SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Bakan Nebati: Dar gelirlileri rahatlatacak yeni tedbirlerimiz yolda

Bakan Nebati: Dar gelirlileri rahatlatacak yeni tedbirlerimiz yoldaHazine ve Maliye Bakanı Nebati, dar gelirlileri, emeklileri, memurları …

Bakan Nebati: Dar gelirlileri rahatlatacak yeni tedbirlerimiz yolda
Akacan The Mall
08.09.2022 21:52
0
A+
A-

Bakan Nebati: Dar gelirlileri rahatlatacak yeni tedbirlerimiz yolda
Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, dar gelirlileri, emeklileri, memurları, işçileri rahatlatacak tedbirleri aldıklarını, yeni tedbirlerin de yolda olduğunu açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti Isparta İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, iş dünyasıyla buluştuğunu, esnafı ziyaret ettiğini belirterek, kentte güler yüzle karşılandığını söyledi.

Salgının başladığı 2020’nin ilk aylarından itibaren dünyanın çok zor bir dönemden geçtiğine değinen Nebati, dünyadaki ekonomik büyümenin 2020’nin içinde daraldığını ve küçüldüğünü vurguladı.

Akacan The Mall

Nebati, salgın başlarken Türkiye’nin bu dönemden çok farklı bir şekilde çıkacağını söylediklerini hatırlatarak, bu dönemde birilerinin ise Türkiye’nin perişan olacağı, küçüleceği, insanların işini kaybedeceği, dükkanların kapanacağı gibi yaygaralar yaptıklarını ifade etti.

“Kötümserler” dedikleri bu kişilerin seslerinin de çok yüksek çıktığını dile getiren Nebati, “Bizler ülkesine, üretime, AK Parti iktidarına ve Sayın Cumhurbaşkanımıza güvenenler olarak, ‘Türkiye 2020’de büyüyecek’ diyerek bunun boşa çıkmayacağını biliyorduk.” dedi.

“Biz sessiz çoğunluğun ta kendisi ve temsilcisiyiz”

Bütün dünya küçülürken Türkiye’nin büyüyerek pozitif olarak ayrıştığına dikkati çeken Nebati, şöyle konuştu:

“Geçen yıl yüzde 11’in üzerinde büyüyen bir Türkiye vardı, yine aynı yaygaralar başlamıştı. O yaygaralarda Türkiye’nin bir miktar baz etkisiyle büyüyeceğini söylüyorlardı. Biz ‘Hayır çift haneli bir büyüme gerçekleşecek.’ dediğimizde de yine aynı şeyi yaptılar ve yanıldılar. Şunu iyi bilin, sesini yüksek çıkaran bir güruh var. Bir de işini sessiz sedasız yapan bu ülke, vatanı, devleti, bayrağı için çalışan büyük bir sessiz çoğunluk var. Biz sessiz çoğunluğun ta kendisi ve temsilcisiyiz. İşlerini yapan, ülkesini seven. Bizler dedik ki ‘2021 yılında iyi olacak.’ ama her zaman olduğu gibi hep kötü örnekler verdiler. Bunu beceremeyince spekülatif, manipülatif hatta ihanete varan söylemlerle bizi 20 Aralık akşamına getirdiler. 20 Aralık’ta hatırlayın ülkede ön görünmezlik, kaygı olmuş, döviz fiyatları hızlı bir şekilde yükseliyor. Sahte belgelerle dolar şu kadar olacak, ülke perişan olacak şeklinde sert ifadelerle Türkiye’yi kilitlemeye gayet ediyorlar ama yanıldıkları bir şey var. Bu ülkenin iktidarı her sıkıntılı anda milletin duasını, desteğini alarak mutlaka ama mutlaka bir çözüm üretir. 20 Aralık’ta biz uzun günler neticesine ürettiğimiz çözümü, Sayın Cumhurbaşkanımızdan duyduğumuzda bütün millet ‘Evet yaparsa AK Parti yapar, yaparsa Recep Tayyip Erdoğan yapar, problemleri çözecek yerin adresi de burasıdır.’ dedi.”

“Rekabet edilebilir kur seviyesiyle önümüzü göreceğiz”

O tarihten itibaren Türkiye’de çok önemli adımlar attıklarını dile getiren Nebati, o akşam ilan ettikleri kur korumalı mevduat hesabıyla Türkiye’deki Dövizi kontrol altına aldıklarını hatırlattı.

Zorlukların olduğunu, ancak bunların aşılacağını belirten Nebati, “Rekabet edilebilir kur seviyesiyle önümüzü göreceğiz. 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesiyle başlayan ve bugüne kadar etkisi sert bir şekilde devam edip, tüm dünyayı adeta esir eden bu gelişmelere rağmen Türkiye önemli başarılara imza attı.” diye konuştu.

Önlerinde enflasyon sorunu olduğunu ifade eden Nebati, “Biz iddia ediyoruz ve diyoruz ki bu enflasyon belasının üstesinden gelecek olan da biziz. Biz yüksek enflasyonu bu ülkeden defedecek iradeye sahibiz, yol ve yöntemlerimiz belli. Bu yol ve yöntemlerimiz diğerlerinin söylediği gibi ‘Biz geliriz altı ayda çözeriz yani dükkanları, fabrikaları kapatırız, yüksek faizle insanların işlerini kaybetmesine sebep oluruz. Ülkeyi tekrar bir ithalat cennetine dönüştürürüz. İhracatı kısarız ve ülkenin ekonomi yönetimini aslında başkalarının yönettiği bir yere götürürüz.’ şeklindeki iradelerine, ifadelerine karşı diyoruz ki yurt dışındaki emtia, gıdadaki emtia fiyatlarının yükselmesinden sonra attığımız adımlarla, sizlerin duasıyla, iş dünyasının müthiş performansıyla aldığımız tedbirlerle bu işin üstesinden geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini vurgulayan Nebati, şöyle devam etti:

“Nitekim enflasyonda artış hızı verimliliğin yüksek olması, üretimin artması, yazın getirdiği imkanlar, dünyadaki her türlü emtianın ılımlaşacak şekilde sakinleşmesi ve aşağıya doğru hareket etmesiyle elde ettiğimiz bu imkanlarla biz önümüzdeki aylarda artış hızı düşmüş bir enflasyon, aralık ayından itibaren bazın da etkisiyle burnunu aşağıya indiren bir enflasyonla ülkede, önümüzdeki dönemin sonunda yüzde 23,9’luk bir enflasyon ve sonrasında da tek haneli bir enflasyona yönelik aldığımız tedbirlerle yürüyeceğiz. Bu tedbirlerimiz, birilerinin söylediği gibi sert tedbirlerle olmayacak. Biz fabrikaların çalışması, esnafın dükkanını açması ve işine gidenlerin işini kaybetme korkusunu yaşamadan hayatını devam ettirmesine bağlı bir koşulla enflasyonla mücadele ediyoruz.”

Bakan Nebati, kur korumalı mevduat hesabıyla dövizin rekabet edilebilir, kur şeklinde öngörülebilir olduğunu dile getirerek, iş dünyasının önündeki süreci, enflasyon ve kurla bağlantılı olmak kaydıyla görebildiğini, siparişlerini ona göre fiyatlandırdığını, girdi maliyetlerini bilip hesabını yaparak geleceğe ümitle baktığını belirtti.

Nebati, geleceğe ümitle bakmanın getirdiği moralle bugün yurt dışından ciddi bir şekilde fon geldiğini bildirerek, “Başta fonlar Borsa İstanbul’a geliyor. Niye? Çünkü Türkiye güven veriyor. Bugün Avrupa Merkez Bankası agresif bir faiz artırımı yoluna gitti. Dünyada merkez bankalarının almış olduğu kararlar, piyasayı daraltıcı ve enflasyonu hızlı bir şekilde engelleyecek adımlar olduğu için yurt dışında oluşabilecek talepteki isteksizliği hızlı bir şekilde Türkiye’den karşılayabilecekleri bir hale dönüştürdü. Bizler büyüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“251 milyar liralık vergiden vazgeçiyoruz”

Büyüme odaklı yürüdüklerine, insanların işini kaybetmeyeceği şekilde ilerlemeyi önemsediklerine işaret eden Nebati, şunları kaydetti:

“Geçen yıl 150 milyar liranın üzerinde vergiden vazgeçmiştik. Bu yıl 251 milyar liralık vergiden vazgeçiyoruz. Dünyada özellikle Avrupa’da doğal gaz fiyatları almış başını gidiyor. Avrupa’nın problemleri var, bir tarafta fiyatlar yüksek onun için de çok önemli tasarruf tedbirleri alıyorlar, kısıtlamalara gidiyorlar hatta üretimlerini durduruyorlar. Bizim gibi ülkelerden üretim siparişlerine geçmiş durumdalar ama onların aynı zamanda çok büyük bir problemi, arzla ilgili de sıkıntıları var, gaz bulamayabilirler. Türkiye şu anda enerji konusunda arz problemi yaşamıyor. Silivri’deki, Tuzla’daki depolarımız full dolu. Her türlü anlaşmamız yapılmış şekilde, doğal gazımız herhangi bir kısıntıya uğramadan geliyor. Petrolde, gıdada bir problemimiz yok. Şu anda üretim artışlarından, verimliliğinin yüksek olmasından, havaların yardımıyla iyi ürün elde ettik. Bunları tarlada bırakmadık, bunlara çok iyi fiyat vererek TMO’nun depolarını buğdayla, arpayla, mercimekle dolduracak şekle getirdik.”

“Dar gelirlileri rahatlatacak yeni tedbirlerimiz yolda”

Nebati, enerjide problemin fiyatlar olduğunu, bunu vatandaşlara yansıtmamaya gayret ettiklerini, konutlarda yaşayanların doğal gazı normal fiyatın yüzde 80’in üzerinde daha ucuza aldığını kaydetti.

Dar gelirlileri, emeklileri, memurları, işçileri rahatlatacak tedbirleri aldıklarını, yeni tedbirlerin de yolda olduğunu belirten Nebati, “Krediye ulaşmada zorluk yaşayan, kredi almakta zorlanan, krediye ulaşsa bile firmasındaki aksaklıklardan dolayı alamayacaklar kişiler için de çok özel bir paket hazırlayarak, özellikle C ve D firmalarımızı rahatlatacak adımlar atıyoruz. Biz çalışıyoruz, talepleri dinliyoruz, talepleri karşılayacağız.” dedi.

Nebati, ülkede 4 yıldır “erken seçim yaygarası” yapıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Erken seçim yaygarasıyla ülkenin ekonomisini kilitlemeye çalışanlar, bir taraftan hayal kırıklığına uğrarken öbür taraftan da önümüzdeki haziran ayında, zamanında yapılacak seçimlerde kendilerine bir aday dahi üretememiş durumdayken, birbirleriyle kavga ediyorlar. Bizim adayımız kim? Recep Tayyip Erdoğan. Bizim adayımız ne yapıyor? Geleni deviriyor, geleni yeniyor, şimdi mindere çıkmış neredesin diyor? Biri yarım ağızla ‘ben varım diyor’ öbürü yarım ağızla ‘sen olmamalısın’ diyor. Bir başkası ‘ben senin ortağınım ama ortak olduğumu belli etme’ diyor. Öbürü diyor ki ‘sen benim ortağımsın ama görmezlikten gel’ diyor. Şimdi kendilerini darı ambarında zanneden tavuklara dönüştürmüş durumdalar.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu kutsal yürüyüşünü durduracak hiçbir güç olmadığına vurgu yapan Nebati, seçimlere aralık ayından itibaren enflasyonun aşağıya inmiş şekilde gideceklerini, Türkiye’nin bundan sonraki ekonomik aktivitelerini ülkenin yüksek teknoloji ürünleriyle ve savunma alanındaki o müthiş sıçrayışıyla devam ettireceğini sözlerine ekledi.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.