STERLIN
39,4935
DOLAR
31,1464
EURO
33,7779
ALTIN
2.035,01
BIST
9.179,48
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Bakan Yanık: 67 bin 985 kamu personeli engelli

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Bugün ilköğretim mezunu 36, ortaöğretim mezunu 360, önlisans mezunu 704, lisans mezunu 1223 olmak üzere toplamda 2 bin 323 engelli vatandaşımızın kamuya yerleştirmesini gerçekleştireceğiz. Bu yerleştirme ile birlikte kamuda çalışan engelli memur sayısı 67 bin 985’e ulaşmış olacak” dedi.

Bakan Yanık: 67 bin 985 kamu personeli engelli
Akacan The Mall
27.02.2023 16:51
0
A+
A-

Bakan Yanık: 67 bin 985 kamu personeli engelli
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Bugün ilköğretim mezunu 36, ortaöğretim mezunu 360, önlisans mezunu 704, lisans mezunu 1223 olmak üzere toplamda 2 bin 323 engelli vatandaşımızın kamuya yerleştirmesini gerçekleştireceğiz. Bu yerleştirme ile birlikte kamuda çalışan engelli memur sayısı 67 bin 985’e ulaşmış olacak” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakanlıkta düzenlenen ‘Engelli  Vatandaşların Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni’ne katıldı. Programda, Ölçme ve Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM) Başkanı Bayram Ali Ersoy da yer aldı. Bakan Yanık, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hızlı şekilde deprem bölgesindeki engeli ve yaşlı kuruluşlarıyla iletişime geçildiğini belirterek, “Hemen akabinde kuruluşlarımızdan hizmet alan 1333 engellimizi, farklı ilerdeki yatılı kuruluşlarımıza tedbiren taşıdık. Tahliye ettiğimiz kuruluşlarımızın ‘sağlam’ raporunu alır almaz bu kuruşlarımızı bölgedeki engelli vatandaşlarımızın hizmetine açtık” diye konuştu.

Bakan Yanık, engellilik alanındaki politikalarının yardım eksenli değil, hak temelli olduğunu; 2005 yılında çıkarılan engelliler hakkındaki kanunun bu anlayışın en temel göstergelerinden olduğunu söyledi.

Akacan The Mall

‘HER NOKTAYI YENİDEN DÜZENLİYORUZ’

Engellilik alanında son 20 yılda gelinen noktanın, daha ileri bir noktayı işaret ettiğine değinen Yanık, “Bizim daha da ileri bir noktadan kastımız, engelli kişilerin kendi yaşamlarında söz ve karar sahibi oldukları, özgür ve bağımsız bireyler olarak toplumsal yaşamın tüm alanlarında etkin bir biçimde var olabildikleri bir hayatı sürdürmeleridir. Bu doğrultuda yaşama dair akla gelebilecek her bir noktayı yeniden düzenleyerek toplumumuzu içermeci bir anlayışla güçlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kamuda engelli istihdamı için dünyada ilk kez 2012 yılından itibaren Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) uygulamasının başlatıldığına dikkat çeken Yanık, “Bakanlık olarak EKPSS sürecindeki önemli bir desteğimiz de engelli adayların EKPSS ücretine sağladığımız katkıdır. 2022 yılı EKPSS için 11 milyon 832 bin 875 lira sınav ücreti bakanlığımız bütçesinden ÖSYM’ye aktarıldı. Bugün ilköğretim mezunu 36, ortaöğretim mezunu 360, önlisans mezunu 704, lisans mezunu 1223 olmak üzere toplamda 2 bin 323 engelli vatandaşımızın kamuya yerleştirmesini gerçekleştireceğiz. Bu yerleştirme ile birlikte kamuda çalışan engelli memur sayısı 67 bin 985’e ulaşmış olacak” dedi.

‘İŞE GİRME İLE SINIRLI DEĞİL’

Engelli istihdamında sayısal artışın tek başına yeterli olmadığını da bildiren Yanık, “Engelli devlet memurlarına yönelik çalışmalarımız, sadece işe girme aşaması ile sınırlı kalmamakta, kolaylaştırıcı tedbirler, engelliler memur olduktan sonra da devam etmektedir. Yapılan düzenlemeler ile kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma yerlerini ve eklentilerini, engellilerin erişilebilirliğine uygun duruma getirmek, engellilerin çalışmalarını kolaylaştıracak gerekli tedbirleri almak ve engellilerin görev yaptıkları kadronun gereği olan işleri yapabilmeleri için engel durumlarına göre gerek duyulan yardımcı ve destekleyici araç ve gereçleri temin etmek zorunluluğu getirildi. Ayrıca; mevzuat uyarınca engellilerin, engelliliklerini artırıcı ve ek engel getirici işlerde çalıştırılamayacağı hüküm altına alındı” açıklamasında bulundu.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.