STERLIN
22,8880
DOLAR
18,6344
EURO
19,6306
ALTIN
1.077,07
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Zelenski’den Rus petrolüne getirilen tavan fiyat uygulamasına tenkit
Galatasaray Nef, Bahçeşehir Koleji’ni deplasmanda yendi
Fenerbahçe’de Jorge Jesus’tan transfer ve sakatlık açıklaması!
Quique Setien: ‘Fenerbahçe çok iyi oynadı’
Rusya ve Belarus, bölgesel güvenlik anlaşmasında değişiklik öngören protokolü imzaladı
Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi’nin yargılanma süreci başladı
Gizemli hastalık streptokok paniği! Çocuklar ölüyor – KIBRIS HABER
Bu tarihlere dikkat! Atış yapılacak – KIBRIS HABER
MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE FUTBOL İŞLETMECİLİĞİ TİCARET A.Ş.( Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim
VAKKO TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SANAYİ İŞLETMELERİ A.Ş.( Olağan Dışı Fiyat ve Miktar Hareketleri
ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Kurumsal Yönetim Bilgi Formu (Güncelleme) – Yönetim Kurulu-2
Dünya Kupası son 16 turu eşleşmeleri belli oldu! – KIBRIS HABER
Ünal Üstel; “Özçınar, Güzelyurt’u Güzelyurt yapan adam”! – KIBRIS HABER
O suçtan 18 ay hapis yatmıştı, yine aynı suçu işledi! – KIBRIS HABER
Ukrayna’da kritik saatler… Büyük saldırı başlamak üzere
Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan uyuşturucu maddeyle giriş yapmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Cengizköy’de trafik kazası! – KIBRIS HABER
CHP ekonomi vizyonunu açıkladı
5 milyon dolarlık peynirli makarna davası: ‘Hazırlama süresi yanıltıcı’
İran Ulusal Güvenlik Konseyi: “Mahsa Amini protestolarında 200’den fazla kişi öldü”
Endonezya’da 6.4 büyüklüğünde deprem
Uyuşturucu zanlılarına ek tutukluluk! – KIBRIS HABER
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükannenin anlattıkları olayı çok daha trajik bir hale getirdi
Töre, ‘Topraksız Vatan Olmaz İnisiyatifi’ üyelerini kabul etti! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (03.12.2022)
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükanne konuştu: ‘Sürekli sesler duyuyordu’
Üniversite öğrencisi kıza cinsel tacizde bulunan minibüs şoförü dolandırıcı çıktı! – KIBRIS HABER
Annelerinin katilini yıllarca kahraman olarak tanıdılar…
Kertenkelelerin atası dolapta bulundu

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Ermenistan’a müzakereleri yürütmek için belli bir tarih ve yer önerdik

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Ermenistan’a müzakereleri yürütmek için makul bir tarih ve yer önerdikAzerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun …

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Ermenistan’a müzakereleri yürütmek için belli bir tarih ve yer önerdik
CyborNFT
25.09.2022 01:22
0
A+
A-

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Ermenistan’a müzakereleri yürütmek için makul bir tarih ve yer önerdik
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Heyet toplantısında yaptığı konuşmada, “Ermenistan’ın yapan ve samimi bir formda müzakerelere katılmasını umuyoruz” dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Şura toplantısında konuşma yaptı. Ermenistan’ın hareketlerine karşın, Azerbaycan’ın ateşkes rejimini yine tesis etmek için yeterli niyet ve samimi irade gösterdiğini tabir eden Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, “12-14 Eylül 2022’de Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin provokasyonundan sonra Azerbaycan, insani sonuçları ortadan kaldırmakla meşgul. Bu bağlamda ölen askerlerin kalıntılarını tek taraflı olarak Ermenistan’a iade etmeye hazır olduğunu ilan ettik ve Memleketler arası Kızılhaç Komitesi’ni bu mevzuda bilgilendirildi” dedi.

Azerbaycan tansiyon istemiyor diyen Bayramov “Aslında son vakitlerde çatışmalar, yatırım ve tekrar yapılanma projelerinin uygulandığı bölgelere yakın yerlerde gerçekleşti. Ayrıyeten son gerginlik, Ermenistan’da son 30 yıldır gördüğümüz tabloyla çok uyumlu. Ermenistan her seferinde önemli provokasyonlara başvurmakta, belirleyici kademede bir atılım yapabilmek için gerekli kararları alma sorumluluğundan kaçmaktadır. Ermenistan’ın mevcut idaresinin kendilerinden evvel gelenlerin yolundan gitmemesini ve bölgede barış ve güvenlik için fırsat penceresini taammüden kapatmamasını istiyorum” tabirlerini kullandı. 

CyborNFT

‘AZERBAYCAN BARIŞ MUAHEDESİ MÜZAKERELERİNE BAŞLAMAYA HAZIR’

Azerbaycan’ın Ermenistan ile Azerbaycan ortasında bir barış muahedesi müzakerelerine başlamaya hazır olduğunu tekraren ilan ettiğini ve bu emelle kendi heyetini oluşturduğunu belirten Bayramov,“Aynı vakitte Azerbaycan, Ermenistan ile Azerbaycan ortasındaki devlet hudutlarının belirlenmesi ve çizilmesi sürecinin başlatılması, memleketler arası ulaşım ağının bir kesimi olan Zengezur koridorunun oluşturulması da dahil olmak üzere ulaşım ve bağlantı ilişkilerinin açılması tarafında gayret sarf etti. Son aylarda Ermenistan ile Azerbaycan ortasında direkt diyalog da dahil olmak üzere temaslardaki dinamiklerin artmasına karşın, Ermenistan’ın geçmişteki üzere müzakereleri taklit ettiğini görüyoruz ve yükümlülüklerini dürüstçe yerine getirmek yerine birden fazla vakit provokasyonlara başvuruyor, gerginlik yaşatıyor ve Azerbaycan ile devam eden olağanlaşma sürecini baltalıyor” dedi. 

‘Azerbaycan’da bölgemizin gereğince çatışma, yıkım ve acı gördüğüne inanıyoruz’ diyerek konuşmasına devam eden Bayramov “Her iki ulusumuzun da çatışma sonrası olağanlaşmaya tam manasıyla ve yürekten katılma vakti geldi, böylelikle nihayet tarihimizin trajik sayfasını kapatabilir ve çocuklarımız için daha düzgün bir gelecek inşa etmeye başlayabiliriz. Azerbaycan tarafının taahhüdü oradadır. Ermenistan’ın nihayet yapan bir halde karşılık vereceğini ve müzakerelere sahiden dahil olacağını umuyoruz” açıklamasını yaptı. 

“ERMENİSTAN’A MÜZAKERELERİ YÜRÜTMEK İÇİN BELLİ BİR TARİH VE YER ÖNERDİK”

Azerbaycan’ın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve vatandaşlarının güvenliğine yönelik her türlü tehdidin üstesinden gelmeye kararlı olduğunu belirterek Bakan Bayramov,“ Ermenistan’ı durumu daha da tırmandırmaktan kaçınmaya çağırıyoruz. Ermenistan, dostça komşuluk bağlantıları kurulması ve bölgede istikrarlı bir durum oluşturmak için olağanlaşma sürecine yapan bir formda katılmalıdır. Bu kapsamda, Azerbaycan ve Ermenistan başkanlarının AB Kurulu Lideri ile 31 Ağustos 2022 tarihinde Brüksel’de yapılan dördüncü toplantısında varılan mutabakata nazaran, Azerbaycan, Ermeni tarafına pratik çalışmalara başlamaya hazır olduğunu teyit etmiştir. Görüşmenin çabucak akabinde Ermenistan’a bu tıp müzakereleri yürütmek için makul bir tarih ve yer önerdik” diye konuştu.

“LAÇIN’DA ÇOK SAYIDA ERMENİSTAN’DA ÜRETİLEN MAYIN BULUNDU”

Ermenistan’ın 10 Kasım Üçlü bildirisinde belirtildiği üzere silahlı kuvvetlerini Azerbaycan topraklarından büsbütün çekmediğini vurgulayan Bayramov, “Ermenistan, Azerbaycan topraklarında mayın yerleştirme dahil çeşitli askeri faaliyetlerini sürdürüyor. Son vakitlerde, Azerbaycan’ın Laçın vilayetinde 2021 yılında Ermenistan’da üretilen çok sayıda anti-personel mayın bulundu. Bir dizi siyasi ve askeri provokasyonun akabinde, bilhassa iki ülkenin önderleri ortasındaki dördüncü Brüksel toplantısından sonra, Ermenistan 12-13 Eylül gecesi hudut sınırı boyunca büyük çaplı askeri provokasyona başvurdu ve Azerbaycan’ın askeri mevzileri ortasındaki yollara gece vaktinden ve karmaşık topraktan yararlanarak mayın yerleştirmeye çalıştı” tabirlerini kullandı.

Bayramov, Azerbaycan’ın tüm uğraşlarını uzun müddetli işgalinden kurtardığı toprakların tekrar inşa ve onarımına adamaya kararlı olduğunu da kelamlarına ekledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.