STERLIN
23,2869
DOLAR
18,8060
EURO
20,4390
ALTIN
1.163,38
BIST
5.231,02
SON DAKİKA
ABD büyümesi altın fiyatlarını düşürdü
Japonya, Rusya’ya robot ve çip modülleri ihracatını yasakladı
ABD basınından Biden’a skandal Erdoğan daveti… Bu kere FETÖ’cüleri savundular!
Konutta yanlış beyana ağır ceza!
Tokyo’da enflasyon son 42 yılın en yükseğinde
Asya borsaları yükselişte
Meksika’dan ABD’ye Türklerin kaçak geçişi arttı
Rusya çıkınca AİHM’de Türkiye listebaşı oldu
Seferi astronot: Uzayda oruç tutmayacağım
Trump’a Facebook ve Instagram yasağı kalktı
İranlı Turizm Bakanı: Müsamaha göstermeliyiz
Çelik’ten o manşetlere reaksiyon: Batılı yayın organları Erdoğan’ı amaç alıyor
Ukraynalı yetkililer: Tank yetmez uçak da gönderin
İsrail’in baskınında 10 Filistinli öldü
Türkiye’den Ukrayna’ya yardım eli: Tahıldan sonra elektrik dayanağı
‘Yüksek fiyat artışının devamı için yer kalmadı’
‘Sanal yabancı’ emlakçıyı vurdu
Togg özel seriyi NFT ile satacak
İhracat trafiği
Üst seviye yöneticilere Sorbonne eğitimi
Sanayi elektriğine yüzde 12 indirim
‘Yeşil’ firmalar tercih sebebi
Endüstriyel mutfak pazarı turizm takviyesiyle büyüyecek
Üniversite hastanelerinden Bakan Nebati’ye teşekkür
‘Dirençli olduğumuzu gösterdik’
EBRD 2022’de de en fazla yatırımı Türkiye’ye yaptı
BM’den dikkat çeken rapor: Türkiye’de enflasyon 13.5’e gerileyecek
Köydeki tersaneden 7 ülkeye yelkenli
İktisada bedel katanlar ödüllendirildi
TEKNOSAB’ın birinci fabrikası açıldı

Bakan Kirişci: Kırsaldan kente göçün azaltılmasını hedefliyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Küçük aile işletmelerine sağladığımız yeni dayanaklarla işletmelerin sürdürebilirliğinin sağlanması, üretici gelirlerinin artırılması, kırsaldan kente göçün azaltılması ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasını hedefliyoruz” dedi.

Bakan Kirişci: Kırsaldan kente göçün azaltılmasını hedefliyoruz
CyborNFT
03.12.2022 12:07
0
A+
A-

Bakan Kirişci: Kırsaldan kente göçün azaltılmasını hedefliyoruz
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Küçük aile işletmelerine sağladığımız yeni takviyelerle işletmelerin sürdürebilirliğinin sağlanması, üretici gelirlerinin artırılması, kırsaldan kente göçün azaltılması ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasını hedefliyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, küçük aile işletmelerinin Kırsal Kalkınma Desteklemesi Programı’na alınmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Kirişci, küçük aile işletmelerinin korunması, rekabet gücünün artırılması ve iktisadi üretim yapmalarına imkan sağlayacak siyasetlerin geliştirilmesine öncelik verdiklerini belirtti.

Genç Çiftçilerin Desteklenmesi, Uzman Eller üzere birçok projeyle küçük aile işletmelerini desteklediklerini vurgulayan Kirişci, “Türkiye’deki mevcut işletmelerin büyük çoğunluğu da ‘geçimlik’ ve ‘yarı geçimlik’ aile işletmelerinden oluşmaktadır. Ülkemizde aile çiftliklerinin genele oranı da yüzde 90 civarındadır. Kırsal alanda gelir sağlamayı amaçlayan aile işletmeleri, üretim girdilerini tabiattan yahut kendi topraklarından temin etmektedir” dedi.

CyborNFT

Kirişci, küçük aile işletmelerinin hayvansal üretim ve arzı açısından tampon görevi gördüğünü belirterek, “Tüketiminin bir kısmını eserlerinden karşılayan küçük ölçekli aile işletmeleri, beklenen krizlere ve piyasadaki muhtemel fiyat dalgalanmalarına karşı daha dirençlidir. Bu işletmeler tıpkı vakitte, hayvansal üretim ve arzı açısından tampon görevi görmektedir. Türkiye’nin, artan eser muhtaçlığını karşılamak üzere, ölçek iktisadından yararlanan ve düşük maliyetle üretim yapan büyük işletmelere gereksinimi su götürmez bir gerçektir” açıklamasında bulundu.

“KIRSALDAN KENTE GÖÇÜN AZALTILMASINI HEDEFLİYORUZ”

Hayvancılık yapan küçük aile işletmelerini Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’na almaktan büyük memnunluk duyduklarının altını çizen Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

“Küçük aile işletmelerine sağladığımız yeni dayanaklarla işletmelerin sürdürebilirliğinin sağlanması, altyapı ve ekipman eksikliği nedeniyle yaşanan kayıpların azaltılması, verimlilik ve kalitenin artırılması, üretimde yem maliyetlerinin düşürülmesi, üretici gelirlerinin artırılması, kırsaldan kente göçün azaltılması ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasını hedefliyoruz. Bugün, daha fazla besin üretmek, daha fazla istihdam oluşturmak ve doğal kaynaklarımızı korumak için sürdürülebilir bir tarıma gereksinim duyuyorsak tahlilin merkezinde küçük aile işletmelerinin yattığı unutulmamalıdır. Bunun şuurunda olarak siyaset üretmeye ve çalışmalarımızı bu tarafta sürdürmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle bütün üreticilerimize işlerinde kolaylık, bol ve bereketli çıkarlar diliyorum.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.