STERLIN
20,2719
DOLAR
16,6723
EURO
17,5277
ALTIN
978,78
BIST
2.467,63
SON DAKİKA
Güney Kıbrıs’ta bazı alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi! – KIBRIS HABER
Ercan’da kurye operasyonu: 950 bin euro ile yakalandı – KIBRIS HABER
Bedelli askerlik yoklaması 4 Temmuz’da yapılacak – KIBRIS HABER
Patates beyanları incelendi – KIBRIS HABER
Kripto borsasıyla ünlü yatırımcı ortasındaki tartışma büyüyor
Sanat yapıtı üzere ders notu
İngiltere’den Rusya’nın en varlıklı işadamına yaptırım
Hangi ülkede, taban fiyatlı çalışan oranı ne kadar?
Miçotakis’ten flaş NATO açıklaması
Rusya pahalı ruble sebebiyle ‘dostane’ kurlardan alım yapmayı planlıyor
İsveç ve Finlandiya’ya NATO yolu açıldı…Rusya’dan birinci açıklama!
Sigorta affı için son başvuru ve son ödeme tarihi açıklandı – KIBRIS HABER
Pandemide orta vermişlerdi… Taylandlı mahkumlar mahpustan çıkabilmek için kanalizasyon temizliyor
Japonya’da sıcaklıklar rekor düzeye ulaştı
Japonya, 2023 G7 Tepesi’ne mesken sahipliği yapacak
Kanada’da kanlı banka soygunu teşebbüsü: 2 meyyit, 6 yaralı
Özer, Paris’te eğitim tepesinde
Euro Bölgesi’nde ekonomik itimat Mart 2021’den beri en düşük düzeyde
Beyaz saçları azaltan mucizevi formül – KIBRIS HABER
Amcaoğlu: Hükümetin hazırladığı ekonomik paket yarın halkla paylaşılacak – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel: Jeneratörler 10 gün içinde devreye girecek – KIBRIS HABER
Air Serbia ve THY, ortak teşebbüs kurabilir
Hayatı serada öğreniyorlar
Atun: Elektrikte sürdürülebilirliği ve arz güvenliğini arıtmak için çalışıyoruz – KIBRIS HABER
Maymun çiçeği sonrası harekete geçtiler… ABD’den flaş aşı kararı
Gerisi kesilmeyen bomba tehditleri Litvanya’yı felç etti… Gerisinde Rusya mı var?
Anadolu Efes’te Adrien Moerman ile yollar ayrıldı
Milyonlarca çalışan minimum fiyat toplantısına dikkat kesildi
Bitcoin cephesinde yine 20 bin uğraşı
İsveç, PKK yanlısı vekilin kelamları ile sarsıldı… Hükümeti resmen tehdit etti!

Bakan Dönmez: Güç verimliliğinde 1,56 milyar dolar tasarruf sağladık

Bakan Dönmez: Güç verimliliğinde 1,56 milyar dolar tasarruf sağladıkGüç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Son 5 yıllık periyoda …

Bakan Dönmez: Güç verimliliğinde 1,56 milyar dolar tasarruf sağladık
CyborNFT
21.05.2022 09:52
0
A+
A-

Bakan Dönmez: Güç verimliliğinde 1,56 milyar dolar tasarruf sağladık
Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Son 5 yıllık periyoda baktığımızda güç verimliliğine toplamda 6,45 milyar dolar yatırım yaptık. Toplamda 1,56 milyar dolarlık bir tasarruf sağladık” dedi.

Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, en süratli geri dönüşü olan sabit sermaye yatırımının verimlilik olduğunu belirterek, “2021, güç verimliliğinde en yüksek yatırımın ve en yüksek tasarrufun sağlandığı yıl oldu. Tekrar geçtiğimiz yıl güç verimliliği uygulamalarıyla 15,61 milyon ton karbon emisyonunu da engellemiş olduk.” dedi.

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneğince (MÜSİAD) düzenlenen, MÜSİAD Memleketler arası Güç Doruğu’nun açılışında bir konuşma yapan Dönmez, güçte üç temel eğilimin orta vadeli devri şekillendireceğini söyledi.

CyborNFT

Bunlardan birincisinin emtialardaki üst istikametli eğilim olduğunu lisana getiren Dönmez, “Bu sene değişik olaylarla global resesyon olsa da birtakım uzmanlara nazaran resesyonlar değil finansal krizler güç açığını kesebiliyor. Hasebiyle yeni bir yüksek fiyatlı emtialar periyodu görünüyor. Bunun kolay bir sebebi var. Talep daha süratli ve daha canlı. Tek bir tahlili var, daha fazla yatırım.” dedi.

Dönmez, Türkiye’nin uzun müddettir canlı bir yatırım ortamına sahip olduğunu tabir ederek, şöyle devam etti:

“Bugün artık konseyi gücü 100 bin megavatı geçen bir Türkiye var. Bugün artık yenilenebilir güçte, güç verimliliğinde, güç teknolojilerinde, nükleer güçte attığı adımlarla kendi güç dönüşümünü sürdüren bir Türkiye var. Güçte öz yeterliliğimizi sağladıkça Türkiye üretim, dağıtım ve piyasalarda merkez olma amacına daha somut bir halde yaklaşacak. İkinci eğilim ise iklim değişikliğiyle gayret ve güç güvenliği istikrarı. Son olarak tesirini son periyotta tesirini yeterlice hissettiğimiz jeopolitik eğilimler. Yakın coğrafyamız daima kriz üretmeye yatkın bir yapıya sahip. Ancak son devirde Rusya-Ukrayna savaşı ile jeopolitik daha da sert geri döndü. Jeopolitiğin tek bir panzehiri var. Kendi insanınız ve teknolojinizle kendi kaynaklarınızı azamî oranda kullanmak. Bir devletin vazifesi yer altı ve yer üstü kaynaklarını sonuna kadar değerlendirmektir. Bugün kendi kaynaklarını daha çok kullanan ülkeler daha avantajlı oldu. ABD kendi gaz kaynaklarıyla Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gönderiyor. İsrail, Avrupa’nın güç jeopolitiğinde yer almak için adımlar atıyor.”

Türkiye güneş paneli üretiminde Avrupa’da birinci sırada

Türkiye’nin elektrik üretiminde yerli kaynak kullanımının yüzde 65 düzeyinde olduğunu anımsatan Dönmez, yenilenebilir kaynakların hissesinin ise yüzde 50 olduğunu aktardı.

Dönmez, Yenilenebilir Güç Kaynak Alanları (YEKA) RES-3 yarışlarına ait müracaatların 31 Mayıs’ta, YEKA GES-4’e ise 21 Haziran’da alınacağı ve müracaatlardan kısa mühlet sonra müsabakaların yapılacağı bilgisini paylaştı.

Karadeniz gazının devreye girmesiyle Türkiye’nin yerli kaynak kullanımında değerli artış olacağını lisana getiren Dönmez, “Filyos’ta kara ve denizde çalışmalarımız son hız devam ediyor. Dördüncü sondaj gemimiz de Taşucu Limanı’na ulaştı dün. Burada 2 aylık bir bakım süreci olacak. Akabinde belirleyeceğimiz lokasyonda birinci sondajına başlayacak. Yedinci jenerasyon ve birinci kez bizim kullanacağımız bir gemi. Yeni gemimizle yeni muştular almayı ümit ediyoruz.” diye konuştu.

Dönmez, madende de son devirde Cumhuriyet tarihinin en yüksek üretim ve ihracat sayılarına ulaşıldığını söyledi.

Türkiye’nin güç bağımsızlığını teminat altına alacak adımları atmaya devam ettiklerini aktaran Dönmez, “2053 net karbon sıfır vaatlerimiz çerçevesinde daha yapacaklarımız var. Türkiye, güneş paneli üretiminde bugün yıllık 7 bin 960 megavat üretimle dünyada dördüncü, Avrupa’da ise birinci. İnşallah birkaç yıl içinde dünyada birinci üç ortasına gireceğiz.” dedi.

Dönmez, güç dalındaki dinamiklerle birlikte tüketici davranışlarının da değiştiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz yıla kadar sanayicileri kendi elektriklerini üretme konusunda ikna edemezken, global güç fiyatlarından ötürü şu anda güneş projelerinde büyük bir artış var. Lisanssız güneş gücü kapasitesinde bu sene 3 bin megavata yakın artış öngörüyoruz. Sanayicilerimiz bu ataklarıyla güç maliyetlerinin bir kısmını 15-20 yıl sabitlemiş oldu. Birebirini verimlilikte tüketiciyle yapmamız lazım. Bu sene tekrar artan fiyatlardan ötürü verimlilik projelerine de büyük bir ilgi oldu. En süratli geri dönüşü olan sabit sermaye yatırımı verimliliktir. Güç verimliliğini bilhassa hanelerde yaygınlaştırma isteğindeyiz. Bugün konut stokumuzun neredeyse yarısı yalıtımsız.”

Son 5 yılda güç verimliliğine 6,45 milyar dolarlık yatırım

Türkiye’nin Ulusal Güç Verimliliği Aksiyon Planı kapsamında 2021’de 1,33 milyar dolar yatırım yaptığını ve karşılığında 372 milyon dolarlık tasarruf sağladığını belirten Dönmez, “Bu yıl 1,06 milyon ton muadil petrol (TEP) birincil güç tasarrufuyla birinci sefer 1 milyon TEP hududunu aştık. 2021, güç verimliliğinde en yüksek yatırımın ve en yüksek tasarrufun sağlandığı yıl oldu. Tekrar geçtiğimiz yıl güç verimliliği uygulamalarıyla 15,61 milyon ton karbon emisyonunu da engellemiş olduk. Son 5 yıllık periyoda baktığımızda güç verimliliğine toplamda 6,45 milyar dolar yatırım yaptık. Toplamda 1,56 milyar dolarlık bir tasarruf sağladık.” bilgisini paylaştı.

Dönmez, bu tasarruflarla Türkiye’nin 850 bin TEP ham petrol ve 5,4 milyar metreküp gaz ithalatını engellediğini söz etti.

Toplamda 12 bin yeni istihdam oluşturulduğunu söyleyen Dönmez, şunları kaydetti:

“Ekonomimize 3,91 milyar dolarlık brüt katma kıymet sağladık. Tahminen daha da kıymetlisi son 5 yılda 43 milyon ton karbonun tabiata salınımını engelledik. Çevrecilikse işte çevrecilik. Bu işler icraatla oluyor, lafla değil. Birilerinin çevrecilik ismi altında hükümet yıkma uğraşlarını Seyahat olaylarında görmüştük. Artık Atatürk Havalimanı’nda yapılacak millet bahçesi için ‘Yaptırmayız’ diyenler sıraya girdi.”

İstanbul’a yeni bir yeşil alan kazandırma uğraşında olanların engellenrmeye çalışıldığını lisana getiren Dönmez, “İçerisinde milletimizin sporunu yapacağı, sevdikleriyle vakit geçireceği, dinleneceği bir yer olacak. Madem bu kadar çevreciydiniz, belediyeniz kentin göbeğindeki asırlık çınarları katlederken neredeydiniz? Millet bahçesinde 135 bin tane ağaç dikilecek fakat 100’ün üzerinde çınar kentin göbeğinde kesildi ve kimsenin sesi çıkmadı. Millet bahçesinin nasıl yapılacağı, hangi rekreasyon alanlarının yer alacağı, ne kadarlık bir alanın yeşillendirileceği kamuoyuyla paylaşıldı.” diye konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.