STERLIN
21,3626
DOLAR
18,5806
EURO
18,5914
ALTIN
1.030,67
BIST
3.458,03
SON DAKİKA
Satın almaktan vazgeçmişti! Elon Musk’tan ikinci Twitter hamlesi
ABD’den Ukrayna’ya 625 milyon Dolarlık ek askeri yardım
Biden, Ukrayna’ya 625 milyon dolarlık güvenlik yardımı
İran, Irak’ın kuzeyini vurmaya devam ediyor
Elon Musk’tan Twitter’a yeni teklif
Biden, Japonya Başbakanı Kişida ile Kuzey Kore’nin füze denemesini görüştü
Pembe tablolar çiziyorsunuz! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları devam ediyor! – KIBRIS HABER
ABD’de fabrika siparişleri Ağustos’ta yatay seyretti
ABD’de fabrika siparişleri Ağustos’ta yatay bir seyretti
ABD’de açık iş sayısı Nisan 2020’den bu yana en yüksek düşüşü kaydetti
MONDI OLMUKSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Katılım Finans İlkeleri Bilgi Formu
YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş.( Yeni İş İlişkisi
İŞ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Haftalık Rapor
ALARKO HOLDİNG A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.( Bağımsız Denetim Kuruluşunun Belirlenmesi
Avrupa borsaları Fed iyimserliğiyle ralli yaptı
ABD’de okul tuvaletine giren çakal doğaya bırakıldı
Çin’den ABD’ye gözdağı… Öldürücü nükleer füzelerin görüntülerini yayınladılar!
Fed/Daly: Enflasyonu düşürmek için faiz artışı sürmeli
Üniversitelere iklim dostu kampüsler oluşturuluyor
Dünya Bankası Ukrayna ekonomisinin yüzde 35 daralmasını bekliyor
Rusya duyurdu: 200 binden fazla kişi orduya alındı
Bangladeş bir anda karanlığa gömüldü
Müftülük imha edilmiş bir noktaya geldi! – KIBRIS HABER
AB’de yeni asgari ücret yasası onaylandı
Hindistan’da çığ felaketi: 10 ölü, 11 kayıp
Elektrik konusunda toplantı! – KIBRIS HABER
2 bin Euro paha biçilen vazo, 7.7 milyon Euro’ya satıldı

Bakan Varank: Trendyol, Türk teknoloji şirketlerinin potansiyelini dünyaya gösterdi

Bakan Varank: Trendyol, Türk teknoloji şirketlerinin potansiyelini dünyaya gösterdiTicaret hacminin geçtiğimiz yıl 41 milyar doları bulduğunu …

Bakan Varank: Trendyol, Türk teknoloji şirketlerinin potansiyelini dünyaya gösterdi
CyborNFT
01.06.2022 15:38
0
A+
A-

Bakan Varank: Trendyol, Türk teknoloji şirketlerinin potansiyelini dünyaya gösterdi
Ticaret hacminin geçtiğimiz yıl 41 milyar doları bulduğunu söylen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Trendyol ile ilgili “İşte marka olmak budur, katma bedel yaratmak budur” yorumunda bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trendyol’un Türk teknoloji şirketlerinin potansiyelini dünyaya gösterdiğini belirterek, “İşte marka olmak budur, katma paha yaratmak budur. Sırf kendi muvaffakiyetleri için değil, Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin, özellikle Türk teknoloji şirketlerinin potansiyelini gösterdiği için onları tebrik ediyorum.” dedi.

Almanya’daki temasları kapsamında Varank, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Lideri Abdullah Eren, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Lider Yardımcısı Selçuk Öztürk, Ankara Ticaret Odası Lideri Gürsel Baran, Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Markus C. Slevogt ve Trendyol Kümesi Lideri Çağlayan Çetin ile Trendyol’un birinci yurt dışı ofisinin resmi açılışını Berlin’de yaptı.

CyborNFT

Varank, şirketin yurt dışı operasyonlarını Berlin’den başlatması vesilesiyle düzenlenen resepsiyona da Berlin Eyaleti İçişleri, Dijitalleşme ve Spor Senatörü İris Sprange ile katıldı.

Resepsiyonda konuşan Varank, Türkiye ile Almanya’nın son derece dinamik, dengeli ve emsalsiz ekonomik bağların iki tarafı olduğunu, Almanya’da yaşayan 3,5 milyondan fazla Türkiye kökenli vatandaşın adeta ülkenin bir kesimi haline geldiğini söyledi.

Varank, “Ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıl 41 milyar doları buldu. Amacımız 50 milyar doları aşmak. Bunun yolu da ticaret ve yatırım ortamını düzgünleştirmek, açık diyaloğu daima hale getirmekten geçiyor. Bu doğrultuda, bizler hükümet olarak her fırsatı kıymetlendiriyoruz.” dedi.

“Türkiye, yatırımcısına asla kaybettirmeyen inançlı bir liman olarak öne çıktı”

Memleketler arası ticaretin gibisi görülmemiş bir buhran yaşadığını tabir eden Varank, devletlerin ve şirketlerin önünü görememekle birlikte daha müdafaacı siyasetlere yöneldiğini, üretim ve tedarik zincirlerinde yeni arayışlara girdiğini anlattı.

Varank, devamında şunları kaydetti:

“Bu kuvvetli periyotta Türkiye, üretim ve ihracatını bir an bile aksatmayarak bu arayışın en yanlışsız alternatifi olduğunu kanıtlamış oldu. Stratejik pozisyonu, genç nüfusu, üretim ve AR-GE kabiliyetiyle Türkiye, yatırımcısına asla kaybettirmeyen inançlı bir liman olarak öne çıktı. Pandemi, güç fiyatları, ham unsur fiyatları ve kurdaki oynaklığa karşın geçtiğimiz yıl aldığımız 14 milyar dolarlık direkt yatırımla salgın öncesinin dahi üzerine çıktık. Bugün Türkiye’de faaliyet yürüten küresel şirketler yatırımlarını arttırıyor, AR-GE, tasarım, üretim ve lojistik merkezlerini ülkemize taşıyorlar. Savunma sanayi, sıhhat ve turizmdeki başarılarımızın yanı sıra teknoloji tabanlı girişimcilikte geldiğimiz nokta artık tüm dünyanın malumu.”

Varank, Bakanlık olarak şirketlerin AR-GE, tasarım, yatırım, üretim, ihracat ve markalaşma faaliyetlerini, rekabetçiliklerini desteklediklerini söz ederek, “Teknoparklarımızla, AR-GE ve tasarım merkezlerimizle, TÜBİTAK, KOSGEB ve kalkınma ajanslarımızla girişimcilerimize yol arkadaşlığı yapıyoruz. Tüm bu uğraşların sonucunu de ziyadesiyle alıyoruz. 2 yıl öncesine kadar 1 milyar dolar değerlemeyi geçen tek bir Türk teşebbüsü yokken artık 6 unicorn, bizim deyişimizle 6 Turcorn’umuz var. Avrupa sokaklarında gördüğümüz mor renkli moto kuryelerin, Amerika’da rekor kıran taşınabilir oyunların akabinde bugün Berlin sokaklarındaki billboardlarda bir Türk markası olarak Trendyol’u görmek inanın bizler için çok büyük bir gurur kaynağı.” biçiminde konuştu.

Trendyol’un geçen yıl 10 milyar doların üzerinde değerlemeye ulaşarak Türkiye’nin hem birinci decacorn’u hem de en kıymetli şirketlerinden biri olmayı başardığını aktaran Varank, şirketin, Türk eserlerinin 100’den fazla ülkeye ulaşmasını sağladığını kaydetti.

Trendyol’un Türk teknoloji şirketlerinin potansiyelini dünyaya gösterdiğini belirten Varank, şöyle devam etti:

“İşte marka olmak budur, katma paha yaratmak budur. Sırf kendi muvaffakiyetleri için değil, Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin, özellikle Türk teknoloji şirketlerinin potansiyelini gösterdiği için onları tebrik ediyorum. Bu noktada yöneticiler olarak bize düşen misyon, atacağımız adımlarda Türk markalarının, Türk eserlerinin dünya çapında bilinirliğini, pazar hissesini ve ihracatını arttırmaktır. Bu çerçevede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, Trendyol ve öbür tüm teşebbüslerimizin destekçisi olmaya devam edeceğimizin altını çiziyorum.”

“Hakkari’nin tespihini de Avrupa’ya satacağız diye kelam vermiştim”

Trendyol Kümesi Lideri Çağlayan Çetin de Trendyol’un Türkiye’nin birinci decacorn’u olarak ülkeyi küresel teknoloji ligine çıkardığını, bugün prestijiyle tamamı Türk olan 40 bin çalışanı ve üst idaresiyle gücünü Türkiye’den alarak yoluna devam ettiğini söyledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.