STERLIN
22,8452
DOLAR
18,8309
EURO
20,2646
ALTIN
1.138,39
BIST
4.505,34
SON DAKİKA
SB’lerdeki üstyapının kullanımına ilişkin düzenleme
Depremin 4. gününde uluslararası yardımlar sürüyor
Fuat Tosyalı: Şahsen başında olduğum takımımla yardım çalışmalarına katılıyoruz
Son dakika… Bakanlık duyurdu! Sarsıntı bölgesinde maaşlar yatırılıyor
Atay Arkan ve eşi depremde hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
İzlem Gürçağ Altuğra; “Psikolojik destek ekibi evlere gidecek”! – KIBRIS HABER
Suriye’de can kaybı 2 bin 900’ü aştı! 298 Bin kişi evsiz kaldı – KIBRIS HABER
7 bin 46 öğretmen alanda
İsias Otel’in enkazında çalışma sürüyor! – KIBRIS HABER
Zelzele bölgesine konteyner kent kurulmaya başlandı
ADASO/Kıvanç: Birçok sanayicimiz Pazartesi’ye kadar üretimi durdurdu
BP: Ceyhan’dan petrol ihracının ne vakit başlayacağı belgisiz
Disney 7 bin çalışanını işten çıkaracak
Washington’da Türkiye’deki zelzelede hayatını kaybedenlerin anısına mum yakıldı
Biden’dan Türkiye iletisi: “100 yılı aşkın müddettir bölgede yaşanan en makus sarsıntılardan biri”
64 saat sonra enkazdan sağ çıkarılan 24 yaşındaki gencin duvara yazdığı o yazı! – KIBRIS HABER
Cem Dana; “Adıyaman yerle bir oldu”! – KIBRIS HABER
7 yaşındaki kız çocuğu enkaz altındaki kardeşini bu türlü korudu! ‘Bizi çıkarın istediğiniz her şeyi yaparım’
Biden resesyon beklemiyor
Almanya’dan Türkiye ve Suriye’ye yapılan aramalar 10 gün fiyatsız
Türkiye’yi yalnız bırakmadılar… Dünyanın dört bir yanından destek!
Talip Atalay; “İsias Otel enkazından 2 cesede daha ulaşıldı”! – KIBRIS HABER
Prof. Dr. Naci Görür, ‘endişe ediyoruz’ diyerek risk altında olan illeri söyledi! – KIBRIS HABER
SSB Lideri İsmail Demir paylaştı: Aksungur’un yeni teknolojisi birinci defa zelzele bölgesinde uygulandı
SunExpress, sarsıntı bölgesi kalkış ve varışlı uçuşlarını fiyatsız yaptı
1117 artçı deprem gerçekleşti! – KIBRIS HABER
Nazım Çavuşoğlu; “Otel enkazında 23. kişiye ulaştık”! – KIBRIS HABER
Fatma Demirel; “Kimlik tespitlerinde velilerin yardımlarına başvurmak zorunda kalıyoruz”! – KIBRIS HABER
9 Şubat 2023 Nöbetçi Eczaneler
Pimco’ya nazaran ABD iktisadı resesyona sürükleniyor

Bakan Kirişçi: Tahıl koridorunun açılması Türkiye’nin itibarını artırmıştır

Bakan Kirişçi: Tahıl koridorunun açılması Türkiye’nin itibarını artırmıştırTarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tahıl koridorunun bir insanlık …

Bakan Kirişçi: Tahıl koridorunun açılması Türkiye’nin itibarını artırmıştır
CyborNFT
12.11.2022 15:07
0
A+
A-

Bakan Kirişçi: Tahıl koridorunun açılması Türkiye’nin itibarını artırmıştır
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tahıl koridorunun bir insanlık koridoru olduğunu belirterek, “Koridorun açılmasından her ne kadar daha çok Avrupa ülkeleri yararlansa da bu durum bütün dünyayı sevindirmiş ve Türkiye’nin itibarını artırmıştır” dedi.

“2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programına katılmak üzere Yozgat’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Yerköy ilçesindeki İnandık Barajı’nda ve Et ve Süt Kurumu fabrikasında incelemelerde bulundu. İncelemeleri sonrası Yozgat Belediyesi Kültür Merkezi’ne geçen Bakan Kirişci, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Kirişci, çok önemli bir süreçten geçildiğini söyleyerek, “AK Parti, son 20 yıl boyunca yaptığı hizmet ve icraatlarla siyasetin vizyonunu değiştirdi. Ülkemizin siyasi, iktisadi, sosyal, kültürel, beşeri dinamiklerini harekete geçirerek milletimizin umutlarını yeşertti. Bunu da milletimizden aldığı güçle yaptı. 28 Şubatçıların ve onların işbirlikçi türevlerinin hiçbir dönem son bulmayan kumpaslarına, milletimiz hem sandıkta hem de meydanlarda verdiği büyük desteklerle başarı şansı tanımadı. Bu Türkiye’yi durdurmak isteyenlerin çaresiz kaldığı bir Türkiye. Ege adalarında konuşlanarak, Yunanistan’ı kışkırtarak, HDP üzerinden PKK-PYD kılıcını sallayarak ülkemizi zora sokmak isteyenlerin hesaplarını alt üst eden bir gerçek daha var: Millet gerçeği. Türkiye Yüzyılı’nı hayata geçirecek olan da en nihayetinde bizim bu gerçeğimiz ve bu gücümüzdür” dedi.

“TAHIL KORİDORU İNSANLIK KORİDORUDUR”

CyborNFT

Tahıl koridorunun bir insanlık koridoru olduğunu belirten Bakan Kirişci, “Koridorun açılmasından her ne kadar daha çok Avrupa ülkeleri yararlansa da, bu durum bütün dünyayı sevindirmiş ve Türkiye’nin itibarını artırmıştır. Bugüne kadar bu koridor üzerinden sevk edilen 10 milyon ton tahılın yüzde 60’ı Avrupa’ya, yüzde 27’si Asya’ya, yüzde 13’ü Afrika ülkelerine gitmiştir. Türkiye olarak tahıl sevkiyatından en az gelişmiş ülkelerin daha fazla yararlanması üzerinde özellikle durmaktayız. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız, yapılacak G-20 Zirvesi’nde konuyu gündeme getirecek. Ticaret Bakanlığımızla da müşterek olarak yürüteceğimiz yeni bir çalışmanın içindeyiz. Rusya’dan alınacak bedelsiz buğdayı, işlendikten sonra az gelişmiş ülkelere bedelsiz vermeyi hedefliyoruz. Bizler bu süreçlerde milletimize ve devletimize yakışanı yaptık, yapıyoruz. İnsani yardım alanında bugün milli gelire oranla en fazla yardım yapan ülkeyiz. Dünya sıralamasında birinciyiz. Bu bizim için bir şereftir” şeklinde konuştu.

“44,7 MİLYAR DOLARLIK TARIMSAL HASILASIYLA AVRUPA’DA BİRİNCİ SIRADAYIZ”

Tarımın her ülke için stratejik öneme sahip olduğuna değinen Bakan Kirişci, “Tarımda güçlü olmadan gücümüzü gerçek anlamıyla ortaya koyamayacağımızı biliyoruz. Gıda, dolayısıyla tarım her ülke için stratejik bir sektör olmaya devam etmektedir. Bunun için tarımın bir milli güvenlik meselesi olduğunu biliyor ve tarım politikalarımızla bu yönde gereken adımları atıyoruz. Son 20 yılda bitkisel üretim miktarımız yüzde 21 artarak 2021’de 118,4 milyon tona ulaşmıştır. 2002 yılında 25,1 milyar olan Tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hasılamız 2021 yılında yüzde 8,1 artışla 44,7 milyar dolara yükseldi. Ülkemiz, 2021 yılındaki toplam 44,7 milyar dolarlık tarımsal hasılasıyla Avrupa’da birinci sıradadır” ifadelerine yer verdi.

“SON 20 YILDA BÜYÜKBAŞ HAYVAN MEVCUDU YÜZDE 81 ARTMIŞTIR”

Bitkisel üretimin bu yıl geçen seneye göre yüzde 8 artarak 127 milyon tonu aşmasını beklediklerini de ifade eden Bakan Kirişci, “Bu da bitkisel üretim toplamında ülkemiz için inşallah tarihi bir rekor olacak. Hayvancılığa gelince son 20 yılda büyükbaş hayvan mevcudumuz yüzde 81 (80,8), küçükbaş yüzde 83,4, kanatlı sayımız yüzde 58,6 oranında artmıştır. 25 milyar dolar tarım ve gıda ürünleri ihracatımız ile bugün net ihracatçı bir konumdayız. Son 20 yılda tohumluk üretimimiz 9 kat, tohum ihracatımız 12,6 kat artmış durumda. Tohum dış ticaretinde ihracatın ithalatı karşılama oranı 2002’de yüzde 31 iken, 2021 yılında yüzde 94’e yükseltilmiştir. Milli tarım yani bağımsızlık vizyonu işte budur” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.