STERLIN
23,3572
DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
BIST
5.031,98
SON DAKİKA
Galatasaray’dan Abdülkerim Bardakcı’nın sıhhat durumu hakkında açıklama
İsviçre, Belarus’u deplasmanda dağıttı
Galatasaray, Bakü’ye geldi
Putin’den tehlikeli atak… “Belarus’a nükleer silah yerleştireceğiz”
Galatasaray Nef seriye bağladı
Mehmet Büyükekşi: “Hedefimiz Hırvatistan maçından galibiyetle ayrılabilmek”
A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz: ‘Oyundan memnun kalmadım, farklı bir maçtı’
Milli oyuncular, Ermenistan galibiyetini değerlendirdi: İyi gitmeyince dizilişi değiştirdik
Ermenistan-Türkiye maçında geri dönüş golünü tahmin etmiş! Kerem’in yanına gitti: ‘Sana ne dedim!’
Ermenistan 1-2 Türkiye (Avrupa Şampiyonası elemeleri maçı)
Almanya’da Covid-19 aşısı mağdurlarına tazminat ödenecek
Bakan Bilgin: Bayram ikramiyesinden 15.6 milyon emekli faydalanacak
Apple’ın CEO’su Tim Cook, Çin’i ziyaret etti
Togg, çekilişle teslim edilecek T10X sayısını 20 bine çıkardı
İran’da doğalgaz deposunda patlama! 2 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı
İran’dan ABD’ye tehdit: Suriye’deki üslere yönelik saldırılara derhal yanıt verilecek
BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş.( Halka Arz Fiyatının Belirlenmesinde Esas Alınan Varsayımlara İlişkin Değerlendirme Raporu
KERVAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
YAPI KREDİ FİNANSAL KİRALAMA A.O.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş.( Bağımsız Denetim Kuruluşunun Belirlenmesi
Dünya Saati’nde bugün ışıklar, iklim krizi ve Türkiye için kapatılıyor
AB ile Almanya içten yanmalı motorlar konusunda anlaştı
Spot piyasada elektrik fiyatları (25.03.2022)
Togg’a Antalya’da yoğun ilgi
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 15 Kasım’da bitecek! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar; “Türkiye, sorumluların yargılanması sürecinde de yanımızda”! – KIBRIS HABER
Uzun süreli elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Ünal Üstel, ‘Deprem Yasası’ konusunda bilgilendiriyor! – KIBRIS HABER
Bakan Nebati: Yerli ve katma değerli üretimi artırmak için çalışıyoruz
Erdoğan’dan seçim mesajı: Tarihi yol ayrımındayız

Bakan Muş: Yüzde 5 veya üzerinde büyüme oranı bekliyoruz

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Türkiye büyümek istiyor, bölgede önemli bir ülke. Geçtiğimiz yılın rakamları daha açıklanmadı ama yüzde 5 civarında veya biraz üzerinde büyüme oranı bekliyoruz” dedi. 

Bakan Muş: Yüzde 5 veya üzerinde büyüme oranı bekliyoruz
CyborNFT
04.02.2023 15:21
0
A+
A-

Bakan Muş: Yüzde 5 veya üzerinde büyüme oranı bekliyoruz
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Türkiye büyümek istiyor, bölgede önemli bir ülke. Geçtiğimiz yılın rakamları daha açıklanmadı ama yüzde 5 civarında veya biraz üzerinde büyüme oranı bekliyoruz” dedi. 

’Şehir Buluşmaları’ için Kars’a gelen Ticaret Bakanı Muş, AK Parti il teşkilatını ziyaret etti. Partililerle sohbet eden Bakan Muş, Ermenistan’a açılması planlanan Doğu Kapı ile ilgili açıklamada bulundu. Muş, Burası sınır illerimizden bir tanesi ve sınır kapısının açılmasının bazı prosedürü ve usulü var. Buradaki Doğu Kapı’nın biraz daha farklı bir durumu söz konusu. Dışişleri Bakanlığı’mız gerekli görüşmeleri yürütüyor. Orada Azerbaycan hukukunun korunması gerekiyor ve bir denge sağlandığı zaman, böyle bir karar verildiği zaman bizim açımızdan teknik altyapısının hazırlanması kalıyor. Biz teknik altyapıyı hızlı bir şekilde tamamlayabiliriz. Burada gereken personel ve diğer altyapı varsa onu hızlıca bir şekilde tamamlayacak bir güce bakanlığımız sahip. Biz genel olarak Türkiye olarak ticari faaliyetlerimizi rahat sürdürebilmek adına bu kapıların sayılarını artırıyoruz. Yani bunu Kars ve Ermenistan ile alakalı söylemiyorum ama genel itibarıyla çünkü eğer 2 kapı olursa ona göre yoğunluk azalıyor, 3 kapı olursa ona göre yoğunluk azalıyor ve ne kadar oradaki bekleme süreleri az olursa ne kadar oradaki işlemler hızlı olursa bu ticari faaliyetlerimizin hızına o kadar çok yansıyor. Bizim mesela Bulgaristan’la 2 tane kapımız var. Dolayısıyla burada Kars ile alakalı durumu bu şekilde özetlemiş olayım ve ümit ediyorum orada bir mutabakata varılır ve neticesinde gerekli adımlar atılır diye konuştu. 

’ALTYAPI EKSİKLİĞİNİ BÜYÜK ORANDA TAMAMLADIK’

CyborNFT

Konuşmasında toplantıları ’Türkiye Buluşmaları’ kapsamında yaptıklarını anlatan Bakan Muş, “Teşkilat başkanlığımız organize ediyor. Bugün farklı ilçelerde milletvekillerimiz, farklı kademelerden kişiler var ve çalışmalarını sürdürüyorlar. Türkiyenin neresine giderseniz gidin, ülkemizin altyapı eksikliğini aslında büyük oranda tamamladık. Yani kimse Türkiyenin altyapısı ile alakalı çok büyük eksiklik vesaire falan var, diyemez. Önemli bir boyutunu bitirdik. Şimdi limanlarla üretim sahalarıyla yönetim tesirli şehirlerin raylı sistemleriyle birbirine bağlanmasını Ulaştırma Bakanlığı’mız ağırlıklı bu faaliyetleri yürütüyor. Çünkü yol ve diğer altyapı çalışmalarını diğer alanları tamamlamış durumdayız. Sağlık alanında da şehir hastanesi ihtiyacı olan veya ilin ihtiyacını karşılayacak noktada çok ciddi yatırımlar yapıldı. Belli illerde bazı eksiklikler var onlar da zaten hızlı bir şekilde tamamlanıyor” dedi. 

YÜZDE 5 VE ÜZERİ BÜYÜME BEKLENTİSİ 

Gerek ülkenin gerek dünyanın 2023’ü zorlu geçireceğini belirten Bakan Muş, şunları söyledi:

Türkiye büyümek istiyor, bölgede önemli bir ülke. Geçtiğimiz yılın rakamları daha açıklanmadı ama yüzde 5 civarında veya biraz üzerinde bir büyüme oranı bekliyoruz. O da yakın bir zamanda resmi rakamlarla açıklanacaktır. Tabi 2023 bütün dünya için daha zorlu geçeceğe benziyor. Çünkü Covidden sonra ortaya çıkan genişleyici para politikalarından dolayı bütün ülkeler şu an ne yapıyorlar; daha böyle kısıtlı, çekici biraz daha mevcut dünyadaki fiyat dalgalanmalarını kontrol altına almak için politikalar geliştiriyorlar. Bu da ister istemez ülkelerin büyüme oranlarına yansıyor. Dolayısıyla dünyadaki büyüme oranları, ticaret hacmindeki büyüme oranları aşağı yönlü uluslararası kuruluşlar tarafından revize ediliyor. Fakat biz Türkiye olarak büyümemizi 2023 içerisinde de sürdürmek istiyoruz ve büyüyerek bu yılı da kapatmak istiyoruz. Her şeye rağmen bunu yapmak istiyoruz. Seçim yılı da olsa dünyada bu gelişmeler de olsa hem yatırımları bir taraftan sürdürüp hem de ekonomiyi büyütmek istiyoruz. Bu yılın ocak ayında ihracat rakamlarını kamuoyuyla paylaştık geçen senenin ocak ayına göre yüzde 10’un üzerinde bir artış söz konusu. İhracat üretim demek, istihdam demek piyasada hareketlilik ve canlılık demek, nihayette biz burada ürettiğimiz ürünleri yurt dışına satıyoruz ve oradan ülkeye girdisi sağlanıyor. Dolayısıyla ihracatın güçlü seyretmesi ekonominin büyümesinin önemli bir dinamosu olarak görev veriyor. Çünkü geçmiş dönemde ortaya çıkan büyüme oranların hemen hemen yarıya yakını ihracat kaynaklıdır, mal ve hizmet ihracatından kaynaklanıyor. Dolayısıyla amacımız bizim bu yılı da hem ekonomik olarak hem de ihracat olarak büyüyerek kapatmak, büyüyerek bitirmek.”

Toplantıda basın mensubunun “Kars’a serbest bölge kurulabilir mi?” sorusunu da cevaplayan Bakan Muş, “Biz serbest bölgeyi şu mantıkla kuruyoruz; ismi üzerinde daha çok ihracata dönük, oraya yapılan yurtdışına ithalatlar hiç gümrük işlemleriyle uğraşmıyorsunuz, imalatınızı yapıyorsunuz ve tekrar ihracatını yapıyorsunuz. Biz hep meseleye şöyle yaklaşıyoruz. Bölgeyi inceleriz; ’Böyle bir ihtiyaç var mı yok mu, böyle bir talep var mı yok mu, iş dünyasının böyle bir beklentisi var mı yok mu?’. Eğer iş dünyasında, bölgede böyle bir ihtiyaç, talep varsa ve buraya gerçekten yatırımcılar ilgi duyuyorsa böyle bir yatırım yapacak varsa o zaman biz gerekli adımları atarız. Ama böyle bir talep yoksa sırf olsun, diye bir adım atmayız çünkü yaptığımız her yatırım ve adımın finansmanını vatandaş karşılıyor. Devlet yapıyor ama vergiyi vatandaştan alıyor. İhtiyaç dahilinde gerekli adımı atarız dedi.

Bakan Muş, AK Parti il teşkilatındaki toplantıdan sonra Kars Valiliği’ni ziyaret ederek Vali Türker Öksüzden şehirle ilgili brifing aldı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.