STERLIN
23,2921
DOLAR
18,8130
EURO
20,4807
ALTIN
1.166,22
BIST
5.140,91
SON DAKİKA
İTO Başkanı Avdagiç: 2023 üretim yılı olacak
Nükleer enerji alanında lise kurulacak
ABD’de 100 milyon dolar gasp eden fidye yazılım örgütüne operasyon
Haiti’de polislerden Başbakan Henry’nin özel konutuna saldırı
Azerbaycan Büyükelçiliğine silahlı saldırı!1 kişi hayatını kaybetti, 2 yaralı – KIBRIS HABER
Avdagiç: 2023 üretim yılı olacak
Zehie Helin Reessur cinayetinin zanlısına 7 gün tutukluluk! – KIBRIS HABER
İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Stoltenberg ile görüştü
Bakan Kirişci: Tarımsal destekleme ödemeleri bugün çiftçilerin hesaplarına aktarılıyor
BIST’ten iki şirkete tedbir kararı
Ailesi ve hayranları şokta! Ünlü ismin cansız bedeni bavulun içinde bulundu
İsrail savaş uçaklarından Gazze Şeridi’ne hava saldırısı
Rekabet Heyeti’nden tüketicilere 39,3 milyar liralık yarar
Türk akademisyene memleketler arası vazife
Bakan Dönmez: Avrupa’ya gaz sevkiyatı yapabiliriz
55 öğretmenden “Eğitim Ƞ Sanat” standı
Brent Petrol Varil Fiyatı! – KIBRIS HABER
Altında düşüş! – KIBRIS HABER
Altına ABD bilgilerinden takviye geldi
Borsada yatırımcı sayısı 4 milyonu aştı
Son dakika… Azerbaycan’ın İran elçiliğine hücum
27 Ocak 2023 Nöbetçi Eczaneler
Provokatör skandala doymuyor… Paludan, Erdoğan’a seslendi! Her Cuma Kuran yakacakmış!
Volkan Demirel Fenerbahçe’den bir transfer daha istedi! Mert Hakan Yandaş derken Jesus’un gözdesi…
Son Dakika: Fenerbahçe Jayden Oosterwolde transferinde memnun sona ulaştı! Son teklif kabul edildi, resmi açıklama an sorunu…
27 Ocak Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
Sanayi gazına indirim yapıldı
Son dakika… Sanayi kuruluşlarına doğal gaz indirimi
Kar Geliyor! – KIBRIS HABER
Döviz Kurlarında Son Durum…

‘Bankacılıkta sektör içi ve dışı işbirlikleri zorunluluk haline gelecek’

‘Bankacılıkta sektör içi ve dışı işbirlikleri zorunluluk haline gelecek’‘Bankacılıkta sektör içi ve dışı işbirlikleri zorunluluk haline gelecek …

‘Bankacılıkta sektör içi ve dışı işbirlikleri zorunluluk haline gelecek’
CyborNFT
17.11.2022 12:37
0
A+
A-

‘Bankacılıkta sektör içi ve dışı işbirlikleri zorunluluk haline gelecek’
‘Bankacılıkta sektör içi ve dışı işbirlikleri zorunluluk haline gelecek’

Garanti BBVA Bireysel Dijital Çözümler Direktörü Burçin Bıkmaz, açık bankacılık ile sınırların kalkacağını, sadece bankaların değil, fintechlerin ve farklı kuruluşların da finansal hizmetler vermeye başlayacağını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Bıkmaz, “Gelecekte sektörler arası sınırlar giderek daha da kaybolacak. Bankalar olarak bu değişen rekabet ortamına ayak uydurmak durumundayız” dedi. Bankaların rakibinin artık sadece diğer bankalar olmadığını, açık bankacılık ve platform bankacılığının sunduğu fırsatlar ile bu ekosisteme dahil olan finans dışı aktörlerin de bankaların rakibi olacağını vurgulayan Bıkmaz, “Rekabetin tanımı değişse de aslında yeni dönemde rekabetten çok iş birliğini konuşacağız. Yenilikçi fikirlerin ortaya çıkabilmesi için sektör içi ve dışı işbirliklerinin yapılması neredeyse bir zorunluluk haline gelecek” değerlendirmesinde bulundu.

CyborNFT

‘Müşteri veri güvenliği konusunda hassasiyet gösteren kurumlar avantajlı’

Hem açık bankacılık, hem servis bankacılığı ve hatta dijital banka mevzuatının tamamen kapsayıcılığı artırmayı amaçladığını vurgulayan Bıkmaz şöyle devam etti: “Müşteriye ulaşabildiğimiz her yer bir temas noktası, etkileşim alanı haline gelecek. Amaç; müşteri neredeyse, nereden hizmet almak istiyorsa, deneyimini kesmeden hizmeti orada almasını sağlamak. Daha fazla kişinin bankacılıkla tanışması ve bu hizmetleri hayatın doğal akışı içinde alması. Bir sitede alışveriş yaparken, siteyi terk etmeden banka kredisini de alıp alışverişi tamamlaması, hatta değilse banka müşterisi olması. Bugün de farklı ortaklıklarla bir kısmını sunduğumuz hizmetlerin bambaşka boyuta taşınması. Öte yandan rekabete ilişkin bir diğer önemli nokta; “Verinin demokratikleşmesi” dediğimiz dünyada kullanıcılar artık kendilerine yakın hissettikleri platformları kullanma konusunda daha özgürler. Burada deneyimi en iyi, en kolay, en anlaşılır sunan ve aynı zamanda da müşteri veri güvenliği konusunda hassasiyet gösteren kurumların avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.”

‘En önemli konu müşterinin güvenini zedelememek’

Açık bankacılıkta üzerinde durulması gereken en önemli konunun müşterinin güvenini zedelememek olduğunun altını çizen Bıkmaz, “Müşteriye ilişkin bilgilerin kurumlar arası paylaşılmasıyla, bu verilerin güvenliği konuları daha önemli hale geliyor. Üçüncü parti kurumlarla verilerin en güvenli biçimde paylaşılmasını sağlayacak yapıların geliştirilmesi de önemli. Burada bizdeki mevzuat ve özellikle TCMB ve BKM nezdinde orkestrasyonunun önemli olduğunu düşünüyorum. Bugün vadesiz mevduatla başlayan sürece daha çok ürün eklendikçe de açık bankacılığın faydalarının katlanarak arttığını göreceğiz. Rekabet, yenilikçilik, müşterilere daha iyi bir hizmet vermek için bir fırsat” diye konuştu.

‘Açık bankacılığın ilk adımlarını bu yılın sonuna doğru görmeye başlayacağız’

“Açık bankacılığın ilk adımlarını bu yılın sonuna doğru görmeye başlayacağız” diyen Bıkmaz şöyle devam etti: “Hesap birleştirme ve ödeme başlatma uygulamalarıyla açık bankacılığın ilk örneklerini görmeye başlayacağız. Bugün bankacılık müşterilerinin çoğu birden fazla banka ile çalışıyorlar. Farklı bankalardaki hesap hareketlerini görüntülemek ya da para transferi yapmak için tek tek bütün banka uygulamalarına girmek gerekiyor. Açık bankacılık ile tercih ettiğiniz platform ya da uygulama üzerinden farklı bankalardaki hesaplarınızı da görüntüleme ve hatta bu hesaplarınızdan ödeme başlatmanızı sağlayacak. Bu müşterinin mali durumunu daha bütünsel görebilme ve yönetebilmesini sağlayacak. Müşteriler tercih ettikleri platformdan ilerleyecekleri için, daha iyi bir deneyim demek, zamandan tasarruf demek. Sadece bireyler değil işletmeler açısından zaman ve işgücü maliyetleri anlamında da çok değerli bir gelişme. Farklı bankalardaki hesap hareketlerinin anlık olarak rahat bir şekilde takip edilebilmesi, raporlanabilmesi, analiz edilebilmesi mümkün olacak.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.