STERLIN
21,9715
DOLAR
17,9574
EURO
18,5551
ALTIN
1.030,95
BIST
2.874,76
SON DAKİKA
11 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Dış ticaret haddi Haziran’da düştü
ABD’de şiddetli patlama: 3 kişi öldü, 39 mesken hasar gördü
Sivasspor, Mukadderat Keita ile muahede imzalayacak! İstek Çalımbay onayladı…
Avrupa Birliği’nde çatlak! Polonya’dan çok sert kelamlar, Almanya’yı maksada koydu…
Vanessa Bryant’ın hukuk uğraşı başladı… Kocası ve kızının fotoğrafları için harekete geçti!
İspanya sıcaktan kavruluyor ama… Klimalara ‘Rusya ayarı’ geldi!
Sel sebebi ile ligden çekilen Kastamonuspor, afetin yıl dönümünde dönem açılışı yaptı
2022-DGS sonuçları açıklandı
Acil Toplantı! – KIBRIS HABER
Bulut Akacan’dan İnşaat Sektörünün Karbon Ayak İzini Küçültme Çağrısı..
Jefferies: Türk şirketleri güzel durumda
Cari açık serisi devam ediyor
11 Ağustos Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER – KIBRIS HABER
Son Dakika Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Gelişen ülke tahvillerinde ralli sürecek mi?
Transfer Haberleri: Beykan Şimşek, Kocaelispor’da
Buralarda Elektrik kesintisi yaşanacak!- KIBRIS HABER
Feci Kaza! – KIBRIS HABER
Naci Ağbal, Yararı Holding Lider Yardımcısı oldu
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (11.08.2022)
Altında ABD enflasyonu morali kısa sürdü
Anadolu Sigorta’dan 160 milyar TL’nin üzerinde prim üretimi maksadı
Fenerbahçe’de Slovacko rövanşında kimler oynayacak? Gruplardan son gelişmeler, iddaa oranları…
Petrol piyasasında sıkışma azalıyor
Kalyon Güç’ün yarısı Abu Dabili şirkete satıldı
Fon oluşturuldu! – KIBRIS HABER
Petrol piyasası rahatlıyor! – KIBRIS HABER
İç borç giderek artıyor! – KIBRIS HABER
Fiyatlara indirim ne zaman gelecek! – KIBRIS HABER

Bakan Özer: Eğitimde evrenselleşme süreci tamamlandı

Bakan Özer: Eğitimde evrenselleşme süreci tamamlandıMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Son 20 yılda yapılan çalışmalarla okul öncesinden …

Bakan Özer: Eğitimde evrenselleşme süreci tamamlandı
CyborNFT
23.06.2022 14:37
0
A+
A-

Bakan Özer: Eğitimde evrenselleşme süreci tamamlandı
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Son 20 yılda yapılan çalışmalarla okul öncesinden yükseköğretime kadar bu ülkenin eğitimde okullaşma, kitleselleşme ve evrenselleşme süreci tamamlandı” dedi.

İstanbul’da düzenlenen Toplumsal Bilimler Liseleri Yöneticileri Tarih Kültür ve Medeniyet Şuuru Semineri’nin açılışında konuşan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitimde kitleselleşme ve erişim sıkıntısının çözüldüğünü, artık çocukların eğitime rahatlıkla erişebildiğini söyledi.
25 Haziran’a kadar devam edecek olan ve 69 vilayetten 186 Toplumsal Bilimler Lisesi yöneticisinin katıldığı seminerin açılışında Bakan Özer’in yanısıra bakan yardımcıları Petek Aşkar, Sadri Şensoy, Nazif Yılmaz, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Türkiye Bilimler Akademisi Lideri Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve muharrir Saadettin Ökten de yer aldı.
Özer açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: Her ülkenin en kıymetli sermayesi beşeri sermayesidir. Beşeri sermayeyi şekillendiren de eğitimdir. Beşeri sermayeyi eğitime eriştiremezseniz şekillendiremezseniz müreffeh ve barışçıl bir toplum inşa etmeniz zordur. Bu süreci biz 70 yıl gecikmeyle yaşadık.

ELEŞTİRENLER NİÇİN GEÇMİŞTE YAPMADI?
Son vakitlerde yapılanları değersizleştirmeye çalışan telaffuzlar var; ‘binalar yapıldı’ diyorlar. Daha evvelden niçin yapılmadı? Daha evvelce niçin vatandaşın bulunduğu lokasyonlarda rahat biçimde eğitime erişimi sağlanmadı? 300 bin derslik sayısından 855 binlere ulaştık. Okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranları yüzde 11’lerdeyken şu an yüzde 92’lere ulaştı ve bu çok eski değil 20 yıllık bir kıssa.

CyborNFT

OKULLAŞMADA KIZLAR ÖNE GEÇTİ
Bundan iki kesim yararlandı. Maddi imkanları olmayan kesim ve kız çocukları. Bu ülkede yıllardan beri kız çocuklarıyla ilgili muhafazakar kesitin kız çocuklarını okula göndermediği tarafında spekülasyonlar yapılıyordu. Haydi çocuklar okullara diyerek onlarca kampanya yapıldı. Hem okul yapmıyorsun hem de diyorsun ki kız çocukları okula gitmiyor. Bakın son 20 yılda birinci sefer kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocuklarını geçti. Demek ki imkan sağladığın vakit vatandaşlarımız çocuklarını okula gönderiyormuş.

ÖĞRETMEN EĞİTİMİNE 292 MİLYON LİRA
Okul temelli mesleksel gelişim programında artık bakanlık olarak biz öğretmenlerin hangi eğitime muhtaçlık duyduğunu belirlemeyeceğiz. Siz bedelli okul yöneticilerimiz belirleyecek. Öğretmenlerimiz hangi eğitimi almak istiyorsa siz çerçevesini çizeceksiniz biz bütçesini vereceğiz. İstiyoruz ki öğretmenlerimizi hiç yalnız bırakmayalım. Onların kendilerini geliştirdikleri ve “ben şunu yapmak istiyorum lakin bakanlık para vermiyor” diye yakınmayacakları bir ortama gitmeye çalışıyoruz. 2021 yılında öğretmenlerin eğitimi ile ilgili 8.9 milyon lira bütçe kullanırken şu an ayırdığımız bütçe 292 milyon lira. Bütçeyle ilgili kasvetimiz yok kâfi ki isteyin.

ÖĞRETMENLERİN MESLEKSEL GELİŞİMİ
Okul Yöneticilerinin mesleksel gelişimi kapsamında şu ana kadar 59 bin 427 okul yöneticisine eğitim verildi. Eğitimlerden yararlanan okul yöneticisi sayısı 2021 yılının birinci altı ayında 188 bin 871 iken 2022 yılının birinci 6 ayında yüzde 159 artarak 488 bin 805’e yükseldi. Ayrıyeten öğretmenlerin mesleksel gelişimine ayrılan bütçe yüzde 35 artırıldı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.