STERLIN
40,1453
DOLAR
31,5709
EURO
34,3156
ALTIN
2.148,34
BIST
8.907,65
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Bakan Çavuşoğlu’ndan işbirliği daveti

Bakan Çavuşoğlu’ndan işbirliği davetiDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna’nın üretim ve ihraç imkanlarındaki düşüşün global besin …

Bakan Çavuşoğlu’ndan işbirliği daveti
Akacan The Mall
19.05.2022 12:22
0
A+
A-

Bakan Çavuşoğlu’ndan işbirliği daveti
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna’nın üretim ve ihraç imkanlarındaki düşüşün global besin güvenliğini direkt etkileyeceğini belirterek, “Bu savaşın açlık krizini daha da kötüleştirmemesi için milletlerarası iş birliğine muhtaçlığımız var” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, New York’ta ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in konut sahipliğinde düzenlenen Bakanlar seviyesindeki Global Besin Güvenliği Aksiyon Daveti (Global Food Security Call to Action) Toplantısına katıldı. Bu teşebbüs için ABD’li mevkidaşı Blinken’a teşekkür eden Çavuşoğlu, “Dünya bir açlık kriziyle karşı karşıya. Dünya Sıhhat Teşkilatı 800 milyondan fazla insanın hala açlıkla karşı karşıya olduğunu kestirim ediyor. Çatışmalar açık orta bu durumun en büyük sebebi. Dünyanın açlık çeken insanlarının yaklaşık yüzde 60’ı çatışma alanlarında yaşıyor. Her yeni çatışma, insanları açlığa iten yeni bir dalgayı tetikliyor. Her iki ülke de ana global besin tedarikçilerinden olduğu için bilhassa Rusya-Ukrayna çatışması ve Rusya’nın saldırganlığı büyük bir zahmet yaratıyor. Bu ülkelerin üretim ve ihraç imkanlarındaki düşüş, global besin güvenliğini direkt etkileyecek. Bu savaşın açlık krizini daha da kötüleştirmemesi için memleketler arası iş birliğine muhtaçlığımız var. Bu, çatışmaların barışçıl tahlili için neden birlikte çalışmamız gerektiğiniz gösteren bir diğer sebep” dedi.

TÜRKİYE EŞ BAŞKANLIK YAPACAK

Akacan The Mall

Çavuşoğlu, “Politikalarımızın merkezinde insani bir yaklaşım var. Bugün karşılaştığımız krizlerde de bu yaklaşım geçerli. BM’nin Türkiye’den gerçekleştirdiği insani operasyonlarını hem işçi yerleşimi hem de yardım dağıtımı için kolaylaştırıyoruz. Besin güvenliğini sağlamak için Genel Sekreter’in (Antonio Guterres) insani koridorlar oluşturma eforlarını destekliyoruz. BM ile birlikte tahıl taşıyan Ukrayna gemilerinin inançlı geçişini sağlamak için çalışıyoruz. Tüm bu insani bahislerde bir Temas Kümesi kurmak için çalışıyoruz” tabirlerini kullandı.

İtalya’nın besin güvenliğine ait Akdeniz Bakanlar Diyaloğu oluşturma teşebbüsünü memnuniyetle karşıladığını belirten Çavuşoğlu, “Değerli dostum Bakan Luigi Di Maio’nun daveti üzerine aktifliğe eş başkanlık edeceğiz” dedi.

Çavuşoğlu konuşmasını şu biçimde sürdürdü:

“Tüm bu eforlara karşın daha yapılacak çok şey olduğunu biliyoruz. Bugün Türkiye’nin Global Besin Güvenliği Aksiyon Çağrısı’nı desteklemek için 6 unsurluk bir paketi uygulayacağını duyurmaktan memnunluk duyuyorum. En çok etkilenen ülkelere tohum ve teknik uzmanlık yardımı sağlayacağız. En çok etkilenen ülkelere yarar sağlamak için ulusal ticareti kolaylaştırma tedbirleri üzerinde çalışacağız. Mülteciler için besin yardımı dahil farklı cinslerde yardımlar sağlayacağız. Taahhütlerin uygulanmasında ortaklarımızla eşgüdüm yapmaya hazırız. FAO-Türkiye Paydaşlık Programı üzerinden toplanan fonlar ve imkanlar besin güvenliğiyle ilgili gayretlere aktarılacak. Son olarak BM Besin Sistemleri Tepesindeki taahhütlerimize bağlılığımızı yine teyit ediyor, milletlerarası örgütlerle iş birliğimiz güçlendiriyoruz.”

TÜRKİYE HAREKETE GEÇMEYE HAZIR

Çavuşoğlu, “1932 ve 1933 yıllarında Holodomor’daki kitlesel kıtlık nedeniyle Ukrayna’da yaklaşık 8 milyon, bölgede ise yaklaşık 10 milyon insan hayatını kaybetti. Fakat kıtlığın 21. yüzyılda yeri ve mazereti yok. Bugün temellerini attığımız hareketler, ortaya çıkan krizin tesirlerini hafifletecek, tarımı güzelleştirecek ve hayatlar kurtaracak. Türkiye harekete geçmeye hazırdır, isteklidir ve Global Besin Güvenliği için Yol Haritası-Eylem Davetini desteklemektedir” halinde konuştu.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.