SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Bakan Kurum’dan mülkiyet meselelerine ait açıklama

Bakan Kurum’dan mülkiyet sıkıntılarına ait açıklamaÇevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, mülkiyet sıkıntılarına ait çok …

Bakan Kurum’dan mülkiyet meselelerine ait açıklama
Akacan The Mall
18.10.2022 00:22
0
A+
A-

Bakan Kurum’dan mülkiyet sıkıntılarına ait açıklama
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, mülkiyet sıkıntılarına ait çok değerli projelerin hayata geçirileceğini söylediği konuşmasında, “Büyük müjdelerimiz var. İnşallah ayın 28’inde Sayın Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacak”…

Kurum, TRT Haber canlı yayınında “İlk Konutum Birinci İş Yerim” ile “İlk Konutum Arsa” projelerine ait açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyen Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilgili tüm bakanlıkları olay yerine sevk ettiğini ve seferberlik anlayışıyla arama çalışmalarının yapıldığını lisana getirdi.

Akacan The Mall

“İlk Konutum Birinci İş Yerim” ile “İlk Meskenim Arsa” projelerinin ayrıntılarını anlatan Bakan Kurum, vatandaşın sesine kulak vererek projelerin hayata geçirildiğini söyledi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesinin uygulamaya alındığını vurgulayan Kurum, bu projeyle konut fiyatlarının ve kiraların düşeceğini kaydetti.

Soru üzerine Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AK Parti iktidarlarının 20 yılda üretimden endüstriye her alanda kıymetli atılımları gerçekleştirdiğini anlattı. Murat Kurum, 20 yılda 1 milyon 170 bin toplumsal konut yaptıklarını bildirdi.

Bakan Kurum, “İlk Konutum Birinci İş Yerim” projesine ait, “25 Ekim’de 17 vilayette temelleri atıyoruz. Büyük coşkuyla, heyecanla bütün temelleri de etaplar halinde atıp, bundan evvel, 20 yılda yaptığımız üzere yeniden sözlerimizi tutacağız, inşaatlarımızı da iki yıl içerisinde bitirip teslim edeceğiz.” dedi.

“Sosyal konutta müracaat sayısı 7,5 milyon”

Vatandaşların toplumsal medyadan ilettiği soruları da yanıtlayan Bakan Kurum, toplumsal konut projesinde örnek kentleşme modellerinin ortaya konulacağını lisana getirdi.

Projelerin büyük ilgi gördüğünü aktaran Kurum, “Sosyal konutta müracaat sayısı 7,5 milyon. Resmi müracaatları tamamlanan talep sayısı da 4 milyon 560 bine ulaştı.” bilgisini paylaştı.

Konut yapılacak arsa sayısının 1 milyona çıkarıldığını hatırlatan Kurum, arsa projesinde müracaatın 331 bine ulaştığını bildirdi. Murat Kurum, arsa müracaatlarının 7 Kasım’a kadar alınmaya devam edeceğini kaydetti.

Arsaların müstakil ve müşterek olarak ikiye ayrıldığını anlatan Kurum, arsa fiyatlarında yüzde 40 sübvansiyon sağlandığını tabir ederek, “Vatandaşımıza arsayı 10 yıl faizsiz halde veriyoruz. Yüzde 10 peşinat ödeyecek, kalan meblağı 108 ay vadeyle faizsiz halde ödeyebilecek. Taksit artmayacak, sabit.” diye konuştu.

Murat Kurum, vatandaşların arsa ve konutlara başvurabileceğini, kurada ikisinin de çıkması halinde hangisinin tercih edileceğinin sorulacağını bildirdi.

Müstakil yerlerde yapılaşma

Müstakil yerlerde yapılaşmanın nasıl olacağının sorulması üzerine Kurum, “Müstakil emlakla alakalı imar planı hazırlıyoruz. Binaların oturacağı alan, çekme uzaklığı, kat yüksekliği, imarı hepsi imar planında net formda belirlenecek. Vatandaşlarımız da 3194 sayılı İmar Kanunu’na uygun halde isterse ahşap, ister betonarme, ister yığma, isterse çelik, mevzuata uygun halde projesini hazırlayıp, istediği üzere projelerini belirleyip yapabilirler.” karşılığını verdi.

Bakan Kurum, 7 bölge için yöresel mimariye uygun projelerin bulunduğunu, bu projelerin bölgelere nazaran sunulacağını, teknik dayanak sağlanacağını lisana getirdi.

Müşterek parselli emlaka konut yapılmasına ait soruları da yanıtlayan Bakan Kurum, “Müşterek parsellerde katlı konutlarımız var. Bu konutlara ait vatandaşlarımız şayet çoğunluğu sağlarsa, bütün parseldeki vatandaşımız ‘TOKİ’den üretim dayanağı isteyelim’ derse, başımızın üstünde, hiçbir işimizi yarım bırakmayız. Orada da vatandaşımızın bu talebine kayıtsız kalmayacağız, orada üretim dayanağını TOKİ Başkanlığımız eliyle vereceğiz.” dedi.

Murat Kurum, üretim konusunda da gerekli takviyelerin sağlanacağını bildirdi.

Projelerde sürecin nasıl işleyeceğinin sorulması üzerine Kurum, “İlk evvel kuraları çekeceğiz. Kuraları 2023’ün martına kadar 81 vilayette adaletli, hakkaniyetli, şeffaf, noter huzurunda, canlı yayınla çekeceğiz. Ondan sonra etap etap mukaveleleri imzalamaya başlayacağız. İnşaatlarımıza fiilen başlamış durumdayız.” halinde konuştu.

Orta gelirliler için konut projesinin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Kurum, kasım ayı prestijiyle orta ve orta üstü gelir sahiplerine yönelik konut kampanyasının açıklanacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak vizyon dokümanıyla kentlere, kentlerdeki mülkiyet sorunlarına ait kıymetli projelerin hayata geçirileceğini kaydeden Kurum, bu hususta büyük muştuların yer alacağını belirtti.

Sokak köpekleriyle ilgili soru üzerine Bakan Kurum, 81 vilayette, ilçelerde belediyeler, Tarım ve Orman Bakanlığı ile barınakların sayısının artırılması konusunda çalışma yaptıklarını kaydetti.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.