STERLIN
22,8168
DOLAR
18,6336
EURO
19,6298
ALTIN
1.078,15
BIST
5.046,19
SON DAKİKA
Petrol OPEC+ öncesi haftalık kara yöneldi
İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti birinci orta seçimi kaybetti
DÜNYA KUPASI 2022 | Kamerun Brezilya maçı saat kaçta, hangi kanalda?
Dövizde Son Dakika! – KIBRIS HABER
BM Genel Sekreteri’nden Afrika için barış çağrısı! – KIBRIS HABER
Emine Şen Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Japonya elemelerden mutlu ayrıldı! – KIBRIS HABER
Hazine’nin dolar cinsi tahvilde ek satışı 2 milyar dolar
Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde telefon hatları arızalı! – KIBRIS HABER
Prof. Dr. İbrahim Benter’in buluşu Pharmaceutics Tıp Dergisi’nde yayımlandı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik Kesintisi Olacak – KIBRIS HABER
2 Aralık 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (02.12.2022)
Lagarde: Dolar yakından izleniyor
Bunların hepsi şımarık zira askerlik yapmadılar
En kötü Ülkeler listesindeyiz! – KIBRIS HABER
Yaş Sebze ve Meyve Referans Fiyatları Belirleme Komitesi’nde kimler var? – KIBRIS HABER
Kıbrıs Kupasına 2 yıl için milyonluk anlaşma! – KIBRIS HABER
Lagarde: Dolar yakından izleniyor
Yunanistan’ın İHA’sı alay konusu oldu: Nereden almışlar… Oyuncak gibi!
G7, Rus petrolüne fiyat sonu konusunda bir mutabakata çok yakın
Chicago Fed’in başına Austan Goolsbee gelecek
Brezilya’da rotasyon olacak mı? Kamerun’a kümeden çıkmak için ne lazım? Dünya Kupası haberleri, iddaa oranları…
Rus petrolünün nakliye maliyetleri artıyor
Savaşta bir birinci… Zelenski’nin sağ kolu Ukrayna ‘devlet sırrı’nı açıkladı
Boğazlar’da Rus gemilerine sigorta muamması
AMB Lideri Lagarde’dan büyüme iletisi
Asya borsalarında düşüş
Yunanistan silaha doymuyor: İsrail’den tanksavar füze alıyor
Uydurma hesapları siliyor

Bakan Varank: Mecmuamız alanında referans kaynak olacak

Bakan Varank: Mecmuamız alanında referans kaynak olacakBölgesel kalkınma siyasetlerine akademik bir bakış getirecek Bölgesel Kalkınma Mecmuası …

Bakan Varank: Mecmuamız alanında referans kaynak olacak
CyborNFT
20.10.2022 10:21
0
A+
A-

Bakan Varank: Mecmuamız alanında referans kaynak olacak
Bölgesel kalkınma siyasetlerine akademik bir bakış getirecek Bölgesel Kalkınma Mecmuası, gün sayıyor. Ocak ayında yayın hayatına başlayacak hakemli mecmuada Türkçe ve İngilizce makaleler yayımlanacak. Mecmuanın tanıtımı hedefiyle ODTÜ’de bir toplantı düzenlendi. Toplantıya katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Dergimiz, bölgesel kalkınma alanında çalışan ya da çalışmayı düşünen araştırmacılarımız için adeta bir referans kaynak olarak hizmet edecek.” dedi.

Bölgesel Kalkınma Dergisi’nin tanıtımı için ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde merasim gerçekleştirildi. Merasime Bakan Varank’ın yanı sıra Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TSE Lideri Mahmut Sami Şahin, Türkiye Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım ile çok sayıda akademisyen katıldı.

Törende konuşan Bakan Varank şunları söyledi: 

CyborNFT

TOPYEKUN KALKINMIŞ TÜRKİYE: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı denilince bazılarının aklına hala yalnızca endüstride dönen çarklar, Ar-Ge ve tasarım faaliyetleri, uzay alanında yapılan çalışmalar geliyor olabilir. Lakin bakanlığımız, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte ülkemizin bölgesel kalkınma siyasetinin uyumunu üstlenen bakanlık pozisyonuna geldi. Elde ettiğimiz refahı, ülkemizin her yanına adil bir biçimde dağıtmak, vilayet ve ilçelerimizin rekabet güçlerini geliştirmek, bölgeler ortasındaki gelişmişlik farkını azaltmak için bizim bir parolamız var: Topyekun Kalkınmış Türkiye.

KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRECEK: Bölgesel kalkınma alanında hem masada hem de alanda epey ağır bir mesaimiz var. Biz bakanlık olarak bölgesel kalkınma alanında edindiğimiz deneyimin paylaşılıp çoğalmasını, paydaşlar ortasında irtibatın güçlenerek yeni iş birliği kapılarının aralanmasını istek ediyoruz. Bugün bir ortaya gelmemize vesile olan Bölgesel Kalkınma Mecmuasını de aslında bu manada kamu ve akademi dünyası ortasında bir köprü vazifesi için hayata geçiriyoruz.

NİTELİĞİ ARTTIRACAĞIZ: Mecmuamız, bölgesel kalkınma alanında çalışan ya da çalışmayı düşünen araştırmacılarımız için adeta bir referans kaynak olarak hizmet edecek. Mecmuada bölgesel kalkınmanın ekonomik, toplumsal ve çevresel farklı boyutlarını içeren makalelere yer verilecek. İnanıyoruz ki böylece bölgesel kalkınma alanındaki bilimsel çalışmaların sayısını ve niteliğini artırmış olacağız. Şu anda makaleler toplanmaya başladı. Birinci sayıyı Ocak ayında yayınlamayı düşünüyor. Hoş bir iş çıkacağına inanıyorum.

ÖNEMLİ BİR EKSİKLİĞİ DOLDURACAK: Akademi dünyasının farklı çalışmaları ortaya koyacağına inanıyorum. Mecmuamız araştırma alanında değerli bir eksikliği dolduracak. Hem Bölgesel Kalkınma Mecmuasının duyurulması hem de araştırmacılarımızı yayım yapmaya teşvik etme konusunda sizlerin desteklerinizi beklediğimizi bilhassa belirtmek isterim. Mecmua fikrinin ortaya çıktığı günden bu vakte kadar bizimle birlikte olan başta değerli hocalarımız olmak üzere tüm takım arkadaşlarıma kalbi şükranlarımı sunuyorum.

ODTÜ’YE TEŞEKKÜR: Mecmuanın tanıtımını ODTÜ’de gerçekleştiriyoruz. ODTÜ’ye de bu hoş konut sahipliği için teşekkür ediyorum. Ben öğrenciyken bu salon yeni yapılmıştı. Bu salonda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bu türlü hoş bir aktifliğine katılmak da bizim açımızdan memnuniyet verici.

İLHAM KAYNAĞI OLACAK

Bölgesel Kalkınma Mecmuası Müşavere Heyeti Üyesi Prof. Dr. Sevinç Kumral da yaptığı konuşmada mecmuanın literatürdeki değerli bir boşluğu kapatacağını söz ederek bu alanda çalışma yapmak isteyen akademisyenlere ilham kaynağı olacağını kaydetti. Birleşmiş Milletler’in nin son raporlarında pandemi sonrası devirde üretimde dijitalleşme ve otomasyonun en değerli trendler ortasında yer aldığını belirten Prof. Kumral, global iklim krizi, sanayi üretiminde Çin’in değerli bir bölge haline gelmesi ile sanayi siyasetlerini güncellemek gerektiğini bildirdi.

ÖNEMLİ BİR İŞLEV ÜSTLENECEK

Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri de, bölgesel kalkınma alanında gerçekleştirdikleri faaliyetlere değerli bir halka daha eklemenin heyecanı içerisinde olduklarını anlatarak mecmuanın yalnızca ulusal alanda değil memleketler arası boyutta da prestij görecek kalıcı bir yayın olacağını söyledi. Bilimsel çalışmaların ışığında akademi dünyası ile de yakın iş birliği içinde çalışacaklarını vurgulayan Genel Müdür Yeniçeri, “Bu açıdan Bölgesel Kalkınma Mecmuası kıymetli bir işlev üstlenecektir.” dedi.

KAMU-AKADEMİ İŞ BİRLİĞİ PANELİ

Tanıtım toplantısının akabinde “Bölgesel Kalkınmada Kamu-Akademi İş Birliği: Beklentiler ve Fırsatlar” başlığıyla bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Bölgesel Kalkınma Mecmuası Editörü Dr. Deniz Akkahve’nin yaptığı panele, Bölgesel Kalkınma Mecmuası İstişare Konseyi Üyesi Prof. Dr. Metin Şenbil, Bölgesel Kalkınma Mecmuası İstişare Heyeti Üyesi Prof. Dr. Kemal Mert Çubukçu ile Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. M. Zeki Durak katıldı.

BİLİMSEL ÇALIŞMALARI TEŞVİK EDECEK

Kalkınma Ajansları, Bölgesel Kalkınma Mecmuası ile bölgesel kalkınma ve bölgesel siyaset alanında bilimsel çalışmaların teşvik edilmesini amaçlıyor. Ayrıyeten; bölgesel, ulusal ve milletlerarası tecrübelerin ve farklı yaklaşımların paylaşılması yoluyla bu alandaki araştırmaların sayısının ve niteliğinin artırılmasını hedefliyor.

DERGİNİN KONSEPTİ

Dergide, bölgesel kalkınmanın ekonomik, toplumsal, mekânsal ve çevresel dinamikleri masaya yatırılacak. Bölgesel siyaset; stratejik planlama ve programlama, siyasetin uyumu, kurumsal kapasite ile izleme ve kıymetlendirme üzere boyutlarıyla incelenecek. Bölgesel siyasetin uygulama araçlarını araştıracak.Yenilikçi uygulamalara katkı sağlayacak formda yeni tartışmalar ortaya koyacak. Özgün ve bilimsel etiğe uygun ve literatür zenginliğine sahip bilimsel çalışmalara yer verecek.

DEĞERLENDİRMELER DERGİPARK’TA

Yayın siyaseti ve editoryal işleyişi memleketler arası standartlarda yapılandırılan mecmua; fiyatsız, açık erişimli ve hakemli olarak yayımlanacak. Üçer aylık periyotlar halinde yılda 4 sayı olarak Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında okurlarıyla buluşacak. Mecmuanın makale kıymetlendirme süreçleri DergiPark sistemi üzerinden yürütülecek. 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.