atmak olağanüstü olacak’
Salih Uçan’dan sitem: ‘Bana hürmet duymayana ben de hürmet duymam’
İktisat ve siyaset gündemi – 30 Eylül 2022
Erdoğan müzakerelere bir talih daha vermesini istedi
Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi
Meta işe alımları durduruyor
Son dakika: Putin kararnameyi imzaladı! Herson ve Zaporijya…

‘Başarılı öğrenciler, meslek liselerini tercih ediyor’

‘Başarılı öğrenciler, meslek liselerini tercih ediyor’Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Ankara Fen Lisesi’ne yerleşen öğrencinin puanından daha …

‘Başarılı öğrenciler, meslek liselerini tercih ediyor’
CyborNFT
18.07.2022 15:37
0
A+
A-

‘Başarılı öğrenciler, meslek liselerini tercih ediyor’
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Ankara Fen Lisesi’ne yerleşen öğrencinin puanından daha yüksek puanı olan öğrenci, meslek lisesine gidiyor. Artık başarılı öğrenciler, meslek liselerini tercih etmeye başladı. Yani 28 Şubat sürecinin suyun akışını yatağından değiştirdiği süreci, biz bilakis döndürmüş olduk” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Ankara Sanayi Odası (ASO) ortasında ‘Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi İş Birliği Protokolü’ imzalandı. ASO’da gerçekleştirilen merasime Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara Valisi Vasip Şahin, Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, ASO İdare Şurası Lideri Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri Gürsel Baran, milletvekilleri ve davetliler katıldı. Bakan Özer, son 20 yılda öğrencilerin okula ulaşma oranının arttığını belirterek, “81 vilayette, 922 ilçede devasa yatırımlar yapıldı. Her yıl eğitime en büyük bütçe ayrıldı. 300 binlerde olan derslik sayısı, bugün itibarıyla 855 bine yani yaklaşık 1 milyon derslik sayısına ulaştı. 1 milyon dersliği olan bir eğitim sisteminden bahsediyoruz. Yani ülkelerin en bedelli sermayesi olan beşeri sermayenin niteliğini arttırmayla ilgili eğitimin en fazla kullanıldığı devir, son 20 yıl olmuştur. Bu, birinci devrimsel dönüşüme karşılık verildi. İkincisi, çok daha kritik. Yol çok düzgün bir yol değildi. Bu son 20 yıl tıpkı vakitte bu 20 yıldan evvelki toplumsal mühendislik projelerinin, eğitim siyasetlerine yansımalarının da tedavi edildiği bir periyoda karşılık demektir. Düşünün, hafızalarınızı biraz yoklayalım. Başörtüsü nedeniyle eğitime erişemeyen genç kızlarımızı, bayanlarımızı düşünün. Katsayı uygulamasıyla imam hatip liselerinden ve meslek liselerinden uzaklaşan gençlerimizi düşünün. Başörtüsüyle öğretmenlik yapamayan öğretmenlerimizi düşünün” diye konuştu.

‘ÖZLÜK HAKLARINDA ÖNEMLİ GÜZELLEŞME OLACAK’
Mesleki eğitime, okul öncesi eğitime erişim ve öğretmenlerin mesleksel gelişimlerine verdikleri ehemmiyete dikkat çeken Bakan Özer, “60 yıllık hasret olan ’Öğretmenlik Meslek Kanunu’ ilk sefer bu devirde, yani 20 yılın eğitim yatırımlarını taçlandıran bir kanun olarak 14 Şubat 2022 yayımlandı ve yürürlüğe girdi. İşte bugün de atılan adımların ne kadar süratli bir formda süreçlerde tesirli olduğunu görüyoruz. Bugün itibariyle uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili eğitimler başladı. Kanun çıktı, yönetmelik çıktı, eğitimler hazırlandı, uzman öğretmenlerle ilgili 180, başöğretmenlerle ilgili 240 saatlik eğitimler dijital platformlara yerleştirildi. Bunlar küçük işler de değil, bunlar çok devasa, büyük işler. Altyapıyla ilgili en ufak bir külfetin olmaması lazım. Yaklaşık 600 binin üzerinde öğretmenimiz bugün itibariyle uzman ve başöğretmenlik eğitimlerine başladı. Eğitim sistemindeki öğretmenlerimizin yüzde 60’ı bu sürecin içerisine dahil olmuş oldu. İnşallah 19 Kasım’da yaptığımız imtihanda muvaffakiyet olduklarında, 600 bin öğretmenimiz hem önemli bir eğitimden geçmiş olacak hem de özlük haklarında önemli bir güzelleşme olacak” dedi.

CyborNFT

‘MESLEK LİSELERİ ÜRETİM YAPMAYA BAŞLADI’
Bakan Özer, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın mesleksel eğitimi ayağa kaldırmak için dalın tüm temsilcileriyle iş birliği yaptığını belirterek, “İstediğimiz şey; sanayicinin tecrübesini, birikimini, müktesebatını, meslek liselerine aktarması. Süreci birlikte yönetip insan kaynağını birlikte yetiştirebilmemiz. İşte bunun sonuçlarını gördük. Birinci adımlarını Savunma Sanayi Başkanlığı’mızla yaptık;  Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi. Düşünün, artık ASELSAN Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi’ne yüzde 1’lik muvaffakiyet diliminden öğrenciler geliyor. Ankara Fen Lisesi’ne yerleşen öğrencinin puanından daha yüksek puanı olan öğrenci, meslek lisesine gidiyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi, Teknopark İstanbul Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi, bunun örnekleri çoğaltabilir. Artık başarılı öğrenciler meslek liselerini tercih etmeye başladı. Yani 28 Şubat sürecinin suyun akışını yatağından değiştirdiği süreci, biz bilakis döndürmüş olduk. Artık akademik olarak başarılı öğrencileri de meslek liseleriyle buluşturmaya başladık. Meslek liseleri üretim yapmaya başladı” diye konuştu. 

‘ÜRETEMİYORSAN PARAN DA OLSA SATIN ALAMAZSIN’
Bakan Özer, mesleksel eğitimde maksadın, üretim değil eğitim olduğunu vurgulayarak, “Bizim emelimiz, mesleksel eğitim verdiğimiz tüm alanlarda uygulamalı üreterek eğitimi teşvik etmek. Şayet her alanda biz üretim isteseydik mesleksel eğitim merkezlerindeki üretimi iptal etmezdik. Mesleksel eğitim merkezlerinde üretim yapılmasını istemiyoruz. Zira mesleksel eğitim merkezleri, haftada 4 gün işletmeye giden bir yer. 200 milyonluk üretim kapasitesinden 2021 yılında 1 milyar 162 milyona çıktı. Bunlar sahiden her biri muvaffakiyet kıssası. Covid-19 süreci bize neyi gösteriyor? Beşeri sermaye yalnızca değerli değil. Üretemiyorsan paran da olsa satın alamazsın. Maskeyi satın alamazsın, üretemiyorsan. Gelişmiş ülkelerin o periyotta yaşadıkları şeyleri bir gözden geçirelim, hatırlayalım. İşte o daima ötelenen meslek lisesi öğrencileriyle öğretmenleri, gece gündüz demeden herkes kenara çekilirken konutlarından çıkmazken okullarına giderek bu toplumun gereksinimi olan maskeleri, dezenfektanları, yüz hami siperlikleri, her türlü eseri üretip en sonunda maske makinasını dahi üretir hale geldiler. Allah göstermesin yarın bir gün öteki bir sorun yaşandığı vakit tekrar meslek liseleri bu üretim kapasitesiyle ürün portföyünü değiştirerek bu ülkenin, bu devletin, bu milletin yanında yer alacak” dedi. 

MEB ile ASO ortasındaki iş birliği protokolü, Bakan Özer ve ASO Lideri Özdebir tarafından imzalandı.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.