STERLIN
22,7342
DOLAR
18,6435
EURO
19,5970
ALTIN
1.069,10
BIST
4.827,04
SON DAKİKA
Theranos skandalında eski lidere 12 yıl 11 ay ceza
Peru’nun yeni lideri Boluarte yemin ederek misyona başladı
Salgınlarla ortak gayret mutabakat taslağına onay
“Türkiye ile swap muahedesi birkaç gün içinde gerçekleşecek
Resmi Gazete’de bugün (08.12.2022)
Napoli Teknik Yöneticisi Luciano Spalletti: ‘Nuri Şahin ileride büyük hoca olacak’
Coinbase/Armstrong: Gelirimizin yarı yarıya azalmasını bekliyoruz
Francesco Farioli: Bizim için çok âlâ bir maçtı
Fenerbahçe Alagöz Holding, FIBA Bayanlar Avrupa Ligi’nde ZVVZ USK Prag’ı devirdi!
Antalyaspor, hazırlık maçında Napoli’ye 3-2 kaybetti
Fenerbahçe’nin golcüsü Serdar Dursun: ‘Stilim Ibrahimovic’e daha yakın’
Pınar Karşıyaka, Telekom Baskets Bonn’a konutunda kaybetti
FAO: Balıkçılıkta çok avlanma baskısı sürüyor
Perulu milletvekilleri Devlet Lideri Castillo’nun misyondan alınmasını onayladı
Putin’den ‘nükleer savaş’ açıklaması: Rusya sadece karşılık vermek için kullanır
Girne’de üç araca ve 25 yaşındaki yayaya çarpıp kaçtı! – KIBRIS HABER
Gardiyanoğlu; “Lefkoşa’yı sıfırdan imar etmek için adayım” – KIBRIS HABER
Rusya’nın Kurakhove akınında 6 kişi hayatını kaybetti
Putin; “Nükleer savaş tehdidi büyüyor”! – KIBRIS HABER
Karma yem fiyatlarında indirim! – KIBRIS HABER
Sağanak yağmur bekleniyor! – KIBRIS HABER
ABD istihbaratı: Putin artık daha temkinli
Emre Efendi; “Belediyecilik sadece çöp toplamak değildir, gençlerimize de sahip çıkacağız”! – KIBRIS HABER
Lapta Huzurevi hayat buluyor! – KIBRIS HABER
Vakıflar Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Çevrede de İyilikte Yarışıyor! – KIBRIS HABER
Öztürk Yılmaz’a ofisinde bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Sürücülerin dikkatine! 7 araç trafikten men edildi – KIBRIS HABER
Hür-İş, Çalışma Bakanlığına Cuma gününe kadar süre verdi! – KIBRIS HABER
İzlem Gürçağ Altuğra, toplumda diyabet yatkınlığına dikkat çekti! – KIBRIS HABER
Donetsk’te Rus askeri aracı minibüsle çarpıştı: 16 meyyit, 3 yaralı

Bakan Özer: Hedefimiz çırak-kalfa sayısını 1 milyonun üstüne çıkarmak

Bakan Özer: Hedefimiz çırak-kalfa sayısını 1 milyonun üstüne çıkarmakMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Hedefimiz, 2022 yılının sonunda 159 bin …

Bakan Özer: Hedefimiz çırak-kalfa sayısını 1 milyonun üstüne çıkarmak
CyborNFT
21.10.2022 17:52
0
A+
A-

Bakan Özer: Hedefimiz çırak-kalfa sayısını 1 milyonun üstüne çıkarmak
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Hedefimiz, 2022 yılının sonunda 159 bin olan çırak-kalfa sayısını 1 milyona ulaştırmak. Bugün itibarıyla, on ay gibi kısa sürede Türkiye’deki çırak-kalfa sayısı, 900 bin 675’e yükseldi. Yani hedefimiz kasım ayında 1 milyon çırak-kalfaya ulaşmak ve aralık ayında bir milyonun üzerine çıkarmak” dedi. Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Mamak Belediye Başkanlığı arasında mesleki eğitim merkezlerini tercih eden öğrencilerin desteklenmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Ankara Musiki Muallim Mektebi’nde düzenlenen iş birliği protokolü imza töreninde konuşan Bakan Özer, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, sektörün eğitim süreçlerinin tamamına dâhil olduğuna dikkat çekti. Bakan Özer, konuşmasına şöyle devam etti:

SEKTÖRÜN TEMSİLCİLERİYLE MÜFREDATI GÜNCELLİYORUZ
“Sektörün tüm temsilcileriyle müfredatı birlikte güncelliyoruz. İşletmedeki beceri eğitimini birlikte planlıyoruz. Mesleki eğitimin kalitesi için çok kritik olan, alan ve atölye öğretmenlerimizin iş başı ve mesleki gelişim eğitimlerini birlikte planlamaya başladık ve gördük ki sektör de yıllardan beri aslında böyle bir bütünleşmeyi, iş birliğini arzuluyor.Eğitim verdiğimiz tüm alanlarda sektörün güçlü temsilcileriyle iş birliklerini kısa sürede tamamladık ve bir anda meslek liselerimize akademik olarak başarılı öğrencilerin yöneldiğini gördük.Artık meslek liseleri yüzde 1’lik başarı diliminden öğrenci almaya başladı. Mesleki eğitimde AR-GE çalışmaları, fikrî mülkiyetle ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde gerçekleşmeye başladı. Artık meslek liseleri; patent, faydalı model, marka tasarım tescilleri almaya ve bunları ticarileştirmeye başladı.

CyborNFT

HEDEFİMİZ ÇIRAK-KALFA SAYISINDA 1 MİLYONUN ÜSTÜNE ÇIKMAK
Mesleki eğitim merkezleri, bizim tarihimizde çok köklü yeri olan ahilik kültüründeki çıraklık-kalfalık-ustalık eğitiminin ortaöğretim sistemindeki şekillenmiş hâli ama aynı zamanda Almanya’daki dual mesleki eğitimin de karşılığı. Yani haftada bir gün okula, diğer günler işletmeye gidilen hem okul temelli hem işletme temelli olmasından kaynaklanan ve eğitim alandaki istihdam oranı yüzde 88’in üzerinde olan çok önemli bir eğitim türü. 87 binlerden aldığımız mesleki eğitim merkezindeki öğrenci sayısını 2021’in sonunda 159 bine ancak ulaştırabilmiştik. Hedefimiz, 2022 yılının sonunda 159 bin olan çırak-kalfa sayısını 1 milyona ulaştırmak. Bugün itibarıyla, on ay gibi kısa sürede Türkiye’deki çırak-kalfa sayısı, 900 bin 675’e yükseldi. Yani hedefimiz kasım ayında 1 milyon çırak-kalfaya ulaşmak ve aralık ayında bir milyonun üzerine çıkarmak.

‘NE EĞİTİMDE NE İSTİHDAMDA’ ORANI OECD ORTALAMASINA YAKLAŞACAK
Artık özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin ‘Çırak-kalfa bulamıyorum.’ diye herhangi bir şikâyetleri yok. Türkiye’nin her noktasında artık çırakların, kalfaların işletmelerde çok görünür bir şekilde sayıları artmaya başladı. Bunun iki anlamı var. Birincisi, artık küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz önlerine koymuş oldukları ekonomik büyüme, gelişme ve bu ülkeye katkı verme hedeflerine çok kolay bir şekilde ulaşacaklar çünkü insan kaynağıyla ilgili ihtiyaçları bu vesileyle karşılanmış olacak. İkincisi, tüm ülkeler için en kritik olan işsizlik oranının düşürülmesine katkı sağlayacak. OECD’nin kullandığı çok önemli bir gösterge var: ‘Ne eğitimde ne istihdamda’. Yani bir genç ya eğitimde olmalı ya istihdamda olmalı. Ne eğitimde ne istihdamdaysa o zaman bir problem var demek. Türkiye’nin bu oranı yüzde 30’lar civarında ama OECD ortalaması yüzde 15’ler civarında. İşte bu attığımız adımla ben inanıyorum ki 2022 yılının sonunda Türkiye’nin ‘ne eğitimde ne istihdamda’ oranı, OECD ortalamasına yaklaşacak. Millî Eğitim Bakanlığı olarak mesleki eğitimi güçlendirirken aynı zamanda genç işsizliğin azaltılmasına da çok önemli bir katkı sunmuş olacağız.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.