STERLIN
21,0198
DOLAR
18,5879
EURO
18,3589
ALTIN
1.020,98
BIST
3.472,25
SON DAKİKA
DTÖ’nün 2023 ticaret büyüme tahmininde keskin düşüş
Putin duyurdu: Ek seferberlik için yeni düzenleme!
ABD’de özel sektör istihdamı Eylül’de beklentiyi aştı
Truss’dan İngiltere Merkez Bankası’nın bağımsızlığına destek
Aşkı 80 yaşından sonra buldular… İnternetten tanışan çift ilişkilerinin kitabını yazdı!
“Kuzey’de alışveriş yapan yabancıları seyreden Kıbrıslı Türkler”! – KIBRIS HABER
AB uyum tasarısı ile ilgili komite toplandı! – KIBRIS HABER
En fazla gol atan takım! – KIBRIS HABER
Kamu işçisinin günlük yemek yardımı net 55 lira oldu
Aliyev: “Azerbaycan, düşmanlığı, nefreti sona erdirmek ve yeni bir barış sayfası açmak istiyor”
Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları açılıyor
Spot piyasada elektrik fiyatları (05.10.2022)
Ukrayna Putin’in tehdidi sonrası düğmeye bastı: Herkese bu haplardan dağıtılıyor
ABD Güney Kore’ye yeniden uçak gemisi gönderiyor
Polonya Başbakanı Morawiecki: Putin’in nükleer tehditleri bizleri korkutmaya yönelik bir girişim
Rusya’dan flaş Zaporijya kararı
İngiltere savaş gemileri gönderdi! – KIBRIS HABER
Devrim Barçın’dan fazla para iddiası! – KIBRIS HABER
Yılmazköy Hacı Ali Tesisleri bölgesinin dikkatine! – KIBRIS HABER
Güney Kore ordusundan “başarısız füze denemesi” özrü
İran, İngiltere Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı
O parkın açılışı yapılıyor – KIBRIS HABER
Gübreye destek yetersiz! – KIBRIS HABER
Aksa Birinci Lig A2’de Yeni Lider! – KIBRIS HABER
Son dakika: Luhansk’ta tansiyon yükseldi! Rusya ve Ukrayna’dan peş peşe açıklamalar…
2022 Nobel Kimya Mükafatı sahibini buldu
Musk Twitter’ı neye çevirmek istiyor?
Son dakika… 2022 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan isimler belirli oldu
Güç krizi derinleşiyor… İşte Almanya’nın son çaresi!
Son dakika… AB’den Rusya’ya yeni yaptırım

Bakan Özer, Dünya Eğitim Forumu’na katıldı

Bakan Özer, Dünya Eğitim Forumu’na katıldıUlusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Dünya Eğitim Forumu’nun ana teması, COVID-19 salgınının eğitimi …

Bakan Özer, Dünya Eğitim Forumu’na katıldı
CyborNFT
23.05.2022 18:52
0
A+
A-

Bakan Özer, Dünya Eğitim Forumu’na katıldı
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Dünya Eğitim Forumu’nun ana teması, COVID-19 salgınının eğitimi nasıl şekillendireceği, bilhassa dijital hünerler, yeni hünerler, yeni eğitim platformları ve yeni salgınlara karşı nasıl hazırlıklı olunabilir ve bilhassa toplumlardaki eşitsizliklerin bu salgından en az hasarla nasıl çıkabileceği ile ilgili yeni açılımlar neler olabilir? Bunların tartışıldığı bir forum” dedi.

Bakan Özer, Dünya Eğitim Forumu’na katılmak üzere gittiği İngiltere’de birinci olarak Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğini ziyaret ederek Büyükelçi Ümit Yalçın’dan yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı. Dünya Eğitim Forumu’nda Türkiye’yi temsil eden Bakan Özer, daha sonra bu yıl 100’ün üzerinde ülkeden eğitim bakanlarının iştirakiyle Londra’da düzenlenen ve dünyanın en büyük eğitim bakanları toplantısı olarak kabul edilen forumun birinci gün oturumlarına katıldı. Özer, temasları kapsamında İngiltere’nin Okullardan Sorumlu Eğitim Devlet Bakanı Robin Walker’la görüşecek.

EĞİTİMLE İLGİLİ YENİ AÇILIMLAR PAYLAŞILACAK
Bakan Özer, COVID-19 salgınından eğitim dalının çok etkilendiğine işaret ederek, kendilerinin de Bakanlık olarak bu süreçteki açılımları, süreci çok sağlıklı biçimde yönetmeyle ilgili geliştirdikleri metodoloji ve eğitimle ilgili yeni açılımları paylaşacaklarını vurguladı. Özer, son vakitlerde mesleksel eğitimde çok önemli açılımlar yaptıklarının altını çizerek kelamlarına şöyle devam etti:

CyborNFT

MESLEKSEL EĞİTİMDE İNANILMAZ BİR DÖNÜŞÜM
“Özelikle iş gücü piyasasının temsilcilerini, meslek eğitiminin tüm süreçlerine dahil ettik ve artık bu yeni yaklaşımımızda patronla, iş gücü piyasası temsilcileriyle müfredatı birlikte güncelliyoruz. Bu açılım, mesleksel eğitimde inanılmaz bir dönüşümü beraberinde getirdi. Artık öğrencilerin mesleksel eğitime yönelimleri arttı. Patronlar mesleksel eğitimin kalitesini artırmayla ilgili yeni açılımları daima olarak Bakanlıkla paylaşıyor. Mesleksel eğitimdeki döner-sermaye kapsamındaki üretim kapasitesi arttı.

Şu anda Türkiye’de mesleksel eğitimdeki tüm okullarımız, öğretmenlerimiz üretim yapıyor. Patronla birlikte yeni projeler üretiyor, inovatif yeni yaklaşımlar geliştiriyor. Türkiye’nin yalnızca insan kaynağı gereksinimini değil, üretim kapasitesinin çeşitlenmesi ve üretim kapasitenin güçlenmesine de çok kıymetli bir katkı sunuyor. Artık Türkiye’de mesleksel eğitim, yeni bir evreye girdi ve önümüzdeki periyotta artık geçmişte dillendirilen, ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’ değerlendirmeleri, mesleksel eğitimin kalitesi ile ilgili spekülasyonlar artık gündemde yok.

25 Aralık 2021’de yapılan değişikliklerden sonra mesleksel eğitim merkezlerine ilgi inanılmaz derecede arttı. Bu tarih prestijiyle 159 bin çırak, kalfa varken şu anda 490 bin çırak var. Yani 4 ay üzere bir süreçte 2-3 katlık bir artışa tanıklık ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı üzere, 2022’nin sonuna kadar 1 milyon çırak gencimizi bu mesleksel eğitim merkezi ile buluşturmayı hedefliyoruz. Bu, hem genç işsizliğin azaltılmasında hem de mesleksel eğitimin güçlenmesinde çok kritik bir fonksiyon görecek.

İSTANBUL’A YENİ ANAOKULLARI YAPILACAK
Mevcuttan çok daha fazla anaokulunu bir yıl içerisinde yapmayı kamuoyuyla paylaştık. Eğitim siyasetimizin ana önceliklerinden bir tanesi olarak belirledik ve şu anda da bu proje çok başarılı bir formda devam ediyor. 3 bin yeni anaokulunun 150 adedini açtık.”

Özer, İstanbul’a bin yeni anaokulu yapacaklarını bildirerek, “Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde bu süreçleri takip ediyoruz. Bunu tamamladığımız vakit biz yalnızca gençlerimizi çok daha güçlü bir formda yetiştirmekle kalmayacağız, birebir vakitte uzun yıllardan beri eğitim sistemimizin muzdarip olduğu okullararası muvaffakiyet farkını da minimize etmiş olacağız” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.