STERLIN
19,9029
DOLAR
15,8769
EURO
16,8435
ALTIN
942,56
BIST
2.372,35
SON DAKİKA
İskele’de de yangın…
Dünya Ekonomik Forumu iki yıl aranın ardından İsviçre’de başlıyor – KIBRIS HABER
İran’da Atom Enerjisi Kurumu şeffaflık yasasından muaf tutuldu – KIBRIS HABER
Solan orkideyi canlandıran ilginç yöntem! – KIBRIS HABER
Kas ve eklem ağrılarına iyi gelen doğal ağrı kesici krem – KIBRIS HABER
Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın lavaboya dökmeyin! – KIBRIS HABER
Aylar sonra bir birinci… Zelenski ve eşi buluştu!
Kraliçe’nin bebeği 3 saniyede tükendi
İlişkinizdeki karşılıklı güveni güçlendirin – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (22.05.2022)
Mavroyannis’ten Anastasiadis’e eleştiri… – KIBRIS HABER
Kasulidis: Kıbrıs sorunu çözülmezse bizi karşılarında bulacaklar – KIBRIS HABER
Tatar, iş kazasında yaşamını yitiren Taşçı için başsağlığı mesajı yayımladı – KIBRIS HABER
Simon: EastMed bir seçenek ama hayata geçirilmesi çevresel dinamiklere bağlı – KIBRIS HABER
Talep edenlerin veya yakınlarının TMK’ya başvurmamış olması şartı aranacak – KIBRIS HABER
Konser alanında bir kıza cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Son dakika… ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
Rusya’nın ‘ölümcül silahı’ vuruldu! O anlar saniye saniye kamerada
Zelenski: Rusya nedeniyle ikinci kriz besin krizi olacak
Suudi Varlık Fonu Suudi prensin şirketinden pay aldı
Yeşilyurt’ta büyük kaza: Yaralılar hastaneye kaldırıldı – KIBRIS HABER
Yürüyüşte KKTC de temsil edildi – KIBRIS HABER
ABD’den flaş ‘maymun çiçeği’ açıklaması… Bu semptomlara dikkat
1971’de öldürülen İsrail Başkonsolosu’nun yeğeni CNN TÜRK’e yaşananları anlattı
Erten Gazi iki yıldır Euroleague finallerinde şampiyonluklar yaşıyor – KIBRIS HABER
Tatar, THY Avrupa Ligi şampiyonu Anadolu Efes’i kutladı – KIBRIS HABER
Araç sürücüsü her yerde aranıyor! – KIBRIS HABER
Uzmanlar da şaşkın! Nereden çıktı bu maymun çiçeği… – KIBRIS HABER
Hırsızlık zanlıları 3 gün tutuklu kalacak! – KIBRIS HABER
Anadolu Efes, üst üste ikinci kez Avrupa’nın en büyüğü oldu – KIBRIS HABER

Bakan Nebati’den enflasyon iletisi

Bakan Nebati’den enflasyon bildirisiHazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Kur stabil olduysa faiz de gündemden çıktıysa, enflasyonu da er ya …

Bakan Nebati’den enflasyon iletisi
CyborNFT
06.04.2022 00:16
0
A+
A-

Bakan Nebati’den enflasyon bildirisi
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Kur stabil olduysa faiz de gündemden çıktıysa, enflasyonu da er ya da geç birlikte alaşağı edeceğiz. Atmış olduğumuz bu adımlara karşın beklentilerdeki bozulmanın tesiri ile oluşan enflasyon ataletini…

İş dünyası, siyaset, sivil toplum ve bürokrasi temsilcilerini bir ortaya getiren Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) klâsik Ankara İftar Programı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin iştirakiyle, altındağ Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Burada konuşan Nebati, MÜSİAD’ın ilan ettiği Yatırım Yılı ve Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi çerçevesinde 20’yi aşan vilayette 40 farklı lokasyonda 25 milyar liralık yatırım ve bunun karşılığında 25 bin ek istihdam oluşturmanın amaçladığını söyledi.

CyborNFT

İş insanlarının, sanayicilerin özverili gayretleri ve hükümetin takviyeleri sayesinde iktisadın, salgının ağır olarak yaşandığı 2020’de yüzde 1,8 ve 2021’de yüzde 11 büyüdüğünü belirten Nebati, böylelikle salgın öncesi istihdam düzeylerine ulaştıklarının altını çizdi.

Nebati, olumsuz global talep şartlarına rağmen, ihracatçının vizyon ve çabalarıyla geçen yıl ihracatın 225 milyar doları aşarak rekor düzeye ulaştığını hatırlattı.

İhracattaki ivmeyi bu yıl da sürdürdüklerini ve geçen ay 22,7 milyar dolarlık ihracatla tüm vakitlerin en yüksek mart sayısına ulaştıklarını vurgulayan Nebati, “Aldığımız proaktif kararlara ilaveten başta MÜSİAD’ın kıymetli üyeleri olmak üzere ihracatçılarımız, krizden fırsat çıkartarak, yakın coğrafyamız başta olmak üzere dünyaya ihracat seferberliğini yaparak ihracatta tüm vakitlerin en yüksek muvaffakiyetini elde etmiştir. Kapasite kullanım oranları üzere öncü göstergeler, ekonomik faaliyetlerin canlı seyrinin bu yıl da devam ettiğinin ve birinci çeyrekte de yeterli bir büyümenin gerçekleşeceğinin işaretlerini vermektedir.” diye konuştu.

“Kur-faiz sarmalından çıkıldı”

Nebati, 20 Aralık 2021’de Kur Muhafazalı Mevduat ve İştirak Hesabı (KKM) üzere yenilikçi enstrümanların devreye alındığını, böylelikle iş ve yatırım ortamında öngörülebilirliği artırdıklarını, bankacılık sistemini daha güçlü hale getirdiklerini ve Türk Lirası mevduatların vadesini 24 günden 49 güne uzattıklarını anlattı.

Bu sayede, döviz kurlarında özgür piyasa şartları içerisinde istikrarın sağlandığını bildiren Nebati, kur-faiz sarmalından çıktıklarını söyledi.

Kur atakları, son bir yıldaki salgının tesirleri ve Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan kaynaklanan emtia fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle bütün dünyanın enflasyon sorunuyla karşı karşıya kaldığına işaret eden Nebati, bu sorunun evvel kamu maliyesi olarak ortaya koyacakları önlemlerin süratli formda uygulanabilir hale gelmesi ve sonrasında da tüm paydaşların kendilerine vereceği takviyeyle çözüleceğini kaydetti.

“Denetimleri süratli formda devam ettirmekte kararlıyız”

Hayat pahalılığı karşısında attıkları KDV indirimi adımlarına da dikkati çeken Nebati, Enflasyonla Gayret Timleri’nin bu indirimlerin etiketlere yansıyıp yansımadığını denetim ettiğini aktardı.

Nebati, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak 40 bini aşkın işletmeyi ve Ticaret Bakanlığının da 20 bin işletmeyi ayrıyeten kontrol altına aldığını, bu kontrolleri süratli halde devam ettirmekte kararlı olduklarını söz etti.

Kimi bakliyat eserlerine, yemlik eserlere, karkas et ve yağlık bitkilere ihracat kısıtlaması getirdiklerini ve bitkisel yağlarda 30 Haziran’a kadar gümrük vergisini sıfırladıklarını anımsatan Nebati, “Enflasyonist baskı oluşturmadan, üretim ve istihdamı teşvik edecek, ihracatı artıracak yatırımları desteklemek üzere kredi kullandırımını önceliklendiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım eserlerine yönelik Erken İkaz Sistemi ve ziraî eserlerde girdi maliyetlerini düşürmek için çalışmaların devam ettiğini belirten Nebati, bu süreçte Fiyat İstikrarı Komitesi’nin de her ay sistemli olarak toplandığını kaydetti.

“Zorlukların üstesinden daima bir arada geleceğiz”

Bakan Nebati, şöyle devam etti:

“Kur stabil olduysa faiz de gündemden çıktıysa, enflasyonu da er ya da geç birlikte alaşağı edeceğiz. Atmış olduğumuz bu adımlara karşın beklentilerdeki bozulmanın tesiri ile oluşan enflasyon ataletini alternatif yatırım araçları üzere enstrümanları geliştirerek kıracağız. Yıl sonunda enflasyonun makul bir düzeye indiğini ve bu inişin devam ettiğini göreceğiz. GES ve sulama kanalları yatırımları üzere ziraî üretimi artırmaya yönelik atacağımız adımlar ile tarım eserlerinin daha uygun fiyatlardan piyasaya sunulmasını sağlarken birebir vakitte yeni atacağımız adımlarla da ülke iktisadına katkı sağlamaya devam edeceğiz. Birilerinin karamsarlığına, birilerinin ümitsizlik aşılamasına karşın biz umutla bakıyoruz geleceğe ve Türkiye’nin 21. yüzyılın en değerli aktörlerinden biri olacağını gören büyük bir topluluksunuz. Bu topluluk tıpkı vakitte Türkiye’deki büyük sessiz çoğunluğun sesi. Bu işlerin zorlukların üstesinden daima birlikte geleceğiz.”

MÜSİAD İdlib Köyü’nde 600 mesken, sahiplerine teslim edilecek

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı da Ramazan ayının değerine değinerek, inşası devam eden MÜSİAD İdlib Köyü’nde 600 konutun sahiplerine teslim edileceğini ve burada cami okul sıhhat ocağı üzere yerlerin de bulunduğunu anlattı.

MÜSİAD’ın ekonomik araştırmalar ünitesi tarafından hazırlanan ve ülke iktisadına yönelik makroekonomik datalara ulaşılmasını amaçlayan Satınalma Müdürleri Endeksi’nin (SAMEKS) 2022 Mart ayında evvelki aya nazaran 0,8 puan artarak 54,3 düzeyine yükseldiğini kaydeden Asmalı, “Son 5 ayın en yüksek düzeyine ulaşmıştır. Bu durum ekonomik aktivitenin canlılığını sürdürdüğüne işaret etmektedir. Hem sanayi dalı hem de hizmet bölümü endekslerinde girdi alımları, iş hacmi ve yeni siparişlerin olumlu görünümünü sürdürdüğü gözlenmektedir.” tabirlerini kullandı.

MÜSİAD Ankara Şube Lideri Hasan Fehmi Yılmaz da birlik ve beraberlik içinde olunduğu sürece daha da güçleneceklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yerli ve ulusal üretim” gayesi doğrultusunda üretimi ve istihdamı artırmak için çalışmaya devam edeceklerini lisana getirdi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.