SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den Türkiye açıklaması

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den Türkiye açıklamasıAzerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye-Azerbaycan arasındaki kardeşliğe dikkat …

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den Türkiye açıklaması
Akacan The Mall
29.04.2022 15:07
0
A+
A-

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den Türkiye açıklaması
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye-Azerbaycan arasındaki kardeşliğe dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imzaladığımız Şuşa Beyannamesi, kardeşliğimizin ve işbirliğimizin açık bir örneğidir” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ADA Üniversitesinde düzenlenen “Güney Kafkasya: Kalkınma ve İşbirliği” isimli uluslararası konferansa katıldı. Aliyev, Azerbaycan’ın askeri ve savunma sanayi dahil olmak üzere bütün alanlarda Türkiye ile müttefik olduğunu vurgulayarak, ”Geçen yıl Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imzaladığımız Şuşa Beyannamesi, kardeşliğimizin ve işbirliğimizin açık bir örneğidir. Şuşa Beyannamesi sayesinde Türkiye ile hem lafta hem de icraatta bir olduğumuzu tüm dünyaya ilan ettik” ifadelerini kullandı.

Kafkasya’da yeni bir döneme adım atıldığını belirten Aliyev, ”Kafkasya’da yeni bir dönemi, barış ve işbirliği çağını aktif olarak destekliyoruz. Son olarak, geçtiğimiz günlerde Ermenistan’dan olumlu bir yanıt aldık. Ermenistan hükümeti, Azerbaycan’ın öne sürdüğü beş maddeyi kabul etti. Bunlar Ermenistan ile barış anlaşmasının temelini oluşturması için gereken maddeler. Azerbaycan’ın önerisine dayanarak, Ermenistan nihayet ülkelerimiz arasındaki sınırın belirlenmesi ve çizilmesi sürecini başlatmak için Azerbaycan ile ortak çalışma grupları kurmayı kabul etti. Bu, ikinci Karabağ Savaşı’ndan bir buçuk yıl sonra önemli bir işarettir. Umarım Ermenistan yönetimi ve halkı barışın önemini anlar. Bir barış anlaşması imzalanırsa o zaman Kafkasya’da barış sürdürülebilir olacaktır. İşte istediğimiz bu. Gösterdiğimiz ve söylediklerimiz Kafkasya’da barışın tesis etmek irademizin açık bir örneğidir” dedi.

Akacan The Mall

‘ERMENİSTAN İZOLE BİR ADA GİBİ YAŞAMAYA DEVAM EDEMEZ’

Azerbaycan’ın esas hedefinin Karabağ’ı restore etmek ve zorunlu göçmenleri kendi topraklarına geri getirmek olduğunu vurgulayan Aliyev, ”Aynı zamanda, uluslararası toplum tarafından açıkça ilan edilen ve desteklenen barış gündemimiz ve girişimlerimiz, sadece Azerbaycan ve Ermenistan’ı değil, aynı zamanda Güney Kafkasya’da bölgesel kalkınmayı ve bölgesel kalkınma için yeni fırsatları da hedeflemektedir. Otuz yıldır Ermenistan’ın ayrılıkçılığı ve saldırganlığı nedeniyle bu fırsatı kaybettik ve Güney Kafkasya bütünleşmedi. Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki yakın işbirliğinin ikili ve uluslararası düzeyde öneme sahip. Ancak Ermenistan da izole bir ada olarak yaşayamayacaklarını anlamalı. Azerbaycan ve Türkiye’ye karşı ilişkilerini normalleştirmeliler, toprak iddialarından vazgeçmeliler” şeklinde konuştu.

‘KARABAĞ’DAN OLUMLU MESAJLAR ALIYORUZ’

Karabağ’da yaşayan Ermenileri Azerbaycan vatandaşı olarak gördüklerini belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, “Karabağ’daki Ermenilerden şimdiden çok olumlu mesajlar alıyoruz. Azerbaycan vatandaşları olarak tüm hak ve özgürlüklere sahip olacaklarını ve güvenliklerinin garanti altına alınacağını yakında anlayacaklarını umuyoruz. Ermenistan’dan farklı olarak Azerbaycan, etnik Ermeniler de dahil olmak üzere tüm etnik grupların barış ve onur içinde yaşadığı çok etnikli bir ülkedir. Burada bir Ermeni etnik azınlık var ve onların hiçbir sorunu yok. Mayıs ayı başlarında Brüksel’de Azerbaycan ve Ermenistan temsilcileri arasında bir toplantı düzenlenmesi planlanıyor. Çok geniş bir işbirliği gündemimiz var. Avrupa Birliği’ni dürüst bir aktör olarak görüyoruz ve çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Minsk Grubu şu anda yok, bu yüzden Avrupa Birliği’nin normalleşme sürecinde rol oynayabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.