STERLIN
21,8137
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
SON DAKİKA
Yazar’a bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Tadilat ihalesi süreci başladı! – KIBRIS HABER
Son Dakika Zam! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Alişan Şan, Çiftçiler Birliği’ni kabul etti! – KIBRIS HABER
Teleferik Projesi! – KIBRIS HABER
Zehir! – KIBRIS HABER
Kazayla ilgili yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Gözyaşları ile toprağa verildi! – KIBRIS HABER
Son Dakika Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Memleketi kaosa sürükleyecek bir toplantıyı geride bıraktık! – KIBRIS HABER
Eylem sona erdi! – KIBRIS HABER
Otomobil alev aldı! – KIBRIS HABER
Mehmet Harmancı: Birleşecek yerlerde hiç toplantı yapılmadı! – KIBRIS HABER
Anastasiadis’e yanıt mektubu! – KIBRIS HABER
Haftalık Koronavirüs vakaları! – KIBRIS HABER
Grev eylemine destek! – KIBRIS HABER
Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 12 Ağustos 2022 güncel altın kuru fiyatları – KIBRIS HABER
Fark etmeden yapıyorsunuz, ölüme yol açabilir – KIBRIS HABER
Daha lezzetlisini yemediniz! Püf noktalarıyla evde mısır yapımı – KIBRIS HABER
12 Ağustos Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER – KIBRIS HABER
Son Dakika Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Olan Lefkelilere oldu! – KIBRIS HABER
Trafik kazası; 1 Kişi hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Görevden alındı! – KIBRIS HABER
İş kazası ölümle sonuçlandı! – KIBRIS HABER
Oy çokluğuyla komiteden geçti! – KIBRIS HABER
12 Ağustos 2022 Piyasa Analiz Raporu Yayımlandı! – KIBRIS HABER
12 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarım Kredi Marketlerinde 30-40 eserde indirime gidilecek
Avrupa’da güç krizi rekor fiyatlarla derinleşiyor

Azovstal’dan kurtulanlar cehennemi anlattı: ‘Bizi her saniye bombaladılar’

Azovstal’dan kurtulanlar cehennemi anlattı: ‘Bizi her saniye bombaladılar’Rusya güçlerinin denetimi ele geçirdiği Mariupol’de, Putin’in ‘sinek …

Azovstal’dan kurtulanlar cehennemi anlattı: ‘Bizi her saniye bombaladılar’
CyborNFT
04.05.2022 08:52
0
A+
A-

Azovstal’dan kurtulanlar cehennemi anlattı: ‘Bizi her saniye bombaladılar’
Rusya güçlerinin denetimi ele geçirdiği Mariupol’de, Putin’in ‘sinek uçmasın’ dediği fabrikada kuşatılmış Ukraynalıların çaresizce kurtarılmayı beklediler… Mariupol’den kurtulanlar Zaporijya’da inançlı noktalara getirildi. Sivillerin günlerce yaşadığı çaresizlikleri ve umutlu bekleyişleri de bugün tüm dünyada gazete manşetlerinin birinci sırasına yerleşti.

Rusya kuşatmasından ve ağır silahlı çatışmadan kurtarılan siviller 200 kilometrelik bir seyahatin akabinde Zaporijya’ya ulaştı.

Kurtarılanlar ortasında, direnişin son kalesi olarak bilinen ve çok sayıda sivilin de sığınaklarda sıkıştığı Azovstal çelik fabrikasında bulunan 69 kişi de var. Çelik fabrikasından birinci sefer insani bir koridor açılarak sivillerin tahliyesi sağlansa da içeride hala çok sayıda kişinin kurtarılmayı beklediği biliniyor.

CyborNFT

Günler boyunca tünellerde yaşamak, mumların üzerinde yemek pişirmek ve Rus kuvvetleri tarafından tehdit edilmek… Siviller yaşadıkları kâbus dolu günleri “Oradan çıkamayacağımızı düşündük” diyerek anlatıyor.

Kurtulanlar sevdiklerine bu türlü kavuştu

TÜM UMUTLAR TÜKENMİŞKEN GELEN KURTULUŞ

Tvaris sığınağı, Rus bombardımanının direkt isabetine dayanamadı, içeride kalanların yiyeceği tükeniyordu ve su bulmak için dışarı çıkmak onları öldürebilirdi. Mariupol’daki Azovstal çelik fabrikasındaki siviller için bu büyük eziyet dün Zaporizhzhia’daki bir alışveriş merkezi otoparkının güvenliğine ulaşmayı başardıklarında bitti.

Kurtulan kümenin üyeleri, kuşatılmış fabrikada son birkaç hafta içinde yaşadıklarını dünya basınına anlattı. Bu şahıslar Ukrayna birlikleriyle birlikte, çelik fabrikalarının altındaki tünellerde hayatta kalmışlar, yiyeceklerini bombalar yüzünden parçalanmış ve etrafa sıçramış camları ayırarak yemişler ve günler boyunca kurtarılmayı ummuşlardı.

Azovstal’dan tahliye edilen Anna Zaitseva, “Sürekli ateş altında, paspaslar üzerinde uyumak, patlama seslerini dinlemek, oğlunuzla birlikte koşmak ve bir patlamayla birlikte yere düşmek; her şey korkunçtu” diyerek anlatıyor yaşadıklarını.

Anna, altı aylık bebeğini kucağında taşıdı ve çocuğu için mama bulan askerlerden, onları inançlı bir yere götüren memleketler arası kurtarma takımlarına kadar herkese minnettarlığını söz ederken ağladı.

“Teşekkür ederim,” dedi, alışveriş merkezinin içindeki özel bir alana götürülmeden evvel. Korkmuş, yorgun ve harap düşmüştü. Fakat mutluydu…

Azovstal’da mahsur kalanlar ortasında çok sayıda yaşlı ve çocuk bulunuyor

GERİDE KALANLAR DA VAR

Çelik fabrikalarının altındaki sığınaklarında mahsur kalan yaklaşık 100 sivilden oluşan kümeye, işgalci Rus güçleriyle yapılan ve gerçekleştirilmesi günler süren bir mutabakatla geçiş müsaadesi verildi.

Lakin operasyon sırasında birtakım sivillerin geride bırakılması ve Rus kuvvetlerinin bölgede tanklar ve zırhlı araçlarla yeni bir taarruz başlatmasının akabinde yeni bir kaygı dalgası daha oluştu.

11 kilometrekarelik bir alana yayılan Azovstal kompleksi, gerilla savaşı için fırsat yaratan demiryolu çizgileri, depolar, kömür fırınları, fabrikalar, bacalar ve tünellerden oluşan genişleyen bir yer.

Kalite denetim vazifelisi 54 yaşındaki Elyna Tsybulchenko için fabrikada yaşadığı fecî anların anısı çok taze. Tsybulchenko, bombardıman konutunu tahrip ettikten ve kentte su azaldıktan sonra Azovstal’a sığındı, lakin tesisin içine su taşımak bile büyük riskler taşıyordu.

“BİR TOPLU MEZARDA OLDUĞUMUZU SANDIK”

“Bizi her saniye bombaladılar … Her şey titriyordu. Köpekler havlıyor ve çocuklar çığlık atıyordu” diyen Elyna “Ancak en sıkıntı an, sığınağımızın direkt bir darbeden kurtulamayacağının söylendiği zamandı” kelamlarıyla yaşadığı kaygıyı anlatıyor.

“Buranın bir toplu mezar olacağını ve kimsenin bizi ateş altında kurtaramayacağını anladık” diye ekleyen bayan kurtuluşlarının imkansız olduğuna inanmış.

Kurtulanlar Zaporizhzhia’ya otobüslerle taşındı

Elyna Tsybulchenko “Sığınakta, daima titreyen ıslak ve nemli bir bodrum katında beklemenin ne kadar korkutucu olduğunu hayal edemezsiniz. Allah’a füzelerin sığınağımızın üzerinden uçması için dua ediyorduk, zira şayet sığınağa çarparsa, hepimiz işimiz bitecekti.” diyor.

Tahliye edilenler Zaporizhzhia’da, otobüslerden sıcak yemek sunan bir çadıra hakikat yola çıktılar. İçeride, anneler küçük çocukları besledi. Zaitseva, Azovstal’da hayatta kalmak için ne kadar zorlandıklarını anlattı:

“Su bulmak için binalar ortasında hareket etmek zorunda kaldık. Babam da dahil olmak üzere tüm erkekler bunu bizim için yaptılar “dedi. “Yaralandılar lakin şükürler olsun ki yaraları ölümcül değildi.”

IŞIKSIZ SIĞINAKTA KÜÇÜK ÇOCUKLARIYLA KALDILAR

Genç bayan, Ukrayna birliklerinin küçük oğlu için mama bulduğunu ve bu mamam tükendiğinde, mumların üzerinde irmik pişirdiklerini anlattı. Işıksız bir sığınakta küçük çocuklarla kapalı kalmanın zorluğu Zaitseva’nın anlattıklarıyla açıklığa kavuştu.

Zaitseva, üç sefer tahliye edilmeye çalışıldıklarını, birinde dışarı çıktıkları anda ateş altında kaldıklarını anlattı. Ateşkes bozulduğu için her denemelerinde çok temkinli davranmışlar. Son günlerde ise artık unutulduklarını; herkesin onları geride bırakıp devam ettiğini düşünmeye başlamışlar.

Bir ve dokuz yaşlarında iki çocuğuyla birlikte Azovstal’dan kurtulan Anna “Ukrayna topraklarında olduğum için çok memnunum,” diyor ve ekliyor “Oradan asla çıkamayacağımızı düşündük.”

CyborNFT
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.