STERLIN
22,5577
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
SON DAKİKA
Deve Gribi Alarmı! Koronavirüsten daha ölümcül – KIBRIS HABER
Dr Ceren Kabukçu ve grubu, dünyanın en eski pişirilmiş yemek kalıntılarını keşfetti
8 aylık bebeğini emzirirken öldürdü… Cinayet kuşkusu ile tutuklandı
Esaslı kurumda 55’inci yıl gururu
Son dakika: İtalya’da heyelan: 8 kişi hayatını kaybetti
Eğiste Hadimi Viyadüğü faaliyete geçiyor
Şırnak’ta 20 bin uçak yolcusu
Trodos’ta kar! – KIBRIS HABER
Serhat Akpınar; “Şimdi bir ve biz olma zamanı. Mührümüze sahip çıkalım”! – KIBRIS HABER
Squid Game oyuncusuna cinsel taciz suçlaması
Ukrayna’da elektrik kesintisi jeneratör satışlarını arttırdı
Yusuf Yazıcı, Dünya Kupası ortasında performansını üst çekmeye çalışıyor
Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kurulmasını içeren kanun yürürlüğe girdi
Esnaf kışa hazırlık yapıyor
DÜNYA KUPASI 2022 | Tunus Avustralya maçı ne vakit saat kaçta hangi kanalda?
İngiliz istihbaratından dikkat çeken rapor…
Fatih Terim’in annesi Nuriye Terim sol seyahatine uğurlanıyor…
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?
1966’da çalınan (ve bir köpek tarafından bulunan) Dünya Kupası’nın gizemli kıssası…
NBA’de Gecenin sonuçları: Philadelphia’dan 10. galibiyet! Furkan Korkmaz…
Çin’de arka arda üçüncü gün olay rekoru
Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov’dan Türkiye’ye taziye iletisi
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek vazifesine başladı
Spor Toto 1. Lig’de İzmir Derbisi! Ezeli rekabette 64’üncü randevu…
Metin Feyzioğlu, Türkiye’den KKTC’ye sağlanacak yatırımların sonuçlanması için KEİ ile çalışma yürütecek – KIBRIS HABER
Uyuşturucu zanlıları 7 gün tutuklu kalacak! – KIBRIS HABER
Market Hırsızları Teminata Bağlandı! – KIBRIS HABER
Birebir gün içinde hem kanser teşhisi aldı, hem tedavi edildi! ‘Sadece 3 gün boyunca ağrı kesici aldım’
Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nden HIV ile ilgili açıklama! – KIBRIS HABER
Önündeki yavaşlayan araca çarpmamak için beton sete çarpıp takla attı! – KIBRIS HABER

Bakan Kirişci: Su konusu bizim için bir milli güvenlik meselesidir

Bakan Kirişci: Su konusu bizim için bir milli güvenlik meselesidirTarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Tarım gibi, tarımın ayrılmaz bir unsuru …

Bakan Kirişci: Su konusu bizim için bir milli güvenlik meselesidir
CyborNFT
25.11.2022 13:22
0
A+
A-

Bakan Kirişci: Su konusu bizim için bir milli güvenlik meselesidir
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Tarım gibi, tarımın ayrılmaz bir unsuru olan su konusu da bizim için bir milli güvenlik meselesidir. Bu nedenle sulama yönetimi alanında yapılacak çalışmalar, hayati önemdedir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda DSİ tarafınca düzenlenen “Su Yönetimi Çalıştayı”nın açılış programına katıldı. Burada bir konuşma yapan Kirişci, suyun 21. yüzyılın en stratejik ve en değerli kaynağı olduğunu dile getirdi.

“SU KONUSU BİZİM İÇİN BİR MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR”

CyborNFT

Tarıma ve suya bağlı gıda güvenliğinin önem verdikleri bir konu olduğunu belirten Kirişci, şunları kaydetti:
“Tarım gibi, tarımın ayrılmaz bir unsuru olan su konusu da bizim için bir milli güvenlik meselesidir. Bu nedenle sulama yönetimi alanında yapılacak çalışmalar hayati önemdedir. Sınırlı su kaynaklarının bütün sektörlerde çevre ile uyumlu şekilde etkin kullanılması elzemdir. Tarımsal sulama sektörü, dünyada ve ülkemizde halen suyun en fazla tüketildiği alandır. Ülkemizde kişi başına düşen yıllık su miktarı bin 323 metreküptür ve ülkemiz su stresi altındadır. Bu nedenle tarıma ve suya bağlı gıda güvenliği ve arzı çok önem verdiğimiz bir konudur.”

Bu yıl itibarıyla 6,9 milyon hektar arazinin sulamaya açıldığını kaydeden Kirişci, “Suyun etkin kullanılması için tarımsal sulama yatırımlarına daha fazla kaynak ve zaman ayırmaktayız. 2022 yılı itibarıyla teknik ve ekonomik olarak sulanabilir arazinin yüzde 80’ine karşılık gelen yaklaşık 6,9 milyon hektar arazi sulamaya açılmıştır” dedi.

Türkiye genelinde su kaynaklarına ilişkin planların tamamlandığını ifade eden Kirişci, detaylı planlama çalışmalarının sürdürüldüğünü not düştü.

“AZ SU TÜKETEN BİTKİLERİN EKİLMESİNE ÖNCELİK VERİLECEK”

Kirişci, sözlerine şöyle devam etti:
“Her nehir havzası için hazırlanmış yönetim planlarımız bulunmakta ve uygulamaları takip edilmektedir. 6 havzada tamamlanan, 11 havzada hazırlık çalışması devam eden planlar ile su kaynaklarının kullanımının doğru planlanmasını, suyu kullanan sektörler arasında adil ve dengeli su paylaşımını sağlamayı ve su kullanımından elde edilecek faydayı en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede havzanın özellikleri dikkate alınarak, az su tüketen bitkilerin ekilmesine öncelik verilecek. Bu planlar ile muhtemel kuraklık risklerinin olumsuz etkilerini asgari düzeye indirilecek ve kuraklığa karşı hazırlıklı olunacak.”

“SULANAN ARAZİMİZİ 21,7 MİLYON DEKAR ARTIRARAK 69,6 MİLYON DEKARA ÇIKARDIK”

Kirişci, Türkiye’de suyun etkili yönetilmesi ve suyun kullanım noktasında planlamanın iyi yapılmasının hayati öneme sahip olduğunu belirterek, son 20 yılda su konusunda atılan adımları şöyle sıraladı:
“Yaptığımız yatırımlarla son 20 yılda sulanan arazimizi 21,7 milyon dekar artırarak 69,6 milyon dekara, yıllık içme suyu miktarını 2 milyar metreküpten 5 milyar metreküpe, toplulaştırdığımız araziyi 4,5 milyon dekardan 68 milyon dekara, baraj ve gölet sayımızı 3,4 katına, yani 504’ten bin 701’e, hidroelektrik santrali (HES) sayımızı 6 katına yani 125’ten 740’a, taşkın koruma tesis sayımızı 2 katına yani 5 bin 18’den 10 bin 400’e, ilk kez DSİ tarafından inşa edilen atık su arıtma tesisi sayısını 24’e, yer altı depolaması ve suni besleme tesis sayısını 101’e çıkardık.”

“SU DEPOLAMA KAPASİTEMİZ 183 MİLYAR METREKÜPE YÜKSELDİ”

Son 20 yılda hizmete alınan barajlar sayesinde Türkiye’nin su depolama kapasitesinin önemli oranda arttığını söyleyen Bakan Kirişci, şunları aktardı:

“2002 yılında 133 milyar metreküp olan su depolama kapasitemiz 183 milyar metreküpe yükselmiştir. 2002 yılında baraj sayımız 276 iken bugün bu sayı 930 adede ulaşmıştır. Suyun verimli kullanılması çerçevesinde, kapalı sulama sistemlerini yüzde 6’dan, yüzde 31’e çıkardık. İlk etapta 9 milyon dekar kapalı sulama sistemine ön yüklemeli sayaç takıyoruz.”
Bakan Kirişci, atık suların tarımda yeniden kullanımı için çalışmalara başladıklarını dile getirerek, mevcut su kaynaklarının tasarruflu ve planlı kullanılmasının, su yönetiminin en önemli stratejik hedeflerinden birisi olduğuna vurgu yaptı.
Özellikle kurak dönemlerde sulama suyu olarak kullanılabilmesi için il bazında eylem planları hazırladıklarını anlatan Kirişci, “Suya göre tarımı ve sulama verimliliğini artıracağız. Tarımsal sulama yatırımlarını hızlandırmak için ‘alternatif finansman modelleri’ geliştireceğiz. Denizlere dökülen sularımızı, su potansiyelinin yetersiz olduğu iç bölgelere aktaracağız. Yer altı sularımızı disiplin altına alacağız, sel ve taşkın suları ile besleyeceğiz. Suyu taştığı yerde değil, düştüğü yerde tutacağız” diye konuştu.

“Sulama Yönetimi Çalıştayı” açılış programına, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca, DSİ çalışanları, akademisyenler ve davetliler de katıldı.

DSİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda 27 Kasım’a kadar devam edecek olan Sulama Yönetimi Çalıştayı’nda, tarımsal üretimin devamlılığı ve gıda güvenliliğinin temini adına önemli olan sulama faaliyetleri ele alınacak.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.