STERLIN
20,3227
DOLAR
16,7037
EURO
17,4926
ALTIN
971,40
BIST
2.405,36
SON DAKİKA
Putin’den Boris Johnson’a cevap! “Kendi yapsa benim üzere olamazdı”
Özer, MEB yurt dışı bursiyerleriyle buluştu
Özel okullar taban puanlarını açıkladı
Fransa’da havalimanlarında grev krizi
Hindistan’da heyelan felaketi getirdi: 7 meyyit, 23 kayıp
Şampiyonlar muvaffakiyet öykülerini anlattı
Tabipler Birliği’nden Covid-19 Önerileri – KIBRIS HABER
KTTO, Ekonomik Destek Paketi hakkında görüş ve önerilerde bulundu – KIBRIS HABER
ABD’de ferdî harcamalar Mayıs’ta kestirimlerin altında kaldı
Şirketlerin döviz mevduatında artış
BM: “16 milyon Ukraynalının insani yardıma gereksinimi var”
Varoufakis: Bir politik güç oyunu olarak enflasyon zıt tepti
Rusya’dan Batı’ya net bildiri… Medvedev’den flaş ‘savaş nedeni’ uyarısı
TMO, hububat alım fiyatlarını artırdı
ABD’de akılalmaz trajedi… Otomobilde unuttuğu oğlu ölünce kendini vurdu!
Oğlunu kurtarmak için Yalan ifade verdirtti tutuklandı – KIBRIS HABER
Net borç stoku birinci çeyrekte 231 milyar doları aştı
İsrail tekrar sandığa gidiyor
Erdoğan’ın görüşme trafiği
Arçelik CEO’su Bulgurlu’ya memleketler arası misyon
TCMB: Getiri eğrisindeki düşüş siyaset aktifliğini artırıyor
Fitch/Kılınç: TL kredi büyümesinde yavaşlama beklenebilir
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Türkiye açıklaması
Fransa’da mahkeme 2015’te Paris’teki terör saldırıları davasında kararını verdi – KIBRIS HABER
Zelenskiy: 144 Ukraynalı askeri Rus esaretinden kurtardık – KIBRIS HABER
Latin Amerika ülkelerinde Kovid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler – KIBRIS HABER
Putin’den yumuşama sinyali: Diyaloğa açığız
Japonya’da çok sıcaklar can aldı: 12 kişi hayatını kaybetti
Dikkat çeken Türkiye analizi! ‘NATO için temel taş’
Helikopterden düşen RMMO askeri hayatını kaybetti – KIBRIS HABER

Bakan Çavuşoğlu’ndan işbirliği daveti

Bakan Çavuşoğlu’ndan işbirliği davetiDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna’nın üretim ve ihraç imkanlarındaki düşüşün global besin …

Bakan Çavuşoğlu’ndan işbirliği daveti
CyborNFT
19.05.2022 12:22
0
A+
A-

Bakan Çavuşoğlu’ndan işbirliği daveti
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna’nın üretim ve ihraç imkanlarındaki düşüşün global besin güvenliğini direkt etkileyeceğini belirterek, “Bu savaşın açlık krizini daha da kötüleştirmemesi için milletlerarası iş birliğine muhtaçlığımız var” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, New York’ta ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in konut sahipliğinde düzenlenen Bakanlar seviyesindeki Global Besin Güvenliği Aksiyon Daveti (Global Food Security Call to Action) Toplantısına katıldı. Bu teşebbüs için ABD’li mevkidaşı Blinken’a teşekkür eden Çavuşoğlu, “Dünya bir açlık kriziyle karşı karşıya. Dünya Sıhhat Teşkilatı 800 milyondan fazla insanın hala açlıkla karşı karşıya olduğunu kestirim ediyor. Çatışmalar açık orta bu durumun en büyük sebebi. Dünyanın açlık çeken insanlarının yaklaşık yüzde 60’ı çatışma alanlarında yaşıyor. Her yeni çatışma, insanları açlığa iten yeni bir dalgayı tetikliyor. Her iki ülke de ana global besin tedarikçilerinden olduğu için bilhassa Rusya-Ukrayna çatışması ve Rusya’nın saldırganlığı büyük bir zahmet yaratıyor. Bu ülkelerin üretim ve ihraç imkanlarındaki düşüş, global besin güvenliğini direkt etkileyecek. Bu savaşın açlık krizini daha da kötüleştirmemesi için memleketler arası iş birliğine muhtaçlığımız var. Bu, çatışmaların barışçıl tahlili için neden birlikte çalışmamız gerektiğiniz gösteren bir diğer sebep” dedi.

TÜRKİYE EŞ BAŞKANLIK YAPACAK

CyborNFT

Çavuşoğlu, “Politikalarımızın merkezinde insani bir yaklaşım var. Bugün karşılaştığımız krizlerde de bu yaklaşım geçerli. BM’nin Türkiye’den gerçekleştirdiği insani operasyonlarını hem işçi yerleşimi hem de yardım dağıtımı için kolaylaştırıyoruz. Besin güvenliğini sağlamak için Genel Sekreter’in (Antonio Guterres) insani koridorlar oluşturma eforlarını destekliyoruz. BM ile birlikte tahıl taşıyan Ukrayna gemilerinin inançlı geçişini sağlamak için çalışıyoruz. Tüm bu insani bahislerde bir Temas Kümesi kurmak için çalışıyoruz” tabirlerini kullandı.

İtalya’nın besin güvenliğine ait Akdeniz Bakanlar Diyaloğu oluşturma teşebbüsünü memnuniyetle karşıladığını belirten Çavuşoğlu, “Değerli dostum Bakan Luigi Di Maio’nun daveti üzerine aktifliğe eş başkanlık edeceğiz” dedi.

Çavuşoğlu konuşmasını şu biçimde sürdürdü:

“Tüm bu eforlara karşın daha yapılacak çok şey olduğunu biliyoruz. Bugün Türkiye’nin Global Besin Güvenliği Aksiyon Çağrısı’nı desteklemek için 6 unsurluk bir paketi uygulayacağını duyurmaktan memnunluk duyuyorum. En çok etkilenen ülkelere tohum ve teknik uzmanlık yardımı sağlayacağız. En çok etkilenen ülkelere yarar sağlamak için ulusal ticareti kolaylaştırma tedbirleri üzerinde çalışacağız. Mülteciler için besin yardımı dahil farklı cinslerde yardımlar sağlayacağız. Taahhütlerin uygulanmasında ortaklarımızla eşgüdüm yapmaya hazırız. FAO-Türkiye Paydaşlık Programı üzerinden toplanan fonlar ve imkanlar besin güvenliğiyle ilgili gayretlere aktarılacak. Son olarak BM Besin Sistemleri Tepesindeki taahhütlerimize bağlılığımızı yine teyit ediyor, milletlerarası örgütlerle iş birliğimiz güçlendiriyoruz.”

TÜRKİYE HAREKETE GEÇMEYE HAZIR

Çavuşoğlu, “1932 ve 1933 yıllarında Holodomor’daki kitlesel kıtlık nedeniyle Ukrayna’da yaklaşık 8 milyon, bölgede ise yaklaşık 10 milyon insan hayatını kaybetti. Fakat kıtlığın 21. yüzyılda yeri ve mazereti yok. Bugün temellerini attığımız hareketler, ortaya çıkan krizin tesirlerini hafifletecek, tarımı güzelleştirecek ve hayatlar kurtaracak. Türkiye harekete geçmeye hazırdır, isteklidir ve Global Besin Güvenliği için Yol Haritası-Eylem Davetini desteklemektedir” halinde konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.