STERLIN
33,3360
DOLAR
27,4504
EURO
28,8749
ALTIN
1.615,01
BIST
8.476,99
SON DAKİKA
Zeytin ve Zeytin Ürünleri Konseyi – KIBRIS HABER
Kıbrıs sularında istilacı çizgili yılan balığı! – KIBRIS HABER
Araç sahiplerinin dikkatine! Kayıt ve muayene işlemleri hakkında duyuru – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi’nden duyuru! Bu bölgelerde 2 gün kesinti yaşanacak – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, Ombudsman İlkan Varol ile görüştü! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın, 1 milyon 276 bin 600 TL’lik hasar! – KIBRIS HABER
Bir tona yakın kaçak avokado ile yakalandı! – KIBRIS HABER
Ankara’daki bombalı saldırıyı düzenleyen teröristin kimliği belirlendi! – KIBRIS HABER
2023 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu! – KIBRIS HABER
Denetimler sonucu ikamet izinsiz olan 6 kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Ercan’da yakalandı! – KIBRIS HABER
2 hellim işletmesinin faaliyeti durduruldu! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılının ilk toplantısında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre konuşma yaptı – KIBRIS HABER
Meclis’in yeni yasama yılı başladı! – KIBRIS HABER
Cani sürücü aracına bağladığı köpeği metrelerce sürükledi! – KIBRIS HABER
Kilise’nin çatısı çöktü! 7 kişi öldü, 30 kişi enkaz altında mahsur – KIBRIS HABER
Sıcaklıklar düşecek! – KIBRIS HABER
2 Ekim Döviz Kurları – KIBRIS HABER
“Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi” kapsamında hasat yapıldı – KIBRIS HABER
Türkiye ve Azerbaycan’a skandal sözler! ‘Soykırım’ çıkışı taptı – KIBRIS HABER
27 yıl önce öldürülmüştü, sır perdesi aralandı! – KIBRIS HABER
2 yaşındaki çocuk pitbull saldırısında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Atatürk büstüne zarar veren şahıslar tutuklandı! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden iki kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Sapkınlık gerçekten” dedirten görüntüler! – KIBRIS HABER
35 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Gümrüğe beyan edilmemiş ürünler tespit edildi! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da uyuşturucu! – KIBRIS HABER
Trafik kazasında Zafer Akyurt ağır yaralandı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER

Bakan Özer: Her OSB’ye anaokulu yapacağız

Bakan Özer: Her OSB’ye anaokulu yapacağızMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’deki 100 Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) tamamına buralarda …

Bakan Özer: Her OSB’ye anaokulu yapacağız
CyborNFT
02.09.2022 13:22
0
A+
A-

Bakan Özer: Her OSB’ye anaokulu yapacağız
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’deki 100 Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) tamamına buralarda çalışan anne babaların çocukları için ana okulu yapılacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortasında, “Organize Sanayi Bölgeleri Okul Öncesi Eğitim Kurumu İş Birliği Protokolü” imzalandı. Önümüzdeki 1 yıllık müddet zarfında, 81 vilayetteki 100 OSB’ye anaokulu açmayı hedefleyen projenin imza merasimi İstanbul İkitelli OSB’de gerçekleştirildi. Organize Sanayi Bölgeleri’nde çalışan ebeveynlerin çocuklarının eğitime erişimini artırmak gayesiyle imzalanan protokole nazaran anaokullarının inşası ile her türlü donatım ve eğitim gereci Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uyumunda sağlanacak ve tamamlanan okullar Ulusal Eğitim Bakanlığı’na devredilecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın birlikte katıldığı merasimde konuşan Bakan Özer; “bu iş birliğiyle 100 OSB’ye ana okulu yapacağız. 2023’ün sonunda anaokulu olmayan OSB kalmasın, gönül rahatlığıyla tüm OSB’lerde anaokulu var diyebilelim” sözlerini kullandı. Bakan Özer kelamlarına şöyle devam etti:

CyborNFT

OKUL ÖNCESİ EĞİTİME YÜK VERDİK
“Son devirdeki en kıymetli projelerimizden biri okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarını artırmak. Türkiye ilkokulda ortaokulda lisede yükseköğretimdeki okullaşma oranlarıyla ilgili çok önemli ataklar yapmasına karşın okul öncesi eğitimde istediği maksatlara ulaşamadı. 3-5 yaş ortası okullaşma oranları OECD ortalamasının altında seyrediyordu. Bu eksikliği ortadan kaldırmak için bakanlık olarak okul öncesi eğitime yük verdik. 3 bin yeni okul, 40 bin yeni ana sınıfı yapmak için yola düştük. Eylül 2021’de kamuoyuna deklare edilen bu projede bin anaokulunu İstanbul’a yapmayı hedefledik. Zira İstanbul o tarihlerde yüzde 45 okullaşma oranıyla okul öncesi eğitime en fazla gereksinimi olanillerimizin başında geliyordu bu oran yüzde 87 oldu. Bugün prestijiyle sayılara yetişiyoruz, bin 407 anaokulu 10 bin 200 ana sınıfıyeni eğitim öğretim devrine hazır hale getirildi.”

OECD ORTALAMASINI YAKALAYACAĞIMIZA İNANIYORUM
Türkiye genelinde okul öncesi okullaşma oranlarını da paylaşan Bakan Özer; Ağustos 2021 tarihinde yüzde 78 olan 5 yaş okullaşma oranını yüzde 93’e çıkarttık. Maksadımız bunu yüzde 100’e ulaştırmak. 4 yaşta yüzde 35 olan okullaşma oranını yüzde 70’e, 3 yaştaki yüzde 14 olan okullaşma oranını yüzde 50’ye çıkarmayı amaçlarken 3-5 yaş ortası okullaşma oranını da OECD ortalamasına getireceğimize inanıyorum” formunda konuştu.

OKULLAŞMA ORANLARINDA BÜYÜK ARTIŞ
Bakan Özer; “Eğitimde son 20 yılda kaydedilen yolun ehemmiyetine vurgu yaparken şu sözleri kullandı; Her ülkenin en kalıcı sermayesi beşerî sermayesi. Ülkeler beşerî sermayelerini eğitimle buluşturup niteliğini artırmak için elinden gelen çabayı gösteriyor. Rekabet etmiş olduğumuz ülkeler eğitimde kitleselleşme evresine yani yüzde 90 okullaşma oranına ulaşmayı 1950’li yıllarda başararak sonrasında eğitimin kalitesini artırmaya odaklandılar. Biz ise 2000’li yıllara geldiğimizde okullaşma oranlarının az olduğu bir eğitim görüntüsüyle karşılaştık. Son 20 yılda gelişmiş ülkelerin 70 yıl evvel sağlamış olduğu eğitimde evrenselleşme süreci tamamlandı, yani gelişmiş ülkelerin 70 yıl evvel çıktığı noktaya biz 70 yıl gecikmeyle ulaştık.

EĞİTİMDE ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALAR KALDIRILDI
Sadece bu da değil eğitimin önündeki tüm antidemokratik uygulamalar da kaldırıldı. Bu ülke kız çocuklarının bayanlarının baş örtüsü yasağı nedeniyle üniversite kapılarında ağladığı, imkânı olanların okumak için yurt dışına gittiği bir ülkeydi. Bugün bayana şiddetle ilgili konuşanlar o gün hiç konuşmadılar. Bugün beyin göçüyle ilgili konuşanlar o bayanlarımız yurt dışına gittikleri vakit hiç konuşmadılar.”

MESLEKİ EĞİTİMDE SESSİZ DEVRİM
Konuşmasında mesleksel eğitimle ilgili çalışmalara da değinen Özer; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıyla bu ikinci kapsamlı iş birliğimiz. Daha öncetüm Türkiye’deki OSB’lerde mesleksel eğitim merkezi kurma konusunda değerli bir atak yaptık. 2 ay üzere kısa bir müddette tüm OSB’lerde mesleksel eğitim merkezlerini kurduk.. 1998 yılında tüm Türkiye’deki mesleksel eğitim merkezlerinde yaklaşık 250 bin çırak kalfa varken, 1999 yılındaki meşhur kat sayı uygulamasıyla o sayı 74 bine düştü. 25 Aralık 2021 tarihinde başlattığımız, gerçek iş ortamında eğitim alınan bu teşebbüs öncesinde tüm mesleksel eğitim merkezlerinde 159 bin çırak, kalfa varken 700 bin çırak ve kalfaya ulaştık. Bu başlı başına bir sessiz ihtilaldir. Maksadımız yıl sonuna kadar 1 milyon gencimizi bu klasik çıraklık kalfalık ustalık eğitimiyle buluşturmak” dedi.

GELECEĞE YATIRIMIN DERDİNDEYİZ
İmza merasiminde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise şunları söyledi: “İki bakanlığımızın iş birliğiyleOrganize Sanayi Bölgeleri’nde okul öncesi eğitim kurumlarının açılmasını sağlayacağız. Birinci kademede planlanan 100 OSB’ye anaokulu açmak, b önümüzdeki periyotta anaokullarının sayısı daha da artacak. Büyük ve güçlü Türkiye amacına ulaşabilmenin yolu daima gelişimden geçiyor. Biz günü kurtarmanın değil geleceğe yatırım yapmanın sıkıntısındayız.”

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.