STERLIN
19,3359
DOLAR
15,6256
EURO
16,3655
ALTIN
916,56
BIST
2.390,79
SON DAKİKA
Galatasaray’da Arda Turan’dan sitemkâr paylaşım!
Resmi Gazete’de bugün (17.05.2022)
Fatih Terim’den UEFA Kupası paylaşımı
AB’den mali kriz muhtemelliğine ait açıklama
Galatasaray’da Domenec Torrent’ten kontrat, transfer ve Fatih Terim sözleri! “3 yıl kalma isteğimiz var”
“G.Saray, Yunus’un gelişimini istiyorsa bizde kalmasına müsaade edebilir”
Galatasaray’da Bafetimbi Gomis 9. golünü attı
Bahçeşehir Koleji’ni eleyen Galatasaray Nef yarı finalde
Galatasaray’da Domenec Torrent’ten galibiyet kelamları
Galatasaray’da Kerem Aktürkoğlu, Harry Potter gol sevincini neden yapmadığını açıkladı
AB ülkeleri petrol yaptırımında anlaşamadı
Galatasaray’da Sofiane Feghouli ve Ryan Babel’den veda
Yunus Akgün: Duygusal anlar yaşadım! İnşallah gelecek dönem Galatasaray’da…
Galatasaray 3-2 Adana Demirspor (Maç özeti)
Çaykur Rizespor 1-2 Sivasspor / Maç sonucu
Son dakika: Galatasaray – Adana Demirspor maçında tarihi anlar! Belhanda üçlü çektirdi, Yunus Akgün gol attı sevinmedi! Arda Turan…
Fransa Başbakanı Castex istifa etti! 30 yıl sonra bir birinci
LGS puanıyla öğrenci alacak özel okullar açıklandı
Bir dönemin sonu… Rusya’daki 30 yıllık McDonalds macerası sona erdi…
AB, büyüme kestirimini düşürdü
McDonald’s’ın 30 yıllık Rusya serüveninde sonun başlangıcı
TAV/Şener: Antalya Havalimanı’na yurt dışından 11 milyon turist bekliyoruz
Son dakika… Putin’den Finlandiya ve İsveç’e gözdağı
MEB eğitim istatistiklerini yayınladı: En fazla öğrenci lisede
Tarım sigortalarında prim üretimi yüzde 49 arttı
Kuzey Ren-Vestfalya seçimlerinde 6 Türk milletvekili parlamentoya girdi
İngiltere’de ‘çöp’ harekatı! Bir hafta boyunca sayacaklar
TAV/Şener: Havalimanlarımıza yurt dışından 11 milyon turist bekliyoruz
Spot piyasada elektrik fiyatları (16.05.2022)
Başbakan Üstel: İnsanlarımızın ferah etmesi için çalışacağız – KIBRIS HABER

Bakan Varank dev tesisin açılışını yaptı

Bakan Varank dev tesisin açılışını yaptıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Dünyanın hem en ekonomik hem de en iyi performansa sahip …

Bakan Varank dev tesisin açılışını yaptı
CyborNFT
28.04.2022 00:04
0
A+
A-

Bakan Varank dev tesisin açılışını yaptı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Dünyanın hem en ekonomik hem de en iyi performansa sahip karbon elyafı Yalova’da üretiliyor” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DowAksa Karbon Elyaf Kompozit Malzeme Üretim Tesisi’nin temel atma törenine katıldı.
Bakan Varank, bir dizi etkinliğe katılmak için Yalova’ya geldi. Varank, Çiftlikköy ilçesi Taşköprü beldesinde Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın sayılı karbon elyaf üreticilerinden DowAksa’nın yeni üretim tesisinin temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Varank, Türkiye’yi küresel bir üretim üssü haline getirme gayretlerinin meyvelerini verdiğini söyledi.

İleri teknolojili stratejik malzemelerin üretiminde önemli bir yatırımı Yalova ve Türkiye’ye kazandıracak olmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Varank, “DowAksa bugün temelini atacağımız yeni yatırımla firma, üretim kapasitesini 2 buçuk kat artırarak, ülkemize sağladığı katma değeri çok daha yukarılara taşıyacak” dedi.

CyborNFT

“HEM EN EKONOMİK HEM DE EN İYİ PERFORMANSA SAHİP KARBON ELYAFI YALOVA’DA ÜRETİLİYOR”

Tesisin parmakla gösterecek örnek bir yatırım olduğuna vurgu yapan Varank, karbon elyafın biliminin dünyaya kazandırdığı katma değeri çok yüksek ürünlerden biri olduğuna değindi. Varank, ürünün havacılık, uzay, savunma, inşaat, otomotiv ve yenilenebilir enerji sektörlerinde geniş kullanım alanına sahip olduğuna dikkati çekti. Karbon elyafın son derece stratejik bir malzeme olduğuna vurgu yapan Varank, şöyle konuştu:

“SpaceX’in Mars’a gitmek için tasarladığı uzay aracından Wimbledon’da tenisçilerin kullandığı raketlere, denizaltılardan roket ve insansız hava araçlarına kadar birçok alanda kullanılıyor. İşte iklim değişikliği ve buna paralel olarak AB’deki gelişmeleri de hepiniz yakından takip ediyorsunuz. Avrupa Yeşil Mutabakatı, başta ulaşım, enerji, inşaat, demir-çelik, çimento ve kimyasallar gibi endüstriler olmak üzere tüm sektörlerde köklü değişikliklere yol açacak. Çelik ve alüminyum gibi standart malzemelerle çevreye saygılı emisyon ve yakıt tüketimi değerlerini tutturmak oldukça zor. Bu açıdan, karbon elyaf sahip olduğu üstünlükleriyle daha çevreci ürünlerin üretilmesi mümkün kılıyor. İşte, DowAksa, bu olağanüstü malzemeyi Türk mühendislerinden oluşan ekibiyle kısa sürede geliştirip uluslararası standartlarda üretebilmeyi başarmış bir firma. Üstelik dünyanın hem en ekonomik hem de en iyi performansa sahip karbon elyafı burada, Yalova’da üretiliyor. Karbon elyaf sektörü her yıl ortalama yüzde on-on beş oranında büyüyor. Geçtiğimiz yıl 118 bin ton olan talebin, 2030 yılında 400 bin tona ulaşması öngörülüyor. Pazardaki bu talebi öngörerek 2012 yılında bu vizyoner yatırıma imza atan firmamız bunun karşılığını hızlı bir şekilde aldı. Firmamızın Ar-Ge çalışmaları, yenilikçi üretim teknolojisi ve ürünlerinin rekabetçi üstünlükleri o kadar iyi ki yerli olarak ürettiği ürünlerini 30’dan fazla ülkeye ihraç ediyor.”

DowAksa’nın yakaladığı başarılarda 19 yılda sıfırdan inşa ettikleri Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik ekosisteminin büyük payı olduğunu ifade eden Varank, yenilikçi politikalarla işletmelerin rekabet güçlerini artırdıklarını söyleyen Varank, “Bakanlık olarak bizler tesis ettiğimiz yatırımcı dostu iş ortamı ile sektörün her zaman yanındayız. Bu doğrultuda, kurulduğu günden itibaren Bakanlık olarak farklı desteklerimizle DowAksa’nın da yanında olduk. DowAksa’nın bugün temelini attığımız bu yeni yatırımı da Proje bazlı teşvik çerçevesinde desteklediğimiz projeler arasında en güzel örneklerden biri” ifadesini kullandı.

“İHTİYAÇLARIMIZI KENDİMİZ KARŞILAYABİLECEĞİZ”

Fabrika, mevcut üretim kapasitesini doldurmuş durumda olduğunu ve 500 kişiye yeni istihdam oluşturacağını anlatan Varank, Rusya-Ukrayna savaşı ile yerli ve milli üretimin, kendi kaynaklarıyla kendine yeten bir ülke olmanın ne kadar önemli olduğunu daha net bir şekilde gördüklerinin altını çizerek, “Bu açıdan ileri teknolojili, yüksek katma değerli malzemeleri geliştirebiliyor, üretebiliyor olmamız çok önemli. Türkiye’nin milli teknoloji ajandasında ilk sıralarda yer alan e-mobilite, uzay, savunma sanayii ve yenilenebilir enerji alanlarında ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılayabileceğiz” diye konuştu.

Salgın süreci gelişmiş ülkelerin dahi kırılgan siyasi, toplumsal ve ekonomik bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Varank, bu dönemde küresel üretim ve tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntıların Türkiye’yi alternatif tedarik merkezlerinden biri haline getirdiğini dile getirdi.

“MUHALEFETİN VİZYONSUZLUĞUYLA, HEZEYANLARIYLA, İFTİRALARIYLA KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK”

Bu fırsatı değerlendirmek için, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendiren yeni ekonomi programlarını uyguladıklarını anlatan Varank, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin, kendi dinamikleriyle dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilmesi için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Son iki yıla ait aldığımız ‘z raporu’ da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. 2020 yılında 10 bin 500, 2021 yılında ise yaklaşık 13 bin yatırım teşvik belgesi düzenledik. Bu belgeler çerçevesinde öngörülen sabit yatırım tutarı 600 milyar lira, istihdam ise yaklaşık 700 bin düzeyinde. Biz 2003 yılından bu yana 239 milyar dolardan fazla doğrudan uluslararası yatırım çekmeyi başarmış bir ülkeyiz. Orta ve Doğu Avrupa’da en fazla doğrudan yatırım alan ikinci ülke olmamız, Türkiye’ye duyulan güvenin en somut işaretidir. Daha önce Türkiye’yi üretim amacıyla tercih etmiş küresel şirketler artık Türkiye’yi Ar-Ge, tasarım, lojistik ve yönetim merkezi olarak görüyor ve yatırımlarını genişletiyorlar. Bugün burada olduğu gibi ülkemize yatırım getirecek, istihdamı ve ihracatı arttıracak yatırımları konuşmak, Türkiye’nin gerçek gündemi olmalı. Muhalefetin vizyonsuzluğuyla, hezeyanlarıyla, iftiralarıyla kaybedecek vaktimiz yok. Emeğini, sermayesini ortaya koyan iş dünyamızın siz değerli temsilcileriyle omuz omuza ülkemizi hedeflerine ulaştırana kadar birlikte çalışamaya devam edeceğiz.”

AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü ve DowAksa’nın CEO’su Douglas Parks da birer konuşma yapma yaptı. Konuşmaların ardından protokol üyeleri tesisin temelini atan temsili butonlara bastı.

Temel atma törenine Vali Muammer Erol, Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı Raif Ali Dinçkök, AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, YTSO Başkanı Tahsin Becan ve kurum müdürleri de katıldı.

Bakan Varank, ardından Altınova ilçesinde faaliyet gösteren bir işletmeyi de ziyaret etti.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.